Mjerenja:zvučne kartice i mikrofoni

Re: Mjerenja:zvučne kartice i mikrofoni

PostPostao/la audio kutak » Čet vel 06, 2014 9:41 pm

yoke, što će ti uopće onda ta mjerenja? Pretpostavimo da sve napraviš po "propisima" i kaj
budeš onda sa rezultatima? Imal buš papir sa krivuljom?

Meni je smisao ovih tvojih mjerenja to da unaprijedim zvučnike, kroz njihov razmještaj na
kutiji te kroz skretnicu i to sve u svrhu dobivanja što linearnije krivulje.

A ono sa ekvilajzerom sam ti htio samo napomenuti da možeš i gotove tvorničke kutije
dodatno prilagoditi svom prostoru da bi zvučni utisak bio bolji. Nije sve zdravo za gotovo, i najbolji
zvučnici će svirati loše ako nisu dobro raspoređeni i ako slušaona nije "akustički pripremljena". Vidiš
i sam da je Tom sebi sređivao sobu i stavio je neki minimalan broj elemenata.

Ne vidim inaće svrhu tih mjerenja ako će ti služiti kao što meni služi diploma, skuplja
prašinu u ladici! ;)

tubeman napisao:Jel vaki ? :)

pogodio si u sridu ! ;)
We Are DIY-erz...
Avatar korisnika
audio kutak
 
Postovi: 4288
Pridružen: Pet tra 26, 2013 7:44 pm

Re: Mjerenja:zvučne kartice i mikrofoni

PostPostao/la micro » Čet vel 06, 2014 10:04 pm

yoke kaze da je cilj mjerenja napraviti sto je vise moguce "ravan" zvucnik, zato se i sva mjerenja izvode uz sto manji uticaj prostorije odnosno refleksije. Kad budem mjerio probacu vani imam veliko dvoriste staviti zvucnik na jedno 2m od zemlje;)
micro
 
Postovi: 598
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: Mjerenja:zvučne kartice i mikrofoni

PostPostao/la yoke » Čet vel 06, 2014 11:01 pm

:D
nisam ja otvorio temu, iako otvaram jednu dnevno, ova nije moja :lol:

javio sam se samo da prilozim svoje 2lipe i ocigledno zblesiram temu :mrgreen:

i drzao bi ju unutar tog, jer nakon nas, koji vec imamo nekakvo stajaloste, ispravno ili krivo, doci ce netko tko ce isto htjeti izmjeriti zvucnike

zato cu napraviti rezime svega sto sam napisao, i pogledati americkog idola :lol: , jer se ovako mozemo vrtiti do besvjesti ;

za mjerenje je potreban software
ja sam koristio i holmimpulse koji je izrazito jednostavan
i artu koja je malo zafrkanija ali i nudi vise

potrebna je i kvalitetna duplex zvucna kartica, kartica koja ima mogucnost istovremenog snimanja i reprodukcije
u uputstvima za artu se moze vidjeti kako porvjeriti kvalitetu same zvucne kartice te njena izoblicenja
(kratko se spoji izlaz te ulaz, s obzirom da na putu nema nista osim kabela vidi se frekvencijski opseg/krivulja te izoblicenja tog segmenta)

iako se ovdje ''vodila bitka'' da je skoro svaka zvucna kartica dovoljno dobra, po meni nema smisla mjerenja raditi s karticom koja je prikracena za dio frekvencijskog spektra od 20-20kHz...prikazao sam primjer kako izgleda mjerenje karakteristike zvucne kartice mog laptopa koja po meni nije dobra za mjerenja
(dali zvucna moze reporducirati od 20-20kHz a nije u mogucnosti sto snimiti, nije mi bitno...jednostavno mi ne moze posluziti za mjerenja)

na red dolaze mikrofon i mikrofonsko pretpojacalo
ovo dvoje cini jedan sustav i pozeljno je da su kalibrirani (zajedno)
ne samo radi frekvencijskog odziva vec i radi odredivanja osjetljivosti
moj stav je da mjeranja kalibriranim mikrofonom od 50eura su jednako dobra kao mjerenja kalibriranim mikrofonom od 200eura

dali se mjerenja mogu raditi s ne kalibriranim mikrofonom, naravno da mogu
rezultati ce biti upitni ali ako se koristi ''kvalitetniji'' mikrofon odstupanja koja unosi sam mikrofon nece biti puno velika od stvarne krivulje
ja osbno nemam kalibriran mikrofon/pretpojacalo kombinaciju ali znam da mi mjerenja ne ostupaju previse od realnog stanja pa se ne opterecujem previse s tim...

pojacalo za mjerenja...
mislim da je 99% pojacala na trzisu ili u samogradnji linearno od tih famoznih 20-20kHz...i savko ce posluziti svrsi

znaci, prilikom mjerenja nema nikavih ekvilizatora, kontrole tona...
mjerimo ovo sto pustimo kroz uredjaje koji trebaju u mjerenje unjeti sto manje

moj sustav za mjerenje
pc
audiotrak prodigy 5.1LT zvucna kartica (mislim da je bila 570kn...ali se ne sjecam)
behringer ecm8000 (opet mi je u sjecanju cijena od 350kn...mozda lazem)
monacor pretpjacalo (mislim da je ono bilo oko 560kn)
XLR kabel 35kn
stalak - komad AL cijevi za 20kn, a moze i tripod od 120kn

kako mi pretpojacalo i mikrofon nisu kalibriani, mislio sam se dali da odradim kalibraciju...
neko je govorio da to nema smisla, da je to bezveze...a ja sam se mislo, ali ako nije kalibrirano, kao znam koliko su mi tocna mjerenja
na kraju sam odnio mikrofon do prijatelja i usporedio ga s njegovim kalibrianim, te se uvjerio da je razlika neznatna...

mjerenja koja dobijem ovakvim sustavom su mi sasvim dovoljna za ono sto mi treba
prilikom mjerenja drajvera dobijem frekvencijsku karakterisktiku koja je slicna,identicna ili skoro identicna, karakteristikama samih drajvera po datasheetovima (ovisno na kojoj se udaljenosti mjeri,koji dio spektra, dali je u kutiji i sl. prica)

tako da, iskreno ne vidim razlog zasto bi koristio kvalitetniji mjerni mikrofon
ali vidim razlog zasto nebi koristio manje kvalitetnu zvucnu karticu

moj savjet je da prije svaga provjerite kakva vam je sama zvucna kartica s kojom zelite raditi mjerenja
uzalud ako vam ona ne moze odsvirati dio spektra, a da vi tog niste ni svjesni....jer onda se samo moze nagadjati dali je do samih zvucnika, prostorije, pojacala,drajvera,udaljenosti drajvera,difrakcije,utjecaj prostorije....i hrpe drugih stvari koje utjecu...

to bi bilo to...jos stinem pogledati i drugi dio x faktora :mrgreen:
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Mjerenja:zvučne kartice i mikrofoni

PostPostao/la yoke » Čet vel 06, 2014 11:07 pm

micro napisao:yoke kaze da je cilj mjerenja napraviti sto je vise moguce "ravan" zvucnik, zato se i sva mjerenja izvode uz sto manji uticaj prostorije odnosno refleksije. Kad budem mjerio probacu vani imam veliko dvoriste staviti zvucnik na jedno 2m od zemlje;)


cilj mjerenja je da vidim gdje sam s izradom
da vidim da mi nista ne iskace ili propada
te kako to izbalansirati

prilikom mjerenja prostorija ima velik utjecaj
ali nakon par mjerenja i igranja pcinjes stjecati dojam sto je od prostorije a sto ne...mozda je dojam krivi ali...
uglavnom, kao sto pametniji rade, bolje je ta mjerenja odradi na otvorenom prostoru
cak je bilo primjera kad su ih radili negdje na livadi, i cak su ih i tad odigli od zemlje da bi se sto vise smanjio utjecaj prve refleksije na mjerenja :mrgreen:
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Mjerenja:zvučne kartice i mikrofoni

PostPostao/la joe dalton » Pet vel 07, 2014 12:10 am

Baš mi je drago da je otvorena ova tema jer se i sam trenutno bavim ovom problematikom.
Barem pokušavam koliko stignem.
U početku sam se malo mučio s podešavanjem ARTA-e. Čak sam u jednom trnutku pomislio da mi je kartica u laptopu neko teško smeće i da ću morati nabaviti eksternu. Uglavnom uspio sam podesiti sve koliko toliko dobro. Evo kako izgleda karakteristika integrirane kartice:
kartica2.jpg

Snimao sam od 40Hz do 20kHz i vidi se samo lagano uzdizanje prema višim frekvencijama od otprilike +1dB.
Zaključio sam da je to sasvim dovoljno za moje potrebe.
Posudio sam mjerni mikrofon od prijatelja. Kaže da je linearan, samo da ima rupu na cca. 11kHz što mi ionako nije bitno.
Snimio sam i zvučnik u sobnim uvjetima. Probat ću ponoviti mjerenje u nekim referntnijim uvjetima kada bude prilike.
Ono što sam dobio u području koje mi je zanimljivo (cca. 200Hz-10kHz) mi se čini relevantno i već sam napravio neke korekcije skretnice ali o tome više u drugoj temi....
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2555
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Mjerenja:zvučne kartice i mikrofoni

PostPostao/la deleted user » Pet vel 07, 2014 12:21 am

Mene samo interesira kakvim kablovima vi spajate te mikrofone? Jesu kalibrirani? Srebro u pamuku? Kriotretirani OFC 99,99999999999%? Zlato? Platina? Ziva? I najvaznije, ako nisu bar 100€ po metru, sigurno ne valjaju....
deleted user
 
Postovi: 1624
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 4:11 pm

Re: Mjerenja:zvučne kartice i mikrofoni

PostPostao/la the_bebe » Pet vel 07, 2014 9:39 am

yoke sorry ali krivo govoriš...znači ako imaš mic i kalibracijski file isto tako možeš napraviti i kalibracijski file za zvučnu karticu i to bilo koju i sam si rekao da nema veze +- 9 dB pa onda može biti i +- 20 dB i tako će to sam program ispeglat...
Daklem dolazimo oped na ono moje...kupiš jeftini mic tipa UMK-1 upikneš i mjeriš.
A sad da se vratimo na mikrofon...jeftinije varijante mikrofona mjenjaju karakteristiku ovisno o glasnoći signala,znači trebao bi znati sa koliko dB se vršilo kalibriranje i ako koristiš mikrofon u istim uvjetima imat ćeš kalibracijski file koji je ispravan i korektan ali ako imaš jači ili slabiji izvor koji mjeriš kalibracijski file ti nevalja...
Tu se vidi razlika kvalitetnijeg i jeftinjijeg mikrofona.
Neznam dali si ikad otvarao EMC8000 ali on ima u sebi nešto elektonike koja je tamo da bi malo popravila jačinu izlaza i malo popeglala frekventnu karakteristiku i sad dolazimo do onog da je to ipak behringer i da su korišteni jako loši dijelovi i sa velikim tolerancijama znači da mikrofon mjenja karakteristiku zavisno o trajanju mjerenja i zavisno o glasnoći i oped tvoja teorija kvalitetne zvučne pada u vodu...

Znači za sva kučna mjerenja je dosta bilo kakav MJERNI mikrofon i bilo kakva zvučna kartica koja ima +48v fantom napajanje ili ako zvučna nema fantom napajanje treba bilo kakvo pretpojačalo koje može nahranit kondenzatorski mikrofon.
Sva mjerenja napravljena takvom opremom bit će relativno korektna i dovoljna za kućna mjerenja ali bit će miljama daleko od stvarnog stanja i pravog mjerenja.
Ono šta je bitno kod kućnog mjerenja a to je recimo kod konstrukcije skretnice da vidite odaziv zvučnika i reznu frekvenciju skretnice tu ćete imati savršeno točan podatak jer tu nema greški a to je bitno...
Avatar korisnika
the_bebe
 
Postovi: 283
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:10 pm
Lokacija: Rijeka,Sušak

Re: Mjerenja:zvučne kartice i mikrofoni

PostPostao/la yoke » Pet vel 07, 2014 10:25 am

the_bebe napisao:yoke sorry ali krivo govoriš...znači ako imaš mic i kalibracijski file isto tako možeš napraviti i kalibracijski file za zvučnu karticu i to bilo koju i sam si rekao da nema veze +- 9 dB pa onda može biti i +- 20 dB i tako će to sam program ispeglat...
Daklem dolazimo oped na ono moje...kupiš jeftini mic tipa UMK-1 upikneš i mjeriš.


Ne vidim kako ces ispeglati zvucnu karticu koja nije u mogucnosti uopce odsvirati dio sprektra ?
u konkretnom slucaju za moju zvucnu karticu na laptopu; kako nju ispeglati kad uopce ne svira iznad 12kHz ?


the_bebe napisao:A sad da se vratimo na mikrofon...jeftinije varijante mikrofona mjenjaju karakteristiku ovisno o glasnoći signala,znači trebao bi znati sa koliko dB se vršilo kalibriranje i ako koristiš mikrofon u istim uvjetima imat ćeš kalibracijski file koji je ispravan i korektan ali ako imaš jači ili slabiji izvor koji mjeriš kalibracijski file ti nevalja...
Tu se vidi razlika kvalitetnijeg i jeftinjijeg mikrofona.


ako se ne varam, ako si uzeo nesto kalibrirano onda ces valjda i mjerenja radi kako spada...

ja nemam kalibrirani mikrofon,fajl, pa ga ni ne koristim...


the_bebe napisao:Neznam dali si ikad otvarao EMC8000 ali on ima u sebi nešto elektonike koja je tamo da bi malo popravila jačinu izlaza i malo popeglala frekventnu karakteristiku i sad dolazimo do onog da je to ipak behringer i da su korišteni jako loši dijelovi i sa velikim tolerancijama znači da mikrofon mjenja karakteristiku zavisno o trajanju mjerenja i zavisno o glasnoći i oped tvoja teorija kvalitetne zvučne pada u vodu...


zato se napravi nekoliko mjerenja,
ja osobno nisam primjetio nikakve velike oscilacije
nit sam primjetio da mi se mijenja krivulja promjenom glasnoce, sigurno je bilo promjene, ali ona nije tolika da mi je ''bola'' oci...
bitno je da prilikom mjerenja nema recimo nikavog klipanja ili sl...

dali ima ostupanja pri razlicitim glasnocama se jednostavno pogleda, snimis pri jednoj glasnoci pa pri drugoj i preklopus rezultate...
ja nisam primjetio neka velika odstupanja...bar ne tolika da bi se mislio dali sam doveo preslab/prejak signal

a na kraju, s obzirom, da stvarano skoro nikad neces dobiti dva ista mjerenja, neki programi, poput arte, imaju mogucnost ciklusnog snimanja, recimo deset ciklusa i onda izbace srednju vrijednost
opet za nase potrebe nebitno...ili dovoljno dobro (ako ces ju koristi ili ne...)

the_bebe napisao:Znači za sva kučna mjerenja je dosta bilo kakav MJERNI mikrofon i bilo kakva zvučna kartica koja ima +48v fantom napajanje ili ako zvučna nema fantom napajanje treba bilo kakvo pretpojačalo koje može nahranit kondenzatorski mikrofon.
Sva mjerenja napravljena takvom opremom bit će relativno korektna i dovoljna za kućna mjerenja ali bit će miljama daleko od stvarnog stanja i pravog mjerenja. Ono šta je bitno kod kućnog mjerenja a to je recimo kod konstrukcije skretnice da vidite odaziv zvučnika i reznu frekvenciju skretnice tu ćete imati savršeno točan podatak jer tu nema greški a to je bitno...


uz uvjet da imas koliko toliko korektnu zvucnu karticu, radi cega je i krenula cijela prica...
ako nisi doveo signal, kakav ocekujes, ili mislis da jesi, onda cijela ova prica pada u vodu...
ako ti zvucna ide tek od 50Hz i ide do 12Khz ( a ne znam pomocu kojih trikova ces ju natjerati da svira nize ili vise od tog )
i ti na to spojis zvucnike koji u praksi idu od 20-20kHz
ti ces u najboljem slucaju izmjeriti frekvencijski opseg zvucne kartice
dali ti to ista pomaze u konstrukciji zvucnika ?
kako ces uz pomoc takve opreme imate uvid u odaziv zvucnika ?
sta ako ti zvucna joz uz to uzdigne za 2-3db podrucje iznad 3kHz ? kako ces iz tog videti sta ti se desava na reznoj frekvenciji ? hoces onda snizavati to podrucje za -3db , jer ti zvucna kartica (mjerna oprema) laze ? sta ce se desiti kad umjeto te zvucne stavis CD player, pa vise ne bude tih +3db ?
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Mjerenja:zvučne kartice i mikrofoni

PostPostao/la micro » Pet vel 07, 2014 10:45 am

Opalio sam prvo snimanje, zvucna sa laptopa stari IBM X40, mikrofon UMIK-1 , mikrofon drzan rukom ispred zvucnika na oko 50 cm.
Nisam nista dirao u sotveru samo opalio:)
Zvucnik je samogradnja koju sam kupio mislim za oko 800 ili 900kn
Najgornji graf je faza
Srednji graf je frekventni odziv
Najdoljni graf je kalibracijski fajl

drugi sa ukljucenim peglanjem:) , snimano je ponovno iz ruke pa mozda nije isti polozaj mikrofona a i snimak je sa mini linije pa moguce nije ni ista glasnoca. Snimano unutra u sobi.

Po ovome snimku bi se moglo reci da je rez negdje oko 2,5kHz?

Slika
micro
 
Postovi: 598
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: Mjerenja:zvučne kartice i mikrofoni

PostPostao/la yoke » Pet vel 07, 2014 11:15 am

koji program koristis ?
nisam ekspert pa ti necu komentirati da te nebi odveo na krivi put...

ali da sam na tvom mjestu, uvijek bi koristio neki ''poznati'' program, nesto sto dosta ekipe koristi...tako ti netko moze pomoci s postavkama samog programa te ocitavanjima rezultata...
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost