Kutijanje

Kutijanje

PostPostao/la LukaTralic » Uto pro 05, 2017 2:24 am

Bok,

Opet ja u potrazi za savjetima!

Potaknulo me kad sam gledao fotke u Edisonovim temama gdje kutije za pojačala stvarno divno izgledaju.

Zanima me gdje nabavljate metalurgiju za sastavljanje tih kutija? Jel to s otpada, iz starih uređaja ili novo od dilera?
U par navrata sam za neke velike stvari išao tu u Zagrebu u Strojopromet pa bi usput pitao za aluminijske ili željezne profile ali to se kod njih kupuje isključivo u velikim dimenzijama. Sve i da mi treba tolika veličina - ne stane mi u auto! Kako da to nosim kući pobogu?!?! Sve su po 4 metra dužine koliko sam skužio.

Jel ima smisla rovati po onim otpadima metala? Jednom sam, a ima tome dosta godina, neke flahajzle tamo išao tražiti s mojim majstorom opće prakse, al dojam mi je bio da je to sve hrđavo za podivljat. Nakon šmirglanja površine ne bi baš bile estetski naj-naj. Ostali bi tragovi čišćenja vjerojatno. Ili ne bi? Kad bi ih ofarbao, vjerojatno bi boja te tragove prekrila dovoljno. Kakva su iskustva?

Recimo sad bi trebao skutijati nešto i najradije bi to napravio s željeznim (valjda pocinčanim) limom od cca 1mm ali ispod dimenzie 2x1 metar ne znam gdje da to nabavim.

Dajte neke savjete ako nije tajna.
Po mogućnosti negdje po zagrebu ili okolici.

:)

Luka
Avatar korisnika
LukaTralic
 
Postovi: 72
Pridružen: Čet ožu 05, 2015 2:29 am

Re: Kutijanje

PostPostao/la Dean » Uto pro 05, 2017 3:33 am

Kad kupuješ u strojoprometu, prilikom preuzimanja zamoliš da ti prepile na pola ili što već radi transporta.
Bauhaus u Buzinu isto pili po želji. Ne moraš kupiti cijelu šipku...
...pipl mast trast as....
Avatar korisnika
Dean
 
Postovi: 3733
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Kutijanje

PostPostao/la Zmajz » Uto pro 05, 2017 8:50 am

Svaka limarska radnja koja izrađuje dimovodne cijevi i oluke imaju limove raznih debljina i strojeve za rezanje istih. I savijaju. Pitaš i prodat će ti koliko trebaš.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Kutijanje

PostPostao/la Edison » Uto pro 05, 2017 9:29 am

I ja imam problema s materijalom za kucista. Shasije mogu napraviti jer za to koristim eloksirane aluminijske profile iz Bauhausa. Ima ih raznih presjeka i duzne od 1m i 2m. Nisu jeftini, ali kvalitetni su profili i barem ih ima... To rezem pilom i spajam vijcima. Problem je kad treba napraviti limove koji zatvaraju kuciste. Ranije sam imao mogucnost kod prijatelja naruciti eloksirani aluminijski lim od 3mm, izrezan na tocne dimenzije numerickim skarama. No te mogucnosti nema vec jako dugo.

Zadnje vrijeme sam se prebacio kod kolege Deana. On nekad ima lima pa ja posaljem nacrt, njemu netko lim ugrubo izreze, on ga finishira na CNC-u i da kooperentima na eloksiranje. Bude jako dobar rezultat, ali ponekad treba dosta cekati. A pricekam, sto cu... bitno je da bude. Dean ima puno svog posla, a ovo mu je usputna tlaka, nekad nema lima, pa dok se naruci, izreze, ceka eloksazu... Malo strpljenja i rezultat bude jako dobar.

Najtanji lim s kojim sam radio je od 2mm, a ni s njim nisam bio zadovoljan. 3mm je za mene neki minimum. Koristim ravne ploce, ovaj aluminij i tako nije za savijanje. Celicni lim, savijanje i lakiranje nisam koristio. Nema u blizini majstora koji bi mi izradio takvo sto prema mom nacrtu.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5681
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Kutijanje

PostPostao/la s@ki » Uto pro 05, 2017 10:55 am

sve super ali ne znam zašto se ovo trpa u Tutorijale ? :)
i šut u dupe je korak prema naprijed
Avatar korisnika
s@ki
 
Postovi: 2415
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 12:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Kutijanje

PostPostao/la LukaTralic » Sri pro 06, 2017 12:16 am

Zmajz napisao:Svaka limarska radnja koja izrađuje dimovodne cijevi i oluke imaju limove raznih debljina i strojeve za rezanje istih. I savijaju. Pitaš i prodat će ti koliko trebaš.


Ma pitao sam jednom u limariji Sebastijan na Oranicama u Zagrebu i tamo je prodavač bio toliko bezobrazno podcjenjivački nastrojen da sam odustao od limara. Možda ako negdje naletim drugdje pa pitam :)

Edison napisao:...za to koristim eloksirane aluminijske profile iz Bauhausa. Ima ih raznih presjeka i duzne od 1m i 2m. Nisu jeftini, ali kvalitetni su profili i barem ih ima...


E to sam uzimao par puta. Ali palo mi je na pamet da negdje ima jeftinija opcija i neki trikovi pa sam zato pitao.

s@ki napisao:sve super ali ne znam zašto se ovo trpa u Tutorijale ? :)


E to sam ja zeznuo! Gledao gdje da postavim pitanje u nekoj od kategorija "za početnike" pa završio ovdje. Sad kad bolje razmislim to i nije baš pravo mjesto. Jel može admin ovu temu maknuti tamo gdje bi spadala? (posipam se pepelom, klečim na kukuruzima i sve to... ups!)

:)

Luka
Avatar korisnika
LukaTralic
 
Postovi: 72
Pridružen: Čet ožu 05, 2015 2:29 am


Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju