Alan Wright super cable interconnect i LiLiC speaker cable

Alan Wright super cable interconnect i LiLiC speaker cable

PostPostao/la Zmajz » Pon tra 02, 2018 1:18 pm

Dakle, ovako:
Tko je Alan Wright i njegovi interkonekti, to svi manje više znamo, a tko nezna neka malo zagugla i sve će mu se prikazati. Ali, što je LiLiC? To ćemo malo kasnije, prvo povijest bolesti i anamneza.
Sve je počelo inteligentnim (mojim, naravno) zaključkom da dosta je tog nereda i rusvaja sa žicama i žičetinama i da to treba malo dovesti u red. Nakon dosta eksperimentiranja (bolje rečeno lutanja) s interkonektima pa i zvučničkim drotovima došlo se do logičnog i jedinog pravog zaključka: manje je više! To ne znači da je ništa sve, osim u pogledu na život i u politici (kad mi nemamo ništa političari imaju sve = Rvacka). Na ove drastične korake i odluke me je ponukala izrada para kablovinja za Beponetove prohtjeve prema Juričinom (Ishmael) naputku pa reko što nebih i sebi složio nešto takvo (to bi mi bio tek boktepitaj koji par) te sam krenuo u novu avanturu što je povuklo za sobom i izradu interkonekt kablovinja i najvažnije od svega, obnovu baze znanja i neznanja. To mu dođe kao učenje iz početka. Ab ovo.
I tu sad nastupa Alan Wright (Vacuun State Electronic) koji je u svojoj kuharici objasnio neke stvari jasno i precizno i jednostavno, te postavio nekoliko pravila do kojih je sam došao i može mu se vjerovati (zbog sto razloga) i evo tih pravila-naputaka:
• Tanka (čak i ultra fina) žica je bolja od debele žice;
• Tanka folija je bolja od tanke žice;
• Jeftini lagani konektori bolje su zvučeći nego ekstra teški;
• Sve dielektrici su loši, neki su manje loši od drugih;
• Najbolji konektor je nekonektor; (Hiawata iz Nimak-a to radi nambrvan)
• Odvojene žice bolje zvuče nego skupljene; (opet Nimak)
• Puni vodič je bolji od licnastog,
• Lem s nešto srebra ili bakra je dobar;
• Što kraće žice su bolje (mislim da se svi ovdje mogu složiti);
• Skin-effect se javlja kod audiofrekvencija;
• Vodoinstalaterska Teflon traka ima više od jedne uporabe
I ja bih dodao još samo svoj stav:
- srebrna žica je bolja od bakrene (volim kad mi audiofili pojasne kako im je srebrni interkonekt preanalitičan i presvijetao, kaj bi trebali biti mračni i muljavi?) Doduše ima tu još jedan pogled na priču o žicama za interkonekte (meni novo), ali koga interesira tu mu je link pa nek izvoli: https://www.stereophile.com/content/lin ... tic-cables" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank" target="_blank
I tako, pristupim ja izradi interkonekta prema AW naputcima (nisam ih se baš držao ko pijan plota jer tih dana i nisam baš nešto pio) uzimajući u obzir dostupan materijal i čim bliže njegovom naputku, pa tako nisam koristio puni vodič srebrni nego licnasti posrebreni bakar, to se ima. Srebro se nema iako pare nisu problem, para nema.
Izvor žice je Belden 83264, 75 omski koax koji prema specifikaciji ima posrebreni bakreni oplet (vrlo gust i fine licne) i za središnji vodič ima, pazi sad, čeličnu žicu pobakrenu finim bakrom i posrebren finim srebrom preko toga (ako se referiramo na skin efekt ima logike), ali nije baš tako. To je bilo dok se prodavao kao Ericsson (onaj rozi), sad je središnji vodič licnasti posrebreni bakar ukupnog presjeka 0,5mm fi, tj manje od 0,2mm2. Poslužit će iako bi idealno bilo srebrna žica fi 0,2mm ali toga tu nega. A i tlaka je s time raditi.
Dielektrik (izolator oko središnjeg vodiča) je teflon, što je manje zlo od drugih plastika (audiofilima prepuštam raspravu oko toga), a i same licne se lako i fino leme (valjda zbog srebra) tako da je fino raditi s time.
Postupak izrade je jednostavan, prvo se iskilavite da izvučete iz plastičnog (PE) zaštitnog omotača-izolatora, nije lako, matere mi. Onda je lako, posrebreni oplet samo sklizne uz primjenu lagane sile te se odloži u stranu (ja to obično odložim s lijeve strane na pod tek toliko da me žena podsjeti u koju skupinu domaćih životinja smatra da spadam, ali vi možete odložiti i na desnu stranu). Dakle, ostane vam središnji vodič u teflonu i trebaju vam tri jednake dužine jer se primjenjuje tehnika pletenja klasične pletenice (ko na curicama moje mladosti, nije samo kokta iz moje mladosti). Nisam sve slikao, ali znate kako to treba izgledati:
20180402_121526.jpg


Nuz proizvod je i fini posrebreni bužir koji će se iskoristiti za nešto drugo, šteta je baciti:
20180402_121538.jpg

Spajanje tako pletenog kabla (tu već možemo govoriti o kablu/kabelu) se vrši tako da se dva vodiča na jednom kraju spoje zajedno i zaleme na nulti/masa dio RCA konektora dok se na drugom kraju spoji samo jedan od ta dva a drugi ostavi nespojen, treći vodič se normalno lemi na vrući (pimpekić u sredini) dio RCA konektora, i to je to. Kabel se uštekava u sprave tako da se onaj kraj na kojem su spojeni maseni vodiči zajedno ušteka na strani izvora signala. To je uobičajen način, kabel nije usmjeren jer nisam posebno orijentirao kristale bakra, srebra, teflona i zraka, jok, oni su i dalje razbacani kako su i prije bili. Ne može se sve... Konektori su obični, Adam Hall, nema se para za Eichman ili Neutrik Pro, oni debeli sa puno železa/bakra/mesinga/rodijuma itd više nisu u igri kod mene. Pozlaćene preferiram, iako i tu ima rznih mišljenja... ali o tome negdje drugdje, neki drugi put.
Prednost je još i fleksibilnost ovakvog kabela, a i to što ga možete izraditi u duljini koja vam je potrebna.
Evo kako to izgleda u konačnici:
20180401_214434.jpg

na slici dasno se nazire LiLiC, ali o njemu će čitati u drugom dijelu onaj koji je preživio čitanje ovog dijela.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Alan Wright super cable interconnect i LiLiC speaker cab

PostPostao/la Bepone » Pon tra 02, 2018 2:15 pm

liepo , koliko 1000.-ica $$ kom ??
Bepone
 
Postovi: 5183
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Alan Wright super cable interconnect i LiLiC speaker cab

PostPostao/la joe dalton » Uto tra 03, 2018 8:16 pm

Neda mi se sad baš čitat svu filozofiju koja stoji iza konstrukcije. Samo bi volio da mi neko objasni koja je poanta ove treće žice spojene samo na jednom kraju?
Funkcija opleta spojenog na jednom kraju je jasna, ali imati žilu spojenu samo na jednom kraju mi moje poznavanje fizike baš ne može objasniti. Možda sam nešto propustio.... :think:
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Alan Wright super cable interconnect i LiLiC speaker cab

PostPostao/la Bepone » Uto tra 03, 2018 9:32 pm

to ti je kvazi shield, ali jako niskokapacitivan, koji poboljsava timbar i punocu osnovnog tona, koji je malo zakinut ako toga nema. :mrgreen:
Bepone
 
Postovi: 5183
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Alan Wright super cable interconnect i LiLiC speaker cab

PostPostao/la drazenK » Uto tra 03, 2018 11:13 pm

a nema pletenice bez tri žice
možda joj je to funkcija.
zmaj se ne razbacuje sa lemom ali ju je ipak učvrstio sa jedne strane, za svaki slučaj :mrgreen:
Avatar korisnika
drazenK
 
Postovi: 1345
Pridružen: Pon srp 01, 2013 9:54 am
Lokacija: circus Earth

Re: Alan Wright super cable interconnect i LiLiC speaker cab

PostPostao/la Master of disaster » Sri tra 04, 2018 12:38 am

Ja sam napravio nešto slično. ali sa dvije žice. Jako sam zadovoljan kako to zvuči.
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar


Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost

cron