RF signal generator DIY

RF signal generator DIY

PostPostao/la Khadgar2007 » Sub stu 05, 2022 12:18 pm

Kako nemam niti jedan RF signal generator tu i tamo pogledam što se može naći na tu temu. Ima dosta vintage uređaja ali oni su većinom veliki pa iako sada relativno imam mjesta ne bih se htio zatrpavati bez većih razloga ako se može naći neka alternativa.

Neki dan sam slučajno naletio na ovaj projektić https://www.nutsvolts.com/magazine/arti ... e2014_Reed Ide do 150MHz, ima AM i FM modulaciju i mislim da bi to trebalo biti dovoljno za moje potrebe tu i tamo servisa i podešavanja nekog tunera. Možda bude korisno i nekome drugome pa rekoh da okačim link. Pri dnu stranice ima jedan download zip file koji ima dosta slika izrade i gotovog uređaja da se vidi kako je to autor zamislio.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5743
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: RF signal generator DIY

PostPostao/la Khadgar2007 » Sri stu 09, 2022 11:46 pm

E ovako, malo sam detaljnije gledao kakvo je stanje sa dijelovima za ovaj RF generator i naletio sam na jedan zidić. U projektu je upotrijebljena varikap dioda oznake mv1404 koju nisam nigdje za sada našao, to je zapravo dvostruka varikap dioda u SMD sot-23 kućištu. Našao sam nekakav datasheet sa oznakom te diode ali u njemu je opisana THT varikap dioda a ne SMD.

RF gen oscilator.jpg


Dizajner te šeme je napisao sljedeće vezano za tu varikap diodu
"The SMV 1404 series are of the Hyper-Abrubt type, and have the highest Tr (tuning ratio) capacitance vs. bias voltage and linearity of all the various styles of varactors. They have a Tr of 16:1 or higher, and over a one octave range of tuning which gives excellent linearity."
Također sam mu poslao mail da vidim jel napravio kakve izmjene u samoj šemi(jer je to već spomenuo u članku) te mi je rekao da uopće ne pokušavam raditi ovaj projekt bez dotične diode. Budući da sam poznat da slušam druge :lol: naravno da mi vrag ne da mira i gledam mogu li naći nekakvu sličnu po kapacitetu i koja ima napon upravljanja do nekih 15V. Našao sam u mouseru BB201 koja se upravlja naponom do 15V, kapacitet je 95pF(nasprama 120pF mv1404) i ko za vraga ima zajedničku katodu umjesto anode(mv1404),ali to ne bi trebalo predstavljati neki problem.
BB201-215.pdf


Ima li tko kakvih prijedloga vezanih za nekakvu sličnu varikap diodu? Jednostruka,dvostruka, svejedno da probam progurati ovaj projektić i vidim na što liči.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5743
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: RF signal generator DIY

PostPostao/la emilz » Čet stu 10, 2022 12:10 am

emilz
 
Postovi: 6
Pridružen: Sri stu 26, 2014 10:52 pm

Re: RF signal generator DIY

PostPostao/la grunf » Čet stu 10, 2022 12:25 am

Khadgar2007 napisao:E ovako, malo sam detaljnije gledao kakvo je stanje sa dijelovima za ovaj RF generator i naletio sam na jedan zidić. U projektu je upotrijebljena varikap dioda oznake mv1404 koju nisam nigdje za sada našao, to je zapravo dvostruka varikap dioda u SMD sot-23 kućištu. Našao sam nekakav datasheet sa oznakom te diode ali u njemu je opisana THT varikap dioda a ne SMD.

Dizajner te šeme je napisao sljedeće vezano za tu varikap diodu
"The SMV 1404 series are of the Hyper-Abrubt type, and have the highest Tr (tuning ratio) capacitance vs. bias voltage and linearity of all the various styles of varactors. They have a Tr of 16:1 or higher, and over a one octave range of tuning which gives excellent linearity."
Također sam mu poslao mail da vidim jel napravio kakve izmjene u samoj šemi(jer je to već spomenuo u članku) te mi je rekao da uopće ne pokušavam raditi ovaj projekt bez dotične diode. Budući da sam poznat da slušam druge :lol: naravno da mi vrag ne da mira i gledam mogu li naći nekakvu sličnu po kapacitetu i koja ima napon upravljanja do nekih 15V. Našao sam u mouseru BB201 koja se upravlja naponom do 15V, kapacitet je 95pF(nasprama 120pF mv1404) i ko za vraga ima zajedničku katodu umjesto anode(mv1404),ali to ne bi trebalo predstavljati neki problem.


Ima li tko kakvih prijedloga vezanih za nekakvu sličnu varikap diodu? Jednostruka,dvostruka, svejedno da probam progurati ovaj projektić i vidim na što liči.



a jesi naša di MC1648?
ako je autor napisa da triba baš ta dioda onda ga poslušaj, pogledaj malo ds od MC1648 i vidi kako radi i možeš li ga lako modificirati za drugu diodu mada su i oni koristili isto MV1404
tih duplih dioda imaš gomilu po tunerima u auto radijima a i po ostalim , ja bi ti moga nešto pronaći doma ali je opet upitno oće li odgovarati

da se mene pita ja bi odma odusta jer ako nemaš sve djelove čemu toliki projekt a rezultat će biti upitan :?


mc1648.png
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: RF signal generator DIY

PostPostao/la grunf » Čet stu 10, 2022 12:31 am

Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: RF signal generator DIY

PostPostao/la daluka » Čet stu 10, 2022 9:26 am

Pogledaj malo dds signalgenerator od dr. Matjaža S53MV.
daluka
 
Postovi: 155
Pridružen: Ned lip 19, 2022 5:02 pm

Re: RF signal generator DIY

PostPostao/la Gosha » Čet stu 10, 2022 9:50 am

Philips je to, u modelu PM5326 resio sa dostupnijom BB113, koja se srece u radio prijemnicima za AM podricje.

PM5326.png


http://bee.mif.pg.gda.pl/ciasteczkowypo ... 326%20.pdf

Imas i moderniju verziju tog prastarog MC1648:

https://www.onsemi.com/pdf/datasheet/mc100el1648-d.pdf

koji jos uveg moze da se nadje.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Gosha
 
Postovi: 85
Pridružen: Čet tra 17, 2014 10:48 am
Lokacija: Nish

Re: RF signal generator DIY

PostPostao/la Khadgar2007 » Čet stu 10, 2022 11:59 am

@Gosha
Znam da ima noviji čipac, zato i nisam njega spominjao kao problem,ima ih koliko hoćeš u Mouseru. Malo ću pogledati taj Philips PM5326.

@Emilz
Vidio sam taj link. E sada da li je imao problema zbog toga što je to radio na klasičnom PCBu ili ne ne bih znao reći. Znam samo ako bi išao raditi neki analogni RF generator sigurno ne bi radio klasični PCB već bi bio dvostruki bakreni laminat i sve spajano p2p.

@Grunf
Vidio sam te diode i zato sam napomenuo da su one korištene u projektu SMD i dvostruke, dok ove na ebayu su jednostruke. To mi je zanimljiv podatak jer dvije fizički različite diode imaju istu oznaku, to do sada nisam vidio.

@Daluka
Itekako mi je poznat Matjaž Vidmar, dok je izlazio časopis Svijet elektronike njegovi članci su bili baš dobri i volio sam ih čitati,ali nekako bi radije napravio sve analogno iako znam da kod RF tehnike gospon Murphy vreba na svakom ćošku. :lol:
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5743
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: RF signal generator DIY

PostPostao/la grunf » Čet stu 10, 2022 8:56 pm

Khadgar2007 napisao:@Gosha
Znam da ima noviji čipac, zato i nisam njega spominjao kao problem,ima ih koliko hoćeš u Mouseru. Malo ću pogledati taj Philips PM5326.



nemaš ni jednog ,malo bolje pogledaj , tek 2024 a do tad ko živ ko mrtav :lol:

https://eu.mouser.com/c/passive-components/frequency-control-timing-devices/oscillators/vco-oscillators/?m=onsemi&series=MC100EL1648
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2476
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: RF signal generator DIY

PostPostao/la Khadgar2007 » Čet stu 10, 2022 9:32 pm

Pa znajući mene koliko sam brz što se DIYa tiče, taman kada se spremim za projekt oni će ih dobiti na lager. :lol:
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5743
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak


Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju