Muke po tektronixu 475

Muke po tektronixu 475

PostPostao/la phobon » Ned ruj 10, 2023 5:06 pm

Kao što sam i pretpostavljao da bi se moglo desiti, moj 475 je odlučio da mu je dosta rada.
Problem je samo što se naradio drugdje a ne kod mene.
Kako sam imao još jednog kojeg sam uzeo pod neispravnog za dijelove, ideja je bila oživjeti bar jednog.
Na kraju je ispalo da je ovaj što je bio za dijelove, u nešto boljem stanju.
Na ekranu nije bilo ničega, i nakon peripetija oko nabavave odgovarajućih elektrolita u napajanju,
dao je prve znakove života, na način da su mu zrake bile skroz s lijeve strane.
Potenciometrom za centriranje, okrenutim skroz do kraja dalo ih se je dovući samo do polovice ekrana.
Pokazalo se da je opasno bolestan od kronične bolesti kod ovog modela, a to je problem sa jednom vrstom tranzistora.
Nisam siguran, čini mi se da sam pročitao da su ih koristili samo kod ovog modela.
To su tranzistori SKA6516.
Apsolutno sve i jedan pokazuje C-E spoj kao da mu je dodana još jedna dioda unutra.
Pročitao sam malo po forumima i pogledao koji video na tubu, očito je to dobro poznata greška.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
phobon
 
Postovi: 312
Pridružen: Pet pro 04, 2015 10:50 am
Lokacija: Sisak

Re: Muke po tektronixu 475

PostPostao/la phobon » Ned ruj 10, 2023 5:21 pm

Natrpao sam što sam imao pri ruci od tranzistora, po forumima preporučuju da je zamjena KSP10BU.
Za sada nemam toga, bilo mi je bitno da vidim da li će proraditi.
Ali nikako da skužim zašto su zrake skroz s lijeve strane.
Traganje za signalom dovelo me do horizontalnog pojačala, gdje je netko izvadio dva tranzistora
u otklonskom sustavu.
OK, ne mogu reći da nisam mogao očekivati ovako nešto jer je kupljen kao neispravan,
kontam zašto je to netko napravio.
Jedino što mi pada na pamet je da je neko imao više tih komada pa je sklapao jednog koji će radit,
a ostalo je otišlo u rasprodaju.
Čini mi se da su skoro svi ovi uređaji koji su dostupni ovdje kod nas, ustvari iz nekakvih ustanova,
i pokupili su ih nakon rashodovanja ljudi koji su tamo radili.
Čak sam na jednom našao i inventarsku pločicu jedne takve ustanove.
Probam ovo nadomjestiti i stvar šljaka sasvim normalno, imam obje zrake koje se dobro centraju.
Komplementarni par PNP-NPN je
2N3495
2N3501
Vjerojatno bi se dalo pronaći nešto zamjensko što je danas dobavljivo, treba se pozabavit s time.
Zanimljivo je da sam sve pločice pregledao i nisam skužio da ovdje (iznad rupe)
fale dva tranzistora.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
phobon
 
Postovi: 312
Pridružen: Pet pro 04, 2015 10:50 am
Lokacija: Sisak

Re: Muke po tektronixu 475

PostPostao/la phobon » Ned ruj 10, 2023 5:37 pm

E sad, ostaje mi zabava da vidim kako oživjeti ovog mog koji je dao zahtjev za penziju.
Nema viskog napona 2450 V, i nema signala oscilatora na drajveru tranzistoru VN trafoa.
Pretpostavljam da mu je riknuo VN-multipler, koji pumpa ovih 2,5kV na 14,5kV za katodnu cijev.
Ima li netko na forumu da se je bavio s ovime?
Za sad još uvijek nisam siguran da li je to ili je problem i sa oscilatorom,
jer ima sustav regulacije koji je povezan i sa visokonaponskim dijelom pa je moguće i jedno i drugo.
Kakve sam sreće biće da je ipak problem i sa VN transformatorom i multiplerom.
Nije baš lako dobavljiva i jeftina stvar.
phobon
 
Postovi: 312
Pridružen: Pet pro 04, 2015 10:50 am
Lokacija: Sisak

Re: Muke po tektronixu 475

PostPostao/la tubeman » Ned ruj 10, 2023 5:39 pm

Rješenje:
Skalupi jednog a drugog pusti u optjecaj pod "netestiranog" :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Muke po tektronixu 475

PostPostao/la phobon » Ned ruj 10, 2023 5:46 pm

Ma već sam jednog skalupio, treba samo još čišćenje kontakata i malo podešavanja.
Izgleda da će raditi.
Ali neda mi vrag mira da skontam što je problem sa ovim visokim naponom kod drugog.
Žao mi ga je samo zbog toga penzionirati, kad znam da sve ostalo dobro radi jer sam ga koristio.
Pretpostavljam da bi se tu dalo uvaliti i multipler iz nekog televizora,
problem je samo prostora.
phobon
 
Postovi: 312
Pridružen: Pet pro 04, 2015 10:50 am
Lokacija: Sisak

Re: Muke po tektronixu 475

PostPostao/la Khadgar2007 » Ned ruj 10, 2023 9:31 pm

Ahm...kažeš problem sa VN trafom i množiteljem. Pa zar mi nisi pokazivao onu kvrgu od sonde neki dan. Ajde sondu u ruke, upali skop i vidi jel imaš VN napon u skopu. Sonda ti ide do 30kV.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5734
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Muke po tektronixu 475

PostPostao/la phobon » Pon ruj 11, 2023 2:36 pm

Ma već sam to odradio, sonda je odlična, mada ne pokazuje na digitalcu točno zbog različitog unutrašnjeg otpora instrumenta.
Al nije bitno da točno pokaže, vidi se da visokog napona nema.
Nema ni signala na drajveru VN trafoa (zbog toga ne može ni biti visokog napona), ali može biti da i kratkospojen multipler
pojede taj signal,
ponadao sam se da je možda netko tko je član foruma rješavao ovaj problem,
ili da ima nekog tko je popravljao stare "guzate" televizore.
Puno je tu toga što ne kužim, nisam nikad radio TVe sa katodnim cijevima.
Razmišljam u najjeftinijem smjeru, uglavljivanje nečega što je relativno jeftino iz TV-a
a i još uvijek je dostupno.
phobon
 
Postovi: 312
Pridružen: Pet pro 04, 2015 10:50 am
Lokacija: Sisak

Re: Muke po tektronixu 475

PostPostao/la phobon » Pon ruj 11, 2023 2:41 pm

Ovdje je visokonaponski dio
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
phobon
 
Postovi: 312
Pridružen: Pet pro 04, 2015 10:50 am
Lokacija: Sisak

Re: Muke po tektronixu 475

PostPostao/la phobon » Pon ruj 11, 2023 2:48 pm

Ono što mi pada na pamet da bi bilo najbolje je da otkopčam kompletno sve izvode trafoa na sekundarnoj strani,
i probam ga uključiti da vidim imam li signal oscilatora na primarnoj strani.
Ali za to treba raskopati pola osciloskopa, skinuti dvije kompletne ploče da mu se pristupi.
Mislim da Tubeman nije bez razloga napisao da ovome ipak ne gine penzija :D
phobon
 
Postovi: 312
Pridružen: Pet pro 04, 2015 10:50 am
Lokacija: Sisak

Re: Muke po tektronixu 475

PostPostao/la grunf » Pon ruj 11, 2023 8:08 pm

ima tu posla ako ćeš baš pritresti čitav visokonaponski dio a nije baš jednostavan , jel imaš kompletan service manual ?
ja ne bi vadio trafo nego započetak provjeria sve napone koji dolaze na VN dio i onda mic po mic sve testira ako imaš sve napone OK ali bi prije ikakve rabote napravia dobru ekonomsku računicu jel se to isplati, možda je bolje provesti koju uru sa prijateljima na pivi ;)

a šta se tiče televizija sa guzicom meni su odlično došle kroz srednju školu i kasnije jer sam na popravku moga zaraditi dobar đeparac a znam da sam najviše muke ima oko VN stupnja , kvar ili je bio banalan i lako detektirajući ili bi se ubia dok bi ga naša ,još po ladicama možda negdi ima koji BU208 ako ih se još netko sjeća :D
Bolje nešto od nečega, nego ništa od ničega
Avatar korisnika
grunf
 
Postovi: 2469
Pridružen: Čet ožu 21, 2013 8:01 pm
Lokacija: Šibenik

Sljedeće

Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju