Opremanje radionice

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la markoveic » Sri ruj 26, 2018 10:11 pm

Lijevo desno sitno krcka preskok ali ovo gore dole je preko 1mm. Uzimao sam na aliexpress najjeftinije spindle i nikada nisam imao luft...cudno mi je to. Dremel to nema.
markoveic
 
Postovi: 27
Pridružen: Pon ruj 24, 2018 8:44 pm

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la tubeman » Sri ruj 26, 2018 10:14 pm

Postoji mogućnost da je zbog neprikladnog ispravljača bušilica stradala.
Izvor Izmjenične struje nije isti kao izvor istosmjerne ili "pulsirajuće" (DC bez kondenzatora) struje.
U uputama i na internetu lijepo piše da se radi o DC motoru. Vjerojatno se koristi nekakav sistem strujnog ograničenja za reguliranje brzine vrtnje jer u suprotnom ne bi stabilizirani napon trebao biti problem. (Stabilizirani izvori u pravilu podrazumijevaju nekakav kondenzator i sklop za stabilizaciju što je ovdje izgleda nepoželjno).
Zato i piše da sa STABILIZIRANIM naponom stvar radi samo na najvećoj brzini.
Nisam siguran, ali ova MICROMOT bušilica nije jednaka onoj Edisonovoj i napon ne bi trebao biti viši od 12V.
Barem tako sugerira veliki 12V u crvenom krugu.
Za postići maksimalnu snagu treba dovoljno jak trafo (kod 12V barem 4A)

Ako se ne nabavlja originalni izvor (ispravljač), onda bi prije eksperimentiranja trebalo dobro proučiti upute :(

Ako će se raditi reklamacija, toplo preporučam, iako nije u skladu s mojim uvjerenjima, da se ne spominje izvor izmjenične struje :twisted:
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la markoveic » Sri ruj 26, 2018 10:21 pm

Po meni je u pitanju lezaj. Sto se tuce struje ja sam ga zavrtio i samo isprobao..nisga nije buseno niti radito s njom. Sto se tice ac adaptera ipak je 12v ali je 14.4va tj 1200ma.. reklamaciju necu jer mi je posta 35 kuna dostava vec placena i jos da placam dva puta...baviti cu ju u smece.. drzim da struja nema veze sa lezajem i lokerom na njemu. Buniti se hocu ali reklamaciju necu jer mi nije islativo.tad me izadje 3x35 kn dostave a neznam kakva ce opet doci...nasao sam na youtube video gdje neki pokazuje da stari 50 ef nema lufta a novi ima..biti ce da se proizvodnja pokvarila.
markoveic
 
Postovi: 27
Pridružen: Pon ruj 24, 2018 8:44 pm

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la markoveic » Sri ruj 26, 2018 10:33 pm

Reklamaciju i tako necu pa ju idem sad bas rastaviti pa da vidimo...dal ce u smece il cu ju popraviti.
markoveic
 
Postovi: 27
Pridružen: Pon ruj 24, 2018 8:44 pm

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la markoveic » Sri ruj 26, 2018 10:55 pm

Sredio. Ima maleni lezaj i sa dvije strane stift. Ima lufra izmedju stifra i lezaja a i lezaj mali radi. Popustio imbus koji drzi za osovinu i naspanao osovinu sa osovinom motora do razine da bude cvrsto ali da se okrece lagano. Sastavio i odlicno radi. Nema lufta nigdje vise ;) ;)
markoveic
 
Postovi: 27
Pridružen: Pon ruj 24, 2018 8:44 pm

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la joe dalton » Sri ruj 26, 2018 11:05 pm

Baš htjedoh napisati da AC napon nema veze jer je ionako ispred motora tiristor u regulaciji. Po svemu sudeći Proxxon ima isti sistem regulacije u svim takvim malim ručnim bušilicama. Ako pretjeraš s visinom napona možeš spaliti motor ili regulaciju. Ne možeš zeznuti ležaj. S tim da ti je AC samo poluvalno ispravljen pa je efektivno samo pola napona. Zato ti je i regulacija radila tek od nekog malo većeg napona. A onaj DC izvor koji si probao je vjerojatno limitirao struju pa bušilica nije mogla na pune okretaje čak ni u praznom hodu.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2558
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la markoveic » Sri ruj 26, 2018 11:16 pm

Tocno, danas sam pronasao adapter dc 12v 2A i radi savrseno. Sad sam konacno zadovoljan i sluziti ce svrsi sigurno. Hvala svima na trudu.
markoveic
 
Postovi: 27
Pridružen: Pon ruj 24, 2018 8:44 pm

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la Bepone » Čet ruj 27, 2018 10:38 pm

markoveic napisao:Reklamaciju i tako necu pa ju idem sad bas rastaviti pa da vidimo...dal ce u smece il cu ju popraviti.

markoveic napisao:Sredio. Ima maleni lezaj i sa dvije strane stift. Ima lufra izmedju stifra i lezaja a i lezaj mali radi. Popustio imbus koji drzi za osovinu i naspanao osovinu sa osovinom motora do razine da bude cvrsto ali da se okrece lagano. Sastavio i odlicno radi. Nema lufta nigdje vise ;) ;)

:clap: :clap: to, to
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la markoveic » Pet ruj 28, 2018 2:59 pm

:violin: :violin: :violin: :violin: :violin: :violin: :dance: :dance: :dance: :dance: :dance: :dance: :violin: :violin: :violin: :whistle: :whistle: :whistle: :whistle: :whistle: :lol:
markoveic
 
Postovi: 27
Pridružen: Pon ruj 24, 2018 8:44 pm

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la Khadgar2007 » Pon lis 01, 2018 8:32 pm

Prošli tjedan mi je stigao Voltcraftov LCR-300 instrumentić. Nisam planirao da ga tako nabrzinu kupim ali je bilo 15% popusta i besplatna poštarina tako da je bome bila prilika koja se ne propušta da se uzme jedan pošteni LRC metar.
Sve u svemu lijep instrument. Kada sam ljetos bio kod Tubemana vidio sam što sve može i kakve opcije ima pa sam si rekao da ću ga kupiti kad tada. Gledao sam neke jeftinije ali niti jedan nije imao sve mogućnosti kao ovaj. Kelvin veze,mjerne opsege 0-200H, 0-200Mohm i 0pF-20mF htio bih da je opseg za kapacitet malo širi ali ne možeš imati sve za ovu cijenu.Ima nekoliko mjernih frekvencija 100Hz/120Hz/1kHz/10kHz/100kHz tako da se lijepo može vidjeti kako se ponašaju vrijednosti elemenata u odnosu na frekvenciju.

LCR300.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5744
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost