Mjerenja:zvučne kartice i mikrofoni

Re: Mjerenja:zvučne kartice i mikrofoni

PostPostao/la Zmajz » Pet vel 20, 2015 9:32 pm

Danko, sve što si rekao stoji, osim dijela u kojem spominješ cijenu i kvalitetu. Cijena ne garantira kvalitetu, bolje rečeno jeftine mic. kapsule ne znači da su loše. Pogotovo ove Panasonic iz serije WM 60 i WM 61, koriste se i koristile su se u hrpi mjernih mikrofona vrlo uspješno. Mene su koštale 2,75$ po komadu, a onda su smatrane vrlo linearnim u cijelom čujnom spektru. Kako god, meni ne treba profi uređaj pa tome niti ne težim, zadovoljit će me i ovo (ako ne zaribam u izradi) za neka polumjerenja (neću to nazvati drukčije jer mi nedostatak znanja i iskustva ne dopuštaju to nazvati pravim mjerenjem, ne još).
"Kalibracijski" fajl me ne zabrinjava, takve fajlove imaju svi mjerni mikrofoni, samo je pitanje kvalitete samog mikrofona i koliko on odstupa od linearnosti(+- 2dB ili +-15dB u cijelom spektru), takav korekcijski fajl ne utječe na rad mikrofona već je samo ispomoć u grafičkom prikazu snimljene krivulje. Ako sve bude išlo po redu kako bih ja htio, onda ću sam mikrofon usporediti sa nekim mjernim mikrofonom u identičnim uvjetima i iz dobivenih razlika kreiramtaj fajl.
Ništa ovdje neće biti novo ili što nije viđeno, odgovarajuća Al ili drvena cijev kao nosač kapsule, na kraju s kutijom za pripadajuću elektroniku i baterije itd. Nosač mikrofona stvarno nije nikakav problem, i partviš iz konzuma s teleskopskom drškom će odlično poslužiti.
Zasad, samo me interesira ako upotrebim TL 072 u gorprikazanom preampu, moram li štogod mijenjati u samom sklopu? Napominjem, napajanje ostaje 2 x 9V baterijsko.
I ja mislim da je TL 072 sasvim u redu za ovu svrhu, nebi ga Quadf stavljao u preamp 44 bezveze.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: DIY Caffe

PostPostao/la Fantocci » Čet pro 01, 2016 3:19 pm

yoke napisao:....

evo kako izgleda fr s mog laptopa
tako da ne znam sta bi s ovim izmjerio

Slika


I ja sam mjerenjem u ARTI ustanovio, da je i moja zvučna u laptopu nekako isto sr** kao i tvoja. Opada odmah ispod 100Hz.

Pa sam onda poručio ovu Behringerovu igračku za 20€: http://www.ebay.com/itm/371743031301

Ovaj ovdje ju je secirao i ustanovio, da i nije baš loša. Ima Burr-Brown PCM2902 chip unutra (doduše max. 16bit/48kHz ali hey... što nam više treba?)
http://nwavguy.blogspot.si/2011/02/behr ... eview.html

Sad čekam da mi to stigne... pa da se počnem igrati ;)
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 458
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: Mjerenja:zvučne kartice i mikrofoni

PostPostao/la yoke » Čet pro 01, 2016 4:50 pm

Evo nakon skoro dvi godine, nisam nista pametniji
i opet ovisi sto i s cim mjeris...
ja recimo nemam kalibrirani mikrofon a volio bi ga imati
sva mjerenja koja dobijem su samim tim upitna
ali su mi korisna
iza mjerenja isto ima cjela filozofija... http://www.troelsgravesen.dk/measurements.htm

inace sam kupio malu asus ''xonar U3'' USB karticu koja je prilicno linearna...vjerojatno nebi prosla test od Mateljana koji je opisan unutar uputstava za ARTU (izoblicneja i slicno) ali za rad sa holmijem je savim ok ( i s artom )...
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: Mjerenja:zvučne kartice i mikrofoni

PostPostao/la Fantocci » Čet pro 01, 2016 5:06 pm

Ja mikrofon još nisam poručio, da se ne zaletim opet... sad nešto (uz iMM6 i Superlux ECM999) gledam i ovog pošto ima i kalibracijski file: http://store.sonarworks.com/products/so ... microphone
Budući da sam file daju uz mikrofon na USB ključu, nekako im i vjerujem da su ga zaista izmjerili.
Kontaktirao sam njihov tech support i poslali su mi na test jedan file: ARTA i HolmImpulse su ga prežvakali b.p.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 458
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Prethodni

Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju