mjerni mikrofon - Dayton Audio iMM-6?

mjerni mikrofon - Dayton Audio iMM-6?

PostPostao/la pablo » Sri lis 26, 2016 10:11 pm

Gospodo,

želim jeftini mjerni mikrofon. Naručio sam jučer par Panasonic WM-61A kapsula s ebaya, ali sumljivo mi je to sve pošto se više ne proizvode.
Ako i jesu originali, trebalo bi ih kalibrirati da se dobije flat karakteristika iznad 10k, barem na to neki testovi na netu ukazuju.
Ne trebam znati o koliko decibela se točno radi, već želim vidjeti da li je karakteristika ravna ili nije. Znate o čemu pričam... Ti Panasonici
su dobri u tu svrhu, ali bez kalibracije ne mogu biti siguran.

Švrljam ja tako dalje danas i naletjeh na Dayton Audio iMM-6 koji se može kupiti za kojih 230tak kn na ebayu, dostava iz Nizozemske, original.
Za njega se, prema serijskome broju, može skinuti kalibracijska datoteka. Da li on treba nekakvo pretpojačalo ako se misli upiknuti u line-in
zvučne kartice? Ako netko ima iskustva neka me prosvijetli. Ovo mi izgleda ultra jeftino za kalibrirani mikrofon.

Zahvaljujem i LP!
pablo
 
Postovi: 13
Pridružen: Pon lis 24, 2016 8:39 pm
Lokacija: Međimurje

Re: mjerni mikrofon - Dayton Audio iMM-6?

PostPostao/la ilimzn » Sri lis 26, 2016 10:49 pm

Trebas adapter s 4 na 3 pola konektor, jer je taj mikrofon naporavljen za smartphone ili tablet, koji na istom 3.5mm konektoru ima kontakte za stereo slusalice i za mikrofon, pa radi toga 4 pola umjesto uobicajenih 3. Mikrofon se napaja 'fantomski' kroz vlastiti audio izlaz iz telefona. Ista je stvar s vecinom audio kartica, ali je konektor drugaciji.
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: mjerni mikrofon - Dayton Audio iMM-6?

PostPostao/la pablo » Čet lis 27, 2016 8:52 pm

Naručio sam. Mislim da ću ga za početak upiknuti u tablet i pomoću softvera koji preporučaju vršiti mjerenja. Bitno je da softver može učitati kalibracijsku datoteku.

Zanimljiva stvar kod tog mikrofona je da na papiru ima potpuno iste karakteristike kao njegov veći brat EMM-6. Spomenuti je identičan Behringeru ECM8000. Zaključak je da je EMM-6 ustvari ECM8000 s drugačijom naljepnicom. Pošto su karakteristine oba Daytona ista, nadalje zaključujem da se u sva tri mikrofona nalazi ista kapsula :) Dobra stvar kod Daytona je ta da je svaki zasebno kalibriran i ta se datoteka može besplatno skinuti.

LP
pablo
 
Postovi: 13
Pridružen: Pon lis 24, 2016 8:39 pm
Lokacija: Međimurje

Re: mjerni mikrofon - Dayton Audio iMM-6?

PostPostao/la joe dalton » Pet lis 28, 2016 6:10 am

Kupio mikrofon prije par mjeseci za nekakvih 12$ zajedno s jos parom Eminence Alpha 15a na Parts Expressu.
Nisam ga jos pravo ni isprobao tako da ne mogu reci ista vise nego obecavajuce.
Mislim da ce biti i vise nego dobro za diy projekte.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2558
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: mjerni mikrofon - Dayton Audio iMM-6?

PostPostao/la Master of disaster » Pet lis 28, 2016 9:10 am

Eminence Alpha 15a? Nazire li se to nekakve OB u budućnosti? :D
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: mjerni mikrofon - Dayton Audio iMM-6?

PostPostao/la joe dalton » Pet lis 28, 2016 6:01 pm

Master of disaster napisao:Eminence Alpha 15a? Nazire li se to nekakve OB u budućnosti? :D

:handgestures-thumbup:
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2558
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: mjerni mikrofon - Dayton Audio iMM-6?

PostPostao/la Fantocci » Uto stu 22, 2016 12:24 pm

Jeli netko onda već probao taj mikrofon?
Imam vanjsko pretpojačalo sa fantomskim napajanjem, koje bi želio iskoristiti. Nadam se da standardnih 48V DC ne bilo previše za njega?

Onda li bi takav adapter bio OK:
http://www.ebay.co.uk/itm/3-5mm-Headpho ... 1783718645

Jedino bih trebao još promijeniti i muški konektor na 6.3mm ili na XLR, pošto su ulazi na pretpojačalu takvi.

Idealno bi mi bilo zapravo 3,5mm 4pin ženski na 6.3mm ili XLR muški.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: mjerni mikrofon - Dayton Audio iMM-6?

PostPostao/la ilimzn » Uto stu 22, 2016 2:18 pm

Fantocci napisao:Jeli netko onda već probao taj mikrofon?
Imam vanjsko pretpojačalo sa fantomskim napajanjem, koje bi želio iskoristiti. Nadam se da standardnih 48V DC ne bilo previše za njega?


Ajmo se pitati: ako je ovo mikrofon originalno za smartphone, ima li smartphone napajanje 48V ili manje?
Odgovor je: bilo bi. Ostalo google.
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: mjerni mikrofon - Dayton Audio iMM-6?

PostPostao/la Fantocci » Uto stu 22, 2016 2:27 pm

To bi bilo logično, da...

Ali često su kondenzatorski mikrofoni prilično tolerantni na visinu napajanja... Imao sam Rode NT5 matched pair koji su radili dobro na 12V (iz kompjutorske zvučne kartice) i na 48V iz odvojenog pretpojačala.

Ako ovaj to ne tolerira, onda iznutra nije baš isti kao originalni Dayton EMM-6.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: mjerni mikrofon - Dayton Audio iMM-6?

PostPostao/la pablo » Uto stu 22, 2016 6:16 pm

Naručio sam taj mikrofon i stigao je. Upiknut u tablet (Nexus 7 2013) radi normalno. U onome softveru koji preporučuju za android radi bez greške. Napravio sam adapter da ga mogu uštekati u računalo i radi bez pojačala, upiknut u zvučnu na matičnoj. Treba uključiti gain u windosima da bi se normalno čulo. Za sada na računalu još nisam probao Artu, Holm Impulse ili slične. Samo sam probao da li radi, ostalo će nadam se za par dana.

Neke stvari mi nisu jasne pa molim nekog tko se razumije da mi malo razjasni. Početak datoteke s podacima o kalibraciji izgleda ovako:

*1000Hz -40.6

20.00 0.4
20.55 0.5
21.11 0.6
21.69 0.7
22.29 0.8
22.90 0.9
23.53 1.0
24.18 1.2

Lijevo je frekvencija, a desno je korekcija u decibelima gore/dolje u odnosu na mikrofon kojim je dotični bio kalibriran. Što znači onaj podatak na 1000 Hz? Koliko će se ovaj odnos gore/dolje mijenjati ako ispred mikrofona stavim pojačalo s pojačanjem od npr. 10dB? Ako se to mijenja sa stupnjem pojačanja, da li to znači da će se u različitim uređajima mikrofon ponašati drugačije?

LP,
Ivica
pablo
 
Postovi: 13
Pridružen: Pon lis 24, 2016 8:39 pm
Lokacija: Međimurje

Sljedeće

Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju

cron