SMPS u simetriju

SMPS u simetriju

PostPostao/la Fantocci » Čet vel 10, 2022 11:26 pm

Nabavio sam neki SMPS 24V (17A/400W). Prvenstveno zbog toga, jer je bio jeftin (18€ iz CZ, free shipping). Sad vidim, da su mu malo već povisili cijenu ali je oš uvijek relativno OK:
https://www.banggood.com/Geekcreit-AC-1 ... tronicsPop

Da mu nađem neku pametnu svrhu (inače će pogonit neko pojačalo, ali nije najpogodniji za to, jer ima ventilator): da li se može iz njega uz neki dodatak napraviti simetrični vir sa mogućnošću regulacije?
To bi imao na stolu, ono kao laboratorijski simetrični izvor istosmjernog napona.

Postoji li neka već napravljena elektronika za to na ebayu i slično? Znači DC 24V fiksni ulaz na regulirani simetrični DC izlaz sa nekim potenciometrima za namještanje? Što tražiti? Ako ukucam DC-DC ne nađem baš ono što bi htio.
Ili bi trebao dva jednaka, jedan za negativni drugi za pozitivni napon?
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Simetrični izvor

PostPostao/la Fantocci » Pon vel 14, 2022 12:22 pm

Dakle želio bi promjenljiv simetrični izvor napona veče snage za radni stol. Ponekad bi koristio simetrični izlaz, ponekad samo pozitivni.
Da li bi išlo na ovakav način, bez elektronike:
simetrični PS.jpg


Trafo imam, variac se nađe po buvljacima.... znam da ne bi bilo stabilizirano, ali ponekad ne treba nužno. Ili staviš vanjski stabilizator.

Da li postoji neki problem kod gornje sheme, treba paziti na nešto? Ispravljača bi bila dva jednaka. Gdje npr. staviti soft start, ispred variaca ili ispred trafa? Gdje osigurače?
Govorim o izlaznom naponu ranga max. 60VDC i amperaže recimo 5A po izlazu (snage koliko dopušta variac ili trafo, najslabija karika)
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: SMPS u simetriju

PostPostao/la Fantocci » Pon vel 14, 2022 12:50 pm

Recimo moguća situacija: namjestiš na maksimalni izlazni napon, kondenzatori ispravljača se nabiju na njega a onda smanjiš napon variaka.
Što se desi? Vjerovatno izlazni napon neće pasti sam od sebe dovoljno brzo pa moraš to uraditi preko nekog dodatnog kola - potrošaća.

Kakve sisteme (laboratorijskih ili radnih) napajanja ostali koristite, da sad ne izumljam toplu vodu?
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: SMPS u simetriju

PostPostao/la membrana » Pon vel 14, 2022 6:54 pm

membrana
 
Postovi: 52
Pridružen: Sub vel 01, 2014 11:16 am

Re: SMPS u simetriju

PostPostao/la Fantocci » Uto vel 15, 2022 10:33 am

I to je opcija... ali tu smo kao neki DIY-eri, zar ne.

Ova spravica bi recimo bila dobar par mome postojećem SMPS iz prvog posta, za jednostruki vir:
https://de.elv.com/joy-it-programmierba ... 4254&c=892
(sigurno toga ima i po ebayu po nižoj cijeni, samo treba pronaći)

Mogao bi koristiti i trafo+ispravljač na ulazu ali mi na žalost ima previsok izlazni napon, tu je dozvoljeno max. 55V DC.
Avatar korisnika
Fantocci
 
Postovi: 459
Pridružen: Čet tra 28, 2016 9:24 pm
Lokacija: SLO

Re: SMPS u simetriju

PostPostao/la Khadgar2007 » Uto vel 15, 2022 10:56 am

Ukucaj u aliexpress "lab power supply module" i imaš tonu istih/sličnih proizvoda.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5743
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak


Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju