Zakretni prekidač - može li se ovako spojiti?


Re: Zakretni prekidač - može li se ovako spojiti?

PostPostao/la davidbraco » Ned ožu 25, 2018 1:45 am

Evo jedne ideje-uzmeš dva mala releja za 5 volti i jedno tipkalo i diodu-tipkaloje odvojno.
Znači sklopka pogoni releje a oni mogu biti i za veču struju, a i možeš odvojiti napajamje pojačala od napajanja servera.
Dioda služi da nema ferceranja kad relej za pogon servera uklopi jer onda relej drži samog sebe a tipkalo odvojnosluži da
odvoji napon držanja releja kad je sklopka isključena.
Možda nije baš sve precizirano 100 % ali shvatiti ćeš princip a i sklopka ne mora podnositi velike struje.
Avatar korisnika
davidbraco
 
Postovi: 559
Pridružen: Sri sij 28, 2015 10:11 pm

Re: Zakretni prekidač - može li se ovako spojiti?

PostPostao/la davidbraco » Ned ožu 25, 2018 1:47 am

grunfsklopka.jpg
evo i skice:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
davidbraco
 
Postovi: 559
Pridružen: Sri sij 28, 2015 10:11 pm

Re: Zakretni prekidač - može li se ovako spojiti?

PostPostao/la denis_vz » Pon ožu 26, 2018 8:02 am

davidbraco napisao:Evo jedne ideje-uzmeš dva mala releja za 5 volti i jedno tipkalo i diodu-tipkaloje odvojno.
....


Thx za savjet, sjetio sam se i ja releja, ali sam od toga odustao.
Naime, poanta je da kućište cijelog sklopa bude što je manje moguće, i da bude što jednostavnije konstrukcije. Releji mi povećavaju "masu" uređaja (morao bih povećati kućište, koje je ionako tijesno), pa sam ipak odlučio da preklopni prekidač koristim samo za odvajanje audio signala, a da uključivanje/isključivanje ide preko posebnog "kipp" prekidača. To mi je najmanji problem, i ne zahtijeva dodatne kerefeke i komponente.
Da je neki veći ("stolni") uređaj, išlo bi - ali za ove moje "džepne" to nije baš praktično...
Što se može, kad radim minijature :)
Avatar korisnika
denis_vz
 
Postovi: 225
Pridružen: Sri svi 14, 2014 12:05 am
Lokacija: Varaždin

Prethodni

Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju