Opremanje radionice

Opremanje radionice

PostPostao/la Edison » Sub srp 27, 2013 11:10 pm

Moja radionica je na otvorenom, na terasi. I vrlo je nezgodna kad je vruce, kao sto je sada, ili zimi kad se sve smrzava. A ovisna je o dnevnom svijetlu i meteoroloskim uvjetima. Nesto komaraca je pride... i sad bi to trebalo opremati? Naravno, ne. Potrebno je povremeno obnoviti alat, napraviti koju napravicu, kupiti novi instrument i slicno...

Na lokalnom buvljaku zapela mi za oko Proxxon busilica. Tamnoputi prodavac trazio je 70 kn, zajedno s kockom za
"napajanje" od 12V/1A. Uz to je isao i sofisticirani nacin spajanja busilice i "kocke"... ;-)


Bus-2585.jpg


Probali da li radi, i vrti, ali ja je mogu rukom zaustaviti. Veli prodavac, slabo napajanje. To vidim i ja, vrti, a i regulacija ne radi. Zbog "pomanjkanja snage" cijena spustena na 50 kn pa sam trzio... Ako je uspijem srediti, bit ce dobro, ako ne, nije veliki gubitak.

Odmah nakon kupovine, jurim do prijatelja koji odrzava kompjutere i laptope da mi da kakvu switcher ciglicu koja bi ovo mogla zavrtiti, a da je ja ne uspijem rukom zaustaviti. I nadjosmo jednu ovecu "ciglicu" od 20V/6A. Malo je puno jer na busilici stoji 12-18V, a pise i snaga 100W, sto znaci da moze povuci dosta struje.


Bus-2588.jpg


Probali provizorno spojiti ciglicu, i vrti, nema sanse zaustaviti glavu prstima... Na napanje sam ugradio "profi" konektor, a za kabel busilice nisam imao takav zenski za kabel, vec samo za sasiju. Bit ce privremano taj, dok ne nabavim pravi.

Otvorio busilicu da vidim sto je s regulacijom broja okretaja. Unutra na primitivnoj plocici jedan tiristor, jedan eklektrolitic i par SMD kockica. Ima i potenciometar od 100k, i on je u redu.


Bus-2593.jpg



Bus-2594.jpg


Vidim po lemljenju da je busilica vec bila kod nekog "strucnog majstora". Kupio tiristor i kondenzator i zamijenio. Dobro prelemio kabele i ocistio visak lema, majstorisanje prijasnjeg majstora, s plocice. Spojio, i regulator ne radi. Ja sam spojio kako je bilo, a tko zna kako je to spojio onaj prije mene? Busilica radi na najvecem broju okretaja, ne da se regulirati. Ili je nesto s onim SMD komponentama, ili je onaj prije mene krivo stogod spojio. Ma dobro sad, ne da mi se traziti, i tako najcesce busim na najvecem broju okretaja.


Bus-2590.jpg


I eto busilice za manje od 100 kn. Napajanje je malo previsoko, 20V, a ne bi trebalo biti vise od 18V, no mislim da nece biti problem. Mogao sam to skinuti s dvije-tri diode vezane u seriju, ali mislim da nije bitno. A regulaciju cu mozda jednom srediti. Najradje bih napravio sve nanovo na busenoj plocici, ali nemam shemu. Morat cu potraziti, ali sve to kad mi se bude dalo. Sad je malo prevruce za takve aktivnosti.


Bus-2605.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5664
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la Khadgar2007 » Sub srp 27, 2013 11:16 pm

Dok ne središ regulaciju mogao bi napraviti neki ispravljač sa lm317,staviti pot i mijenjati napon i sa njime broj okretaja. Ja to imam više od deset godina na jednoj sličnoj bušilici(nije proxxon već neki hobby drill) koju sam kupio u Chipoteci i na njoj piše da ide od 12-18V.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5709
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la Edison » Sub srp 27, 2013 11:22 pm

Khadgar2007 napisao:Dok ne središ regulaciju mogao bi napraviti neki ispravljač sa lm317,staviti pot i mijenjati napon i sa njime broj okretaja. Ja to imam više od deset godina na jednoj sličnoj bušilici(nije proxxon već neki hobby drill) koju sam kupio u Chipoteci i na njoj piše da ide od 12-18V.


Ovo na 15V moze potegnuti 7A struje. Znaci sam LM317 to nece moci dati. Ma tko bi radio regulator za tako veliku struju? A trebalo bi i trafo nabaviti. Jeftinije je kupiti novu busilicu... :)
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5664
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la Khadgar2007 » Sub srp 27, 2013 11:37 pm

hehe. Evo baš sam pogledao i moja ima 45W tako da i sa mojom je lm317 bio na knap ali za pločice i u drvo radila je savršeno. Za proxxonicu bi možda trebalo nešto jače poput lm317 u to-3 kućištu, sa time ja pogonim alpha tools aku bušilicu.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5709
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la Dean » Sub srp 27, 2013 11:40 pm

Fino Edison, odlična kupnja :clap:
...pipl mast trast as....
Avatar korisnika
Dean
 
Postovi: 3733
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la joe dalton » Ned srp 28, 2013 12:08 am

@Edison - jesi li siguran da je u orginalu bio taj tiristor?
Obzirom da se radi od DC napajanju nekako se bojim da je tu bilo nešto drugo :think:
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2555
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la Edison » Ned srp 28, 2013 12:16 am

Nasao sljedece u Proxxonovom katalogu:

"Regulacija broja okretaja naših 12 Voltnih uređaja moguća samo ukoliko se koristi preko nestabilnih mrežnih uređaja (npr. svi MICROMONT trafo uređaji). Priključak na stabilne mrežne uređaje moguć je, međutim u tom slučaju uređaji rade s maksimalnim brojem okretaja (vrijedi i za baterijsko napajanje)."

Znacilo bi: ne moze se regulirati broj okretaja ako je napajanje stabilizirano... :(

Pa koji je vragec onda u njihovim originalnim napajanjima? Samo trafo? Ili trafo i grec :?:
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5664
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la Edison » Ned srp 28, 2013 12:21 am

joe dalton napisao:@Edison - jesi li siguran da je u orginalu bio taj tiristor?
Obzirom da se radi od DC napajanju nekako se bojim da je tu bilo nešto drugo :think:


Ni u sto nisam siguran. Siguran sam da je prije mene busilica bila otvarana, ili u tvornici leme oni koji nikad lemilicu nisu vidjeli.

Imam jos jednu manju Proxxonicu s adapterom za napajanje pa cu pogledati kakav napon ta daje. Problem je sto su njihovi konektori vrlo cudni, tj. jedinstveni...
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5664
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la joe dalton » Ned srp 28, 2013 12:41 am

Edison napisao:Nasao sljedece u Proxxonovom katalogu:

"Regulacija broja okretaja naših 12 Voltnih uređaja moguća samo ukoliko se koristi preko nestabilnih mrežnih uređaja (npr. svi MICROMONT trafo uređaji). Priključak na stabilne mrežne uređaje moguć je, međutim u tom slučaju uređaji rade s maksimalnim brojem okretaja (vrijedi i za baterijsko napajanje)."

Znacilo bi: ne moze se regulirati broj okretaja ako je napajanje stabilizirano... :(

Pa koji je vragec onda u njihovim originalnim napajanjima? Samo trafo? Ili trafo i grec :?:

Ako imaš pri ruci 12Vtrafo i grec probaj. Bez kondenzatora. Njihovo orginalno napajanje je navodno 12V DC.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2555
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la tubeman » Ned srp 28, 2013 2:10 pm

Ovo sa svičerom nije loše rješenje, ali u tom slučaju obavezno treba "srediti" internu regulaciju broja okretaja u bušilici jer je napon od 20 (čak i 18, iako piše 12-18) malo previsok za najveći broj slučajeva primjene.
Rješenje vidim u reguliranom ispravljaču kakvog valjda imaš u butigi.
Ako ne, onda je zadnje vrijeme da se jedan takav napravi.
Ja takve svoje bušilice prikopčavam na neki od reguliranih ispravljača.
Slika
U trenucima doista zna povući i par ampera struje, pogotovo kada svrdlo "zašteka".
Zato je opcija ograničenja struje u ispravljačima izvrsna jer ne dozvoljava struju veću od one koju namjestiš.
To je u principu cca 4A za ovakvu bušilicu (imam i Proxxona sličnog ovom kao i Minicrafta koji su oba "deklarirana" na 100W.
Regulacija brzine vrtnje (ili kroz njegov regler, ili kroz regulaciju napona) je u svakom slučaju "must be" i bez toga bušilica neće dati ono što može.
Ako ti bušilicaslučajno ne bude radila na taj način, onda izbaci internu regulaciju. Nakon toga sigurno hoće.

Inače, akvizicija je odlična, pogotovo ako nema nekih drugih oštećenja) i siguran sam da će unaprijediti "proizvodnju" :) :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Sljedeće

Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju