Pioneer SM 83

Re: Pioneer SM 83

PostPostao/la Master of disaster » Ned sij 05, 2020 12:55 pm

Uh,milina! :)
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Pioneer SM 83

PostPostao/la tubeman » Ned sij 05, 2020 4:20 pm

Eh, daleko je to još od miline.

Ovaj "projekt" me sve više podsjeća na onaj Rafimus Tango.
Praktički sve je tu ali ništa ne valja.

Inače, Cappucino se nema čega "bojati".
To je na žalost tako kad naletiš na zločestog trgovca pa velike oči ne vide "sitne" nedostatke.
"Ma sve je to radilo do jučer. Bilo refrešano nedavno. Kompletno. Treba samo..."
Uređaj je doista bio barem jednom "refrešan" prije nekog vremena mada bi najbliži naziv tog čina bio "mesarenje".
Vjerojatno su u nekoj fazi nedostajali i gumbi pa su nadomještani s ovima koji su se zatekli. Nisu baš pasali pa su se malo podrezale osovine, ali nije bilo prikladnog alata pa je poslužila pila za željezo i to onako "in situ" bez skidanja. To se isto, nažalost, vidi :(

No, od kukanja nema koristi.

Sljedeća faza su elektroliti.
Originalni naravno više nigdje nisu dostupni pa se trebalo snaći na već više puta opisani način.
Kapaciteti postojećih nisu bili kritični ali ako se nešto ovakvo radi onda nema mjesta za velike improvizacije.
Sve je trebalo rastaviti i ugraditi moderne kondenzatore.
Trebalo je paziti jer je anodni napon dosta veći od onih za standardne EL84 pa je trebalo odabrati kondenzatore predviđene za napon od 450V.
Srećom kod reparacije nije bilo nekih problema osim laganog zasvinjenja radnog prostora :)
Na priključcima kondenzatora se vidi da je pojačalo proživjelo dosta popravaka.
Ostataka odlemljivanja i zalemljivanja razno raznih žica ima koliko god hoćeš :)

Slika
Slika

Kondenzatori su tako postali i prvi stanovnici šasije.

Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Pioneer SM 83

PostPostao/la pamook » Ned sij 05, 2020 7:17 pm

:romance-hearteyes: ooohhhh, ima i jedan "negative black" :drool: :drool: :drool: :drool:
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6279
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: Pioneer SM 83

PostPostao/la tubeman » Ned sij 05, 2020 7:54 pm

Koješta je Negative black :)
Npr. Transformatori.
Crni su poprilično a negativno je to što je i njih trebalo uređivati.
Ono što se ne smije raditi je cvikati žice na kratko, baš ni u kojem slučaju, pogotovo ako su iznutra spajane direktno.
Cvikanje i štukanje je dosta staro i nije baš idealno napravljeno, a izolirano je tek jednim slojem termobužira.
Spoj je taman na rupi šasije. Teoretski ne bi trebalo biti problema s probijanjem napona ali vrag nikad ne spava.
Zato sam i to presložio.
Stare žice sam odstranio jer je bilo svakakvih "štukanaca" i zamijenio ih s novim kvalitetnim bakrenim žicama.
Sve žice su dovoljno dugačke da ih više neće trebati produljivati.
Zbog čvrstoće sam lemio s tvrdim srebrnim lemom (nadam se da zvuk neće biti "presvijetao" :evil: ).
Tu sam isto koristio termobužir ali onaj za 600V i to u tri sloja. Na kraju će sve biti provučeno kroz deblji bužir ili ću u rupu staviti gumeni umetak.

Slika
Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Pioneer SM 83

PostPostao/la pamook » Ned sij 05, 2020 9:22 pm

:lol: :lol: :lol:

:obscene-drinkingcheers: :obscene-drinkingcheers:
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6279
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: Pioneer SM 83

PostPostao/la tubeman » Ned sij 05, 2020 9:48 pm

Polako dovršavam vikend seansu.
Transformatori su stavljeni na mjesto.
Pri tomu sam ispod "nogu" stavio gumene podloške koje sam napravio od tanke pjenaste gume.
Mrežni trafo je isto očišćen kao i svi kontakti na njemu.
Nedostajala su dva izolatora na rupama za vijke pa su i oni napravljeni.
Vidi se da su Japanci (barem davnih godina) znali da nije dobro samo protjerati željezne šarafe kroz jezgru kao što se to zadnjih desetljeća često radi.
Jako dobro znamo što se u takvim situacijama događa ali se još uvijek čudimo :) :)

Slika
Slika

Vidi se da je je tu još jaako puno rupa prazno..... :shock:

A tek kad se krene s ovim... :shock: :shock:

Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Pioneer SM 83

PostPostao/la Khadgar2007 » Ned sij 05, 2020 10:12 pm

I mene to čeka sa jednim starim Fisherom X-100-C,slični izgleda kao i ovaj. Rasčerupan do kraja, bivši vlasnik je radio "upgrade" na phono sekciji, stavljao PCBe,premještao činč konektore. Sve u svemu posla će biti kao u priči a bome i potrošenih para jer mu fali svih deset lampi..
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5743
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Pioneer SM 83

PostPostao/la Ivor » Pon sij 06, 2020 10:24 am

tubeman napisao:A tek kad se krene s ovim... :shock: :shock:

Joj, dečki, bolje da me mama ne vidi! :D
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Imam problem za svako rješenje
Avatar korisnika
Ivor
 
Postovi: 322
Pridružen: Sub ožu 16, 2019 12:27 pm
Lokacija: SLO

Re: Pioneer SM 83

PostPostao/la tubeman » Pon sij 06, 2020 2:17 pm

Krenulo se noćas ali biti će to višetjedni posao.
Usputno s jednim dugim "projektom" koji nema veze s elektronikom sam poslikao polurezultat.
Sad to treba sklopiti i podmazati.
U pravilu ne volim šmirglati ako baš ne moram pa sam to izbjegao i kod ovih preklopnika.
Prilikom mehaničkog čišćenja se može oštetiti posrebreni ili galvanizirani sloj i onda će za kratko vrijeme biti nepopravljivo gori nego prije.
Preklopnici su za prebacivanje impedancije zvučnika 8/16 Ohma i za norm/rev polaritet (ili možda zamjena kanala lijevo/desno ?).
Šemu još nisam proučavao. To će doći nakon "sanitarnih" postupaka.
I tu će se vjerojatno mijenjati žice iako ove poslije "kupanja ne izgledaju loše " :)

Slika

Takva ili slična procedura će biti provedena nad cijelom onom hrpom gore.

Edit…….

Nedostaju još slike "prije" ;)
Ne bih ih inače stavljao jer je forum prepun "prije i poslije" čišćenja ali zgodno je za ilustraciju onoga što sam rekao o stanju.
Ovo na zadnjoj slici dodatno ilustrira što se događa kad se nešto takvo "popravlja" s WD40 :)

Slika
Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Pioneer SM 83

PostPostao/la tubeman » Pet sij 10, 2020 10:06 pm

Dopuna šasije...
Đumbus ispod šasije je malo raščišćen. Ostavio sam većinu žica jer su nakon "kemijanja" ispale sasvim OK.
Dobar dio kondenzatora je izbačen jer će se zamijeniti s modernijim.
Zanimljivo je da su uglavnom upotrebljivi ali kad se sve to već radi neka bude temeljito ;)
Pošarafljena su podnožja i nešto utičnica.
utičnice za struju su bile potrgane pa je trebalo napraviti nove bakelitne poklopce za učvršćenje sa stražnje strane.
Gotovo sve rupe su zapunjene :)

Slika
Slika

Potenciometri i preklopnici s prednje ploče djelomično još vise na žicama i uređuju se jedan po jedan.
Najveći "problem" su dugački navoji.
Takvi su zato jer služe za pričvršćivanje prednje ploče.
Gotovo ih je nemoguće nabaviti kao takve pa će neki morati proći isti postupak "popravka" i "doštukavanja" kao i onaj potenciometar s prethodne strane.
Možda nešto slično pronađem u "furdi" ali ne računam previše na to.
Ako klizači na potenciometrima ne budu gori od onog prvog, mislim da će biti više nego OK.
S tim će biti sigurno još dan-dva posla a tek onda slijede iznutrice :)
Nešto malo dijelova je naručeno, ostalo se ima doma pa ne bi trebalo biti značajnih problema, mada sam se s takvim izjavama do sad previše puta opekao.
Ali treba biti optimističan :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju