JOŠ JEDAN TUBE TESTER....

JOŠ JEDAN TUBE TESTER....

PostPostao/la tubeman » Uto sij 10, 2017 8:01 pm

Prošlo je (vrlo brzo) točno godinu dana od mojeg zadnjeg javljanja na forumu :)
Moram priznati da nisam imao potrebe javljati se previše, uglavnom zbog mnoštva obaveza kojih je bilo izuzetno puno.
S druge strane, nekako me i prošla volja stalno ispravljati "krive Drine" te štatijaznamšta čega :)
Ipak, na nagovor više forumaša, odlučio sam predstaviti jednu od tema koja možda bude zanimljiva riskirajući da me netko prozove zbog prenemaganja :(

Daklem, nakon gnjavaže s raznim više ili manje učinkovitim tube testerima odlučio sam krajem studenog prošle godine krenuti u nabavu ili izgradnju nečega što bi trebalo zadovoljiti potrebe, olakšati i ubrzati rad te dati nešto mogućnosti koje standardni, uglavnom vintage uređaji nemaju ili su komplicirane.
Budući danas ipak vladaju mikroprocesori i postoji i više zanimljivih uređaja na tržištu odluka nije bila teška.
Od vlastitih konstrukcija (neke stvari sam započeo odavno) sam odustao jer takve stvari nikada ne budu ono što zamisliš, a i oduzimaju puno previše vremena, a na kraju i ulaganja.

Već dulje vremena "špeham" ROE Tube Tester, a upravo u to vrijeme je "izašla" najnovija verzija 9 s mnoštvom novih i poboljšanih funkcija, pa je odluka brzo "pala" :)

Uređaj ima upravo sve one funkcije koje mogu zatrebati.
Na internetu postoji puno referenci i usporednih testova koji sve govore.

Neću ga puno opisivati i hvaliti jer se sve vidi na gornjoj stranici, već ću samo naglasiti one glavne osobine:

- Standardno ( vrlo kompletno i precizno ) mjerenje svih parametara cijevi (standardni testeri imaju tek manji skup ovih mogućnosti).
- integriran curve tracer
- Jednostavan odabir cijevi s automatskim setupiranjem parametara, preklapanja podnožja
- Izračun i višestruki grafički prikaz radnih točki
- uparivanje cijevi s mnoštvom karakteristika
- Ogromna baza podataka o cijevima (preko 20.000)
- vrlo velika brzina rada te preciznost. Svaki napon ima svoj 12 bitni precizni AD pretvarač (5 komada)
itd... itd...

Radi se o vjerojatno jedinom uređaju na tržištu (osim možda teške profesionale) koji ima mogućnost generiranja anodnog napona do 600 V, grijanja do 110 V, automatskog preklapanja kontakata i napona.
Jedna od novih mogućnosti je i prepoznavanje cijevi kojima su oznake djelomično ili posve obrisane.
Bilo koji podatak (poznati napon grijanja ili bilo koje slovo bi trebali biti dovoljni za ovu funkciju.

Razvoj traje desetak godina i više nema (valjda) bugova.
Autor je očigledno veliki maher što kao konstruktor, što kao organizator.
To se vidi u tome što sam nudi po vrlo razumnoj cijeni osnovne elemente (tiskanu pločicu, mikrokontroler, glavni trafo te niz specifičnih komponenti, a isporučuje i program kojim se može brzo i jednostavno formirati popis komponenti i napraviti narudžba. O tome kasnije.
Jedini problem je što se uređaj NE MOŽE kupiti u gotovoj formi, a autor je striktno naveo da će se ljutiti ako će ih netko masovno proizvoditi i preprodavati :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: JOŠ JEDAN TUBE TESTER....

PostPostao/la drazenK » Uto sij 10, 2017 8:24 pm

tooooo......
velkom bek
Avatar korisnika
drazenK
 
Postovi: 1346
Pridružen: Pon srp 01, 2013 9:54 am
Lokacija: circus Earth

Re: JOŠ JEDAN TUBE TESTER....

PostPostao/la Schultz » Uto sij 10, 2017 8:53 pm

A fala ti Bože.......
Malvazijski tigar
Avatar korisnika
Schultz
 
Postovi: 2676
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:06 pm
Lokacija: Pećine, Sušak, Rijeka

Re: JOŠ JEDAN TUBE TESTER....

PostPostao/la Schultz » Uto sij 10, 2017 8:59 pm

Dok smo Edison i ja razmišljali o tube testeru/traceru i ovo mi je došlo pod pointer miša ali ipak sam se odlučio sa Ronaldovog (www.dos4ever.com)

Ali vrag nikada ne spava.... :-)
Malvazijski tigar
Avatar korisnika
Schultz
 
Postovi: 2676
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:06 pm
Lokacija: Pećine, Sušak, Rijeka

Re: JOŠ JEDAN TUBE TESTER....

PostPostao/la Edison » Uto sij 10, 2017 10:16 pm

Hajde, nek si nam se vratio... :clap:
Samo nemoj vise ko led u primorju... jednom godisnje... ;)

Nakratko sam pogledao stranice autora tog testera. Izgleda vrlo ozbiljno.

A nista, Nik svoj tenk ne treba dugo vuci do TF koji je ovo proljece kod njega... ;), Schultz nek dovuce nas, a ti svoj pa cemo malo gledati kako to izgleda u praksi... nesto i izmjerit... i tako... :)
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5681
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: JOŠ JEDAN TUBE TESTER....

PostPostao/la pamook » Uto sij 10, 2017 10:29 pm

:obscene-drinkingcheers: :romance-grouphug: enogaaaaaaa, konačno :D

lijepa tema :P

nemoj se zaboravit (pri)javit i u "refresh starih uredjaja" :lol: :D
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6276
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: JOŠ JEDAN TUBE TESTER....

PostPostao/la pamook » Uto sij 10, 2017 10:59 pm

bome ga je lik dobro "opiturao".... načičkano dijelovima, plus što ima i duha te poznaje ljudske male sklonosti :lol: :lol: :

PCB assembling:
All PCBs have component placement silk screening. There are no bridges on the PCBs.
Placement is simple. As usual start with mounting the low profile components. Although
there are many components to mount this can be done quite quickly. Please do not attempt
to establish speed records.
You'd better mount components carefully.
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6276
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: JOŠ JEDAN TUBE TESTER....

PostPostao/la tom_hifi » Sri sij 11, 2017 12:13 pm

Netko nam se vratio! Ajde, baš mi je drago. Nadam se da se vidimo na TFu. ;)
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5307
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: JOŠ JEDAN TUBE TESTER....

PostPostao/la tubeman » Sri sij 11, 2017 6:46 pm

Tko zna :)

Nastavak....

Dosta hvaljenja.
Nakon proučavanja svega toga došlo je do "vaganja" odnosa: siguran (u)trošak - mogući dobitak :)
U svakom slučaju projekt je relativno zahtjevan - što financijski što po potrebnom vremenu i uloženom trudu.
No, što zahtjevnije to su izazovi veći, a od njih nikada ne bježimo :) :)

Potom je "pala" narudžba i za nekoliko dana je stigao paket.
Čvrsta kartonska kutija s nekoliko kutija u njoj.
U jednoj trafo, u drugoj gomila sitnih dijelova (AD konvertora, pa opet nekakvih konvertora, pa opet nekakvih buha, sve jedne sitnije od drugih :( , odstojnika i štatijaznam čegaviše).
Priložen je i poveliki hladnjak te dobro zapakirana štampana ploča. Uh, ne jedna nego dvije, ali kakve :)
Jedna povelika sadrži osnovni motherboard i niz manjih pločica koje su inicijalno povezane ali laganim savijanjem veze među njima pucaju i sve se raspada na nekoliko ploča.
Druga, nešto manja sadrži ostatak pločica, opet povezanih u jednu cjelinu.
Kada se sve to razdvoji dođe se do 25 štampanih pločica, i tek sada se vide "monstruozne" dimenzije svega toga :)

No, svo ovo pisanje ne vrijedi ništa bez slika:

Slika

Treba pojasniti dimenzije:
Osnovna ploča ima nešto manje od 40 cm širine.

Slika

Trafo je gotovo 500 Watni, a hladnjak ima 40 cm duljine.
Štampane pločice su napravljene izuzetno kvalitetno. Iznimno su čvrste i (čak i ova velika) praktički nesavitljive.
Takve se vide vrlo rijetko.
Debljina je 2 mm s vrlo debelim bakrenim slojem.
Sve je tvrdo lakirano, a kontakti su inicijalno presvučeni tinolom koji olakšava lemljenje.
Sve rupe su "provodne" što upozorava da će trebati jaako dobro paziti kod lemljenja jer popravka praktički nema.
Što jednom zalemiš i lem se "uvuče" u te rupe, teško će se više odlemiti.
Najsličnije tomu su novi motherboardi računala.
Onaj tko je trebao nešto s njega odlemiti, jako dobro zna o čemu se radi :)
Silk je vrlo precizan, sve je dobro označeno i praktički nema šanse da se kod iole pažljivijeg rada nešto krivo napravi.
Svejedno, treba ozbiljno shvatiti Helmutovu preporuku da nije poželjno pokušati biti rekorder u brzini lemljenja :) :)

Sve skupa nije preveliko i kada se sve sklopi (ako uspije :) ) biti će veliko tek poput prosječnog slim CD playera.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: JOŠ JEDAN TUBE TESTER....

PostPostao/la pamook » Sri sij 11, 2017 7:37 pm

:music-rockout: u neku ruku ti cak i (malo) zavidim :lol: :mrgreen:
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6276
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Sljedeće

Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju