JOŠ JEDAN TUBE TESTER....

Re: JOŠ JEDAN TUBE TESTER....

PostPostao/la tubeman » Sri sij 03, 2018 9:03 pm

Modul s B2B_2 podnožjem.
Ovih dana je stiglo još par podnožja tako da sam uspio potrošiti sve raspoložive štekere.
Izgleda da ću morati u narudžbu još neke količine jer što je modula više, to se bolje vidi što još nedostaje :(

Nama najpoznatiji predstavnik cijevi koje "pašu" u ovo podnožje je EL152.

Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: JOŠ JEDAN TUBE TESTER....

PostPostao/la tubeman » Sri sij 03, 2018 9:28 pm

Eh, timing editiranja :mrgreen:
Nije niti EL152 nepoznata (mada upisana greškom :) ), ali bolji predstavnik je EL153.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: JOŠ JEDAN TUBE TESTER....

PostPostao/la davorin » Sri sij 03, 2018 10:14 pm

EL152 je po podacima vrlo slična LS50 (dakle i GU50, RL12P50, P50 itd.) čiji je i slijednik, ali sa grijanjem od 6,3V. Grijanje od 12,6V je imala elektronka FL152, kao i FL153, a obje sam nalazio u medicinskim uređajima za dijatermiju (za razliku od EL152 i EL153!?).
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6954
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: JOŠ JEDAN TUBE TESTER....

PostPostao/la tubeman » Čet sij 04, 2018 8:55 am

Zašto upitnik i uskličnik ? :) :)

Slika
Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: JOŠ JEDAN TUBE TESTER....

PostPostao/la davorin » Čet sij 04, 2018 10:00 am

tubeman napisao:Zašto upitnik i uskličnik ? :) :)...

Stvarno sam kroz dugu praksu sretao svakakve elektronke, ali nisam do sada "u živo" vidio ni EL152 niti EL153, pa sam se i sam tome iznenadio! :lol:
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6954
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: JOŠ JEDAN TUBE TESTER....

PostPostao/la tubeman » Pet sij 05, 2018 9:04 pm

Modul s U5B podnožjem.

Slika

Cijevi koje imaju to podnožje su više-manje van standardne DIY sfere interesa.
To su cijevi koje se koriste u modulatorima i odašiljačima "manje" snage :)

Npr:

RS1006:

Slika

RS1026:

Slika

RS1006, 3500Z. da ne nabrajam cijelu gamu 400W trioda i tetroda.....

Najveći "problem" (osim, naravno visokog napona koji u pravilu prelazi 1500V) su i dosta velike struje grijanja.
Tako npr. malena RS1006 treba 5.6A što je već prilično blizu granične struje od 6,5A koju može osigurati tester.
One "veće" traže i puno više pa je u modul ugrađen i priključak za vanjsko napajanje grijanja.

Slika

U takvim situacijama tester sam predlaže vanjsko napajanje, odnosno upozorava da ga treba priključiti.
Naravno, sve to se odnosi samo na one cijevi koje se uopće mogu mjeriti (zbog potrebnih napona).
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: JOŠ JEDAN TUBE TESTER....

PostPostao/la sonny » Čet ožu 01, 2018 6:39 pm

Wooow :o
Vrhunski posao kao i sve do sada Tubemane :clap:
Simple kind of man
Avatar korisnika
sonny
 
Postovi: 1910
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:59 pm
Lokacija: Rijeka/Gorsky kotar

Re: JOŠ JEDAN TUBE TESTER....

PostPostao/la tubeman » Ned pro 09, 2018 2:07 pm

Ima još..... :)

Slijedi jedan dosta zahtjevan modul.
Namijenjen je malim koaksijalnim cijevima tipa 2c39xx, 3cx100 i sl.
One se uglavnom koriste kao pojačala na vrlo visokim frekvencijama mada ne znam zašto se ne bi i na niskim frekvencijama.

Svojedobno je Eric Barbour objavio navodno odlično pojačalo s 3cx100 cijevi koja je dosta slična ovim 2c39 (b, ba) koje se mogu relativno lako pronaći i nisu preskupe.
Problem je pronaći podnožje koje je vrlo komplicirano i kad ih se "napinga" na internetu onda su cijene više nego nebulozne.

Imam jedan par podnožja koji ću (vjerojatno skoro ??) iskoristiti pa mi ne ostaje ništa za tester :(

Nedanvo sam se sjetio da imam par pojačala za ultravisoke frekvencije s 2c39ba koje su se jako puno koristile u vojne svrhe.
Samo pojačalo je električki vlo jednostavno ali je mehanički je čudovišno.
Napravljeno je oko masivnog rezonatora u obliku cijevi . Sve je lijevano od bronce i ima je oko dvije (možda i više) kile pa je kao takvo odlično služilo kao hladnjak :)
Budući imam još jedno pojačalo a kao takvo se ne može iskoristiti za ništa, odluka o kupusanju nije bila tako bolna.

Odlučio sam iskoristiti podnožje, ali ispalo je kompliciranije nego što sam zamislio :)
Svi dijelovi su napravljeni tako da čine cjelinu i nema nekog posebnog podnožja koje bi se samo skinulo.

Sve je trebalo rasturiti i dobro promisliti kako od toga nešto napraviti kad je već rastureno.
Nakon rezanja pojedinih cijevi, izrezivanja i otpilivanja "nepotrebnih" dijelova ostalo je ono "upotrebljivo:
Inače, sve je napravljeno vrlo precizno i točno, materijali su vrhunski pa nije bilo previše teško.

Slika

Sve skupa bi trebalo ispasti ovako nekako:

Slika

Opet je ključnu ulogu odigrala subšasija od vitroplasta na kojoj je kontakt za G1 trebalo precizno fiksirati i zalemiti.
Ista stvar je napravljena za pinove za grijanje. Za njih je napravljena još jedna mala "šasija" na koju se zalemio vanjski pin.
Unutarnji se preko odgovarajuće prigušnice spaja direktno na konektor.
Nije mi se dalo raditi posebne štampane pločice čime bi sve izgledalo ljepše, ali ovo je ionako "unique" situacija gdje odnos "ljepota - uporabljivost" nime (barem meni) bitan.
Bitno da je sve vrlo robusno i čvrsto.

Slika

Zbog konstrukcije cijevi jedna kutijica nije bila dovoljna pa sam napravio modul "na kat".
Ionako je sve skupa dosta tijesno stalo a bilo je dosta mozganja kako sve to dobro mehanički učvrstiti a da bude servisibilno.

Slika

S konačnim rezultatom sam zadovoljan. Sve skupa nije niti preružno a uklapa se u generalnu filozofiju.
Možda sam mogao ispolirati ovu hrgu od mesinga ali u konačnici nije bitno.
Ovako sve skupa pomalo vuče na "steampunk" :)

Slika

Da presretnem pitanje "je li visoki napon spojen na metalnu hrgu?" odgovor je NE.
Sve je dobro izolirano s posebnim izolatorima i dodatno s liskunskim prstenom.
Ako je dobro funkcioniralo na 600 V u trajnom pogonu onda će valjda biti dobro i za testiranje na nižim naponima :)
Imam i izolacijski poklopac koji se postavlja iznad anode pa je pitanje sigurnosti dobro riješeno.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: JOŠ JEDAN TUBE TESTER....

PostPostao/la tubeman » Pet pro 14, 2018 9:26 pm

Modul koji je skoro bio zaboravljen :)
Sve sam mislio da sam ga već napravio ali ništa od toga.
Ovaj "podržava" LS50 (GU50) i slične cijevi.
Zajedno s tim podnožjem je ugrađeno još jedno koje je rasporedom nožica "skoro isto", ali nije jer se LS50 ne može u njega ugurati.
Osim toga ima i centralni dio s utorom.
To podnožje mi je poslao Davorin s naznakom "da nije" za LS50 :)
Ako neka takva cijev naleti, sad ju imam kud ugurati :)

Modul je malo nespretan zbog ovih "kaveza", ali ionako moram pripremiti veći kofer za njih :)

Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: JOŠ JEDAN TUBE TESTER....

PostPostao/la davorin » Pet pro 14, 2018 10:43 pm

U to podnožje sigurno "ide" ruska snažna ispravljačica 5C8S i još neke relativno rijetke elektronke (uglavnom ruske kao i nekoliko njemačkih rađenih posebno za njemačku vojsku, avijaciju i mornaricu iz doba prije i za vrijeme Drugog Svijetskog Rata).
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6954
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost

cron