mjerni mikrofon - Dayton Audio iMM-6?

Re: mjerni mikrofon - Dayton Audio iMM-6?

PostPostao/la Fantocci » Uto stu 22, 2016 10:13 pm

Mene samo malo brine kvaliteta pretpojačala u telefonima i tablicama, zbog toga nekako više prianjam upotrebi vanjskog pretpojačala i shodno tome drugih, većih mikrofona (ako ovaj iMM-6 stvarno ispusti dušu na 48V).

Ili brinem bez potrebe (u vezi kvalitete rezultata, uzetih sa telefonom/tablicom)?
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 458
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: mjerni mikrofon - Dayton Audio iMM-6?

PostPostao/la joe dalton » Sri stu 23, 2016 12:15 am

Brines bez potrebe.
Mjerenje koje radis u kucnim uvjetima ima daleko vise drugih nelinearnosti nego pojacalo u tabletu ili mobu.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: mjerni mikrofon - Dayton Audio iMM-6?

PostPostao/la Fantocci » Čet stu 24, 2016 5:27 pm

Baš sam u dilemi da li da uzmem Dayton Audio iMM-6 ili Superlux ECM999. Cijena je tu negdje (sa poštarinom 30€ jedan ili 36€ drugi), znači ne igra ulogu.
http://www.ebay.com/itm/Dayton-Audio-iM ... SwBLlU93W-
https://www.muziker.si/superlux-ecm999


Koristio bih to za mjerenja diy zvučnika te akustiku prostorija.
iMM-6 ima taj kalibracijski file (mada nekako ne vjerujem, da su mjerili svaki mikrofon posebno, jer bi bilo njihovo vrijeme skuplje od samog mikrofona) a Superlux ga nema.

Kod iMM si više manje ograničen na telefon/tablicu a kod Superluxa na vanjsko pretpojačalo i laptop. Prva stvar je znači više prenosiva a kot druge imam bolje prepojačalo.

Kako je sa softverom? Nađe li se za android dovoljno kvalitetnih aplikacija? (za "prozore" to nije problem...)
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 458
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: mjerni mikrofon - Dayton Audio iMM-6?

PostPostao/la the_bebe » Čet stu 24, 2016 6:08 pm

Glasam za superlux...ja sam dugogodisnji korisnik superluxa i imam sam rijeci hvale...definitivno vrijedi svake lipe...
Avatar korisnika
the_bebe
 
Postovi: 283
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:10 pm
Lokacija: Rijeka,Sušak

Re: mjerni mikrofon - Dayton Audio iMM-6?

PostPostao/la Fantocci » Pet stu 25, 2016 7:46 am

Dobro znati, hvala.
A u vezi softwera za android, možete li preporučiti neki? Recimo dobar analizator spektra?
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 458
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: mjerni mikrofon - Dayton Audio iMM-6?

PostPostao/la the_bebe » Pet stu 25, 2016 3:44 pm

Zaboravi bilo kakva mjerenja telefonom...predpojacalo mikrofonsko u telefonima nije dizajnirano da prenese cijeli spektar tako da i ako ukucas kalibracijski file od mikrofona i dalje ti ostaje nelinearno predpojacalo u telefonu...
Ako se nevaram svaki telefon ima hpf na 80Hz i mislim da nista preko 15kHz ne pusta tako da ces dobit jedno veliko nista...
Avatar korisnika
the_bebe
 
Postovi: 283
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:10 pm
Lokacija: Rijeka,Sušak

Re: mjerni mikrofon - Dayton Audio iMM-6?

PostPostao/la joe dalton » Sub stu 26, 2016 1:19 am

Svojevremeno sam gledao negdje krivulje za iphone i bile su vrlo linearne u dijelu spektra koji je nama zanimljiv (do 10 ili 12kHZ ako se dobro sjećam)
Mislim da je za DIY upotrebu sasvim dovoljno.
To ionako služi samo za ugađanje skretnice. Rez nije nikada toliko visoko da bi trebalo mjeriti iznad toga, a na ono iznad 10kHz ionako ne možeš utjecati osim da promjeniš visokotonac.
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: mjerni mikrofon - Dayton Audio iMM-6?

PostPostao/la Schultz » Sub stu 26, 2016 10:39 am

Ja imam onaj miniDSP mikrofon.... On ima USB izlaz.... Ne kužim kakve veze ima USB priključak sa audio karticom.... Uf, malo me je ovo zbunilo.....
Malvazijski tigar
Avatar korisnika
Schultz
 
Postovi: 2676
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:06 pm
Lokacija: Pećine, Sušak, Rijeka

Re: mjerni mikrofon - Dayton Audio iMM-6?

PostPostao/la Fantocci » Uto pro 13, 2016 12:09 pm

pablo napisao:Naručio sam taj mikrofon i stigao je. Upiknut u tablet (Nexus 7 2013) radi normalno. U onome softveru koji preporučuju za android radi bez greške. Napravio sam adapter da ga mogu uštekati u računalo i radi bez pojačala, upiknut u zvučnu na matičnoj. Treba uključiti gain u windosima da bi se normalno čulo. Za sada na računalu još nisam probao Artu, Holm Impulse ili slične. Samo sam probao da li radi, ostalo će nadam se za par dana.

Neke stvari mi nisu jasne pa molim nekog tko se razumije da mi malo razjasni. Početak datoteke s podacima o kalibraciji izgleda ovako:

*1000Hz -40.6

20.00 0.4
20.55 0.5
21.11 0.6
21.69 0.7
22.29 0.8
22.90 0.9
23.53 1.0
24.18 1.2

Lijevo je frekvencija, a desno je korekcija u decibelima gore/dolje u odnosu na mikrofon kojim je dotični bio kalibriran. Što znači onaj podatak na 1000 Hz? Koliko će se ovaj odnos gore/dolje mijenjati ako ispred mikrofona stavim pojačalo s pojačanjem od npr. 10dB? Ako se to mijenja sa stupnjem pojačanja, da li to znači da će se u različitim uređajima mikrofon ponašati drugačije?

LP,
Ivica


Vrijednosti (odstupanja) po frekvencijama samog mikrofona se neće mijenjati zbog pretpojačala, ali će i pretpojačalo unositi neke svoje nelinearnosti, ako nije dovoljno dobro. Znači trebao bi imati svoj cal file i za pretpojačalo (pa i za DAC itd...). Ako je ono dobro, to je zanemarivo (odstupanja ispod jednog decibela). Karakteristike pretpojačala možeš jednostavno ustanoviti sa Artom, ako ga ubaciš u loop back mjerni lanac. Moje recimo je sasvim linearno u rangu 20-20kHz.

Druga stvar je, koliko se odstupanja mikrofona mijenjaju kod drugih zvučnih pritiska (kako mu linearnost ovisi o jačini zvuka, kojeg mjeriš). To ne znam.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 458
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: mjerni mikrofon - Dayton Audio iMM-6?

PostPostao/la damic » Pet tra 21, 2017 3:54 pm

Fantocci napisao:Baš sam u dilemi da li da uzmem Dayton Audio iMM-6 ili Superlux ECM999. Cijena je tu negdje (sa poštarinom 30€ jedan ili 36€ drugi), znači ne igra ulogu.
...........

Koristio bih to za mjerenja diy zvučnika te akustiku prostorija.
iMM-6 ima taj kalibracijski file (mada nekako ne vjerujem, da su mjerili svaki mikrofon posebno, jer bi bilo njihovo vrijeme skuplje od samog mikrofona) a Superlux ga nema.

...)


Koristim Superlux ECM 999 vise godina. Interesantno je da sam uporedno testirao njega, Behringer ECM8000 i Behringer B-5 i da su sva tri dala identican odziv, sto znaci da imaju identicne kapsule. Dakle, moze se za sva tri koristiti kalibracioni fajl ECM8000 koji je dostupan na netu.
damic
 
Postovi: 2
Pridružen: Pet tra 21, 2017 3:40 pm

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost

cron