MALI CNC

Re: MALI CNC

PostPostao/la Edison » Pon lip 11, 2018 8:36 am

audio kutak napisao:dali se uopce mora od njih kupovati softwer ili mozemo korisiti neki free program?


Makina je free, glodala su free, materijal koji rezes je free, vrijeme za koje nacrtas to sto trebas, ili ti netko drugi nacrta je isto free. Struja je free (skoro). Samo program treba platit... ;)
Malo sam okrenuo i karikirao, ali kolika je ukupna usteda ako koristis free program?

I ljudi moji, treba s tim znati raditi. Koliko vas zna pricvrstit materijal za radni stol, a da bude apsolutno vodoravan, da bi se npr. moglo nesto gravirati po cijeloj povrsini? Treba li glodala hladiti? Nekom emulzijom? Od cega je ta emulzija i slicna pitanja nisu nebitna.

I sto ce se to toliko CNC-irati? Stroj ima tubeman, prave ga s@ki i Khadgar, sad ce kupit yoke, pamook i mozda kutak... a nece onda ni Schultz biti bez svoga... :lol:
I sve to da izrezemo par ploca za jedno ili dva pojacala koja izradimo godisnje. Ili netko misli ici u neku ozbiljniju produkciju? Ali onda mu nije dovoljan DIY stroj... A e.
Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda!
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5689
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: MALI CNC

PostPostao/la Master of disaster » Pon lip 11, 2018 8:52 am

Šljiviš kuću bez cnc-a :snooty:

:lol:
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: MALI CNC

PostPostao/la yoke » Pon lip 11, 2018 9:04 am

Master of disaster napisao:Šljiviš kuću bez cnc-a :snooty:

:lol:


upravo tako

nisam znao da saki radi cnc...al njemu ce vise trebati za cnc nego meni za prve zvucnike :lol:
a poznavaju kadhara on ce sve s racunom :doh: , pa me nekako strah da nece biti konkurentan
za tubmana nemam pojma, on sve skriva ko zmija uši :mrgreen:

pred mjesec dana sam gledao uzeti neke AL kutije, s prednjicom po mojim zeljama, koje bi me izasle 300eura za dva komada (nasao neke za 160eura)
mislim se raditi neke kutije za zvucnike, opet bi trebao skasiti bar 1000kn za rad na CNCu

hebate to je vec 3000kn a za 2-3puta tolko mogu kupiti CNC
kad vec kasim pare :lol:

doduse, vjerojatno bi ga prodao nakon 3mjeseca za 1000kn
ali, no pain , no game :lol:
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: MALI CNC

PostPostao/la Bepone » Pon lip 11, 2018 9:36 am

yoke napisao:Ma bizi...zadnjih 2ure gledam gdje se mogu kupiti profili za konstrukciju...
Jer sko se ne varam ima opcija i bez tog...pa dodje jeftinije...

I mislim se gdje bi to stavio...to mi je jos najveci problem :mrgreen:

hudek zagreb,od glodala do profila, konstrukcije,rezu na mjeru, +alati glodalice, itd
http://www.hudek-zagreb.hr
Bepone
 
Postovi: 5193
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: MALI CNC

PostPostao/la Bepone » Pon lip 11, 2018 9:41 am

Edison napisao:Makina je free, glodala su free, materijal koji rezes je free, vrijeme za koje nacrtas to sto trebas, ili ti netko drugi nacrta je isto free. Struja je free (skoro). Samo program treba platit... ;)
Malo sam okrenuo i karikirao, ali kolika je ukupna usteda ako koristis free program?

I ljudi moji, treba s tim znati raditi. Koliko vas zna pricvrstit materijal za radni stol, a da bude apsolutno vodoravan, da bi se npr. moglo nesto gravirati po cijeloj povrsini? Treba li glodala hladiti? Nekom emulzijom? Od cega je ta emulzija i slicna pitanja nisu nebitna.

tako je. za radit sa cncom je godina dana obuke, jako puno polomljenih glodala (da li je netko strojar pa zna okretaje , dubinu reza, posmak za svaki materijal)
odgovore na ta pitanja covjek mora znati ili potrositi jos 10-15.000 kn u razbijeni materijal + glodala, pa nesto probati zakljuciti sam.
dalje, softwarei i programiranje, besplatni nevaljaju, rade stepenasti rez. koji onda valja i koliko potrositi?
znaci kupit jos par programa i probat se naucit radit u par godina s time, za dobiti glatki rez.
ima jos toga, to mora raditi neko tko ima puno vremena, ili je jako mlad sa svjezim mozgom.
stariji su obicno lijeni i neda im se pa tih godina dana obuke naraste u par godina.

moj zakljucak: kupio bi cnc ali bi nasao jednog mladog kineza 18-22 god, za ga forsirat da mi to radi i da prodje sve ovo gore navedeno
Bepone
 
Postovi: 5193
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: MALI CNC

PostPostao/la tubeman » Pon lip 11, 2018 10:13 am

Bepone napisao:ali bi nasao jednog mladog kineza 18-22 god, za ga forsirat da mi to radi

HM... HM... :naughty:
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: MALI CNC

PostPostao/la yoke » Pon lip 11, 2018 10:48 am

eto vidis pamuk kako su nam shebali koncepciju
ovaj bi da si diplomirani strojar
ovaj da imas softver
ovaj bi da imas 18godina
onaj da znas upadni kut glodala
bzinu vrtnje
brzinu hoda
tvdocu materijala
ma svasta nesto

a mi bi samo glodali drvo i mdf, te ponekad i aluminij !!!
to sve meko ko maslac !!!
ajme/ajme

pa nije ni cudo da su svi rvati pobjegli vani :doh:

tamo ti dovoljan jedan tecaj i par frivera i sve radi :doh:
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: MALI CNC

PostPostao/la pamook » Pon lip 11, 2018 11:02 am

tubeman napisao:
Bepone napisao:ali bi nasao jednog mladog kineza 18-22 god, za ga forsirat da mi to radi

HM... HM... :naughty:


slazem se s Tubemanom, ako se vec ulazu nofci, onda jedino dolazi u obzir Ukrajinka, a ne Kinez :snooty:

mene ta cnc ideja kopa jos od doba izrade blokova za vodena hladjenja (cca 2004.) u bakru i aluminiju, na stupnoj busilici... onda je vise manje sve zivo bilo nedostupno, sad (na srecu ili nesrecu) vise nije... a nije ni tako skupo... a nisam ni sklon zdrobit neke nofce u neki hobi bez da od tog hobija ikada bude i lipa povrata :lol: :lol:

sve u svemu, dobar materijal (a volim horizontalu, sam se namjestim :mrgreen: )

tablice posmaka i broja okretaja su dostupne, ali vjerujem da nisu nista narocito osim okvirnih naputaka za pocetak, dok se ne postigne dovoljno iskustvo...

e sad, neke stvari sam crtao u Corel-u i nosio tu u jedan obrt za izradu reklama i oni su mi rezali na cnc-u jer je mogao direktno iz corel-a citati nacrt a broj prolaza, promjer glodala i jos ponesto se manualno definiralo prije rezanja... a ebemu, nije ni taj autocad toliko problematican (valjda) za neke osnovne nasušne potrebe, a koliko sam citao, Sketchup je takodjer upotrebljiv...

a jos kad se uzme da je ta skalamerija predivno glasna i iritantna, ja zbilja ne vidim zasto ju ne bi imala svaka kuca koja iole drzi do sebe (i susjeda) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

tako je to kad ne mozes imat laser za pilit drva, nego moras mehanicki, kompromisi, kompromisi, cijeli zivot samo kompromisi :mrgreen:
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6279
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: MALI CNC

PostPostao/la Bepone » Pon lip 11, 2018 11:10 am

yoke napisao:eto vidis pamuk kako su nam shebali koncepciju
ovaj bi da si diplomirani strojar
ovaj da imas softver
ovaj bi da imas 18godina
onaj da znas upadni kut glodala
bzinu vrtnje
brzinu hoda
tvdocu materijala
ma svasta nesto

a mi bi samo glodali drvo i mdf, te ponekad i aluminij !!!
to sve meko ko maslac !!!
ajme/ajme

pa nije ni cudo da su svi rvati pobjegli vani :doh:

tamo ti dovoljan jedan tecaj i par frivera i sve radi :doh:

mladic... moj prijatelj je kupio onaj oznest gore i diplomirao je strojarstvo i znao je te stvari. odlicni rezultati su poceli ispadat tek nakon dosta vremena i nakon sta je kupio par programa i potrosio x vremena na to. sad daj to nekom amateru da se igra...rezultati ce ovisiti samo o njegovoj beskonacnoj volji za ucenjem....obicno ljude nije volja vise ili nemaju vremena pa se na kraju to svodi na... :?
Bepone
 
Postovi: 5193
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: MALI CNC

PostPostao/la davorin » Pon lip 11, 2018 11:24 am

pamook napisao:
tubeman napisao:
Bepone napisao:ali bi nasao jednog mladog kineza 18-22 god, za ga forsirat da mi to radi

HM... HM... :naughty:


slazem se s Tubemanom, ako se vec ulazu nofci, onda jedino dolazi u obzir Ukrajinka, a ne Kinez :snooty:

Nisam siguran da bi doma za to postigao konsenzus! :lol:
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6954
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju