SIMFONIJA radio prijemnik RR-zavoda

Re: SIMFONIJA radio prijemnik RR-zavoda

PostPostao/la davorin » Uto ruj 24, 2013 10:39 am

sbronic napisao:Može li se na ulaz za gramofon priključiti i neki drugi audio izvor, npr ipod il cd line out?
Hvala na odgovoru
Siniša

Ulazna osjetljivost je oko 0,5Veff uz ulazni otpor oko 250kOhma, što znači da se CD može direktno priključiti ("line out" iz većine uređaja).
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6957
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: SIMFONIJA radio prijemnik RR-zavoda

PostPostao/la Khadgar2007 » Uto ruj 24, 2013 10:40 am

Pretpostavljam da se pitanje podrazumijeva vezano za ovaj radio? Ja vjerujem da bi signal iz CD playera ili ipoda bio prevelik za gramofonski ulaz te bi trebalo napraviti neku atenuaciju. Ako se ne varam gramofonski ulaz za tim uređajima je predviđen za kristalne zvučnice kojima je izlazni signal veći nego kod standardnih MM/MC zvučnica ali svejedno je to dosta manje nego ča može dati cd player.

P.S.
Nisam 100% siguran u ovo jer nisam nikada spajao tako nešto ali koliko sam zapamtio iz pročitanoga to bi trebalo biti to. Valjda će se netko iskusniji javiti da da malo bolje obrazloženje.

P.S. 2
Budući da si novi na forumu imaš temu za predstavljanje ovdje viewforum.php?f=3" target="_blank" target="_blank

edit:
Već se Davorin javio tako da slobodno ignorirati moj odgovor.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5751
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: SIMFONIJA radio prijemnik RR-zavoda

PostPostao/la tom_hifi » Uto ruj 24, 2013 2:27 pm

Khadgar2007 napisao:Pretpostavljam da se pitanje podrazumijeva vezano za ovaj radio? Ja vjerujem da bi signal iz CD playera ili ipoda bio prevelik za gramofonski ulaz te bi trebalo napraviti neku atenuaciju. Ako se ne varam gramofonski ulaz za tim uređajima je predviđen za kristalne zvučnice kojima je izlazni signal veći nego kod standardnih MM/MC zvučnica ali svejedno je to dosta manje nego ča može dati cd player.

P.S.
Nisam 100% siguran u ovo jer nisam nikada spajao tako nešto ali koliko sam zapamtio iz pročitanoga to bi trebalo biti to. Valjda će se netko iskusniji javiti da da malo bolje obrazloženje.

P.S. 2
Budući da si novi na forumu imaš temu za predstavljanje ovdje http://diy-audio.com.hr/viewforum.php?f=3" target="_blank" target="_blank" target="_blank

edit:
Već se Davorin javio tako da slobodno ignorirati moj odgovor.


P.S. 3

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :mrgreen:
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5318
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: SIMFONIJA radio prijemnik RR-zavoda

PostPostao/la stressman » Uto ruj 24, 2013 3:35 pm

Na gramofonski ulaz ne bi išao direktni linijski zbog toga jer uz veću osjetljivost (što se može jednostavno atenuirati), ulaz ima ugrađenu i RIAA korekciju.

Slika

Praktično, imati ćeš hrpu basa i niš skoro visokih ako spojiš klasični line signal :mrgreen:
as vintage as it gets

Slika
Avatar korisnika
stressman
 
Postovi: 433
Pridružen: Sub kol 10, 2013 5:00 pm
Lokacija: Donja Zelina / Zagreb

Re: SIMFONIJA radio prijemnik RR-zavoda

PostPostao/la davorin » Uto ruj 24, 2013 4:05 pm

Gramofonski ulaz na radio prijemniku SIMFONIJA (EI-NIŠ) nema RIAA korekciju na gramofonskom ulazu, a ulazna osjetljivost je 0,5V/250kOhma. Uobičajeni gramofoni onoga doba su koristili kristalne zvučnice koje su imale unutrašnji otpor ~1MOhm/20pF i davale vršni izlazni napon od ~2Vpp (efektino na teretu od 1MOhma oko ~0,7Veff, odnosno na teretu od 250kOhma bi taj efektivni napon padao na ~0,5Veff, koliko je i iznosila ulazna osjetljivost gramofonskih ulaza gotovo svih radio aparata iz onoga doba).
Postojao je i drugi tip zvučnica (bile su vrlo rijetke za naći) koje su se onda zvale "piezo-keramičke" (u stvari su radile po istom principu kao i obične "kristalne", ali su bile nešto drugačije napravljene) i koje su davale nešto niži napon na izlazu (~250mVeff, ali također nisu trebale korekciju RIAA karakteristike).
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6957
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: SIMFONIJA radio prijemnik RR-zavoda

PostPostao/la amater_total » Čet sij 16, 2014 11:01 am

Eto, završio i ja svoju Simfoniju.
Najgore je bilo s ispravljačkim dijelom, stavljena nova EZ 80 i elektroliti, a ostatak je bio u dosta dobrom stanju.
Zaobilazio sam ovakve uređaje bez nekog posebnog razloga, sada mi je skroz simpatičan i nepretenciozan uređaj, koji i dosta dobro svira. Doduše, tvornički trafo je namotan prilično šlampavo, pa bruji kod tihog slušanja.
Skala mu je bez greške, što je vrlo teško za naći, obično se oni nesretni selotejpi nalijepljeni na skalno staklo sasuše i sa sobom povuku otisak. Da bih to koliko toliko spriječio, fiksirao sam grafiku s dva sloja bezbojnog laka.
Nego imam pitanje za ostale vlasnike u vezi tonregistara. Naime, na sopran meni svira dobro, ali već na koncert zvučnik se buni jer ne može izreproducirati veliku količinu dubokih koji mu izlaz isporučuje. O bas tipci da i ne govorim :think:




Slika
Zadnja izmjena: amater_total; Čet lip 26, 2014 12:34 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
amater_total
 
Postovi: 114
Pridružen: Sub lis 19, 2013 1:18 pm

Re: SIMFONIJA radio prijemnik RR-zavoda

PostPostao/la tubeman » Sub svi 03, 2014 6:07 pm

JOŠ JEDNA SIMFONIJA :) :)

Imam još Simfonija koje trebaju face lifting jer ih spremam za udomljavanje :)

Praktički je ista kao ona opisana na prethodnoj strani pa neću puno opisivati.
Ova je dobila novi lak i bočne rešetke, naravno nakon standarde procedure čišćenja, zamjene kondenzatora, cijevi i temeljitog podešavanja.
Zvuk vrlo solidan.
Ne može se mjeriti s RIZOM 594, ali to i nije ista kategorija.
Što dulje slušam te stare radije, sve me više muči zašto smo tako olako i bez zadrške prihvatili "novu i bolju" (???) tehnologiju :?:
Slike je malo pojeo blic, ali to je zasluga prebleščečeg laka i hohglanca :)

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

third done, four more to go :) :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: SIMFONIJA radio prijemnik RR-zavoda

PostPostao/la aca1509 » Čet srp 17, 2014 11:01 pm

Pozdrav! Imam ovu Simfoniju, pa sam je hteo srediti. Ustvari ona radi, ali se cuje veoma tiho. Da li ima neko ideju sta bi to moglo biti? Unapred zahvalan!
aca1509
 
Postovi: 1
Pridružen: Čet srp 17, 2014 10:55 pm

Re: SIMFONIJA radio prijemnik RR-zavoda

PostPostao/la davorin » Pet srp 18, 2014 5:48 am

Svakako treba zamijeniti elektronke (možda ne sve) i katodni elektrolit izlazne EL84.

Bilo bi vrlo zgodno za prvo javljenje odabrati rubriku "Predstavite se", pa bi stekli točniji uvid u iskustvo, znanje i tehničku pripremljenost novog i nepoznatog člana te bi i savjeti mogli biti primjereniji.
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6957
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Re: SIMFONIJA radio prijemnik RR-zavoda

PostPostao/la Danedrmogaca » Pon lis 26, 2020 8:21 pm

Prije par dana dobio sam stari radio prijemnik ei nis simfonija. Ocistio sam iznutra, usisao, prebrisao. Jako je lijepo ocuvan i dobro hvata signal, ali svira oko 5min pa prestane, ne gasi se on radi ali prestane da svira i krene samo sustanje. Takodje prijetim da se plavo svjetlo na ovom skroz desnom pravougaoniku razdvoji ako bi mi neko moga reci o cemu se radi i da li je moguce popraviti taj kvar. Hvala unaprijed.
Danedrmogaca
 
Postovi: 1
Pridružen: Pon lis 26, 2020 8:08 pm

Prethodni

Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju

cron