Tokarilice za drvo

Tokarilice za drvo

PostPostao/la Pao Pepeo » Čet lis 23, 2014 6:39 pm

Nas drugar khadgar :D posto zainteresiran za tokarilice me zamolio malo da opisem svoju tako da mu bude bilo od pomoci,a mozda ce jos kome zainteresiranom. On kako ce nam kasnije objasniti zelio bi si napravit jednu malu tokarilicu za izradu ovih sitnijih dijelova ova moja nije bi sitna ni jeftina ali siguran sam da ce mu biti od pomoci za izvuc koju ideju iz nje. Necu puno opisivati izradu to cu prepustit slikama da odrade umjesto mene ali malo cu se ipak dotaknut najvaznih stvari.
Kod izrade ovog mog stroja kao i kod vecine… stvari diktira da se pokusa nesto napravit od onoga sto se vec ima a ja sam za nju imao dosta toga. Imao sam sljedece elemente
-tokarska glava je amerikaner od 160mm sa 3 celjusti,elektromotor trofazni 2.2kw 1400 okretaja u min,siljak s tokarskog za zeljezo,osovinu i kuciste lezajeva skinuto sa neke pumpe,nesto zeljeznih u profila od kojih sam napravio noge a natezac remena i neke remenice sam si napravio od drveta na prijasnjem tokarskom. To mi je diktiralo malo nacrt i neka osnovna pravila koja se treba postivat. Dati cu i nacrt vec kad sam ga nasao pa mozda nekome pomogne.

Ja sam si staze napravio od dvije zeljezne trake 15x60x1500 navarene na dvije okomite od 10x40x1500 sa poprecnim pojacanjima. A razmaknute su jedna od druge svojih 60mm,kasnije sam morao dat napravit majstoru na glodalici jedan T komad koji ce mi teci tom stazom a na njega sam navario siljak. Siljak koji mi nudi mogucnost skidanja siljka i tavljanje stezne glave za prihvat svrdla. Ja sam imao srece naci vec gotovog…ali da se ga napravit i u kucnoj radinosti bude li khadgaru trebalo dat cu mu koji prijedlog.

Kod drzaca za noz bilo bi dobro napravit mogucnost da mu se moze stimat visina i mijenjat nastavci. Jer nisu svi nozevi isti a treba se gledat da vrh noza bude nesto ispod osi predmeta kojeg se radi. A tad dobro bi bilo imat koji krci drzac i koji duzi,a ja sam si vremenom napravio razne drzace i naprave koje mi pomazu u radu.

Za steznu glavu bilo bi dobro imat barem neki amerikaner,kasnije se na njega mogu uhvatit razne naprave za prihvat komada i sam komad za sebe naravno. Ako se nemoze doc do prave stezne glave moze se koristir i nazubljeni siljak ili ploca. Tad se covjek treba malo snaci kako uhvatit komad i treba se cesce koristiti siljak s druge strane da pretisce komad.
Tokarilice opcenito bi trebale imat mogucnost promijene broja okretaja,barem jedno 4 brzine. Znamo da kako komad raste u promjeru treba se ga vrtit sporije tako da bi brzina rezanja ostala kostantna.Ja sam to kako se vidi sa slika rijesio remenicama i natezacima tako da imam mogucnost odabira od 350 okretaja pa do 2000. Ja cu malo potrazit kolko bi ona trebala biti (ja to vec znam otprilike na kolko se koj komad treba okretat) a khadgaru koji planira radit manje komade do max 200mm mislim da sporije od 700 nece trebat.

Kod tokarskih za drvo je isto vazno da se ne tresu i da komad koji se radi ne vibrira,ovi manji trebaju biti dobro pricvrsceni za neki malo jaci stol a ovi veci imat dobre noge i biti malo masivniji odnosno tezi.
Evo za sad tolko bude li koga intresiralo mozemo ici i detaljnije,kasnije budem pokazao kako se mogu doma napraviti gotovo svi mozevi za radi i dati cu vam dosta linkova ovoga sporta.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zadnja izmjena: Pao Pepeo; Čet lis 23, 2014 7:43 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2199
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Tokarilice za drvo

PostPostao/la Pao Pepeo » Čet lis 23, 2014 6:52 pm

Jos koja slikica i moja i s neta za koju ideju ;)
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2199
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Tokarilice za drvo

PostPostao/la audio kutak » Čet lis 23, 2014 7:32 pm

meni je to sve magija.... mogu se samo diviti kako ljudi naprave čudesa iz drveta!
We Are DIY-erz...
Avatar korisnika
audio kutak
 
Postovi: 4288
Pridružen: Pet tra 26, 2013 7:44 pm

Re: Tokarilice za drvo

PostPostao/la pamook » Čet lis 23, 2014 8:40 pm

Pao Pepeo - thx za ovo :D

samo ti nabaci sto god smatras da treba biti receno, jer nema bolje informacije od one iz prve (iskusne) ruke :P

zadnjih mjesec dana samo buljim po jubitou gledajuci tracne pile za drvo, cirkulare i naravno, tokarilice :lol: .... naravno, sve to pod budnim okom sumnje i polunevjerice bolje polovice... srecom, u šupu jos nije dovedena struja (razvedena jest, ali ne i prikljucena) pa moze spavat na miru :lol:

vrlo, vrlo zanimljivo, samo udri :obscene-drinkingcheers:
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6276
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: Tokarilice za drvo

PostPostao/la Khadgar2007 » Čet lis 23, 2014 9:07 pm

Pamooče, kao ča rekoh trebao bi moj cirkular u sljedećih mjesec dana doći na vidjelo. Tj. gornja ploča na koju ću montirati Parkside cirkular iz Lidla. Biti će olala turpijanja 5mm železa ali trebalo bi se isplatiti.Planirao sam prvo sa kombinacijom blažujke+aluminijski lim pa da Dean odradi nešto posla ali moj majstor me odgovorio od aluminija i predložio 10mm željeznu ploču, pa smo se na kraju našli na 5mm željezu jer tko će tegliti pločevinu od 20kg za radi malog cirkulara.
Što se tiče male tokarilice 90% dijelova imam samo trebam uhvatiti majstora da mi to povari pa onda ja mogu nastaviti sa bušenjem rupa na konstrukciji za pričvrstiti motor/bušilicu i konjića. Tako da će me oba "stroja" doći šaku krznaša i manje.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5723
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Tokarilice za drvo

PostPostao/la Khadgar2007 » Čet sij 08, 2015 12:40 am

Napokon se malo krenulo u izradu male tokarilice za drvo. Kod majstora mi sigurno preko mjesec dana stoji povaren kostur ali nisam niti ja njega uhvatio a niti sam ja imao previše vremena u zadnje vrijeme pa se sve do danas nismo našli. Danas je majstor bio u radioni nekoliko sati a i ja sam bio slobodan tako das sam se malo prihvatio posla.
Izbušio sam rupe u kosturu za pričvrstiti komade sipasa koji će držati vodilice, te izbušio sipas. Ništa još nije montirano ali sada bi stvari trebale ići relativno brzo. Treba probušiti rupe u onoj željeznoj ploči za nosač bušilice i iskemijati nekakvog konjića koji će stajati na onim ležajevima,taj nastavak slijedi tek sljedeći tjedan.

tokarski stroj dijelovi (1).jpg


tokarski stroj dijelovi (2).jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5723
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Tokarilice za drvo

PostPostao/la Pao Pepeo » Čet sij 08, 2015 9:49 pm

Drago mi je da polako napredujes pa tako posto ce ti uskoro bit i vrijeme da si i neke nozeve napravis malo cu o tome.Dat cu ti bas par osnovnih tipova kojima mozes krenut tokarit,kasnije iskustvom ces i sam primjetit da bi ti trebali drugi oblici nozeva i tehnike koje ce ti poboljsat i ubrzat rad.Uglavnom u 80% slucajeva koristim 3-4 noza od kojih jednog uglavno,a godinama sam si ih napravio preko 40... :D tako da neke sam napravio samo za neke određene rezove i koristio sam ih samo jednom ili dvaput.Pa tako tebi za pocetak nekih 8 komada bit ce dovoljno a i sam ces vremenom vidit kakvi ti trebaju.

Od cega napravit noz?? Trebas nac keni dobar celik,primjerice ja sam prvih par godina sve nozeve radio od obicnih starih turpija za zeljezo.One se daju dobro naostrit,ostrica dosta dugo traje, dimenzije turpija su pogodne za radit nozeve + na jednoj strani vec imaju rucku ;) Kad ih radis od turpija prvo trebas maknut sve zljebove odnosno zube koje ona ima da nebis nezeljeno turpijao po tokarskom.
Kut od kojem ih mozes ostrit moze ti se kretat od 25 do 40 stupnjeva,a onaj noz za rezanje naostris po jos ostrijim kutem od 25.I to ces vremenom sam skuzit koj noz pod kojim kutem ostrit tako da onaj koj koristis za grubu obradu i s kojm skidas dosta materiala ostris na blazi kut tako da ce ti ostrica vise trajat.Nozeve za finu obradu,za izgladit povrsinu i za radit detalje mozes ostrit na 30* tako ce ti bolje rezat i posto ih nesto rijeđe koristis ostrica ce ti trajat.
Duzina rucke tj. cijelog noza ovisi kolkos njim skidas materiala a za ovako male tokarske poput tvojeg di neces imat slucajeva da ce ti noz jako zaronit u izradak duzina nozeva nek ti se krece oko 40cm i manje,od kojih od prilike 2/5 nek ti bude noz a 3/5 nek ti bude drvena rucka.To ti je jednostavno sto imas duzi noz to imas duzu polugu i tako ti je kad skudas puno materiala ruka mirnija jer na nju djeluje manja sila.

Ja sam si kasnije nabavio za napravit nozeve celik koji se koristi za tokarenje zeljeza,to su ostaci nozeva koje sam dobio za nista kasnije sam ih zavario za metalni okrugli profil i kasnije nasadio na drvenu rucku od kojih 30cm duljine.One male kvadratne profile 4,6 i 8 mm kupio sam u Merkuru i imaju oznaku HSS na njima,jako su kvalitetni i da se ih dobro naostrit.
Ovi nozevi su nesto bolji od onih koje se napravi zi turpija,tvrđi su i tako drze dulje ostricu,netreba gubit vremena na brusenju povrsina za uklonit zube itd. samo mana im je da se rijetko ih nalazi u nalim dimenzija koje bi bili pogodni za napravit noz.
Ova prva pet nozeva koja sam sliko su neka osnovna za rad od kojih onog lijevog u najvise slucajeva koristim.Kasnije sam si nabavijo jedne jako korisne nozeve ciji je presijek poput polumjeseca,njima se moze puno toga radit uglavnom zavojite djelove.
Zadnja dva noza korsitim za odrezat komad (oni tanki dugi) a jednog zam napravio od starog noza iz blanje tj. kombinirke debljine 4mm visine nekih 28-30mm savrseno odrađuje svoj posao.Njih se koristi kako su na slici postavljeni.
O svemu ovome bi se moglo dugo pricat primjerise samo oko ostrenja nozeva i kutevim bi se moglo jako dugo... svaki se noz koristi pod nekim kutem i na neki određen nacin ali to ces vremenom sam primijetit a bude te li zanimaju detalji imas koga pitat ;) a sigurno u pocetku ces radit jednostavnije stvari.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2199
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Tokarilice za drvo

PostPostao/la Khadgar2007 » Pet sij 09, 2015 12:28 am

Hvala na informacijama. Ali ja ću vjerojatno koristiti samo par noževa i to je to,osim ako ne krenem žešće u tom pravcu,ali to čisto sumnjam. Elektronika mi je baš ono primarno tako da je ovo više kao hobi,još sporedniji od hi-fe i ostale elektronike. Ali opet tko zna. lol
Danas sam baš turpijao neku ručku za jedno elektronsko pomagalo, i baš si kažem šteta ča nemam tokarilicu da taj komad drveta za čas obradim.Sigurno sam proveo 1h u podrumu dok nisam dršku isturpijao i ošmirglao da na nešto liči.

i usput sam zaradio neku malu prehladicu radeći u podrumu. Rekoh biti će vruće ako zatvorim vrata pa sam ih ostavio otvorena i tako cijelo popodne šmrčem i pijem čaj... Izgleda da se ipak vrata zatvaraju kada je u podrumu ispod 10°C.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5723
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Tokarilice za drvo

PostPostao/la Pao Pepeo » Pet sij 09, 2015 10:41 am

To ti je bilo samo malo da ti pomogne,u pocetku mozes vecinu stvari radit s ova pocetna 5 nozeva a od njih uglavnom koristim onog prvog s lijeve.Uskoro cu nesto istokarit sto ima veze s ovim nasim sportom kojim se bavimo pa cu pokazat kako jer se moze radit dosta toga na tokarskom osim potova.
I da na -10 Rusi se ljece votkom ;)
Pao Pepeo
 
Postovi: 2199
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Tokarilice za drvo

PostPostao/la Khadgar2007 » Pet sij 09, 2015 11:35 am

Pot na tokarskom?!!! Ovo još nisam čuo, jel mi možeš reći kako zalemiš žicu na taj pot jer drveta imam pa da ne bacam pare na skupe aplsove i sl potove,a ga gumbe za potove ćemo lako to nije problem iskotariti na stroju. :roll: :lol:
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5723
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Sljedeće

Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost