Ming Da MC-7R pretpojačalo

Re: Ming Da MC-7R pretpojačalo

PostPostao/la tom_hifi » Uto lip 20, 2017 8:44 pm

Sve štima, nigdje nisam rekao da se ne može napraviti, nego da osobno ne preferiram takav način rada. Uvijek ću birati bez povratne veze, gdi god je moguće. Podržavam više kod pojačala nego kod pretpojačala.
;)

Bez ikakve uvrede prema teoriji/praksi, naveo sam osobno razmišljanje. :mrgreen:
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Ming Da MC-7R pretpojačalo

PostPostao/la Edison » Uto lip 20, 2017 9:04 pm

vilim napisao:Osobno ne bih razbucao taj spoj koji zahtjeva jače znanje sklopovske elektronike osobito ako se upustiš u računske provjere. Davorin ti je kao iskusni lisac lijepo rekao da ne uklanjaš granu PV jer ona tu igra značajnu ulogu već da malo ozbiljnije napraviš analizu samog spoja koja nije jednostavna. Ne znam kako zvuči ovaj Aikido spoj čije pojačanje ti je oko 9 puta ali je šteta što niko nije čuo sonično ponašanje kineskog predpojačala !!.


Vilime, Tom nema toliko znanja da originalni sklop moze analizirati. U stvari, ako izuzmemo davorina, ilimzna i tebe, nitko to od clanova foruma ne moze izanalizirati. Mozda da si intervenirao na samom pocetku pregradnje, dok se jos odlucivalo sto da se radi...

Inace, Aikido spoj svira jako dobro. Iza njega stoji John Broskie, jedan izmedju najvecih znalaca cjevne audio tehnike danas. Ja sam napravio nekoliko Aikida i svi su svirali dobro i pouzdano. Sklop je jednostavan i relativno lako se shvati kako radi, cak i za pocetnika.
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5664
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Ming Da MC-7R pretpojačalo

PostPostao/la tom_hifi » Uto lip 20, 2017 9:42 pm

Tako je, nemam dovoljno znanja niti struke koja bi mi potkrijepila sve što radim. Naučio sam preko foruma 95%, nešto preko google-a, ali zanemarivo. Bavim se time od 2012.g. (cijevnom tehnikom).

Slušao sam sada navedeno pretpojačalo sa GM-70 izlazima i zaista to radi jako lijepo. Prema mojim ušima dosta bolje nego u originalu. Slušao bih i više, ali ovdje nemam klimu, a GM-70 grijeeee :mrgreen:
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Ming Da MC-7R pretpojačalo

PostPostao/la tubeman » Uto lip 20, 2017 10:29 pm

Tom.

Stani dok si još u plitkoj vodi ... :) :) :)
Lijepo je vidjeti ovako rezolutne stavove ali onda se ne očekuje bespomoćnost već kod običnih glupih masa.
Isto tako je lijepo vidjeti da se (nečija :) ) mišljenja uvažavaju pa se onda (ponešto od toga :) ) i prihvati.

O PV:
Ako ju ne razumijemo, onda nemamo što raditi u KONSTRUKCIJAMA pojačala osim lotati (kineske :) ) kitove po predlošku protiv čega isto nemam ništa protiv..
Ovdje na forumu imamo lijepi materijal koji je svojedobno priredio Vilim.
Immo i klasik od prof Jelakovića kojeg bi svatko tko želi napraviti kakvo pojačalo ili pretpojačalo trebao imati ili barem proučiti..
Knjiga je dostupna i među digitaliziranom građom ovdje na forumu ( Negativna reakcija u tonfrekventnoj tehnici / Ing. Tihomil Jelaković, 1957 )
Iako je stara punih 60 godina - sve u njoj vrijedi i danas u potpunosti.
Tamo je opisano praktički sve ono što je značajno po pitanju teorije i primjene PV u cijevnim pojačalima.
Nije ju pisao neki guru bloger željan sljedbenika i ovaca za uvaljivanje i tvikanje njihovih loših ili "konstrukcijski zbrljanih" uređaja, već vodeći stručnjak, doktor znanosti i PRAKTIČAR na tom području u to vrijeme.
Od tada se baš ništa značajno nije dogodilo što bi kompromitiralo povratnu vezu kao takvu.
Čak i sklopovi za koje se novokomponirani konstruktori kunu da nemaju PV - imaju ju.
Ono što je bitno za početak, Davorin je malo prije vrlo koncizno opisao.
Tranzistorska pojačala su još puno "gora" jer u njima sve vrvi od povratnih veza. Dapače, bez njih praktički ne bi niti radila :) :)
Naravno, sve mora imati svoju mjeru. Nigdje ne treba pretjerivati.

Nije povratna veza samo GLOBALNA i NEGATIVNA koja se po definiciji gadi "doajenima". Oni to (čast iznimkama) ionako ne razumiju.
Treba možda imati i nešto "utakmica u nogama" da bi se shvatilo što i kako to radi i koje su prednosti i nedostaci da bi se o tome moglo kompetentno suditi s tehničke strane.

Ne bi bilo dobro napraviti prvo pretpojačalo na koje se naleti i onda pjevati ode o njemu :) :)
Iskreno rečeno, ovaj Aikido je svojom kompleksnošću a i dosezima nešto poput rada na tehničkom odgoju (ili kako se to već danas zove) za osmi razred i siguran sam da su ga mnogi (i ovdašnji forumaši - uračunavši i sebe) već odavno napravili.
Kao što Edison kaže: "Radi - do dobro radi" :)
Ništ posebno.
Ali to je već pitanje DIYerskog ega jer nam sve što napravimo radi "do yaya" :)

Ali kao što je već rečeno, svi mi imamo svoje mišljenje. A ono je kao ...... :) :) :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Ming Da MC-7R pretpojačalo

PostPostao/la Edison » Uto lip 20, 2017 11:05 pm

Isprika tubemanu, njega sam zaboravio dodati onoj trojici koju sam nabrojio, a koji mogu izanalizirati originalni spoj. Moze i tubeman, ali dugo je bio smanjeno aktivan na forumu, pa mi ispade s kratke liste... Nadam se da nece zamjeriti... :)
Avatar korisnika
Edison
 
Postovi: 5664
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:29 pm
Lokacija: Rijeka

Re: Ming Da MC-7R pretpojačalo

PostPostao/la ilimzn » Sri lip 21, 2017 1:19 am

Ako se dobro sjecam, Einstein je svojedobno rekao da stvari trebaju biti najjednostavnije moguce, ali ne i jednostavnije od toga. Aikido je dobar primjer takvog nacina razmisljanja. Njegova je najveca prednost jednostavnost, no ta topologija nije bas u potpunosti naivna. Oko cesto zahiri malo i po navici proglasi neke stvari tipicnim sklopovima poput SRPP-a, ali u stvarnosti se radi o jos jednostavnijim sklopovima. Aikido doduse pretpostavlja da su cijevi dostupne u svrhu minimiziranja broja pasivnih komponenti, ali zato implementira jednostavnu korekciju nelinearnosti bez povratne veze (tako da po definiciji ne moze doci do nestabilnosti ili multipliciranja harmonika - pojava 'harmonika od harmonika' sto je svojstvo NPV, oboje s tim vecim potencijalom loseg ishoda cim je manje poznavanje problematike NPV), i metodu potiskivanja smetnji iz napajanja (koja nije bas skroz naivna i teoretski kad je savrseno podesena, moze dovesti do pojave pozitivne povratne veze, koja se u ovom slucaju manifestirala kao oscilacija na niskim frekvencijama).
Ako se vec trazi provjereni projekt koji ce tesko omanuti rezultatom, mislim da je izbor aikida bio dobar. E sad, to da se s 4 triode po kanalu da napraviti ogroman broj alternatvnih rijesenja, naravno da je istina, i sigurno je da su neka bolja od ovog.
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: Ming Da MC-7R pretpojačalo

PostPostao/la tubeman » Sri lip 21, 2017 4:19 am

Edison napisao:Isprika tubemanu, njega sam zaboravio dodati onoj trojici koju sam nabrojio, a koji mogu izanalizirati originalni spoj. Moze i tubeman, ali dugo je bio smanjeno aktivan na forumu, pa mi ispade s kratke liste... Nadam se da nece zamjeriti... :)


Zahvaljujem Edisonu na dobrom mišljenju, ali osobno ne bih "pucao" tako visoko :) Urođena komocija i samoproglašeni matematički antitalent su me kod upisa na fakultet skrenuli s elektrotehnike na informatiku.
Sklonost prema elektronici je sve vrijeme vrlo intenzivno živjela kroz radioamaterizam i audiotehniku.
Kroz praksu i izazove si jednostavno prisiljen naučiti barem osnove stvari koje te zanimaju. To se ipak ne može usporediti sa znanjem onih koji su ga na sustavan način stjecali na fakultetu i još bili i jesu "udareni" na tu stranu :)
Da mi je struka ili egzistencija ovisila o tom znanju, sigurno bih se puno više potrudio. Ovako usvajam stvari prema vlastitim prioritetima i trenutnim afinitetima ali ih usvajam, ne izbjegavam ih.
Usuđujem se ustvrditi da dosta dobro čitam šeme, mada za neke stvari koje će gornji trojac vidjeti kristalno jasno moram tu i tamo uzeti očale :) :)
Srećom, danas je dostup literaturi praktički neograničen a postoje i mnogi alati i softveri koji omogućuju da se do rezultata dođe brže, bezbolnije i to prečacima.
Spomenuo bih par jednostavnih koje imam već neko vrijeme:

Za osnovnu analizu, proračune i konstrukciju nije loše nabaviti TUBE CAD program (autor je upravo gore spomenuti BROSKIE) s kojim se može koješta analizirati i konstruirati.
Istina da je to relativno star program i sadrži svega par desetaka predefiniranih cijevi. Uz malo truda se mogu se dodati i vlastite.
Ima uključene praktički sve vrste osnovnih spojeva (trinaestak) a svaki barem po 4 varijacije.
Među njima su i sklopovi ovog Aikida.
U svakom slučaju jako zgodno jer se može koješta simulirati i dobiti vrlo kompletni rezultati na ekran i na papir.
Na taj je način, uz osnovno poznavanje problematike lako "skužiti" kako stvari funkcioniraju.
Program NE radi na 64 bitnim Windowsima ali to ne bi trebao biti problem.

Drugi program iz iste serije je SE CAD namijenjen za konstrukciju SE izlaznih pojačala, opet na sličan način kao ovaj gore.

Treći je PUSH PULL CAD koji je puno kompleksniji i nije baš za početnike.
S ta tri programa je osnovna konstrukcija pretpojačala i pojačala te njihova analiza vrlo jednostavna, a sve je popraćeno s detaljnim opisima.
Danas sigurno postoje jači i kompletniji programi ali ovo je pristupačno i vrlo zgodno za početak.

Sorry na offtopicu. Neću više....
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Ming Da MC-7R pretpojačalo

PostPostao/la tom_hifi » Sri lip 21, 2017 6:50 am

Ovo ne smatram kao offtopic, par vrlo konstruktivnih postova :clap:

Zahvaljujem.

P.S. Tubeman, nije mi problem ući u dublju vodu, ne bojim se toga, fali mi teoretskog znanja i to je činjenica, no to ne znači da svejedno ne mogu nešto odraditi kako treba. Jest da me treba ponekad resetirati i vratiti par koraka unatrag, ali to je sve dio učenja. Više neću zeznuti mase, čak bi rekao da sam bio malo lijen i pretpostavio da će raditi dobro, a nakraju nije :mrgreen: Tako da, striktno je bila moja greška, ali naučio sam iz nje, ništa nije izgorilo, nitko nije povrijeđen :clap:
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Ming Da MC-7R pretpojačalo

PostPostao/la tom_hifi » Pet lis 27, 2017 10:28 am

Ima li itko kakvog saznanja o 6BK7 lampi?

https://www.radiomuseum.org/tubes/tube_6bk7.html

Pitam iz razloga što mi se također čini vrlo dobra kao izlazna lampa u Aikido spoju. Ispred nje bi bila 6CG7/6FQ7. Prema datasheetu i tablici Broskie-a, 6BK7 ima dosta niskih izlazni otpor, što je odlično.
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Ming Da MC-7R pretpojačalo

PostPostao/la ilimzn » Pet lis 27, 2017 1:55 pm

6BK7 ima varijabilno pojacanje koje ovisi o struji i naoponu na cijevi. Naravno, cinici bi rekli, a koja cijev nema taj problem, no ovdje se radi o konstrukciji gdje je taj efekt namjerno naglasen radi njenog predvidjenog 'radnog mjesta'.
Iako postoji linearnije radno podrucje medju nizim naponima i vecim strujama, a aikido spoju teoretski nelinearnost trioda koje su jedna iznad druge kompenzira, u stvarnosti je za ovakve cijevi tesko naci onu kod koje su sekcije dovoljno slicne da bi se to zaista i dogodilo. Najcesce se dobro kompenziraju nizi harmonici a visi ostaju ili se cak i pojacavaju.
Drugim rijecima, cijev nije univerzalno primjenjiva po pitanju radnih uvjeta, a ni u startu nij eidealna opcija - recimo da bi se s tako necim isli baviti kad bi imali skladiste od par stotina komada i trziste za 1/4 toliko pretpojacala :P
U toj klasi cijevi bolji izbor bi bila 6BQ7(A).
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 7 gostiju