GRUNDIG TK1400 MAGNETOFON

GRUNDIG TK1400 MAGNETOFON

PostPostao/la tubeman » Čet sij 04, 2024 3:58 pm

Mali prijenosni magnetofon iz 1970. godine.
9,5 cm/sec, 50-12000 Hz. Prihvaća trake do 13 cm promjera.
Klasičan dizajn kakav se dosta koristio tih godina - netom prije početka vladavine kasetofona.
Mogao se koristiti s baterijama, 6 V ili 12V akumulatorima ili s ispravljačem.

Par slika:
Slika
Slika
Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: GRUNDIG TK1400 MAGNETOFON

PostPostao/la Fantocci » Pet sij 05, 2024 9:10 am

9.5cm/s nije tako mala brzina. Zašto su onda imali obsjeg "samo" do 12kHz? Da li ih je ograničavala elektronika ili možda kvalitet glave?

Iako, nije napisano kod kojeg nivoja je taj rezultat dobiven. Ako je na 0dB onda i nije tako loše, jer su proizvođaći kasetofona u specifikacijama davali opsjeg na -20dB (i prikazvali bolje rezultate nego što si ih mogao postići u praksi), a svi smo snimali sa pikovima na recimo +3dB što je bio i Dolby nivo, označen na VU metru...
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: GRUNDIG TK1400 MAGNETOFON

PostPostao/la tubeman » Pet sij 05, 2024 12:14 pm

Kasetofoni su priča za sebe i tu ima svakakvih bajki :)

Njemački uređaji su oglavnom mjereni vrlo konzervativno. Pogledao sam dokumentaciju i tu piše da je tih 12,5 kHz unutar 4,3 dB.
Ne treba očekivati ne znam što od takvog uređaja jer u to vrijeme se od jeftinijih magnetofona za kućnu upotrebu i nije očekivalo previše.
S pojavom japanskih kasetofona sve se izvrnulo a "mjerenja" digla u nebesa (čast iznimkama),
Sama šema je vrlo jednostavna i korišteni su germanijevi tranzistori (što opet ne znači ništa loše).
Unatoč svemu, s iole kvalitetnijom trakom sve skupa i ne zvuči preloše, pogotovo ako je snimljena na boljem uređaju.
Isto tako odnos signal šum je oko 45 dB na što će DACmajstori padati u nesvjest. Tu treba spomenuti da je i kod profi R-R mašina on tek negdje oko 65 pa iz njih izvire daleko kvalitetniji zvuk nego iz razvikane digitalije. Ali to je neka druga tema. :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: GRUNDIG TK1400 MAGNETOFON

PostPostao/la Fantocci » Pet sij 05, 2024 1:39 pm

Da, kasetofoni su imali u specifikacijama frekvencijski obsjeg prikazan na -20dB (govorim o ulaznom nivoju kod snimanja, znači jako tiho) a podatak S/Š ili dinamiku na 0dB ili čak +3dB, jer je tamo dakako bolji rezultat. Bending the rules in your favour...

Takvi manji modeli magnetofona su bili valjda predviđeni da se koriste sa ugrađenim pojačalom i njegovim širokopojasnim zvučnikom, a onda je 12kHz sasvim dovoljno.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO


Vrati se na: Zanimljivi uređaji iz davnina

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost