GRUNDIG RTV901 STEREO

GRUNDIG RTV901 STEREO

PostPostao/la tubeman » Pon srp 01, 2013 12:00 am

Uređaj stoji dulje vrijeme u hangaru i kako je izgledalo, nikada ne bi došao na red :(

Međutim, sažalio sam se i pomislio da bi bilo zgodno složiti ga, pogotovo jer ga imam kompletnog sa dva para zvučnika.
Godina proizvodnje je 1974, dakle u zenitu njemačkog HI-Fija.
Radi se o vrlo solidnom receiveru snage 2 x 25 W s izuzetno dobrim prijemnim dijelom.
Trenutno nije u milosti kolekcionara, ali imam špulijus da to neće dugo trajati :) :)

Da se radi o vrlo ozbiljnoj izradi, vidi se sa slika.
Svaki sklop je u svojoj oklopljenoj kutiji.
Slika
Slika

Inače, u vrijeme kada sam se počinjao zanimati za H-FI (sredina sedamdesetih) Grundig mi nije bio u žiži interesa - bio je peskup, a japanci i englezi su tada bili jako IN ( :) ), ali zadnjih godina, što ih više seciram, to mi se više sviđaju.
Kvalitetna izrada, još bolji materijal, a i dizajn nije bio previše loš, pogotovo gledajući sa današnjeg stanovišta.
Nema tu plastike, barem ne tamo gdje je ne bi trebalo biti.
Sve je na čvrstoj šasiji, s donje strane je debeli kromirani perforirani lim.
Plastičan (ali ne izgleda tako) je samo poklopac.

Nakon postavljanja osnovne dijagnoze, ustanovilo se da i nije nešto pokvaren, i da je estetski u jako dobrom stanju :)

Jedan kanal ne radi
pregorjele sve žaruljice
ne radi stereo dekoder.
prašnjav

Razlog "nerada" lijevog kanala je bio mali BC337 u drajveru, tako da nije trebalo izmišljati zamjenu za izlazne tranzistore :) :)
Žaruljice su bile malo veći problem jer nisu standardne već imaju bajonet podnožje i nije ih baš lako nabaviti.
Zamijenio sam podnožja sa "standardnim".
Srećom, prihvat za učvršćenje je posve isti tako da je i to brzo riješeno.
Slika

Stereo dekoder ostavljam za sutra ili preksutra.
Ništa nije potrgano ili pokvareno.
Samo je razdešen, ali za to moram iskopati signal generator i frekvencmetar.
Za to danas nemam više volje :(

Uglavnom, izgleda da će to biti jako zanimljiv komad namještaja koji uz to vrlo dobro zvuči.
Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: GRUNDIG RTV901 STEREO

PostPostao/la sonny » Pon srp 01, 2013 12:12 am

Napon/snaga žaruljica ?
Nešto iz auto programa ne bi odgovaralo ?
Tamo su 5W mahom...
Simple kind of man
Avatar korisnika
sonny
 
Postovi: 1910
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:59 pm
Lokacija: Rijeka/Gorsky kotar

Re: GRUNDIG RTV901 STEREO

PostPostao/la deleted user » Pon srp 01, 2013 12:23 am

sonny napisao:Napon/snaga žaruljica ?
Nešto iz auto programa ne bi odgovaralo ?
Tamo su 5W mahom...


Tocno, ovakve sa slike su pozicija i svjetlo tablice. Samo nisu mlijecne...
deleted user
 
Postovi: 1624
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 4:11 pm

Re: GRUNDIG RTV901 STEREO

PostPostao/la pamook » Pon srp 01, 2013 12:31 am

imao sam R45 receiver i tamo su isle identicne "bajunet" 6-7V 300mA, nista od automobilskog (ili skuterskog) programa nije odgovaralo :think:

Tubeman, kako se ponasaju ovi klizni potenciometri nakon toliko godina? Daju se sredit ciscenjem?

Par puta sam gledao neke JVC receivere i pojacala (vintage, narafski), ali me odbila upotreba upravo ovih klizaca...

svaka cast na ustrajnosti oko svih uredjaja, kapa dole :clap:
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6280
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: GRUNDIG RTV901 STEREO

PostPostao/la tubeman » Pon srp 01, 2013 5:31 am

Tako je.
Ne pašu :(
To su 6V / 0,3 A.
Stavio sam 7V/0,1 pa će možda i potrajati :) :)

Potenciometri su bez greške. Ne šuškaju, ne škripe....
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: GRUNDIG RTV901 STEREO

PostPostao/la tubeman » Čet kol 01, 2013 8:46 pm

Konačno je i ova priča privedena kraju.

Nakon što je receiver proradio i sredio ga "električki", stavio sam ga na pacanje do danas.
Netko je, izgleda, mijenjao i žaruljicu u stereo dekoderu pa je ona, doduše, svijetlila, ali jako slabo.
Pronašao sam odgovarajuću i uz malu prilagodbu uspio zamijeniti.

Uz put sam malko popravio pohabani posrebreni sloj, tek toliko da taj dio ne odskače previše.

Slika
Slika

Nakon svega, ispao krasan i dekorativan uređaj koji još bolje radi.
Posebno me razveselila izvedba FM detektora i vrlo ozbiljnog auadio filtera (iza dekodera).
Jedina mana je što za paljenje stereo signala treba dosta visok nivo signala.
Radio je zanimljiv po tome što ima mogućnost spajanja 4 (6) zvučnika pri čemu se "simulira" nekakav kvadro efekt.
Zvučnike isto tako imam pospremljene, ali na njima ne treba ništa raditi :)

Slika
Slika

Daklem, slijedi konzerviranje i pronalaženje mjesta na polici (njegovo staro mjesto je već popunjeno :( )
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: GRUNDIG RTV901 STEREO

PostPostao/la Master of disaster » Sri ožu 28, 2018 11:29 pm

Danas je kolega sa posla svratio do mene I donio mi jednog.

DSCN4828.JPG


Nažalost fali mu dugme za pomicanje skale i dugme za glasnoću, i ne radi ni jedna žarulja. Osim toga je kozmetički u pristojnom stanju. Ispočetka sam mislio izvaditi napajački trafo i hladilo, ali kada sam ga otvorio i vidio kako je napravljen, ipak sam ga isprobao. Tjuner je zbilja dobar, izvrstan zvuk! Dugo nisam čuo tako dobar zvuk na radiu. :D Čak i usprkos tome što se uređaj ponaša čudno soba je bila ispunjena izvrsnim zvukom. Što je kompliment i za samo pojačalo, koje unatoč tome što je deklarirano sa 25W radi jako ljepo, a i iznenađuje snagom, iznenadio sam se kada sam poslje slušanja, na netu pronašao podatak o snagi, bio bih se zakleo da ima barem četrdesetak vati po kanalu. Ponaša se čudno, jer kada se uključi 1. set zvučnika radi samo jedan kanal. Kada se uključi i 2. set zvučnika počne raditi i drugi zvučnik ali tiše i kao da mu je odrezan bas. Također se čudno ponaša i balans kontrola koja se ponaša kao dodatna kontrola za glasnoću umjesto da utišava jedan ili drugi kanal, tako da nisam siguran da li je izgorio izlaz na jednom kanalu, ili je problem negdje drugdje.
U svakom slučaju, nejde u djelove, već na policu, pa ću ga kada dovršim započete projekte probat popraviti.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3257
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar


Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Google [Bot] pregledava forum i 1 gost