Atenuatori

Re: Atenuatori

PostPostao/la audio kutak » Pet pro 19, 2014 11:17 pm

ovakav način kako to Željko objasni, razumijem i ja.... skidam kapu
We Are DIY-erz...
Avatar korisnika
audio kutak
 
Postovi: 4288
Pridružen: Pet tra 26, 2013 7:44 pm

Re: Atenuatori

PostPostao/la Edison » Pet pro 19, 2014 11:44 pm

audio kutak napisao:ovakav način kako to Željko objasni, razumijem i ja.... skidam kapu


Hajde... meni ovaj dolje citirani dio nije najjasniji:

ilimzn napisao:Problemi s histerezom na visokim, nelinearnim B-H na niskim nivoima. visestruke rezonancije koje ovise o izlazu i impedanciji izvora kao i zakljucnoj impedanciji

pa ako bi mi jos malo to pojasnio, svojim rijecima... ;)
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5694
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Atenuatori

PostPostao/la audio kutak » Sub pro 20, 2014 1:34 am

nigdje nisam rekao da razumijem 100%, nego na način kako to željko objasni kroz primjere... pohvatao sam većinu stvari,
uglavnom ono prvo navedeno, a ti me uhvatio za zadnje i najteže.... sumnjam da sve to razumije više od 5 ljudi na forumu...

a ovo zadnje bih ti laički objasnio ... imaš na guglu o tome i previše :mrgreen:
ja upravo čitam kako histereza utječe na žicu namotanu na tijelo trafo jezgre .... užas... ima toga i previše meni smrtniku....
We Are DIY-erz...
Avatar korisnika
audio kutak
 
Postovi: 4288
Pridružen: Pet tra 26, 2013 7:44 pm

Re: Atenuatori

PostPostao/la ilimzn » Sub pro 20, 2014 2:31 am

Edison napisao:Hajde... meni ovaj dolje citirani dio nije najjasniji:
ilimzn napisao:Problemi s histerezom na visokim, nelinearnim B-H na niskim nivoima. visestruke rezonancije koje ovise o izlazu i impedanciji izvora kao i zakljucnoj impedanciji

pa ako bi mi jos malo to pojasnio, svojim rijecima... ;)


Za pocetak pretpostavimo jednostavniju soluciju, da se radi o autotrafou, i da je maksimalni omjer transformacije 1. U tom slucaju je za bilo koji polozaj sklopke ukupni broj namotaja uvijek elektricki i magnetski vezan. U suprotnom, kada bi omjer bio veci od 1, dakle ulaz se spaja na neki od izvoda a ne na krajeve namota autotrafoa, kada izlaz nije spojen na kraj namotaja, dio namotaja 'iznad' ulaza ili 'izlaza' (ovisno kako je postavljena sklopka za selekciju izlaza) nije spojen 'nikamo', dakle nema zakljucne impedancije, ali i dalje figurira svojim rasipnim induktivitetom i parazitniom kapacitetom. Radi toga se pojavljuje rezonancija koju ta dva parazitna elementa odredjuju, i to neprogusena, jer nema opterecenja na taj dio namota. Za omjer transformacije 1, ovaj problem ne postoji, namotaj je uvijek spojen na neku impedanciju, bilo izvora, bilo pojacala, ili kombinaciju. Generalno je impedancija opterecenja velika i manje utice na rad trafoa, no ni to ne treba uzeti kao opceniti slucaj. Tipicno ce impedancija izvora biti ispod kiloohma, a zakljucna (ulazna impedancija pojacala) par desetaka kiloohma. Kako je omjer transformacija manji od 1 (a i u slucaju da je veci, nije puno veci, recimo do 2), uzevsi u obzir odabrani n, zakljucna utice malo, i sve manje cim je n manji.

Usprkos tome, svaka seksija namotaja ima svoj rasipni induktivitet i parazitni kapacitet, i ovisno o tome kako je sto spojeno, tj. koji je izvod odabran, i o kakvim se impedancijama radi sto se tice pogona i opterecenja autotrafoa, postoje multiple kombinacije istih i stoga razliciti rezonantni pikovi, manje ili vise priguseni - nadajmo se daleko izvan audio podrucja. Ta je situacija tim bolja cim je impedancija izvora manja, tj. proracun je napravljen uzevsi u obzir cim manju impedanciju izvora, jer to podrazumijeva manji broj namotaja, tj. manji induktivitet. Kao i kod bilo kakvog trafoa, on odredjuje najnizu frekvenciju koju trafo moze prenjeti, na nizim frekvencijama sam trafo postaje progresivno sve vece opterecenje za izvor, sto povlaci poslijedice. Uz to, naravno, vrijede isti trikovi kao i za bilo koji tonski trafo - sendviciranje namotaja. U ovom slucaju dijelovi autotrafo namotaja nisu direktno namotani po redu vec su sendvicirani tako da je donji kraj (najmanje glasnoce) sendviciran s gornjim (najvise glasnoce), zato jer je donji kraj blizi masi i sluzi kao 'brana' za kapacitivno povezivanje dijelova namotaja s vecim brojem namota.

Sto se tice raznih magnetskih nelinearnosti, radi se prvenstveno o uporabi relativno egzoticnijih materijala jezgre kako bi se smanjio potreban broj namotaja za visokoimpedantne verzije trafoa. Za neke je moguce (radi velikog broja zavoja) postici zasicenje vec pri relativno malim signalima (par volti). U suprotnom slucaju, moguce je i raditi s tako malim signalima da je i malo istosmjerno polje ili magnetizacija, dovoljno da dolazi do asimetrije, koja inije unapred predvidiva. Osim toga, postoji i fundamentalno svojstvo materijala koje se tice krivulje magnetiziranja - ako je trafo izlozen samo jako slabim poljima, krivulja ima jedan oblik, dok sa jakim ima drugi. Teoretski, ovo bi se dalo rijesiti raznim metodama koje se koriste npr. kod predmagnetizacije u svrhu snimanja na magnetsku traku (npr. VF predmagnetizacija koja bi se kasnije isfiltrirala niskopropusnim filterom, ili 'randomizacija' dodavanjem VF shuma koji se takodjer isfiltrira). Preklapanje trafoa moze dovesti do pojave magnetiziranja u odredjenim slucajevima, srecom to je pojava koja se kasnije isto tako moze ponistiti (prekidanje signala u odredjenoj tocci moze varirati struju kroz trafo tako da se prekidi npr. uvijek dese u pozitivnim poluperiodama).
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: Atenuatori

PostPostao/la tom_hifi » Sub pro 20, 2014 2:59 am

Eh, sad si me ulovio. Par Paulaner Salvatorea 'u guzici' pa da ti pošteno odgovorim :mrgreen: Neće to tako ići. Ako ništa drugo, predložio sam te za godišnju nagradu poradi ovog komentara.

ilimzn napisao:Ovo je zasigurno najveci od svih problema :P taj btoj miliwatta prije pojacala s GM70 u izlazu ce presudno pregrijati zemljinu atmosferu i dovesti do opce prirodne katastrofe :)


Vraćamo se na ono što se Ivo (aparatusonitus) rekao. Ništa nije savršeno, pa ni pošteni TVC (osim ako je S&B TX102MK2 ili 3 :) ). Uglavnom, bit ću strpljiv i nikud ne forsirati. Nije to ni poanta teme nego konstruktivno razglabanje. Kad tad će mi doći neki TVC pod ruke (zuzi, dolazim), a do toga igrat ću se svojim pasivnim atenuatorima i bufferima ispred i nakon 8-)
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5318
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Atenuatori

PostPostao/la Edison » Sub pro 20, 2014 9:55 am

Hvala ilimzn na objasnjenju. Mada nisam pitao tebe nego Kutka, jer on rece da je razumio. Bio sam malo zlocest... i pitao ga da mi malo to pojasni... ;)

Globalnu sliku ovog sto si objasnjavao imam, ali ne i sve u detalje, i jos uvijek ne razumijem sve. Nedostaje znanja, a i vremena da se malao dublje udje u materiju. A inace su mi takvi transformatori cjenovno nedostupni pa sad ako i ne razumijem svu problematiku oko njih... necu propasti. :)
Jos jednom, hvala ti na trudu i objasnjenjima.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5694
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Atenuatori

PostPostao/la aparatusonitus » Sub pro 20, 2014 10:06 am

tom_hifi napisao:...a do toga igrat ću se svojim pasivnim atenuatorima i bufferima ispred i nakon 8-)


Mudar potez bi bio premjestiti "buffere ispred" na izlaz svih tvojih izvora signala (cd, dac, radio...), ukoliko je uopće potrebno.
Avatar korisnika
aparatusonitus
 
Postovi: 281
Pridružen: Čet ruj 05, 2013 11:05 am
Lokacija: Split

Re: Atenuatori

PostPostao/la tom_hifi » Sub pro 20, 2014 11:22 am

Sad već pričamo konstruktivno :)
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5318
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Atenuatori

PostPostao/la Gašo » Sri ožu 23, 2016 3:05 pm

Stalo 2014. Ima li potrebe za nastavkom?
Gašo
 
Postovi: 32
Pridružen: Pon ruj 01, 2014 10:58 am

Re: Atenuatori

PostPostao/la Zmajz » Sri ožu 23, 2016 4:04 pm

Što se mene tiče, ima.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2560
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju