Brake-cleanerom po elektronici ?

Brake-cleanerom po elektronici ?

PostPostao/la phobon » Uto lis 31, 2023 8:04 pm

Potjeran potrebom za nekim čudotvornim sprejom koji će riješiti sve probleme bez puno muke
(čitaj rastavljanja i raskopavanja),
jedan od kolega mi je savjetovao da probam sa brake-cleanerom.
Mislim, sprej je odličan, odmašćuje i čisti trenutno, sve nečistoće naročito masnoće i zapečene dijelove.
Što je najbolje, u trgovini autodijelova možeš ga kupit za relativno skromne novce a velika je boca.
Ali nisam siguran kako će djelovati na elektroniku i na štampane pličice.
Ima li netko na forumu da je probao, naročito me zanima da li ima kasnijih pojava korozije ?
Svako razmišljanje i savjet dobrodošao :?:
phobon
 
Postovi: 312
Pridružen: Pet pro 04, 2015 10:50 am
Lokacija: Sisak

Re: Brake-cleanerom po elektronici ?

PostPostao/la tubeman » Uto lis 31, 2023 8:18 pm

Tek jedan quote:

What should you not use brake cleaner on?
While doing a great job cleaning brake parts brake cleaner can be harmful to plastic, rubber, electronics, and painted parts. It turns out some of these components can be dissolved by brake cleaner so it should only be used on brake components or other bare metal components you're looking to clean.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Brake-cleanerom po elektronici ?

PostPostao/la Khadgar2007 » Uto lis 31, 2023 9:15 pm

Kao prvo, koji je to prijatelj da ga "posjetim" i našpricam mu kompletnu unutrašnjost auta sa njime pa da vidimo što kaže na to.

Kada već spominješ trgovinu auto dijelovima pa ima i kod njih kontakt spreja, nije skup, ogromno pakiranje i možda nije za finiju elektroniku ali sigurno će biti bolji od spreja za kočnice. Ajde skidaj dolje to podnožje za lampu iz tog VTVMa i laganini temeljito čišćenje. To je samo 9 žica za odlemiti. :ugeek: Sam si rekao da si se namijenjao već pola ožičenja a tako da je ovo perolaka kategorija.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5743
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Brake-cleanerom po elektronici ?

PostPostao/la phobon » Uto lis 31, 2023 9:45 pm

Imam kolega koji su kolekcionari starih radija, i svatko ima neku svoju foru sa čišćenjem.
Recimo ima ih koji koriste rost-za čišćenje roštilja.
Čak sam par puta gledao kako to izgleda nakon čišćenja i ostao zapanjen kako je dobro očišćeno.
Problem sa rostom je da ga treba isprati s vodom jer je jako nagrizajuć.
Nakon toga ostave šasiju na ljetnom suncu 10-15 dana na sušenju.
Ja osobno nisam nikad to radio jer nikako mi ne ide voda i elektronika zajedno,
a i kod ove metode svakako treba skinuti trafoe i po mogućnosti MF-ove
jer sigurno će doći do oksidacije oko zavojnica.
Prvom prilikom uzet ću neke stare štampane pločice i probat ih našpricati sprejom za kočnice.
Čisto da se uvjerim da to vjerojatno nije dobra ideja :D
phobon
 
Postovi: 312
Pridružen: Pet pro 04, 2015 10:50 am
Lokacija: Sisak

Re: Brake-cleanerom po elektronici ?

PostPostao/la Topolino » Sri stu 01, 2023 8:23 am

Ja koristim sonax electronic cleaner. Spremnik je 500ml i nije nesto skup najcesce, sam ga nalazio u pevexu. Kod njega je jedna caka sto je nekako masan pa moras pricekati par minuta da ishlapi prije ponovnog spajanja komponenti. To je jedino sto je bilo dovoljno ucinkovito da skine masnocu i brašno sa elektronike, pored ostalih oksidiranih spojeva.
Topolino
 
Postovi: 119
Pridružen: Sub vel 25, 2023 9:06 pm


Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju