wi fi remote control

wi fi remote control

PostPostao/la Johnny » Sri srp 05, 2017 3:47 pm

Jel se bave ljudi time?

Ja to mogu relativno jednostavno napraviti i čini mi se da bi bilo praktično i jednostavno.
Za nekog možda malo kompliciranije za implementirati, a koštalo bi ispod 20$ (ne računajući motorizirani pot i napajanje 6-9VDC...).

Znači, radilo bi u kućnoj mreži i preko browsera pametnog telefona.
Johnny
 
Postovi: 216
Pridružen: Ned lip 23, 2013 3:02 pm

Re: wi fi remote control

PostPostao/la Zmajz » Sri srp 05, 2017 5:30 pm

Malo detaljnije, molim. Što se dobiva s time, ako ja već sad preko mobaća kontroliram Foobar, a i Daphile može, a i ovi s malinama isto mogu??
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: wi fi remote control

PostPostao/la tubeman » Sri srp 05, 2017 8:47 pm

Osobno podržavam ideju, ali postoji par pitanja, uglavnom onih koje je Zmajz sažeo u jedno :)
Prije svega, o čemu se točno radi a potom što sadrži "rješenje" ?
Radi li se o ideji ili kompletnom rješenju koje treba prištekati s jedne strane na nekakav napon, a s druge strane na nekakav uređaj (pretpojačalo npr.).
Koje bi funkcije sadržavalo? Upravljanje nekakvim ulazima, motorom za potenciometre i sl.
Sadrži li to rješenje (osim potenciometra :) ) kakvu STVARNU pločicu, procesor, Wi-Fi sklop, releje (ili kakav drugi sklop za preklapanje, konektore ) .....
Ako sadrži sve to (osim potenciometra s motorom :) ), bojim se da nije izvedivo za 20 Eura ili čega već, odnosno mogu ustvrditi da je procjena vrlo neozbiljna i olaka.

S druge strane, oni-čije-ime-ne-smijem-spomenuti (s istoka i imaju kose oči :) ), takve naprave doista i prodaju ( + free shipping) za takav novac ( -10 / +10 dolara). Za njih mi je jasno (mada baš i nije) od kud im takve cijene ali ovdje je to malo teže postići.

Nadalje, ne znam radi li se o DIY projektu kojeg autor na određeni način želi podijeliti sa zajednicom ili tek o malo magle i (bez uvrede) navlačenju.
Ako se radi o stvarnom projektu onda bi ga trebalo barem općenito opisati da se vidi "što se nudi".
U suprotnom spada u sekciju PRODAJEM.
Naravno, nitko ne očekuje source kod pri tomu :)

Ovdje na forumu ( i ne samo ovom) je već bilo više "potencijalnih" projekata vezanih uz mikroprocesore ali sve se završavalo na "može se", "luk i voda" i sl.
Spominjao se čak i dim izvjesnog ženskog organa :).
Od konkretnih rezultata ostalo je njente, nada, zero, nula.
Čak niti luk i voda.

Daklem, sada za ozbiljno.
Predlažem da se "priča" malo pojača konkretnijim detaljima, opisom i možda kakvim prototipom i sigurno će se naći oni koji će to podržati.
Ako se tako ne napravi, unatoč svoj genijalnosti koja se svodi na 20 Eura, ova tema spada u rubriku PRODAJEM.
Naravno, ako se ima što prodati :)

Tako nešto znam napraviti i sam, (unatoč opremi, za to nemam vremena) ali bez puno razmišljanja ću u to uložiti 20-30 eura (pdrazumijeva se barem pločica i procesor sa suvislim funkcijama) u "domaću pamet" nego 10-15 u kompletni dalekoistočni proizvod (unatoč free shipping varijanti i tomu što je odmah funkcionalan :) ).
Siguran sam da nisam osamljen u takvom razmišljanju.
Osobno mi je antipatična varijanta sa smartphoneima, ali i to bi se "progutalo" ako se dobije ono što se traži.

P.S.
U svakom slučaju cijenim inicijativu oko pokretanja bilo kakve diskusije na polumrtvom forumu :) :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: wi fi remote control

PostPostao/la Johnny » Sri srp 05, 2017 10:30 pm

Nista ne prodajem i zanima me ovo, ali ako vec postoji i nikog ne zanima onda necu to raditi. Napravio sam sustav nadzora i dojave: arduino mikrokontroler i esp8266 wi fi chip koji hosta html i websockets server. Botuni u browseru pale i gase relej modul. IoT
Johnny
 
Postovi: 216
Pridružen: Ned lip 23, 2013 3:02 pm

Re: wi fi remote control

PostPostao/la tubeman » Čet srp 06, 2017 6:55 pm

Eh nismo dobro krenuli :)
Mislim da bi trebalo "resetirati" temu, i to u nekoj drugoj rubrici. npr. Digitalni izvori zvuka ili tako nešto.
Johnny, ne smiješ se predavati tako lako.
Ako te to zanima i ako to možeš napraviti (nitko ne sumnja u ovom trenutku), onda započni temu i mislim da ti neće biti žao.
Pustimo sada na stranu to što se "gotovi" kitovi mogu jeftinije nabaviti.
Zbog toga što si odmah na početku spominjao prilično precizan iznos, pojavila se mala nedoumica.
Mnogi od nas su radili kojekakve uratke iz zadovoljstva ili zbog izazova i znale su na kraju koštati više od gotovih i isprobanih uređaja s markicom.
To uopće nije važno. Ionako su često zaboravljeni negdje po ormarima ili smo ih ispoklanjali. Neki su se uspjeli i prodati što je isto OK.

Vjeruj mi, ima ovdje još ljudi koje to zanima i koji se mogu i koji će se uključiti u "projekt" i razviti vrijednu diskusiju te omogućiti da projekt zaživi, ali ideju i smisleni koncept moraš osmisliti i izložiti sam.
Ovako imamo mnoštvo "projekata" koji su započeti (najsmješniji je onaj gramofon gdje se isto olako baratalo s mikrokontrolerima) koji dožive puno stranica a prototipa nigdje :)

Pa ako i ne bude financijskog rezultata, ostati će zadovoljstvo da se nešto završilo do kraja i da funkcionira onako kako je zamišljeno.
Ako imaš znanje, odgovarajući programator za mikrokontroler (i naravno, znaš to koristiti :) ) onda ulaganje od par desetaka Eura za baš sve dijelove koji se tu mogu zamisliti ne bi trebalo biti problem.

Već sam napisao, i opet ponavljam da ću prvi podržati takav projekt i uložiti par desetaka Eura u to, i više ako bude vrijedilo, mada mi u stvarnosti i nije potrebno.
Već spoznaja da će netko sam nešto napraviti svojim rukama i znanjem vrijedi toga.
Siguran sam da neću biti usamljen u takvom razmišljanju.

I na kraju (ovo nije upućeno nikom ponaosob), nemojmo se sprdati s programiranjem. Ništa tu nije p. dim, piece of cake ili zum-zum.
Bavim se programiranjem (od asemblera do dot.neta) trideset i više godina i znam što to znači. NIŠTA suvislo, a da radi kako treba, da nekako izgleda (pogotovo ako treba imati nekakvo sučelje) ne može se napraviti na brzinu, pogotovo ne za pet minuta ili pola sata. To vrijeđa struku, posao i ljude koji se ozbiljno time bave.
Razumijem da, kada vidimo zadatak, u glavi odmah vidimo glatki blok dijagram ali umjesto planiranih pola sata - sat, sve se otegne na dane, neki put i na tjedne :) :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: wi fi remote control

PostPostao/la Vulkanizer » Čet srp 06, 2017 9:34 pm

tubeman napisao: (najsmješniji je onaj gramofon gdje se isto olako baratalo s mikrokontrolerima) :) :)

:lol: :lol:
Čitao :D Zbog toga ja svoju samogradju gamofon na stavljam na forum , dok ga bar pola ne zgotovim i ne budem siguran da je dovoljno dobar da me Tubeman neće oprat :D
Once there was a way to get back homeward
Avatar korisnika
Vulkanizer
 
Postovi: 311
Pridružen: Pet stu 27, 2015 9:04 pm

Re: wi fi remote control

PostPostao/la Johnny » Pet srp 07, 2017 1:21 pm

SASTOJAK 1

SASTOJAK 2

SASTOJAK 3 (6 kom žičica)

Tinol je nepotreban za ovaj projekt.

Preporučio sam "de luxe" pločicu koja ima integrirane wi fi mikrokontroler, Arduino mikrokontroler, ch340 chip za povezivanje mini usb kabelom (od android telefona) sa PC računalom, sva njihova napajanja i ima DIP switcheve sa kojima se štela režim rada. 6-9 VDC.. cca 500 mA je napajanje. Spoji se kabelom, iz Arduino IDE softvera se uploada softver za mikrokontrolere i kit se više ne mora povezivati žicama s računalom.
U administratorskim postavkama kućnog routera nađe se ESP8266 wi fi uređaj, fiksira se njegov IP, spremi u bookmarke u browseru pametnog telefona i voila... hvata na 30 metara, puni se kad i mobitel, daljinski manje u kući, a mobitel je ionako stalno na pol metra. Jetiniji 5 puta od Dantimaxa, a i fora je.

Još ostaje problem koda. Moram preraditi i testirati svoj kod (wi fi nadzor u hladnjačama) kad budem imao vremena, a to je nikad.
Johnny
 
Postovi: 216
Pridružen: Ned lip 23, 2013 3:02 pm

Re: wi fi remote control

PostPostao/la Zmajz » Pet srp 07, 2017 7:35 pm

Ja ti to ništa ne kužim.
Ajde ti lijepo nacrtaj jedan blok dijagram (iliti flowchart) da vidim i shvatim što se i kako regulira i kontrolira.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: wi fi remote control

PostPostao/la tubeman » Sub srp 08, 2017 8:03 am

Da malko pomognem....
Prvo zadatak:

Uređaj bi trebao prije svega poslužiti za kontrolu funkcija pretpojačala.
Ima još stvari koje bi mogao kontrolirati (poput cijelog sustava) , ali zaustavimo se ovdje.

Potrebne funkcije:
- mogućnost preklapanja nekoliko (najmanje 4) stereo ulaza.
- mogućnost kontrole motoriziranog potenciometra (nije za odbaciti niti digitalni)
- mogućnost preklapanja još nekoliko releja (npr. MUTE, FILTER HI FILTER LOW, DIRECT itd. Kompletno nabrajanje nije u ovom trenutku previše konstruktivno.
Ako se može riješiti ovo do sada, onda nije problem niti bilo što drugo :)

Mogući problemi kod predloženog Arduino sustava:
Prije svega potreba za "prčkanjem" po routeru.
Danas mnogi routeri NISU više korisnički dostupni zato jer ih direktno kontrolira provider (npr HT) i nije jednostavno mijenjati parametre.
Dodajmo još tomu da ih iz "centrale" često resetiraju routere pa možemo ostati bez svojih parametara.
To se može djelomično riješiti korištenjem smart repeatera koji su otvoreni za "prčkanje", ali to onda dodatno komplicira i poskupljuje stvar.
Cijeli se život bavim računalima, mrežama, routerima i sl. pa su mi te stvari vrlo vrlo bliske, ali što dalje, to mi se više gade i osjećam otpor prema njima a raste potreba za komocijom i jednostavnošću.
Živcira me korištenje mobitela jer jedva čekam da ga na kraju radnog vremena nekud bacim i ne mislim više o njemu, aplikacijama, zvonjavom, baterijama i sl. :)
Zato puno više cijenim nešto sličnije običnom daljinskom. Mislim da nisam usamljen :)

Drugi problem je "redundancija".
Korištenje takvog uređaja se može predvidjeti utri osnovne varijante:
- RASPI
- PC
- SAMOSTALNO

Po meni, opravdanje postoji samo kod samostalnog rada jer je kod Maline jednostavnije napraviti posebni program za kontrolu pa dodatni uređaj neće biti potreban.
Mislim da današnje Maline dolaze s ugrađenim WI-FI sklopom, pa ako je želja da se upravlja kroz mobitel ili tablet (TCP/IP) onda je to pravo rješenje jer se većina softvera za reprodukciju na tržištu kontrolira upravo tako.
Kod PC reproduktora je jednostavnije napraviti samostalni uređaj, dapače, za par dolara se mogu nabaviti gotovi "daljinski" koji se lako implementiraju u softver.

U svakom slučaju, ne bi bilo loše da se softver za ovaj uređaj argumentira pa se možda dođe i do humanijeg rješenja na istoj platformi.

Ne stignem dalje. Zvoni telefon za buvljak :) :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: wi fi remote control

PostPostao/la Schultz » Sub srp 08, 2017 8:45 am

tubeman napisao:Ne stignem dalje. Zvoni telefon za buvljak :) :)


:D :!: :lol: :mrgreen: :dance: :clap:
Malvazijski tigar
Avatar korisnika
Schultz
 
Postovi: 2676
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:06 pm
Lokacija: Pećine, Sušak, Rijeka

Sljedeće

Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost