Tokarilice za drvo

Re: Tokarilice za drvo

PostPostao/la Pao Pepeo » Ned ožu 24, 2019 3:12 am

Bepone napisao:Stavi si pol miljarde vida prevec??

moguce :lol:
Bepone napisao: Kakav je audiofilski minimum??

kad smo kod minimuma... opet ne radi kako treba :sad-roulette:
Pao Pepeo
 
Postovi: 2209
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Tokarilice za drvo

PostPostao/la Bepone » Ned ožu 24, 2019 10:48 am

Ne robi minimum, samo gass! I delovac :mrgreen:
Bepone
 
Postovi: 5198
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Tokarilice za drvo

PostPostao/la Pao Pepeo » Ned svi 12, 2019 8:41 pm

dvije casice za dvojicu kolega s foruma :obscene-drinkingcheers:
loptica mislim da im odaje namjenu
radi ulja koja ce sadrzat trebati ce ih premazat necime , predlozijo bi epoxi smolom
izgledat ce kao lakirano i vjerujem da ce biti dobo , ili po volji
napravio sam ih od masline , ako treba od nekog drugod drva ( radi bocnica ) vicite !!
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2209
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Tokarilice za drvo

PostPostao/la SaWa » Ned svi 12, 2019 8:57 pm

Sad mi trebaju druge bočnice... :lol:
Ovo izgleda fantastično.... :clap:
SaWa
 
Postovi: 1488
Pridružen: Ned stu 03, 2013 10:01 am
Lokacija: Nova Gradiška

Re: Tokarilice za drvo

PostPostao/la Pao Pepeo » Ned svi 12, 2019 9:46 pm

poceo sam si radit tracnu pilu... mozda do kraja ljeta bude gotova tako da cemo radit daske bez problema...
maslinu suhu imam i to domacu :D
ja se jos razmisljam kako napravit lift :think: ali o tome kad dode vrijeme
Pao Pepeo
 
Postovi: 2209
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Tokarilice za drvo

PostPostao/la Pao Pepeo » Pon svi 13, 2019 12:16 pm

Mali primjer kako se lako moze postat perverzan u ovom hobiju...
A trebalo bi tu i tamo... :mrgreen:
https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre ... 3874441016
Pao Pepeo
 
Postovi: 2209
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Tokarilice za drvo

PostPostao/la Toma » Pon svi 13, 2019 1:57 pm

Obozavam svu tematiku vezanu za drvo i deformacije na drvu kad se dese.
Cista perverzija sta priroda moze napravit
Toma
 
Postovi: 506
Pridružen: Čet pro 22, 2016 11:53 pm
Lokacija: Split

Re: Tokarilice za drvo

PostPostao/la Pao Pepeo » Čet pro 12, 2019 6:06 pm

malo da ubimo monotoniju slikovnicom i opisom izrade zdjela od drveta koje mogu postati i zvucnik. Raditi cu horne kojima ce komora biti u obliku jajeta . 2/3 ce biti drvene a zadnji kraj od stakloplastike , i tu cu malo detaljnije opisati kako radim te zdjele .
Ta komora nije pretjrano velika da se ju ne bi moglo istokariti iz jednog komada . Ali rađe cu je raditi od vise dijelova.
Sve pocme od nacrta , di odmah vidim da mi je naj boje komad napravit od 6 prstena 30mm visine. Kasnije imam naviku da mi svaki prsten bude napravljen iz 12 kom. Za vidit dimenzije svakog komada naj bolje je si skicirat svaki prsten . Cak i za pocetnike dosta je pustit 5mm mesa sa svake strane.
Kod izrade letvica za segmente naj bitnija je njihova visina 30mm , zato te letvice dajem stolaru da mi ih prođe na debljacu posto je ja nemam.
Zapravo mije ni toliko bitno broj 30 , moze bit i 29-31 , naj bitnije da su sve letvice iste visine.

Rezanje komada prvo vrsim na kutnoj pili di ostavim po jedan mm viska sa svake strane. Kasnije se komade ipak mora proc jos na brusilicu jer kakva god pila dobra da bila ne ostavlja ravan rez. Dobro je komade brusit na nacin kako sam oznacio , i pazit da ih se ne pomjesa. Tako se kompenzira bilo kakvo malo vertikalno odstupanje. S vremenom sve to postane automatski.
Prije ljepljenja uvijek provjerim dali ima zraka na jednom od spoja , koliko god da se pazi nikad mi nije uspijelo iz prve napravit savrsen prsten...
Taj se spoj koji ima zraka na brusilicu malo korigira i moze se krenut sa ljepljenjem. Za stisnut komade nema bolje od komada spage i male poluge. Treba pazit da spaga bude na centru komada jer ako ne povuce jedan dio u stranu.
Ako se tko pita zasto ne koristim neki lastik , savjetujem mu nek proba :D tad fali covjeku bar jos jedna ruka
spaga br. 1

Vrlo je i vazno koristiti pravilno ljepilo i pustit komade da se dovoljno osuse. Sad radim sa hrastovinom koja se cvrsto drzi i sa obicnim bijelim ljepilom.Da radimsa tvrđim drvima koristio bi epoxidna ljepila koja su bas za njih. Ne smije se desiti da se komad otvori prilikom obrade !!!

Kada se prsteni osuse treba ih ipak poravnat , tu je dobro prvo odstraniti visak ljepila . U suprotnom brusni papir postane za bacit veoma brzo
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2209
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Tokarilice za drvo

PostPostao/la Pao Pepeo » Čet pro 12, 2019 6:14 pm

...
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2209
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Tokarilice za drvo

PostPostao/la Pao Pepeo » Čet pro 12, 2019 6:25 pm

Kod lijepljenja prstena dobro ih je centrirat , za to si pomognem sablonama od kartona i flomasterom. Prstene zakrenem 15* jedan u odnosu na drugi , ali to nije nuzno.. moze se koristit i manji kut pa se dobije efekt spirale.Bitno da se rezovi ne poklapaju.
Prstenove kad se namijesiti dobro je fiksirati sa bar po 3 cavlica da se ne maknu kod ljepljna. Kasnije te cavlice se ne smije zaboravit izvadit...
Posto je unutarnje tokarenje na zdjeli dubine 180mm dosta tesko ja je radim iz dva dijela.
Kasnije se njih zalijepi ( tu treba pazit također !! ) i obradi izvana.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Pao Pepeo
 
Postovi: 2209
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju