Testni pult

Testni pult

PostPostao/la Khadgar2007 » Pon tra 06, 2026 8:30 pm

Evo najavljene teme. Jedan malo "jači" testni pult kojega si mislim složiti duže vrijeme napokon je skoro pa gotov. Znači u cijelom lancu imamo standardne karike,odvojni trafo,žarulje za limit struje i variak. Jedna karika nije toliko uobičajena,a to je "elektronski osigurač".

Naletio sam na taj elektronski osigurač na youtubeu
Watch on youtube.com
i
Watch on youtube.com
Xraytonyb je prepravio originalnu šemu i u kraćem videu je objavljena finalna šema. Kompletan način rada ovog uređaja je odlično objašnjen u oba videa i ako netko misli ovo napraviti preporučujem da se to pogleda.
Poanta ovakvog osigurača je da može u dijeliću sekunde prekinuti strujni krug ako se nešto desi sa testnim uređajem. Sa potenciometrom se narihta struja pri kojem se aktivira zaštita,ima i preklopnikom se može odabrati i vrijeme(broj perioda mrežnog napona) nakon kojega se aktivira zaštita, a postoji mogućnost i dodatne odgode od 500ms nakon koje uređaj "krene brojati" već prethodno zadani broj perioda.

Možda da se jedino spomene variak koji je odlično napravljen. Nema standardnu četkicu koja klizi po namotaju već ima grafitni valjčić koji klizi i okreće se dok se okreće variak, a ima i mali feder koji ga špana i tako drži jako dobro priljubljenim uz namotaj.

Sve ostalo ne treba nešto puno objašnjenja jer je već sto puta viđeno i nije ništa neuobičajeno jedino što sam to složio u "lijepu kutiju" i natrpao svega i svačega u nju. :mrgreen:

Evo i blok šeme kako sam sve to spojio u jednu hrpu.
test stol (10).jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 6189
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Testni pult

PostPostao/la tom_hifi » Uto tra 07, 2026 7:02 am

Bome si složio lijepe "igračke" :) Svaka čast.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5458
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Testni pult

PostPostao/la Khadgar2007 » Sri lip 24, 2026 12:47 pm

Nije da koristim ovu igračkicu jer imam još jedan problem da riješim. Unutra imam odvojni trafo kojemu je sekundarni napon malo prevelik za variak i on mi zapomaže i cvili pri tom prevelikom naponu. Naravno mogu uzeti novi trafo,ali šteta mi je ovog baciti jer je bome lijepa gromada,a ako uzmem novi trafo ovaj će samo stajati neiskorišten.

E sada ako se dobro sjećam bila je neka caka sa spajanjem manjeg trafoa na glavni trafo da bi se sa njime "regulirao" napon na glavnom trafou.Pa ako netko ima malo više informacija oko toga. Znam da je bilo govora o tako nečemu na forumu,ali tko će to naći...
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 6189
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Testni pult

PostPostao/la davorin » Sri lip 24, 2026 5:34 pm

Khadgar2007 napisao:Nije da koristim ovu igračkicu jer imam još jedan problem da riješim. Unutra imam odvojni trafo kojemu je sekundarni napon malo prevelik za variak i on mi zapomaže i cvili pri tom prevelikom naponu. Naravno mogu uzeti novi trafo,ali šteta mi je ovog baciti jer je bome lijepa gromada,a ako uzmem novi trafo ovaj će samo stajati neiskorišten.

E sada ako se dobro sjećam bila je neka caka sa spajanjem manjeg trafoa na glavni trafo da bi se sa njime "regulirao" napon na glavnom trafou.Pa ako netko ima malo više informacija oko toga. Znam da je bilo govora o tako nečemu na forumu,ali tko će to naći...

Za koliko volti je napon previsok?
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 7234
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Testni pult

PostPostao/la Ivor » Sri lip 24, 2026 5:46 pm

Khadgar2007 napisao:E sada ako se dobro sjećam bila je neka caka sa spajanjem manjeg trafoa na glavni trafo da bi se sa njime "regulirao" napon na glavnom trafou.Pa ako netko ima malo više informacija oko toga. Znam da je bilo govora o tako nečemu na forumu,ali tko će to naći...
Misliš na ovo?
Imam problem za svako rješenje
Avatar korisnika
Ivor
 
Postovi: 361
Pridružen: Sub ožu 16, 2019 12:27 pm
Lokacija: SLO

Re: Testni pult

PostPostao/la Ivor » Sri lip 24, 2026 5:49 pm

Ako nije jako previsok napon, možeš kod odvojnog trafa jednostavno zamijeniti primar i sekundar. :idea:
Imam problem za svako rješenje
Avatar korisnika
Ivor
 
Postovi: 361
Pridružen: Sub ožu 16, 2019 12:27 pm
Lokacija: SLO

Re: Testni pult

PostPostao/la Ivor » Sri lip 24, 2026 5:56 pm

Još jedan "trik": spojiš variak direktno na mrežu i izlaz na odvojni trafo. Reguliraš na željeni napon na sekundaru.
Imam problem za svako rješenje
Avatar korisnika
Ivor
 
Postovi: 361
Pridružen: Sub ožu 16, 2019 12:27 pm
Lokacija: SLO

Re: Testni pult

PostPostao/la Khadgar2007 » Sri lip 24, 2026 8:01 pm

Davorine, pogledam sutra vrijednosti napona.

Ivore, trafo je malo specifičan. "Primar" mu ima nekoliko izvoda, od 220V do 250V,a izvodi su po 10V ili tako nešto, a sekundar 2x135V. I da se staviš na trepavice niti jedna kombinacija spajanja ne pomaže. Također kocept ovog testnog pulta je takav da bi radije odvojni trafo prije varijaka. Tako da odmah poslije odvojnog trafoa mogu spojiti neki uređaj koji je prošao prvi test pod naponom i da ga mogu opteretiti koliko hoću, a da mi variak služi samo za prva puštanja u rad i ako trebam isprobavati na kojem minimalnom naponu neki uređaj može da radi kako treba. Ima blok šema spoja u prvome postu.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 6189
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Testni pult

PostPostao/la Khadgar2007 » Sri lip 24, 2026 8:37 pm

Sada sam pogledao i link koji je Ivor postavio i to je to što sam tražio. Pogledati ću koje napone imam na trafou pa onda možemo razmišljati o brojakama koje mi trebaju za taj pomoćni trafo.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 6189
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak


Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju

cron