sprej kontakt 701

sprej kontakt 701

PostPostao/la phobon » Čet pro 09, 2021 10:25 am

Ima li netko iskustva s ovim sprejom, kako se ponaša kod čišćenja potenciometara ?
Prekopavao stare zalihe i nađem ga u kutiji zaboravljenog, valjda već više od desetak godina.
Koliko god rasprava bilo za i protiv kontakt spreja na potenciometar,
i dalje nisam na čisto čime je u stvari najbolje tretirati potenciometre koji šušte i krckaju.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
phobon
 
Postovi: 312
Pridružen: Pet pro 04, 2015 10:50 am
Lokacija: Sisak

Re: sprej kontakt 701

PostPostao/la Khadgar2007 » Čet pro 09, 2021 12:15 pm

Ne znam... koliko sam se načitao tema koje su Ilimzm,Tubeman,Kale i ostali stavljali na ovaj i druge forume najbolji način je otvoriti,rastaviti pot i očistiti ga.Metalne kontakte ja čistim sa purolom i štapićima za uši i isperem sa isopropanolom,a grafitne lagano pobrišem sa isopropanolom.Kada je sve čisto malo nanesem kontakt spreja na površine i sastavim pot. U većini slučajeva za tako nešto treba imati ponešto specifičnog alata jer osovine su većinom "zakovane" pa kada se jednom rastavi nema povratka. Za tako nešto ja koristim mini bušilicu pa probušim kroz centar osovine rupu promjera recimo 1.1mm za tanje osovine, dok kod debljih ide ja mislim oko 2mm. Nakon toga ureznicom narezati navoj u osovini i uz pomoć malog šrafića i nekakve podložne pločice sastaviti pot.

pot.JPG


pot (3).jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5743
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: sprej kontakt 701

PostPostao/la pamook » Čet pro 09, 2021 12:25 pm

...khadgar, koja je ono preporučena maščoba za osovinu pota koja ujedno i glumi partizana (pruža otpor vrtnji)? Neka zelena tuba, koliko se sjećam :think:
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6279
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: sprej kontakt 701

PostPostao/la cappucino » Čet pro 09, 2021 12:38 pm

Khadgar je mislim sve rekao. Moje iskustvo sa sprejevima je bilo uglavnom loše, tj možda je u nekoliko navrata šuštanje malo smanjeno,ali na kratko.
Uglavnom bez rastavljanja nije bilo sreće. Ako je ikako moguće, novi pot.
uglavnom ima ih za kupiti.
https://kronos.hr/219-sprejevi
Avatar korisnika
cappucino
 
Postovi: 1617
Pridružen: Pon stu 25, 2013 9:43 am
Lokacija: Poreč

Re: sprej kontakt 701

PostPostao/la Khadgar2007 » Čet pro 09, 2021 12:47 pm

E to ne bih znao jer do sada nisam imao potrebe da mičem staru. Ja bih rekao neku gušću od crne rupe jer sam davno za lift svoga Dual gramofona stavio onu silikonsku za vodoinstalatere i rezultat je katastrofa,kao da uopće ne postoji otpor težini ručke, samo padne ko sikira. Poslati ću poruku Gaši da vidim što će on reći o toj maščobi.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5743
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: sprej kontakt 701

PostPostao/la phobon » Čet pro 09, 2021 1:03 pm

Ma i ja rastavljam potenciometre,
samo me zanimalo s čime vi čistite grafitnu stazu, i s čime je najbolje?
Ima gore temu sam stavio (nabava dijelova), naručio sam set za potenciometre
silikonsku mast za podmazivanje osovinice, i poseban sprej baš za čišćenje grafitne staze.
Probat ću prvo sprej na nekom starom potenciometru da uopće vidim kako djeluje na grafit.
Brine me to što u opisu proizvoda piše - masni sprej,
ne sviđa mi se baš da ostaje masno na grafitu jer je to meka za pojačano skupljanje prašine.
Ali gledao sam nekoliko videa na yutubu gdje serviseri premažu grafitnu stazu
s nekom takvom zaštitnom tekućinom.
Ovaj sprej 701 sam kupio davno, a vidim na njemu da piše da ima vazelina.
Ali čim je kontakt-sprej puno je tekstova o tome da ti kontakt sprejevi nisu dobri za grafit i da ga hoće nagrizati.
A i ne kužim, ima toliko varijanti tih sprejeva Kontakt 60, 70, 61,
a nigdje nema nekakvih detaljnih opisa proizvoda, sve je općenito- tipa namjena za releje, elektroniku i sl.
phobon
 
Postovi: 312
Pridružen: Pet pro 04, 2015 10:50 am
Lokacija: Sisak

Re: sprej kontakt 701

PostPostao/la pamook » Čet pro 09, 2021 5:47 pm

Khadgar2007 napisao:E to ne bih znao jer do sada nisam imao potrebe da mičem staru. Ja bih rekao neku gušću od crne rupe jer sam davno za lift svoga Dual gramofona stavio onu silikonsku za vodoinstalatere i rezultat je katastrofa,kao da uopće ne postoji otpor težini ručke, samo padne ko sikira. Poslati ću poruku Gaši da vidim što će on reći o toj maščobi.


Mislim da je Kale u nekom momentu dao smjernice, ali naravno, nisam zapamtio... a mozda je bio i Gasho, sve je moguce.
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6279
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: sprej kontakt 701

PostPostao/la Khadgar2007 » Čet pro 09, 2021 6:08 pm

Gašo nije, pitao sam ga prije koji sat i do sada nije imao potrebe da skine mast sa osovine pota.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5743
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: sprej kontakt 701

PostPostao/la Dorian » Sub pro 11, 2021 4:56 pm

Khadgar2007 napisao:Gašo nije, pitao sam ga prije koji sat i do sada nije imao potrebe da skine mast sa osovine pota.

Kale je to trazio i nasao, mislim da je prije par godina i napisao na audiofil forumu koja je to mast, no naravno nisam zapamtio, a pronaci stari post je nemoguca misija, najlakse je nazvati Kaleta pa pitati.
Dorian
 
Postovi: 210
Pridružen: Pon stu 10, 2014 3:40 pm


Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju