Mrežni filter 25-35A

Re: Mrežni filter 25-35A

PostPostao/la grunf » Pet lip 09, 2023 9:44 pm

davorin napisao:
grunf napisao:
davorin napisao:Za potrebe napajanja audio uređaja pri održavanju blues-rock festivala u Novalji ("'Rockin in the Fields' " u Novaljskom polju, Caska) sam napravio mrežni filter za trajnnu struju od 25A. Uz odvojni trafo od 5kVA i odvojeno uzemljenje će se tako smanjiti smetnje koje generiraju ostali uređaji (frižideri, zamrzivači, kafe aparat, rasvjeta, mlinac za kavu, perilica čaša, itd.) koji se koriste u objektu pri održavanju festivala.


a di je uzemljenje na filteru , X i Y kondezatori :?


Kako misliš prema uzemljenju?!
Filter se spaja na sekundar posebnog odvojnog trafa od 5kVA kojima ima i izolacioni namotaj/foliju (koja jeste spojena na uzemljenje, kao i masa od trafa; napon proboja primar-sekundar-folija uzemljenja-limovi odvojnog trafa ima atest od 7,5kV), a sekundarni namotaj nema nikakvih "faza" i "nula" već su oba voda odvojena u potpunosti od uzemljenja i na toj strani nema nikakvog "nulovanja". Sva pojačala imaju svoj poseban vod za uzemljenje s kojim su i spojena na njega, a dodavanje bilo kakvih kondenzatora između vodova napajanja sa sekundara prema uzemljenju (koje je zajedničko za cijeli objekt i prema tome i za sve 3 faze, a time i za ostale potrošače koji mogu biti i generatori smetnji) može samo potencijalno dovesti eventualne smetnje u napajanje audio uređaja.
U praksi sam već radio ovakva napajanja koja su se sa stanovišta bilo kakvih smetnji pokazala odličnima, a na sličan način su problemi rješavani i sa profesionalnom tehnikom u firmi u kojoj sam radio do mirovine (Odašiljači i Veze).
Mogu se eventualno dodati sklopovi koji bi u slučajevima pojave bilo kakvog napona višeg od 45V između mase/uzemljenja i bilo kojeg naponskog sekundarnog voda isključili glavnu sklopku u primaru odvojnog transformatora, a za one "grintave" i sklop koji bi monitorirao struje i u slučaju razlike veće od 100mA koja bi se pojavila u vodovima napajanja sekundara, također sve isključila.


ne virujen da su baš u Odašiljačima i vezama stavljali ruske PIO umisto X i Y kondezatora ?
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2485
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Mrežni filter 25-35A

PostPostao/la davorin » Pet lip 09, 2023 10:31 pm

grunf napisao:a di je uzemljenje na filteru , X i Y kondezatori :?


Kako misliš prema uzemljenju?!
Filter se spaja na sekundar posebnog odvojnog trafa od 5kVA kojima ima i izolacioni namotaj/foliju (koja jeste spojena na uzemljenje, kao i masa od trafa; napon proboja primar-sekundar-folija uzemljenja-limovi odvojnog trafa ima atest od 7,5kV), a sekundarni namotaj nema nikakvih "faza" i "nula" već su oba voda odvojena u potpunosti od uzemljenja i na toj strani nema nikakvog "nulovanja". Sva pojačala imaju svoj poseban vod za uzemljenje s kojim su i spojena na njega, a dodavanje bilo kakvih kondenzatora između vodova napajanja sa sekundara prema uzemljenju (koje je zajedničko za cijeli objekt i prema tome i za sve 3 faze, a time i za ostale potrošače koji mogu biti i generatori smetnji) može samo potencijalno dovesti eventualne smetnje u napajanje audio uređaja.
U praksi sam već radio ovakva napajanja koja su se sa stanovišta bilo kakvih smetnji pokazala odličnima, a na sličan način su problemi rješavani i sa profesionalnom tehnikom u firmi u kojoj sam radio do mirovine (Odašiljači i Veze).
Mogu se eventualno dodati sklopovi koji bi u slučajevima pojave bilo kakvog napona višeg od 45V između mase/uzemljenja i bilo kojeg naponskog sekundarnog voda isključili glavnu sklopku u primaru odvojnog transformatora, a za one "grintave" i sklop koji bi monitorirao struje i u slučaju razlike veće od 100mA koja bi se pojavila u vodovima napajanja sekundara, također sve isključila.[/quote]

ne virujen da su baš u Odašiljačima i vezama stavljali ruske PIO umisto X i Y kondezatora ?
[/quote]

Ono nisu ruski PIO već od ISKRE, a oba PIO zajedno sa prigušnicama koje je namotao RIZ sam i dobio iz moje bivše firme (Odašiljači i Veze), odnosno to su komponente filtera koji je bio već napravljen u firmi, ali su bile sastavni dio većeg uređaja.
To su kondenzatori za trajni napon od 600V-AC-50Hz i za kratkotrajni vršni napon od 1,6kV-DC.
Korišteni su u brojnim filterima, i magnetostrikcijskim stabilizatorima mrežnih napona, a nikada nisam imao slučaj proboja niti jednoga od njih.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6957
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Mrežni filter 25-35A

PostPostao/la grunf » Sub lip 10, 2023 3:13 pm

a na shemi stoji PIO a treba bi biti X kondezator, ne daj bože da to neko ide sam doma raditi i stavi ruski PIO, moglo bi biti dima i vatre

bez obzira šta tebi nikad ni jedan taj iskra PIO nije probia , to je ipak stari kondezator i nalazi se na mreži di bi treba biti X kondezator a sigurnost je ipak na prvom mistu , kutija bi isto tako obavezno morala biti uzemljena , umisto luster klema bi trebale biti VR stezaljke i mogućnost da se kabel fiksira a ne da leluja na luster klemi , skroz nesigurno

ja ovo pišem jer na terenu zadnje vrime svašta viđan pa čak i trošilo koje vuče 190A po fazi na kabelu od 6mm2 i onda se posli čude kako šta kad se okrenem i rečem da ja to neću puštati u rad , ljudski život je ipak najdragocjeniji
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2485
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Mrežni filter 25-35A

PostPostao/la davorin » Sub lip 10, 2023 3:46 pm

Kompletan filter ugrađujem u rack 19" odmah nakon odvojnog/izolacionog trafa, upravo onako kako su instalacije rađene i u profesionalnim uređajima SIEMENS-a, RIZ-a, ISKRA-e, RHODE SHWARTZ-a i drugih firmi čije sam uređaje održavao i servisirao u firmi u kojoj sam radio, a kablovi su fiksni i nema nikakvog "lelujanja", odnosno pomicanja kablova nakon montaže. Jednake kleme su i na odvojnom trafu, a fiksni kablovi idu na internu razvodnu kutiju koja je također montirana na panel.
Cijela instalacija i način izvedbe nije moj "patent" već sam iskoristio provjerena rješenja profesionalnih proizvođača opreme.
Kondenzatori 2uF ugrađeni u filter su davno proizvedeni, ali nisu korišteni i ugradio sam ih nakon mjerenja i testiranja. Tragovi "starenja" na njima su posljedica dugogodišnjeg stajanja u skladištu i više desetaka premještanja zbog inventura koje su rađene svake godine.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6957
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Mrežni filter 25-35A

PostPostao/la grunf » Sub lip 10, 2023 4:33 pm

da li je taj rack poslije ispitan, ima li firma da stoji iza njega, jednopolna shema i ostala dokumnetacija ? ako se šta desi ko je kriv?
ja za takve stvari u firmi imam ovlaštenog inžinjera i ovo

metrel.png



ja korištenje kondezatora starih 50 i više godina nikako ne podržavam ma kakvi god oni bili na instrumentu jer su stari , a par novih X kondezatora ne dođe više par eura ,a kompletan novi filter za tu struju se već može nabaviti za 30tak eura , to je sve ništa u usporedbi sa ljudskim životom
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2485
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Mrežni filter 25-35A

PostPostao/la davorin » Sub lip 10, 2023 8:46 pm

Rack-19" je od Cisco-Sistems profesionalne opreme i sigurno prolazi sve sigurnosne provjere, kao i odvojni trafo (imam i atest za njega!) i sve druge komponente (osigurači, dovodni oklopljeni kabel 3x6mm2 za napon od 600V-AC, industrijski utikači i utičnice 64A za dovod mrežnog napona, feed-ovka u rasklopnom spojnom ormaru, dodatni set osigurača i grebenasta sklopka u rasklopnom ormaru, itd.
Rasprava se otegla u nedogled i polako gubi smisao kakav bi trebao imati na forumu.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6957
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: Mrežni filter 25-35A

PostPostao/la grunf » Sub lip 10, 2023 10:48 pm

ja samo ukazujem na neke sigurnosne propuste , iz mog iskustav zadnje vrijeme na jačim SMPS napajanjima klasične luster kleme jednostavno izgore, nestanu ,samo malo iskrenje i nema je više , prekidači koji su do jučer bili sigurni više nisu isto zbog SMPS napajnja , kabel bez tuljka na kraju isto brzo izgara , KZS sad mijenja klasičnu fidovku i pogodnija je za SMPS napajanja , RO bez sigurnosnog iskapčanja(kruške ) je nezamisliv za ovu namjenu ,......
bez jednopolne šheme ovlaštenog inžinjera ja se ne bi upušta u ovakve igrarije bez obzira na iskustvo i znanje jer ako dođe do ovog na sllici doli posli je kasno kad počnu pitanja i istrage
toliko od mene u ovoj temi
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2485
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Re: Mrežni filter 25-35A

PostPostao/la SasaKC83 » Pon lip 12, 2023 12:23 pm

Lijepi rostilj ovo gore, jesu to orade? :mrgreen:

U firmi na postrojenjima imamo 1500 kW elektromotora i u razvodnom kontejneru je uvijek toplo jer 9 bakrenih sabirnica 10 x 50 mm stalnno griju prostor svojom toplinom...

Kak netko uspije spojiti 190A na 6 mm2? To ni meni ne bi palo na pamet...:shock:
SasaKC83
 
Postovi: 1020
Pridružen: Sri ruj 10, 2014 5:21 pm

Re: Mrežni filter 25-35A

PostPostao/la grunf » Pon lip 12, 2023 10:53 pm

SasaKC83 napisao:Lijepi rostilj ovo gore, jesu to orade? :mrgreen:

U firmi na postrojenjima imamo 1500 kW elektromotora i u razvodnom kontejneru je uvijek toplo jer 9 bakrenih sabirnica 10 x 50 mm stalnno griju prostor svojom toplinom...

Kak netko uspije spojiti 190A na 6 mm2? To ni meni ne bi palo na pamet...:shock:


dobre orade :lol: :lol:

evo slike, najzanimljivije je bilo da je RO di je spojen taj kabel doslovno goria a meštri su izbušili rupe na njemu da ima malo promaje :lol: :lol: :lol:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2485
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Prethodni

Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost