Opremanje radionice

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la Khadgar2007 » Sri kol 25, 2021 11:48 am

Koliko vidim ručka izgleda kao da je neka low budget u odnosu na neku poštenu od wellera. Pitanje je kakva je elektronika unutra. Evo malo i osvrta
Watch on youtube.com

WS51 ima staru dobru provjerenu ručku, vjerojatno je unutra i robusnija elektronika. Situacija je ista i sa WS81 koju ja imam, ručka fino leži u ruci i općenito izgleda kvalitetnije napravljeno od ovih jeftinih wellera.

Inače ako pratiš što ima na ebayu prije par mjeseci ti je onaj lik zhofler imao na aukciji hrpu weller lemnih stanica,ručki i to baš WS serija ja mislim da je to otišlo za neke sitne pare.

Moje mišljenje ili neka weller WS serija ili uzeti neku jeftinu hakko ili tako nešto.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5744
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la Bepone » Sri kol 25, 2021 7:28 pm

govori ovaj velar to je jos veci smeh :mrgreen:
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la grunf » Sri kol 25, 2021 8:31 pm

prije jedno po godine ili tako nekako na velikom diyaudio bila je tema o lemilicama tj stanicama , odavno nisan vidia da toliko ljudi pljuca po welleru , riječ je o novim modelima , svi su se složili da su im vrhovi katastrofa , a pobjednikom su proglasili nekakvog kineza za 40-50 eura
ja zato imam antex kojem vrhovi traju vječno :D
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la Bepone » Sri kol 25, 2021 8:48 pm

velar wecp moj i vrhovi od 5 eurica traju 4 g ne treba mi vise.. taj vintage weller ima dva kondica unutra, znaci nis ne more riknut nikad :mrgreen:
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la Khadgar2007 » Sri kol 25, 2021 9:04 pm

Ne znam gdje je taj problem sa vrhovima... Sjećam se prije par godina na Triode festivalu Ilimzn je malo pričao o tome i ako se ne varam rekao je da su dignuli kvalitetu vrhova u zadnje vrijeme jer su se ljudi tužili baš na to. Poznanik koji radi u RTV servisu gdje ne gasi lemilo(stara wellerica WS81) kaže da onaj šrot bezolovni tinol koji je sada posvuda pojede vrhove samo tako. Gašo je pak nedavno kupio WX2 lemnu stanicu(koju sam i ja kupio iako je još uvijek ne koristim) i kaže da je stvarno zadovoljan sa vrhovima,a kod njega je veći promet nego u javnoj kući...

Ja ne mogu reći da lemim 24/7 i nekada prođe par dana i više da ne upalim lemilo(WS81) ali do sada sam promijenio dva vrha a imam ju oko 8 godina. Promijenio sam onaj koji sam dobio sa lemilom i jedan široki koji mi služi u 80% slučajeva da fercinam PCBe,a taj je otišao više zbog tekućeg tinola kojeg koristim u te svrhe(šrot kvaliteta ali može dugo stajati i odlično fercina PCBe) i konstantnog mehaničkog naprezanja kada vrh vučem po PCBu. Ako ne koristiš vrh za kopanje po PCBu,savijanje nožica elemenata pri odlemljivanju, održavaš ga kako treba, ne držiš ga stalno na 400°C+ suhog bez tinola na njemu sigurno će trajati. Kada odložim lemilo na dulje vrijeme a upaljeno je obavezno spustim temperaturu na nekih 300°C i nanesem nešto tinola na vrh. Isto tako kada ga gasim očistim i onda nanesem friškog tinola da mi prekrije vrh. Zato me žarko zanima kako će se ponašati wellerova WX2 stanica koju ću čim sredim labos staviti u pogon.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5744
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la grunf » Sri kol 25, 2021 10:14 pm

Khadgar2007 napisao:Ne znam gdje je taj problem sa vrhovima...


znan da su se žalili baš oni šta najviše leme i šta im je to osnovni radni alat , mislin da je tu bilo još nekih problema, ali su najviše grintali ne vrhove
i mene je to iznenadilo , smatra san da je weller top , ali nakon takvih kritika čoviku dođe da se zamisli
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la grunf » Sri kol 25, 2021 10:21 pm

Bepone napisao:velar wecp moj i vrhovi od 5 eurica traju 4 g ne treba mi vise.. taj vintage weller ima dva kondica unutra, znaci nis ne more riknut nikad :mrgreen:


nju imam na poslu, neuništiva :D
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la Edison » Čet kol 26, 2021 12:11 am

Dugo sam lemio s Weller lemilicom WTC P50. To je lemilica od 50W bez regulacije temperature, tj. temperatura se bira izborom vrha (magnetostat). Koristio sam vrhove serije 6, 7 i 8, uglavnom tip ostrog stozca za finije poslove. Najcesce sam koristio vrhove iz serije 7, znaci neka srednja temperatura za lemljenje. Lemmio sam i lemim iskljucivo olovnim lemom, najcesce s 1 ili 2% bakra. Lemio sam puno u to vrijeme i vrhovi su bili kratkotrajni, nisu mogli izdrzati vise od 3 mjeseca svakodnevnog lemljenja. Jednostavno bi se potrosili, "pojeli". I bili su skupi, 80 do 100kn komad.

Jednom je lemilica prestala raditi, i otkrio sam da je otisao grijac u rucki. Nasao sam i tvornicki broj grijaca, i trazio ga u Chipoteci kako bih ga zamijenio. Drze te grijace, ali ga treutno nisu imali. Kupio sam za prvu ruku kinesku lemilicu kakvu je Pao pepeo objavio par postova ranije. Ni nakon tri mjeseca nije bilo grijaca u Chipoteci pa sam Wellericu spremio i nastavio lemiti s kinezicom. Pokazala se odlicnom pa i danas lemim s njom. Temperaturu mogu podesiti digitalno dugmicima. Odmah sam kupio komplet od 5 rezervnih vrhova (stozasti) i komplet od 5 razlicitih vrhova. Nista od tih rezervnih vrhova nisam koristio, nije trebalo, originalni se ne trosi. A komplet od tih 5 vrhova je kostao 20kn.

Problem kod te lemilice je rucka. Ne lezi tako dobro u ruci kao Wellerova, ali to nije velika razlika, brzo se priviknes. Silikonski zuti dio koji je preko plastike rucke, pocne setati gore-dolje. To sam rijesio tako da namotam na gornjem kraju par navoja izolir trake, i onda taj silikon vise ne seta. I rucke nisu kvalitetno sastavljene pa nekad otkazu u radu. Greska je u tome da se odvoji zica unutar rucke (slabo zalemljeno), ili pregori grijac. Rijesavao sam to tako da sam kupovao novu rucku, prodaje se posebno za oko 60kn. Trenutno imam 5 rucki... ;) Dvije su nove, dvije sam popravio, grijac kosta 20kn, u jednoj sam samo trebao bolje zalemiti zice. Jedna mi je neispravna, trebao bih kupiti novi grijac pa bi i ta radila. I sad vidite cijene, nova rucka s vrhom je oko 60kn, vrhovi se ne trose, novi grijac je 20kn. A vrh za Veller je bio 80-100kn i nije trajo duze od 3 mjeseca.

Vellericu sam nedavno poklonio susjedu, a on ce za nesto iskoristiti transformator. A ja ostajem i dalje s kineskom lemilicom. Stanica je dobra i ne kvari se vec godinama, a rucke su jeftine, i mogu ih sam odrzavati. Sigurno ima boljih lemilica od ove kineske, ali meni ova zadovoljava i sto se tice lemljenja i sto se tice odrzavanja.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5688
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la pinco » Čet kol 26, 2021 9:48 pm

Ja san najprije ima žutu kinesku ručicu, od 60kn, o kojoj Edison priča. Dobija na poslu rashodovanu Iskra lemnu stanicu, iskoristija stanicu, i napravija neku elektroniku. To je super radilo za moje potribe, izgorija grijač, kupija novu, vrhovi baš trajni i lipo lemi. Jedino je kabel bija kratki i krut, pa san ga minja. Ta ručica je bila kopija solomunke, koje su se dosta dobro pokazale.
https://italvideo-split.com/proizvod/lemna-stanica-solomon-sl-20n-48w/
Onda mi se otvorila prilika za Weller WS50, regulacija temp, itd. polovna, ka nova za 800kn. Odlićna i još vijerno služi, vrhovi su dobri i trajni. Kabel rućice je stvarno dobar i fleksibilan. Šta se lemljenja tiće, dosta je ugodnje za lemit od kineske, jel se ručica manje zagrijava, i dosta fleksibliniji kabel ima. Šta se samoga lema tiće, to je slično, i jeda i dr. lemu dobro.
I onda san sebe počastija, jel san radija radionu, koja nije na katu di živin, sa još jednon lemilicon, da iman na dvi pozicije. Dobija neku lovu i kupija ERSA I-con Nano, novija tehnologija, ka olovka, brzo ugrije, i održava temperaturu i kod večih površina lemljenja, itd..
Na kraju, u rukama Mandušića Vuka, svaka je puška bila ubojita :) .
Ne bije boj puška, nego srce u junaka, :lol:
Entuzijazam u početku hobija, ništa nemože platit ni vratit, alat osnovni, svašta se radilo...
Avatar korisnika
pinco
 
Postovi: 562
Pridružen: Sri tra 10, 2013 7:35 pm

Re: Opremanje radionice

PostPostao/la Pao Pepeo » Pet kol 27, 2021 12:01 am

cappucino napisao:Identičnu imam već cca 4 godine. Za moje potrebe služi me perfektno.


uzeo sam je jer mi je prijatelj također ima , vise godina a posuđivao sam je od njega i uvjerio sam se da je ok za moje potrebe
prijatelj koji je dosta zaboravljiv.. tako da je lemilica radila i po par dana za redom... :lol: i jos uvijek ga dobro sluzi i radi ;)
Pao Pepeo
 
Postovi: 2202
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju