Sansui AU-7900

Sansui AU-7900

PostPostao/la ilimzn » Čet ruj 11, 2014 3:18 pm

Najjaci iz tria AU-5900/6900/7900 i odmah ispod pro/definition serije, ovo je treci primjerak kojeg sam do sada refreshao - i svaki put vidim nesto novo :P
Ovaj slucaj je dosao s obecanjem potpune ispravnosti i tvrdnjom da je refreshan. No vec prvi testovi su pokazali sasvim nesto drugo - malo glasnije, i ukljucuje se zastita. Pogled unutra pokazuje sasvim drugu pricu:

before_power.jpg

Nije ocigledno na prvu ali 'refreshana' je jedino ploca izaznog dijela i ispracljaca, pri cemu su rabljeni elementi koji su dosli pod ruku iz lokalnog electronic shopa (poznati kondenzatori firme JD i capXon), i jos gore ocigledno lazne izlazne tranzistore:

power_01.jpg

Jos ovaj lijevi tranzistor se barem ne pravi da je nesto sto nije, za razliku od desnih koji pokusavaju izigravati proizvod firme Sanken.

power_04.jpg

Radi cega je bilo potrebno 10-okretajni potenciometar dodatno zalijevati termoljepilom (koje, 100x sam rekao, nema mjesta medju elektronikom). Strucnjak koji ga je montirao je naravno i zamijenio strane tako da je povecanje struje mirovanja u smjeru okretanja u kojem se normalno smanjuje. Na zalost odsjekao je izvode tako da ce tako i ostati. Pored njega je naravno poznati G-Luxon :P ...jos ce ljudi plakati za Jamiconom :P

power_05.jpg

Naravno, problematicne bobica-diode su totalno izignorirane...

power_02.jpg

Veci problemi su odozdola. 'Negdje' se izgubio komad lima koji protosce bias servo tranzistor na hladilo, sto je vrlo opasno radi mogucnosti termickog bijega. Nacin spajanja kolektora nadomjesnih TO3P tranzistora je isto 'zanimljiv'...

power_03.jpg

A evo i dodatnog problema kad se svaka shusha primi refresha - negdje je pisalo 'prelemiti' a onda je to shvaceno kao 'nakrcati novim tinolom za lemljenje zlijebova'. Ploca je prepuna ostataka tinola s kiselinskim cistilom ('cinol paste').

power_06.jpg

power_07.jpg

Nakon skidanja elemenata koji se mijenjaju, situacija je kao gore. Za pocetak treba skinuti sav tinol koji je visak... i evo ga dolje:

power_08.jpg


Nakon detaljnog ciscenja, dobije se ovo:
power_10.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: Sansui AU-7900

PostPostao/la ilimzn » Čet ruj 11, 2014 3:34 pm

Na zalost, nije sve med i mlijeko. 'Majstor' prije mene je prilikom 'prelemljavanja' utamanio nesto lemnih mjesta:

power_11.jpg

Jos jedan detalj kojeg nema na prethodnim slikama, iako su kondenzatori zamijenjeni, nije skinuto notorno Sansui ljepilo (srecom ovdje je samo na power ploci). Naravno i to je rijeseno, i sve je pripremljeno za nove dijelove:

power_09.jpg


Fast forward jedan veci broj sati i eto nove situacije:

power_20.jpg

power_21.jpg

Malo detaljnije, osim NOIS izlaznih tranzistora, ulazni dupli tranzistori su zamijenjeni radi korozije i drifta. Jedan je jos bio OK ali bilo bi samo pitanje vremena. Umjesto njih stavljena su po dva uparena 2SA970. Isto tako, tu su i NOS bobica dioda :) koje je prilicno tesko nabaviti ali eto, naslo se. Uz to, izbor kondenzatora je znacajno poboljsan. Ulazni kond je zamijenjen s folijskim (kao sto inace radim za sve vrijednosti gdje stane fizicki), NPV DC block je ELNA s malom pomoci folije kojaje s druge strane. Zanimljivo je da na gotovo svim mjestima u pretpojacalu postoje folijski kondenzatori u paralelu s elektrolitom, ali ovdje jedino ne:

power_22.jpg

S donje strane:

power_23.jpg

Detaljnije:

power_24.jpg

power_25.jpg

S donje strane su stavljene folije u paralelu s NPV DC block elektrolitom, i dodana je lemna usica malo starijeg tipa od mjedi, koja je znacajno tvrdja od klasike, koja sluzi kao pritiskivac bias servo tranzistora.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: Sansui AU-7900

PostPostao/la ilimzn » Čet ruj 11, 2014 3:44 pm

Blago zuta bolja cijelog pojacala na prvoj slici u temi nije radi slikanja vec je zaista bila takva, jer je uredjaj dugo zivio medju pusacima. Postedit cu vas ponovno gopisa detaljnog rastavljanja i pranja - kao i svaki puta, pojacalo je rastavljeno 'u atome' i sve j eopranu okljucivo i vijke. Zatim je sasija ponovno sastavljena. U medjuvremenu, stigli su i NOS elektroliti - originalne dimenzije i kapacitet, i dalje na postotak tocni - 15800uF i 16100uF u odnosu na nominalnih 15000. Naravno, pojacalo ima kao i vecina Sansuija preklopnik za sve moguce mrezne napone, i dosadasnja postavka 220V je preseljena na 240 (jos jedna stvar koja je promakla prethodnom 'majstoru'):

psucaps_01.jpg

Velika pomoc pri sastavljanu su spirale za ozicenje. Ova verzija (crna) je nesto tvrdja i koristim je gdje god zice prolaze pored ostrijih metalnih dijelova. U ovom slucaju rabljena je za izvode trafoa i ozicenje zvucnika. Sve skupa izgleda ovako kada se slozi:

chasis_01.jpg

chasis_02.jpg

chasis_03.jpg

chasis_04.jpg

chasis_05.jpg

chasis_06.jpg

Kompletni pretpojacivacki dio nije ni taknut, a tu zna biti prilicnih problema. Najveca ploca se nalazi s kontra strane power ploce i sadrzi phono stupanj, stabilizator napona za sijelo pretpojacalo, selektor ulaza, i ulazne/izlazne cinch konektore. Za pocetak skidaju se sklopke i elementi koje se mijenjaju:

phono_02.jpg

Preklopnici su na ovoj seriji pojacala prilican problem. Ne toliko radi korozije kontakata, sto je klasicna prica, vec radi nacina na koji su kontakti pricvrsceni na nosece plocice. One su klasicni pertinaks s vodovima, na koji su kontakti zakovani. Problem je sto vodovi nisu nicime zasticeni, vec su na mjestu zakivanja goli bakar i izuzetno podlozni koroziji. Osim ciscenja kontakata, potrebno j eiste i pazljivo zalemiti za zakovice i bakar plocice, u suprotnom se mogu ocekivati brojni problemi. Jedan kontakt je cak i zakrpan na originalu. Slika pokazuje prilizno zorno razliku prije - poslije, s time da desna ploca jos treba proci ciscenje ostataka kalofonija:

phono_03.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: Sansui AU-7900

PostPostao/la ilimzn » Čet ruj 11, 2014 4:10 pm

Ponovno, nesto sati kasnije... na donjoj slici se vidi par mjestya gdje su osteceni padovi prilikom skidanja preklopnika. Na zalost, to je danak originalnom lemljenju, toliko su jako savinuli pinove da su se zabili u bakar.

phono_01.jpg

phono_04.jpg

Slijedeca etapa je ploca filtera i ton kontrola. Ona je zapravo ta na kojoj se nalazi samo pretpojacalo, tj. 'flat amp'. Specificnost ovog pojacala, i znak da su inzenjeri ovje jako pazljivo odradili svoj posao s puno znanja, je pazljiv tretman puta signala - do mjere da zaobilazak ton kontrola i filtera vodi signal preko posebnog i kvalitetnijeg veznog kondenzatora. S ton kontrolama i filterima postavljenima na 'bypass' ima ih samo 3 za linijske ulaze, premda bi se moglo reci i da su dva s obzirom da je izlazni u pretpojacalu, direktno u seriju s ulaznim u izlazno pojacalo. Ponovno, postedic cu vas ciscenja i pranja:

tone_filter_01.jpg

Bez mehanickih dijelova - zamijenjeni su svi elektroliti ()neki s folijskim kondovima, svi na putu signala mimo ton kontrola i filtera), kao i svi tranzistori. Za razliku od vecine tranzistora u izlaznom pojacalu, prakticki svi u pretpojacalu su korodirali, ukljucivo i one u phono stupnju i malosignalni u stabilizatoru napona. Jedino niskosumni ulazni parovi u phono stupnju su ostali postedjeni.

tone_filter_02.jpg

Sve je spremno za montazu... inace elektroliti su gdje je god moguce bipolarni, postovao sam i dapace nastavio pravilo po kojem su ih stavljali u originalu. Ovdje se zaista nije stedilo unatoc relativno jednostavnim sklopovima. Polarizirani elektroliti su samo tamo gdje postoji konkretna DC komponenta, barem par volti.

tone_filter_03.jpg

tone_filter_04.jpg

tone_filter_05.jpg

Eto ga montirano na sasiju. Ozicenje je jos u privremenoj fazi u ovom trenu.

Preostala je jos ploca s potenciometrom glasnoce, muting i mode prekidacima. Zapravo se radi o dvije vezane ploce, koje sadrze samo pasivne komponente. Izrazito nezgodno je ocistiti potenciometar jer zapravo nije rastavljiv. Srecom, nije bio u losem stanju iako je trebalo visestruko ciscenje u ultrazvucnoj kadici, pa fina dorada raznim sitnim alatima:

volume_01.jpg

I ova ploca montirana na sasiju. Koaksijalni kablovi i povezne zice su skinute prilikom rastavljanja...

volume_02.jpg

volume_03.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: Sansui AU-7900

PostPostao/la ilimzn » Čet ruj 11, 2014 4:15 pm

Trenutna situacija:

chasis_20.jpg

chasis_30.jpg

chasis_31.jpg

Prije nastavka treba posloziti filter kondenzatore glavnog ispravljaca. Mala modifikacija, skinuta s jednog od kasnijih AU-7900 oke jsam radio, su folijski kondenzatori u paralelu s velikim elektrolitima:

psucaps_02.jpg

psucaps_03.jpg

Nakon montaze power ploce i slaganja ozicenja, imamo slijedecu situaciju, spremnu za testiranje i pustanje u rad:

chasis_32.jpg

chasis_33.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: Sansui AU-7900

PostPostao/la Kale021 » Pet ruj 12, 2014 1:43 pm

ilimzn napisao:
Slika
Jos ovaj lijevi tranzistor se barem ne pravi da je nesto sto nije, za razliku od desnih koji pokusavaju izigravati proizvod firme Sanken.



Ovdje bih i ja nesto nadodao... naime zelio bih kazati da izlazni tranzistori kucista TO3 (ono metalno) mogu biti zamjenjeni sa tranzistorima TO3P (ono plasticno sa metalnim tabom), ali nije to bas tako jednostavno, jer treba ispostovati neke stvari ako se hoce to napraviti kako treba... Ja znam da si i ti Ilimzn negdje pisao o toj preradi, malo drugacije izvedbe nego moja (sada to ne mogu pronaci), ali u biti sve se to svodi na zajednicki nazivnik...
Evo prvo slika (nemam podataka o kojem se to tada tranzistoru radilo, ali to sada nije ni vazno)

Slika

dakle, prvo treba uociti da su nogice od TO3P izvedbe plosnate, a od TO3 valjkaste, stoga ja sam to izveo ovako kako je na slici gore, mozda se bolje vidi na slici dolje malo uvecano:

Slika

uzeo sam koaxialni (suosnicki :)) kabel, ali onaj sto ste moze naci u profi radiouredjajima starije generacije, sa teflonskom izolacijom i posrebrenim bakrom, te sam nogice od emitera i baze na TO3P tranzistoru otkinuo, sa modelarskom busilicom probusio rupicu na prosirenju nogica tik uz kuciste TO3P tranzistora, u tu rupicu ugurao srednju zicu (posrebrenu) od gore navedenog koaxialca i zalemio je. Na kraju sam navukao teflonsku izolaciju da se slucajno ne dotakne hladnjaka.

Zasto sam to radio, pa zato sto TO3 socketi su radjeni za prihvat valjkastih nogica, a ne plosnatih koje ima TO3P tranzistor!

Nadalje, sa termo vodljivim ljepilom sam zalijepio onaj komad alumunija, da se sila zatezanja ravnomjerno rasporedi po plasticnom kucistu (plus jos bolje hladjenje)

I na kraju je to ispalo ovako

Slika
Avatar korisnika
Kale021
 
Postovi: 135
Pridružen: Pon kol 26, 2013 5:29 pm
Lokacija: Kastel Sucurac

Re: Sansui AU-7900

PostPostao/la ilimzn » Pet ruj 12, 2014 7:30 pm

@Kale021
Na AU-7900 se ne koriste podnozja za TO3 vec su direktno lemljeni, sto zapravo jos i pojednostavljuje konverziju na TO3P. U principu nemam nista protiv toga, stovise i sam sam vise puta to radio, ovdje je veci problem traljava izvedba i fake tranzistori.

No, da dovrsim temu - testiranje i pustanje u pogon je uspjesno zavrseno, i evo ga polako na sviranju. Tokom prvih sat vremena je vise puta kontrolirana i po potrebi podesavana struja mirovanja prema podacima iz service manuala, i sredjivani kozmeticki detalji :)

chasis_40.jpg

chasis_41.jpg


I na kraju, eto ga kompletno slozenog. Inace i ovdje je bilo nekih tipicnih problema u vidu smrdanih navoja radi uporabe krivih vijaka, najcesce zato jer su pravi izgubljeni. Na zalost, s obzirom da se radi o vijcima za lim, nema druge nego ici na 'za jedan broj veci' navoj. Ipak, sve to se nalazi na donjem poklopcu i ne vidi se u normalnim uvjetima:
after_01.jpg

after_02.jpg

after_03.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: Sansui AU-7900

PostPostao/la Kale021 » Pet ruj 12, 2014 8:26 pm

ilimzn napisao:@Kale021
Na AU-7900 se ne koriste podnozja za TO3 vec su direktno lemljeni, sto zapravo jos i pojednostavljuje konverziju na TO3P. U principu nemam nista protiv toga, stovise i sam sam vise puta to radio, ovdje je veci problem traljava izvedba i fake tranzistori.


Eee onda je to "drugi par postoli"! Ja doduse, nisam imao prilike raditi tog ljepotana, tako da sam isao sa pretpostavkom da je ispod hladnjaka nalazi se TO3 socket. Inace problem fake tranzistora je danas vrlo velik problem, vrlo tesko je vise naci pouzdan izvor, jedino sto jos preostaje su mouser, digikey, farnell i sl...

ilimzn napisao:I na kraju, eto ga kompletno slozenog. Inace i ovdje je bilo nekih tipicnih problema u vidu smrdanih navoja radi uporabe krivih vijaka, najcesce zato jer su pravi izgubljeni. Na zalost, s obzirom da se radi o vijcima za lim, nema druge nego ici na 'za jedan broj veci' navoj.


Ja sam za takve stvari nabavio crne vijke u USA ja mislim 5-24 x 5/16 i za "c" su veci, taman da naprave novi navoj i lipo se fiksiraju

ilimzn napisao: Ipak, sve to se nalazi na donjem poklopcu i ne vidi se u normalnim uvjetima:
Slika


Fantasticno izgleda! Svaka cast!
Avatar korisnika
Kale021
 
Postovi: 135
Pridružen: Pon kol 26, 2013 5:29 pm
Lokacija: Kastel Sucurac

Re: Sansui AU-7900

PostPostao/la ilimzn » Pet ruj 12, 2014 11:13 pm

Evo pod naponom je tek par sati i vec radi jako lijepo. Trebat ce jedno vrijeme da se pojavi bas, glavni elektroliti su ipak stari prakticno koliko i pojacalo i nisu dugo radili. Preformirao sam ih na kratko i u odlicnom su stanju no jedna je prica pustati struju curenja u mikroamperima, a druga je pravi ripple iz ispravljaca, u amperima. Isto tako i par ovih duorexa koje sam jo simao nisu nikad radili, pa dok se posloze.
Pojacalo je u dosta dobrom stanju kozmeticki iako ima par ogrebotina po rubu prednje ploce (gornji desni kut) i bocnim 'cepovima' prednje strane. Ti su inace vrlo nezgodni jer se radi o lijevanom aluminiju koji je pobakren, pa poniklan i na kraju polakiran crnim. Na zalost crna se boja jako lako skida s nikla uglacanog 'na zrcalo'.

Inace, kod montaze TO3P na stampu je najcesce jednostavno uzeti lemnu usicu i uporabti je kao podlosku za vijak koji drzi tranzistor a inace je spojen na plocu pojacala - kad se sve pricvrsti, vod kolektora se presavije preko tranzistora i zalemi na usicu.

Sto se fejkova tice, ima fejkova i 'kopija'. Vise dalekoistocnih firmi (ISC, Winshing, Inchange semi) rade kopije starijih poluvodica po originalnim receptima, i ti su, barems e do sad pokazalo, ako je vjerovati traceru, vjerni originalu. No, oni koriste i svoj logo i ne pokusavaju glumiti nokog drugog. U ovom slucaju su ladno laserom urezali SK za sanken, iako sankenova kucista niti izgledaju tako niti su oznake kao kod sankena. To je odmah razlog za sumnju.
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: Sansui AU-7900

PostPostao/la davorin » Sub ruj 13, 2014 12:46 pm

Smatram se sretnim što sam s tranzistorima (povremeno ih tu i tamo koristim) generalno prestao raditi u doba dok sretanje "fake"-ova još nije bila "normalna pojava"! :D
Danas je 99% sigurno da pojedini tranzistor neće biti originalni, a tu i tamo se slična pojava događa i u svijetu elektronki.
Za 20-ak godina će pojedini originalni tranzistori postati teže nabavljivi (i puno skuplji!) od mogućnosti nabavke starih elektronki danas!
Avatar korisnika
davorin
 
Postovi: 6933
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 8:43 pm
Lokacija: Zadar, Hrvatska

Sljedeće

Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost