Muke po tektronixu 475

Re: Muke po tektronixu 475

PostPostao/la phobon » Sri ruj 13, 2023 6:00 pm

Nadam se da nisam dosadan s ovime, ali ionako nitko ništa posebno ne objavljuje na forumu, osim u offtopicu.

Pronašao sam u kutiji sa zalihama nešto tranzistora BF199, BF198, BF311 koji su iz domene onoga što je spomenuo Davorin,
vrijeme starih guzatih televizora.
Probam ih na tom kineskom testeru, i sve do jednoga pokaže da su - neispravni.
Na svima tester pokazuje C-E curenje i to prikazuje kao dodatnu diodu.
Zanimljivo je i to, kad tranzistor postaviš u tester u jednom smjeru pokaže da je NPN,
ako ga okreneš za 180 stupnjeva i ponovo uštekaš - pokaže da je PNP.
Potpuno se identično ponašaju kao i tranzistori iz tektronix osciloskopa.
Ono što mi nikako nije jasno, kako je moguće da od 20-tak tranzistora, baš niti jedan nije ispravan?
A ovi nemaju veze sa tektronixom, vjerojatno sam ih izvukao iz nekih televizora.
Prvo što mi pada na pamet je da taj kineski tester nemože hendlati takve tranzistore,
uostalom, nigdje nema nikakvih specifikacija za taj tester i nitko ne zna koja su mu ograničenja.

Onda sam uzeo nekoliko tih tektronix tranzistora i vratio ih nazad u osciloskop.
Da li je to stvar subjektivne procjene ili ne, ali imam dojam da trigger bolje radi i manje titra
sa originalnim tektronix tranzistorima, nego sa novim zamjenskim.
Prvi put kad budem putem ZG navratit ću do tevetrona da kupim nekoliko tih tranzistora novih,
da vidim što će taj tester pokazati na njima.

Za sada ne bacam originalne tranzistore, dapače, dio sam ih vratio nazad.
Naravno da ti tranzistori mogu biti neispravni, kao i svaki,
ali mislim da ću se za sada zadovoljiti kontrolom samo na starinski način - multimetrom.
Barem dok ne budem 100% siguran o čemu se ovdje radi.
Druga stvar, kako je moguće da osciloskop toliko vremena radi s tim tranzistorima i to bez ikakvih problema,
a problemi nastanu kad osciloskop crkne zbog nekog elektrolita u linijama napajanja,
pa se krene kontrolirati tranzistore za koje je netko napisao da nevaljaju.
Ovdje se opet vraćam na početak pitanja, zašto su davali da se rade posebni tranzistori samo za njih,
a u to vrijeme sve što se danas navodi kao zamjena također je postojalo?
Također, kad pažljivo gledate servisno uputstvo, na masu mjesta se kod ovih tranzistora navodi "selected from stock".
Ne znam što bi to točno značilo, kad razmisliš o tome da je riječ o tranzistorima koji su custom-izvedbe,
pa su još i selektirani. Ne navodi se po čemu su ih selektirali, vjerojatno po hfe.
phobon
 
Postovi: 312
Pridružen: Pet pro 04, 2015 10:50 am
Lokacija: Sisak

Re: Muke po tektronixu 475

PostPostao/la Bepone » Sri ruj 13, 2023 7:10 pm

phobon, ca ne mores multimetrom izmjerit BE, CB, CE spojeve?
ko zna ca dela taj tester, i onda jos po njemu formirat misljenje
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Muke po tektronixu 475

PostPostao/la Khadgar2007 » Sri ruj 13, 2023 8:55 pm

Možda su Tektronixu trebali tranzistori sa boljim specifikacijama, boljim tolerancijama što se tiče hfe,Vbe i sl. tko bi znao. Sigurno su naštancali toliko osciloskopova i ostalih uređaja di su stavljali te tranzistore da im se više isplatilo dati nekom proizvođaču da im naštanca nešto po njihovoj želji nego da potroše sate i sate vremena na mjerenje postojećih tranzistora.

Primjer imaš ovdje na forumu.Koliko je samo sati potrošeno na uparivanje tranzistora za Dadodova pretpojačala i pojačala koja su forumaši napravili.Zar ne bi bilo ljepše fino kupiti pnp i npn tranzistore koji imaju takve tolerancije da ih se stavi u uređaj bez mjerenja.

Kompletnu sliku nekog poluvodiča ti može dati samo curve tracer ili nekakav tester za tranzistore koji ih testira na radnom naponu. Ja ti imam onaj od Tesle i na njemu možeš izmjeriti raznorazne struje curenja. Do sada ga nisam koristio u te svrhe pa bi trebao malo proučiti kako se to mjeri.
Imaš još jedno pomagalo koje ti na osciloskopu u xy modu ispisuje krivulju, a to je komponente tester iliti octopus tester. Obično ga Hamegovi osciloskopi imaju već ugrađenog. E sada da li će ti prikazati struju curenja to je malo nategnuto jer to pomagalo iako je jako korisno ne znam da li može prikazati tako sitne nepravilnosti u tranzistoru.

Što se tiče problema kada vrisne neki elko u napajanju, to je recimo logično, poveća ti se ripple napajanja i recimo 5VDC napajanje postane recimo 6VDC. To ti je recimo problem kod starijih uređaja koji imaju tantale na dosta niskom naponu. Glavni elko ode vrit poveća se valovitost napajanja i dođe do maksimalnog napona nekog tantala, on lijepo napravi kratki spoj i sretan si ako ništa drugo nije vrisnulo. Radio sam na onom Lecroy skopu i svome Solartron multimetru, osim što sam promijenio elkose sve tantale sam zamjenio novima sa većim maksimalnim radnim naponom.Pretpostavljam da je stvar veoma slična i sa tranzistorima, napon napajanja dođe blizu njegovog maksimuma i ne mora on vrisnuti do kraja ali može se početi čudno ponašati.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5743
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Muke po tektronixu 475

PostPostao/la phobon » Pet ruj 15, 2023 9:30 am

Jedan riješen.
Treba mu samo još podešavanje triggera, ali već sada odlično šljaka
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
phobon
 
Postovi: 312
Pridružen: Pet pro 04, 2015 10:50 am
Lokacija: Sisak

Re: Muke po tektronixu 475

PostPostao/la phobon » Pet ruj 15, 2023 10:28 am

Ono što mi smeta- izgleda da kod ovih osciloskopa ne možeš dobiti perfektno tanku zraku.
Probao sam podesiti astigmatizam, u x-y modu dobiješ dobru točku ali ona uvijek ima maleni rep
kako god okreneš, ili gore ili u horizontalnom smjeru.
na kraju sam ostavio neku sredinu kako mi je izgledalo prihvatljivo.
phobon
 
Postovi: 312
Pridružen: Pet pro 04, 2015 10:50 am
Lokacija: Sisak

Re: Muke po tektronixu 475

PostPostao/la Bepone » Pet ruj 15, 2023 12:31 pm

smanjis svjetlinu pa bude tanja
Bepone
 
Postovi: 5192
Pridružen: Ned tra 02, 2017 3:22 pm

Re: Muke po tektronixu 475

PostPostao/la pinco » Pet ruj 15, 2023 2:54 pm

phobon napisao:Ono što mi smeta- izgleda da kod ovih osciloskopa ne možeš dobiti perfektno tanku zraku.
Probao sam podesiti astigmatizam, u x-y modu dobiješ dobru točku ali ona uvijek ima maleni rep
kako god okreneš, ili gore ili u horizontalnom smjeru.
na kraju sam ostavio neku sredinu kako mi je izgledalo prihvatljivo.


To je tada bija kompromis, velika brzina a kompaktne dimenzije katodne cijevi.
Avatar korisnika
pinco
 
Postovi: 562
Pridružen: Sri tra 10, 2013 7:35 pm

Re: Muke po tektronixu 475

PostPostao/la phobon » Sub ruj 16, 2023 2:34 pm

Ima li netko od vas RIM knjigu, onu debelu iz 80-tih sa podacima o tranzistorima,
da mi pogleda s čime bih mogao zamijeniti komplementarni par u horizontalnom otklonu
2N3495 i 2N3501

Ja sam ju imao na CD-u mislim da je bio kao program, ali sam izgubio cd a i ne radi sa novim verzijama windowsa
phobon
 
Postovi: 312
Pridružen: Pet pro 04, 2015 10:50 am
Lokacija: Sisak

Re: Muke po tektronixu 475

PostPostao/la Zmajz » Sub ruj 16, 2023 9:39 pm

Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: Muke po tektronixu 475

PostPostao/la tubeman » Sub ruj 16, 2023 9:51 pm

phobon napisao:Ono što mi smeta- izgleda da kod ovih osciloskopa ne možeš dobiti perfektno tanku zraku.
Probao sam podesiti astigmatizam, u x-y modu dobiješ dobru točku ali ona uvijek ima maleni rep
kako god okreneš, ili gore ili u horizontalnom smjeru.
na kraju sam ostavio neku sredinu kako mi je izgledalo prihvatljivo.


Točka će uvijek imati rep ako je svjetina pojačana.
"Perfektno tanka zraka" isto ovisi o tome kako je "navinuta" svjetlina plus dodani "problem" je tanka metalna mrežica preko katodne cijevi koja malo "razmaže" crtu. Na to se loko navikneš i kad su omjeri OK onda je i crta vrlo tanka. Utjecaja sigurno ima i fokus.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju