MALI CNC

Re: MALI CNC

PostPostao/la Bepone » Uto lip 12, 2018 9:22 am

@yoke,
znaci onaj oznest sa prevozom i svime iz UK je od 15-20.000 kn, sam si biras konfiguraciju, velicinu stola, jacinu glodalice, i tako dalje, treba uzet i sw..i ok dela, samo mu se treba posvetit..ovaj moj glodje i metal sad nakon sta ga je skuzio. za drvo ce bit dobar u startu, prodjes sa par glodala.
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: MALI CNC

PostPostao/la yoke » Uto lip 12, 2018 10:42 am

tubeman napisao:Nisam odgovorio jer pitanje nije bilo ozbiljno postavljeno :)
Ali, kad već hoće, mada nije bitno, radi se o punoj vrećici kikirikija, U stvari, oraha. Kokosovih :)


ma i onako sam neozbiljan pa :mrgreen:

Bepone napisao:@yoke,
znaci onaj oznest sa prevozom i svime iz UK je od 15-20.000 kn, sam si biras konfiguraciju, velicinu stola, jacinu glodalice, i tako dalje, treba uzet i sw..i ok dela, samo mu se treba posvetit..ovaj moj glodje i metal sad nakon sta ga je skuzio. za drvo ce bit dobar u startu, prodjes sa par glodala.


tnx
samo mi ovaj http://rawcnc.com/" target="_blank pari isti ko ovaj iz UK.
s tim da je malo bliži i jeftiniji..pa racunam da bi se sklepalo sa shipingom za 1500eura
glodalicu bi potrazio ebayu...kakvu rabljenu ili slicno...vidim da ih ima po njemackoj
ali...opet...
ostaje problem gdje da ga naguram...

reko curi da bi kupio CNC, cura mi kaze sta ce mi
ja kazem pa da zaradim pare
pa kaze ona a tko ti je trziste ?
a ja ne smijem odgovoriti da sam sam sebi trziste koliko love kasim na ove pizdarije :lol: :lol: :lol:

meni bi ovo sluzilo i za sklapanje kutija, pa mi nije sad bitna preciznost u milimetar, sve se to lako pobrusi...
potrebna mi je malo veca radna ploha
oko loma glodala i slicno se bar i ne brinem previse
iako ih je prijatelj dosta polomio

ja racunam da ce mi i ono iz peveca za 100kn biti dovoljno dobro,
sve dok ne pali MDF
karikiram
ali...

budem vidio
ali uz problem prostora
sad je problem i kako objasniti boljoj polovici da je ovo investicija u smislu buduce ustede koja je ustvari zarada :think: :shifty: :doh: :think: :shifty: :doh: :think:
Avatar korisnika
yoke
 
Postovi: 3937
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 3:58 pm
Lokacija: Split

Re: MALI CNC

PostPostao/la Bepone » Uto lip 12, 2018 11:14 am

yoke napisao:budem vidio
ali uz problem prostora
sad je problem i kako objasniti boljoj polovici da je ovo investicija u smislu buduce ustede koja je ustvari zarada :think: :shifty: :doh: :think: :shifty: :doh: :think:

ako imas malo smisla za biznis isplatit ces CNC u par puta, svaka zenska ce skuzit kad se pare pocnu gomilat :mrgreen:
ide ti ovako, potrosis 16 miljarica za cnc, metar x 2 recimo radne povrsine, i ides okolo malo nudit po firmama da radis reklame i velike panoe, ogromna slova itd
mores delat imena firmi za na zid, usluga 4-6.000 kn , nadjes 4 firme kojima izrezes ta slova , oni nakite zidove, vidi se iz svemira naziv firm,e diretor ponosan i zadovoljan, ti isto..
jos par puta tako i isplatis ga u par mjeseci ..ako poznas ljude okolo i ako te volja maltretirat imat ces dosta dela .
mores i nekog prijatelja pitat da ti da besplatno na koristenje (danas svi oce neke pare a 1000000 prostora zjapi prazno) godinu dana neku radionu ili garazu i delaj tamo...
obavezno oprez- kupis i usisavac i obavezno najbolju masku jer za 10 godina si gotov (MDF mrvice i ljepilo ce ti pojest pluca i boh ti ne pomore vise)..
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: MALI CNC

PostPostao/la pinco » Uto lip 12, 2018 11:24 am

yoke napisao:
tubeman napisao:Nisam odgovorio jer pitanje nije bilo ozbiljno postavljeno :)
Ali, kad već hoće, mada nije bitno, radi se o punoj vrećici kikirikija, U stvari, oraha. Kokosovih :)


ma i onako sam neozbiljan pa :mrgreen:

Bepone napisao:@yoke,
znaci onaj oznest sa prevozom i svime iz UK je od 15-20.000 kn, sam si biras konfiguraciju, velicinu stola, jacinu glodalice, i tako dalje, treba uzet i sw..i ok dela, samo mu se treba posvetit..ovaj moj glodje i metal sad nakon sta ga je skuzio. za drvo ce bit dobar u startu, prodjes sa par glodala.


tnx
samo mi ovaj http://rawcnc.com/" target="_blank" target="_blank" target="_blank pari isti ko ovaj iz UK.
s tim da je malo bliži i jeftiniji..pa racunam da bi se sklepalo sa shipingom za 1500eura
glodalicu bi potrazio ebayu...kakvu rabljenu ili slicno...vidim da ih ima po njemackoj
ali...opet...
ostaje problem gdje da ga naguram...

reko curi da bi kupio CNC, cura mi kaze sta ce mi
ja kazem pa da zaradim pare
pa kaze ona a tko ti je trziste ?
a ja ne smijem odgovoriti da sam sam sebi trziste koliko love kasim na ove pizdarije :lol: :lol: :lol:

meni bi ovo sluzilo i za sklapanje kutija, pa mi nije sad bitna preciznost u milimetar, sve se to lako pobrusi...
potrebna mi je malo veca radna ploha
oko loma glodala i slicno se bar i ne brinem previse
iako ih je prijatelj dosta polomio

ja racunam da ce mi i ono iz peveca za 100kn biti dovoljno dobro,
sve dok ne pali MDF
karikiram
ali...

budem vidio
ali uz problem prostora
sad je problem i kako objasniti boljoj polovici da je ovo investicija u smislu buduce ustede koja je ustvari zarada :think: :shifty: :doh: :think: :shifty: :doh: :think:


Dokle više....... :roll:
:D
Avatar korisnika
pinco
 
Postovi: 562
Pridružen: Sri tra 10, 2013 7:35 pm

Re: MALI CNC

PostPostao/la Bepone » Uto lip 12, 2018 11:40 am

pinco napisao:Dokle više....... :roll:
:D

do kraja, dok se ne pretvoris u prah... :twisted: :twisted:
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: MALI CNC

PostPostao/la tubeman » Ned srp 08, 2018 11:56 am

Jučer i danas sam pokušavao pronaći rješenje kako dvije litre vode utrpati u bocu od litre :(
Odnosno, kako ukalupiti CNC s potrebnom periferijom u radionu.
Već sam napisao da sam izbacio cijelu gomilu furde, ali izgleda da to nije dosta :(

Slika

Jučer sam napravio policu (dvije trećine) na koju treba smjestiti računalo i upravljačku kutiju za CNC.
Nekako sam ju smjestio na zid do stroja ali ne bez problema. Žice i spojni kabeli od CNC-a do upravljačke kutije su dosta kratki, kao i oni do računala pa baš nema nekih mogućnosti za estetiku (za sada). Treći problem je monitor te miš i tipkovnica.
Za sad, za potrebe prvog uključenja monitor sam stavio provizorno na nekakvu dasku blizu računala a miš je bežični kakva će na kraju biti i tipkovnica.
Najvjerojatnije ću ih staviti na suprotni stol i ostaviti bežičnu vezu i dulji digitalni kabel do monitora.
U hodu su se malo izmijenili planovi za policu koja će dobiti i treću dasku na vrhu na koju ide pribor i sitni alati.

Slika
Slika

Dakle, danas sam (ne baš previše svečano) pustio u pogon stroj, ali tek do nivoa da vidim vrte li se motori :)
Tempom kojim napredujem vjerujem da će se nešto konkretno napraviti do Božića, ali ne garantiram godinu. :)
Sve skupa treba prvo dobro proučiti i usvojiti dosta do sad meni više ili manje nepoznatih znanja i vještina.
U svakom slučaju dobro će doći kakva pomoć iskusnijih :)
Uglavnom, slijedi vrhunska zabava...

Nakon malo testiranja mogu se samo slatko nasmijati na raspravu u zadnje 2-3 stranice: Koliko god se radi o modernom spindlu koji i nije toliko glasan, buka (više zvukovi) koje proizvodi potpuno eliminira mogućnost korištenja u stanu ili slično. Zvuk je toliko iritantan da vrlo brzo postaje neugodno nalaziti se blizu.
O tomu koliko će to prašine, piljevine i ostalog smrada proizvoditi ne usudim se niti razmišljati.
Zato će prva sljedeća akvizicija biti izrada dodatka za usisivač (opet posao za 3D printer).
Nakon toga dolaze novi problemi: kud staviti usisivač??? Dakle, opet će nešto furde ostati bez toplog doma.
Dalje, odmah treba predvidjeti i priključak za kompresor za hlađenje glodala (tekućina, zrak). Na sreću, on može biti vani iako je low-noise.
Nezgodno je da usisivač i kompresor proizvode svoje zvukove. Kad se sve skupi u orkestar može dati vrlo zanimljivu glazbenu izvedbu :) :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: MALI CNC

PostPostao/la pamook » Ned srp 08, 2018 12:43 pm

...Konfučije bi rekao - "mrzim vrhunske zabave izvan vlastitog dvorišta" ili tako nekako, ebiga, ponešto se izgubi u prevodu :think: :lol: :lol: :lol:

a usisivač.... ugradiš ga u dimnjak....oli je problem dograditi vanjski dimnjak....kad se već radi :lol: :lol: :D

samo ti polako, ja se nadam doći i vidjeti kad bude ŽF.... :D
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6276
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: MALI CNC

PostPostao/la tubeman » Ned srp 08, 2018 2:39 pm

Eh, sad bi trebalo pojasniti zašto treba JOŠ jedan dimnjak.....

Do ŽF-a ću valjda savladati vožnju spindla naprijed-natrag-lijevo-desno-gore-dolje. Kursorom. U zraku, naravno :)
Dakle, ona priča s mladim kinezom (ili ukrajinskom CNC operatoricom ) mi se u biti uopće više ne čini bez veze.....
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: MALI CNC

PostPostao/la pamook » Ned srp 08, 2018 4:06 pm

tubeman napisao:Eh, sad bi trebalo pojasniti zašto treba JOŠ jedan dimnjak.....

Do ŽF-a ću valjda savladati vožnju spindla naprijed-natrag-lijevo-desno-gore-dolje. Kursorom. U zraku, naravno :)
Dakle, ona priča s mladim kinezom (ili ukrajinskom CNC operatoricom ) mi se u biti uopće više ne čini bez veze.....


:lol: ih, di ćeš bolje.... još dodaš neku ritam mašinu kojom upravljaš drugom rukom, i možeš nagodinu nastupat na Ultri.... to će biti hit, predmnijevam :think: :shock: :D
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6276
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: MALI CNC

PostPostao/la gilhooley » Ned srp 08, 2018 6:30 pm

CNC is OK, ali meni je puno interesantniji wire EDM.

Bolesno.

Gill
Haba, haba, haba...
Avatar korisnika
gilhooley
 
Postovi: 2126
Pridružen: Pet ožu 22, 2013 4:27 pm
Lokacija: Zagreb

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju

cron