FM j-pole antena

Re: FM j-pole antena

PostPostao/la Fantocci » Sub sij 29, 2022 8:27 pm

Ivor napisao:Nažalost, sam ne smijem ni razmišljati o bilo kakvoj vanjsloj anteni za FM. Živim naime oko 500m od lokalnog predajnika. Da spojim bilo što na antenski ulaz, primao bih sve te lokalne programe od početka do kraja skale odjednom i ništa drugo. Provjereno! Nekad sam imao vanjsku FM antenu i primao sve živo u stereo tehnici. Čim su postavili spomenuti predajnik, desilo se što sam opisao i odmah sam morao sve demontirati. :cry: Najviše mogu koristiti oko 30cm žice u sobi pored radija, inače se sve pomiješa. Od udaljenijih stanica mogu tako primati samo onih par, koje su po frekvenciji dovoljno daleko od lokalnih. A lokalnih je svakim danom sve više!


Si probao sa filtrom te lokalne frekvencije?
Inače, moram priznati da sve manje slušam FM (a imam antenu) jer je internet radio prevladao. A u autu DAB ili Spotify.
DAB ima zvučni potencial ali na žalost večina stanica osim državnih štedi na bitrejtu do te mjere, da postaju neslušljivi. Ali zato u autu hvata DAB i tamo, gdje se je FM uvijek gubio.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: FM j-pole antena

PostPostao/la Khadgar2007 » Sub sij 29, 2022 9:11 pm

Evo i obujmica za spojiti koaksijalac pa ćemo da eksperimentiramo kako Ivor kaže.
obujmice.jpg


@Drfirebottle.
Pa to se podrazumijeva, J-pole iliti jot antenu su znali koristiti radioamateri,ne znam koliko su danas raširene.Imaš jedan važniji problem,a to je SWR, da li bi ga trebalo podesiti ili ne za nekakav sitni predajnik ne bi znao ali što se mene tiče ja bi se potrudio da ga podesim. Što se kablova tiče normalno da ide 75ohmski jer tuner ima uz 300R priključak i 75R priključak.

Kao da je ova koštala puno više od 100kn.
Grunfe, ajde kupi neke gotove regulatore za uređaje, nije da nema vrhunskih. :mrgreen:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5743
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: FM j-pole antena

PostPostao/la grunf » Sub sij 29, 2022 10:24 pm

Khadgar2007 napisao:Evo i obujmica za spojiti koaksijalac pa ćemo da eksperimentiramo kako Ivor kaže.
obujmice.jpg


@Drfirebottle.
Pa to se podrazumijeva, J-pole iliti jot antenu su znali koristiti radioamateri,ne znam koliko su danas raširene.Imaš jedan važniji problem,a to je SWR, da li bi ga trebalo podesiti ili ne za nekakav sitni predajnik ne bi znao ali što se mene tiče ja bi se potrudio da ga podesim. Što se kablova tiče normalno da ide 75ohmski jer tuner ima uz 300R priključak i 75R priključak.

Kao da je ova koštala puno više od 100kn.
Grunfe, ajde kupi neke gotove regulatore za uređaje, nije da nema vrhunskih. :mrgreen:


zezam se ja ,to je pravi diy spirit ;)

ja san ko mulac inžinjava svakave antene da bi moga slušati talianske stanice i po lošem vrimenu, čak sam radia i pojačala, u osmome sam već napravia prvi FM odašiljač ,a i u to doba si moga kupiti preko oglasnika u SAM-u FM odašiljače ,uglavnom iz Niša :lol:

btw: kako si spojia cijevi , ne vidim da je bakar promnia boju
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: FM j-pole antena

PostPostao/la Khadgar2007 » Ned sij 30, 2022 2:03 am

Ma promijenio je malo boju iako nije puno pa se ne vidi na slici. Nisam ja lotao već prijatelj koji si je sam uvađao centralno u kuću pa ima nešto iskustva sa time. Namazali smo cijev i fitinge sa onim "tekućim tinolom" za lotanje cijevi(koji ja koristim za fercinanje PCBa),zagrijali sa brenerom i dodali tinola u žici da se fino tinol razlije na spoju.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5743
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: FM j-pole antena

PostPostao/la Lio » Ned sij 30, 2022 8:52 am

DrFireBottle napisao:Može li se ovakva antena koristiti za FM predajnik? i mogu li koristiti antenski kabl od 75ohma za TV u tu svrhu. (Ne pitam da li se to smije, nego da li se tehnički može).

Ovo jest antena za FM primopredajnike, raširena i provjerena.
Može se koristiti 75 omski kabel, ali ne ono smeće sa željeznom žicom u sredini i opletom od alu folije.
Lio
 
Postovi: 29
Pridružen: Pet pro 10, 2021 4:49 pm

Re: FM j-pole antena

PostPostao/la Ivor » Ned sij 30, 2022 10:41 am

Fantocci napisao:Si probao sa filtrom te lokalne frekvencije?
Nisam. Trenutno ih je čak 6 komada na isto toliko frekvencija, od 90MHz do 104MHz!
Zadnja izmjena: Ivor; Ned sij 30, 2022 7:49 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Imam problem za svako rješenje
Avatar korisnika
Ivor
 
Postovi: 322
Pridružen: Sub ožu 16, 2019 12:27 pm
Lokacija: SLO

Re: FM j-pole antena

PostPostao/la grunf » Ned sij 30, 2022 6:17 pm

Khadgar2007 napisao:Ma promijenio je malo boju iako nije puno pa se ne vidi na slici. Nisam ja lotao već prijatelj koji si je sam uvađao centralno u kuću pa ima nešto iskustva sa time. Namazali smo cijev i fitinge sa onim "tekućim tinolom" za lotanje cijevi(koji ja koristim za fercinanje PCBa),zagrijali sa brenerom i dodali tinola u žici da se fino tinol razlije na spoju.


bilo bi bolje da je sa srebrom ili bakrom, meki lem ne voli puno 'cimanja' tj ima malu čvrstoću , a najslabija točka na tvojoj anteni je T-komad ako pogledaš krakove poluga , da ste rasparali T-komad i navukli ga preko cijevi ne bi je oslabili, ali kako kod tebe nema bure da cima s njom dan-dva neće je ništa biti

evo kako je izgleda zadnja bura u ražancu , a ni kod mene nije bilo puno bolje ,mislia san da ću ostati bez prozora u spavaćoj ,a na krovu zgrade se nešto odlomilo i klapalo čitavu noć ,oka nisan sklopia , moja pokojna baba bi na to rekla 'da je spavala ko u brodu' :lol:

Watch on youtube.com


btw ne bi preporučia tinol za cijevi za elektorniku jer je dosta agresivan, dovoljno ti je pogledati rupe po mojoj radnoj robi mada s time vrlo rjetko radim, ja sam na srebru :D
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: FM j-pole antena

PostPostao/la Khadgar2007 » Ned sij 30, 2022 7:49 pm

I još k tome ne ide na krov već uz prozor gdje je nekada bila satelitska antena tako da nema problema oko vjetra.

Što se tiče tiče tinola da nije za elektroniku, da napomenem da sam u tu pastu budući da je,ako se ne varam,na bazi vode, dodao tubu one vulgaris cinol paste da mi se ne osuši. Što kažeš na taj potez za elektroniku? :lol: To uopće nije bitno jer kao što rekoh sa njome samo fercinam PCBe iliti pokositrim, nakon toga je očistim sa deterđentom i vimom i što će joj biti. 100 puta bolje nego nekakve kemikalije za kositrenje koje platiš do dragi kamen a ispadnu da ništa ne valjaju
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5743
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: FM j-pole antena

PostPostao/la DrFireBottle » Ned sij 30, 2022 8:40 pm

Napravio sam onako iz zezancije 7W FM odasiljac, sa displayem i svim, slikat cu ga.
Zakon stvar.
Naravno samo za skolske primjene da ne spavam u pritvoru.
Avatar korisnika
DrFireBottle
 
Postovi: 677
Pridružen: Pet sij 05, 2018 4:34 am
Lokacija: Zagreb

Re: FM j-pole antena

PostPostao/la Lio » Pon sij 31, 2022 8:51 pm

Da li je zakon stvar ne znam, ali znam 100% da je van zakona i kažnjivo.
Lio
 
Postovi: 29
Pridružen: Pet pro 10, 2021 4:49 pm

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju