NOVA LEMILICA BROJ 586

NOVA LEMILICA BROJ 586

PostPostao/la tubeman » Pon pro 25, 2023 1:07 pm

Bio sv. Nikola, ili možda djed Božićnjak ili deda Mraz ili....
U stvari, udružili su se i u radionici je osvanula nova lemilica.
Dugo se već spremam nabaviti neki "stroj" za odlemljivanje pa mi se ova kombinacija učinila pristojnom.
Bilo je u kombinaciji više toga ali niti jedan nije bio "all in one".
Zato sam izmolio uređaj s donje slike.
Da ugođaj bude potpun, kao nagradni modni dodatak je stigao i fen.
Ne patim na imena jer će prvo pitanje biti "A zašto ne Weller?"
Zato jer sam do sad imao prilično lemilica, među njima Wellere, Erse, Solomone, Iskre i štotijaznamkoje i svaka je vrlo pošteno svoje odradila.
U stvari, niti jedna nije krepala i sve još uvijek rade ili su negdje u "rezervi".
Iskreno, ne bih znao reči koja je "bolja" jer je svaka radila dobro.
Kroz godine se stekne osjećaj i bez pokazivača temperature pa mi niti sad nije bilo važno ali kako bez takvih điđa više nitko ništa ne radi i ova (ove) je nakićena s čak DVA displeja :)
Za ovih nekoliko dana koliko ju koristim se pokazala sasvim OK. Osjećaj je dobar, ručka je lagana i dobro grije tako da nema nekih bitnih razlika od Solomona kojeg sam do sad koristio osim što je nešto jača. Značajan napredak je ručka za odlemljivanje koja radi odlično i vrlo sam se brzo navikao :)

Slika

S lemilicom je stigao samo jedan vrh. N čini mi se loš ali tek treba vidjeti koliko će biti izdržljiv.
U svakom slučaju slijedi narudžba još jedne ručke i nešto vrhova kojih ima puno vrsta i prilično su jeftini.

Za to vrijeme, dok ne stignu, napravio sam mali "tweak".
Od prije imam neku količinu Wellerovih vrkova koji su vrlo slični ovima osim što kraći za nekoliko milimetara.
Gotovo idealni su se pokazali oni "s rupom". Rupa je doduše za milimetar preuska ali to nije neki problem.
Duljinu sam nadomjestio s mesinganim umetkom.
To je rezultiralo Frankensteinom ali dobrodušnim :)

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Kad stignu "originali" napravi ću usporedbu.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: NOVA LEMILICA BROJ 586

PostPostao/la Khadgar2007 » Pon pro 25, 2023 1:31 pm

Ja se isto nećkam kupiti ili ne nekakav pištolj za odlemljivanje, ali sve se bojim da pri odlemljivanju ne vakuum ne povuče i bakar sa tiskane pločice kod starijih tiskanih pločica.Škicam model ZD915 ali nisam siguran da li da kupim ili ne. U biti za nekakve sitne popravke ručna pumpica je više nego dovoljna ali kada treba krenuti u nekakve restauracije gdje najviše vremena ode na prelemljivanje tiskane pločice tu bi ovakav alat definitivno dobro došao. Pa me zanima da li si odlemljivao sa njome dijelove sa nekih starijih tiskanih pločica koje nisu nešto kvalitetne i jel se prošlo kako treba?
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5743
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: NOVA LEMILICA BROJ 586

PostPostao/la micro » Pon pro 25, 2023 9:55 pm

Imam ZD915 , za novac koji sam dao onda za nju dobra , nema ona tu snagu da povuce bakar , veca je opasnost da zbog pregrijavanja bakar odlijepi ali to nije do vakuma.
Postoje manji problemi , kad se ukljuci treba dugo cekati da se pocne raditi i kad postigne temperaturu na displeju unutra cijevcica nije zagrijana i hoce da se zaglavi rastopljeni lem i dobijes sa njom nekoliko onih zica :lol: . Djelovi su dostupni na netu i to nema problema.
micro
 
Postovi: 613
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: NOVA LEMILICA BROJ 586

PostPostao/la Khadgar2007 » Pon pro 25, 2023 11:06 pm

Hvala na informaciji Micro. Pretpostavljam da pištolj grije cijelo vrijeme dok je na stalku(možda ima nekakav standby?) tako da je relativno stalno spreman kada ga uhvatiš u ruke, a okidač na njemu je samo za aktiviranje vakuuma? Ako je tako vrijeme grijanja mi ne predstavlja problem jer ako krenem raditi sa pištoljem onda to znači da minimalno 50-100 lemnih mjesta trebam odlemiti.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5743
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: NOVA LEMILICA BROJ 586

PostPostao/la micro » Uto pro 26, 2023 12:53 am

Tako je , kad ga ukljucis grijac stalno radi , odrzava temp koja je namjestena , prekidac samo okine vakum pumpu , sad racunaj da je prvi udar najjaci i ukljucujes kad je grijac na mjestu i rastopio lem , jedno 4-5 sekundi , i onda treba da izvlaci lem.
Postoje tu jos problemi sa lemom sa visokim talistem , sve tvornicke pcb, prvo najbolje nanjeti sa obicnim lemilom malo olovnog lema sa niskim talistem vise zbog provodjenja toplote jer tvornickog ima jako malo , puno bolje i lakse se radi a nesto i ovom malo skine taliste.

Sistemi vakum lemila sa venturi cijevima su puno bolje , imaju taj jaci udar vakuma , te lemilice za odlemljivanje su vecinom industrijske i traze komprimovani zrak od nekoliko bara , znaci treba kompresor , pritiskom na dugme otvaras elektropneumatski ventil koji pusta komprimovani zrak od 5-6 bara u venturi cijev i venturi cijev proizvodi puno jaci vakum od vakum pumpe i vecu kolicinu. Imas one weller stanice za odlemljivanje, manje su u upotrebi ali ako imas neki zubarski kompresor slucajno ....
micro
 
Postovi: 613
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: NOVA LEMILICA BROJ 586

PostPostao/la micro » Uto pro 26, 2023 1:01 am

Mislim na ove industrijske vakum odlemljivanje , kao ova , to ubodes i netreba ti kinezara
tamo gdje pise AIR spajas izlaz sa kompresora a gdje pise VACUM tamo spajas rucku.
https://www.ebay.com/itm/375030023301?e ... R-Cwq7OUYw" target="_blank
micro
 
Postovi: 613
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Re: NOVA LEMILICA BROJ 586

PostPostao/la tubeman » Uto pro 26, 2023 2:04 am

Prećera ga Micro. Malo :)
Ako ovo, ako ono. Na kraju ispadne ništa ali uz puno teorije :)
Ako idemo u detalje i tražiti savršenstvo onda ti 1000++ eura + kompresor neće biti dosta.
A za što? Za odlemiti nešto jednostavno i to tu i tamo.
A kupovati nešto izraubano (npr DS600) pa onda gledati kako to osposobiti, pa onda gledati kud smjestiti bučan kompresor i tako nešto nema nekog smisla.
Ovaj strojčić, koliko sam do sad vidio, potpuno zadovoljava moje potrebe. Posebno jer prije toga nisam imap nikakav :)
To da nema neki "udarac" na početku mi ništa ne znači, možda je čak i prednost. Možda ga i ima ali nisam primijetio.
Ovaj moj i onaj koji ima Micro najvjerojatnije koriste isti "agregat" pa je moguće da rade slično ali nisam primijetio da treba puno vremena da od uključivanja do postizanja radne temperature. Sve u svemu, nekih 10-15 sekundi (za cca 350 stupnjeva) što mi je sasvim OK.
Isporučuje se s tri usisnika raznih promjera što za sad zadovoljava sve moje potrebe.
Temperatura je stalna i usisavanje počinje kad se stisne gumb što je valjda svugdje standard.
Isprobavao sam (i učio) na nekoliko tipičnih ploča: stari pertinaks , novi vitroplast, kontroler iz hard diska, PC motherboard i nigdje se ništa nije odlijepilo.
Kod motherboarda vrijedi ono što je Micro napisao oko ublažavanja tvrdoće tinola, odnosno povećanja njegove mase, ali to je već poznato kod "običnog" odlemljivanja.
Kad se vrh postavi na žicu koja viri iz pločice on pritisne vod tako da ga sama sila usisa i ne može odlijepiti.
To mu je i glavna namjena. Druga stvar je ako se želi usisati kakva hrga razvaljanog tinola. Onda postoji mogućnost da bez malo lukavstva masa vrha nije dovoljna za dobro taljenje.
Tu se može dogoditi situacija da se nešto "zaštopa". Za to služe one spomenute "žice".

Da ne duljim. Ja sam zadovoljan i ako se uređaj neće kvariti, ništa bolje mi (za sad ;) ) nije potrebno.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: NOVA LEMILICA BROJ 586

PostPostao/la Khadgar2007 » Uto pro 26, 2023 3:22 am

Kao i ona moja kineska puhalica, za što mi treba super.

Ako idemo pretjerivati mogu reći da mi je žao što nemam wellerovu WXD2 već slabiji model WX2. Onda mi mogao u miru uzeti njihovu ručku za odlemljivanje,neki mali kompresor i imati sve u jednome. Jest da bi me došlo više od ovih 100$+ ali bolje da ne idemo u tu diskusiju... :lol:
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5743
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: NOVA LEMILICA BROJ 586

PostPostao/la tubeman » Uto pro 26, 2023 9:41 am

Fakat šteta. WXD2 sigurno ima mod za lemljenje s PbSnCu lemom :( ;).......
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: NOVA LEMILICA BROJ 586

PostPostao/la micro » Uto pro 26, 2023 4:32 pm

Khadgar2007 napisao:Kao i ona moja kineska puhalica, za što mi treba super.

Ako idemo pretjerivati mogu reći da mi je žao što nemam wellerovu WXD2 već slabiji model WX2. Onda mi mogao u miru uzeti njihovu ručku za odlemljivanje,neki mali kompresor i imati sve u jednome. Jest da bi me došlo više od ovih 100$+ ali bolje da ne idemo u tu diskusiju... :lol:


Ja imam rjesenje za tebe , imam taj kompletn wellerov mehanizam za vakum , nov ne koristen.
Ako imas Wellerovu bilo koju elektronsku stanicu na 24 volta , a vecina su kompatibilne sa prikljuckom za grijac odnosno regulacije temperature , treba ti rucka za odlemljivanje.

A sa tubemanom se ne slazem , industrija je industrija i za nju se uvijek pravi da radi 24/7.
Imam industrijsku metcal stanicu 30 godina staru i radila do otpisa u industriji , i radi perfektno kupljena na ebayu ,nije ni polovna bila jeftina , imam i weller wds81 regulaciju i mislim rucku lr60 rucku, kupio novo i ova metcal je weller i za weller, ne pamtim kad sam ukljucio weller da radim, gabaritno rucka 4x laksa i manja i toliko brza u postizanju temperature i odrzavanju, iste su snage 60W.
micro
 
Postovi: 613
Pridružen: Čet ožu 28, 2013 9:48 pm

Sljedeće

Vrati se na: Pomagala

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost

cron