Opremanje radionice

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la Bepone » Uto ruj 25, 2018 11:02 pm

markoveic napisao:forumasi molim pomoc.
kupio sam proxxon 50 ef, naravno bez napajanja. spojim dc 12v i super radi ali samo na max okretajima .

markoveic napisao: Spajao sam i DC 12V 1.5A ali ima kratkle trzajeve i ne radi kako treba...

:?: meni nis nije jasno... dao si dvije kontradiktorne izjave, sta je na kraju se vrti ili ne vrti=
i pise u manualu da se DC do 12-18V spaja na tu busilicu.. zasto bis spajao AC?
Bepone
 
Postovi: 5183
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la markoveic » Uto ruj 25, 2018 11:29 pm

ma luda kuca kazem ti :).
znaci ovako DC 12V radi samo na max okretajima i trza kad radi...ne radi kontinuirano
AC 14.4 volta ne trza a mogu i regulirat okretaje tako da je na 17 start a max na 20.
ne kuzim ni ja kak radi na AC pa zato i pitam dali moze biti kakva steta na uredjaju.
cinjenica da na AC radi dobro...
markoveic
 
Postovi: 27
Pridružen: Pon ruj 24, 2018 8:44 pm

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la Edison » Uto ruj 25, 2018 11:30 pm

markoveic napisao:Napajanje AC ima samo jedan transformator u sebi i nista vise..ako bih dodao 4 diode i prebacio na DC dali bi to bio nestabilni napon DC koji bi radio dobro sa tim proxxonom....ne zamjerite: laik sam sa elektronikom.


Treba ti trafo, najbolje od 15V, i jedan grec. ili 4 diode malo vece snage. Najbolje ti je koristit grec i redne stezaljke, vidi na pocetku ove teme, druga i cetvrta stranica. Na taj nacin ne trebas nista lemiti. Grec kosta 10 kn, trazi neki jaci od 6 Ampera, napon ce sigurno odgovarati.

S reguliranim DC naponom imas samo najvisi broj okretaja (regulacija ne radi). S DC nefiltriranim naponom (za to sluze diode ili grec) imas i regulaciju broja okretaja. Taj DC napon nije reguliran, niti ti takav treba. U biti, koristi se valoviti istosmjerni napon, jer iza greca nema kondenzatora ni drugih filtarskih elemenata da taj napon "ispeglaju".
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5681
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la markoveic » Uto ruj 25, 2018 11:33 pm

daj mi jos reci ovo: ako spajam 12V a uredjaj ima 40W dali ne bi trebao imati barem 3A napajanje, a na dokumentaciji pise od 1A.. ili nema 40W ili treba 3A i vise. trzajevi na DC krecu nakon 5 sekundi. nisu jaki i moze se raditi ali se osjete, pa smatram da ipak treba jace napajanje.
markoveic
 
Postovi: 27
Pridružen: Pon ruj 24, 2018 8:44 pm

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la markoveic » Uto ruj 25, 2018 11:36 pm

Edison napisao:
markoveic napisao:Napajanje AC ima samo jedan transformator u sebi i nista vise..ako bih dodao 4 diode i prebacio na DC dali bi to bio nestabilni napon DC koji bi radio dobro sa tim proxxonom....ne zamjerite: laik sam sa elektronikom.


Treba ti trafo, najbolje od 15V, i jedan grec. ili 4 diode malo vece snage. Najbolje ti je koristit grec i redne stezaljke, vidi na pocetku ove teme, druga i cetvrta stranica. Na taj nacin ne trebas nista lemiti. Grec kosta 10 kn, trazi neki jaci od 6 Ampera, napon ce sigurno odgovarati.

S reguliranim DC naponom imas samo najvisi broj okretaja (regulacija ne radi). S DC nefiltriranim naponom (za to sluze diode ili grec) imas i regulaciju broja okretaja. Taj DC napon nije reguliran, niti ti takav treba. U biti, koristi se valoviti istosmjerni napon, jer iza greca nema kondenzatora ni drugih filtarskih elemenata da taj napon "ispeglaju".


hvala ti na odgovorima. jel trafo zapravo transormator? dali mogu iskoristiti ovaj transormator iz AC 14.4V punjaca pa dodati samo diode?
markoveic
 
Postovi: 27
Pridružen: Pon ruj 24, 2018 8:44 pm

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la Edison » Uto ruj 25, 2018 11:37 pm

markoveic napisao:daj mi jos reci ovo: ako spajam 12V a uredjaj ima 40W dali ne bi trebao imati barem 3A napajanje, a na dokumentaciji pise od 1A.. ili nema 40W ili treba 3A i vise. trzajevi na DC krecu nakon 5 sekundi. nisu jaki i moze se raditi ali se osjete, pa smatram da ipak treba jace napajanje.


Treba ti nesto jaci trafo. Ja sam koristi trafo od 12V/5A i grec od 8A. Radi odlicno. Jos bi bolje bilo staviti trafo od 15V/5-6A. Na taj nacin ces dobiti nesto vecu snagu i brzinu vrtnje, a trafo se nece grijati.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5681
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la Edison » Uto ruj 25, 2018 11:43 pm

markoveic napisao:hvala ti na odgovorima. jel trafo zapravo transormator? dali mogu iskoristiti ovaj transormator iz AC 14.4V punjaca pa dodati samo diode?


Trafo je skraceno od transformator. Mozes koristiti i taj od 14,4V, ako daje dovoljnu struju. Treba ti bar 3A, a pozeljno je i malo vise. Kad spojis taj trafo koji imas i grec na busilicu, probaj kako rad. Ne smije trzati i "preskakati". Probaj busiti nesto malo tvrdje (aluminij ili slicno) neprekidno minutu, ili malo vise. Ako se trafo jako zagrije (probas prstom, pazi da ne dodirnes izvode primara, 230V) onda je preslab i treba veci, tj. za vise Ampera.
.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5681
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la markoveic » Uto ruj 25, 2018 11:45 pm

Edison napisao:
markoveic napisao:hvala ti na odgovorima. jel trafo zapravo transormator? dali mogu iskoristiti ovaj transormator iz AC 14.4V punjaca pa dodati samo diode?


Trafo je skraceno od transformator. Mozes koristiti i taj od 14,4V, ako daje dovoljnu struju. Treba ti bar 3A, a pozeljno je i malo vise. Kad spojis taj trafo koji imas i grec na busilicu, probaj kako rad. Ne smije trzati i "preskakati". Probaj busiti nesto malo tvrdje (aluminij ili slicno) neprekidno minutu, ili malo vise. Ako se trafo jako zagrije (probas prstom, pazi da ne dodirnes izvode primara, 230V) onda je preslab i treba veci, tj. za vise Ampera.
.

ok, hvala ti. ne brini oprezan sam jako sa 230V. probati cu sutra pa javim.
markoveic
 
Postovi: 27
Pridružen: Pon ruj 24, 2018 8:44 pm

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la markoveic » Sri ruj 26, 2018 8:05 pm

ljudi dali je ovo normalno za PROXXON 50/EF. Kupio sam ga za bušenje preciznih rupica ali ovako mi je totalno neupotrebljiv.
snimio sam video pa cu pitati i zastupnika dali je to normalno ili da idem po drugi
Watch on youtube.com
markoveic
 
Postovi: 27
Pridružen: Pon ruj 24, 2018 8:44 pm

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la drazenK » Sri ruj 26, 2018 9:23 pm

Gore dole, tj napred nazad (u smjeru osovine) u nekim malim pomacima oke, lijevo-desno nikako
Avatar korisnika
drazenK
 
Postovi: 1346
Pridružen: Pon srp 01, 2013 9:54 am
Lokacija: circus Earth

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost