Regulacija mrežnog napona

Regulacija mrežnog napona

PostPostao/la Khadgar2007 » Pon kol 08, 2016 9:39 pm

Danas sam dovršio još jedan sklopić regulacije mrežnog napona.Sigurno sam negdje okačio šemu i sve kada sam prvi puta napravio ovaj sklop ali rekoh da stavim to u posebnu temu jer je veoma zgodan uređaj.Prvenstveno sam ga napravio za cirkular koji imam u podrumu i tamo odrađuje posao samo tako.

Šema je iz Elektora(barem pretpostavljam po stilu crtanja) i dao mi ju je Nino.S prije nekoliko godina,on je napravio nekoliko takvih regulacija i kači na njih sve živo i neživo što radi na 230V bez problema. Već sam nekoliko takvih regulacija napravio i sa zadnjom sam ispraznio lager već gotovih PCBa pa rekoh da napravim mkII verziju da bude kompaktnija i ima neke sitnice koja prošla nije imala.

230V regulacija Elektor shema.jpg


Upotrijebio sam nešto SMD dijelova da se smanje dimenzije PCBa, a i sami dijelovi nisu toliko mali da ih prosječan DIYer ne bi mogao zalemiti. Na mjesto glavnog regulacionog triaka sam predvidio da se može staviti TOP3 i TO220 kućište prema potrebi i onome što se ima na lageru. Zavojnica koja ide na izlaz se bez problema može namotati od nekih ferita koje se nađu u ATX napajanjima ali vidim da ih i po ebayu ima za smiješne novce, dok u TMEu istog induktiviteta i struje dođu i do 20x više.

230V regulacija Elektor.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5723
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Regulacija mrežnog napona

PostPostao/la grunf » Pon kol 08, 2016 9:56 pm

ja bi triake gurni do kraja pločice da se lako mogu montitati i na veći hladnjak
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2464
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Regulacija mrežnog napona

PostPostao/la Khadgar2007 » Pon kol 08, 2016 10:11 pm

Ajde probati ću iako niti ovo nije neki problem za montažu.Padovi za triake su toliko udaljeni od ruba pločice da nije uopće problem da ih se montira sa donje strane imaš mjesta samo tako.. Toliko je pločica za Alephe i slična pojačala napravljeno da se tranzistori leme sa strane vodova pa rekoh zašto izmišljati toplu vodu.

Evo kako je zamišljeno da se to montira. Pločica ide paralelno sa hladnjakom i to onda smanjuje dosta prostora u nekakvoj kutiju di bi se to ugradilo. Pločicu bi držali triaci i dva šarafa za koje su predviđeni padovi i mogu reći da je to dosta čvrsto riješenje.

Montaža.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5723
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Regulacija mrežnog napona

PostPostao/la Gosha » Čet kol 11, 2016 11:11 am

Ovde imas nesto o tome. Stara ST aplikaciona nota.
en.CD00003856.pdf

Pogledaj figure11. Veoma slicno tvom regulatoru.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Gosha
 
Postovi: 85
Pridružen: Čet tra 17, 2014 10:48 am
Lokacija: Nish

Re: Regulacija mrežnog napona

PostPostao/la Khadgar2007 » Sub kol 13, 2016 12:02 am

Hvala na noti,baš sam si ju isprintao pa ćemo malo pročitati.
Jedino što mi je "zanimljivo" vezano uz ovaj regulator je to da ako nije ništa spojeno na izlaz na njemu je napon identičan onome koji je na ulazu, što me začudilo samo tako,dok kada se stavi opterećenje regulacija funkcionira besprijekorno.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5723
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak


Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju