Maksimir

Maksimir

PostPostao/la baginana » Čet sij 08, 2015 10:56 pm

Prihvatio sam se obrade RIZ-ovog prvog radioaparata iz godine 1953.
To je MAKSIMIR.
Nije bio u najboljoj kondiciji.

Slika
Slika
Slika
Slika
baginana
 
Postovi: 22
Pridružen: Pet lis 31, 2014 10:17 pm

Re: Maksimir

PostPostao/la baginana » Čet sij 08, 2015 11:08 pm

Nema dugmadi, nema stražnjeg poklopca, umesto jedne EAF21 bila modificirana EAF42, Umesto AZ21 bila modificirana EZ80, nema EM71.
Da bude nevolja još veča, nakon pranja tekstila za zvočnik prilikom ponovnog nameštanja on se jednostavno razpao. Tako da sada tražim još i odgovarjajoču tkaninu.
Isto tako zamenio vezne i još poneke loše kondenzatore, elko napravio novog. Kod vklopnog stikala-potenciometra bila puknuta opruga. Kad nabavim originalne lampe videt ču šta još treba.

Gornja dva kondiča su stari, crni su več novi.
Slika
Slika
Slika
Slika
Zadnja izmjena: baginana; Pet sij 09, 2015 9:29 am; ukupno mijenjano 1 put/a.
baginana
 
Postovi: 22
Pridružen: Pet lis 31, 2014 10:17 pm

Re: Maksimir

PostPostao/la baginana » Čet sij 08, 2015 11:09 pm

Ako može ko da mi poskenira zadnji pokrov (sa mjerilom), bio mu bi zahvalan
baginana
 
Postovi: 22
Pridružen: Pet lis 31, 2014 10:17 pm

Re: Maksimir

PostPostao/la tom_hifi » Čet sij 08, 2015 11:10 pm

S ovime će bome biti posla :)
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5318
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: Maksimir

PostPostao/la baginana » Čet sij 08, 2015 11:27 pm

Pa kada moraš uložiti više rada i inovativnosti onda je još slađe kada radio zasvira.
Nadam se da ima ko da poskenira ili napravi fotku zadnjeg poklopca.
Nekada davno pričao sam sa Dankom i kazao je da ima kalupe za dugmadi Maksimira, pa se nadam da jih još ima. Kada ga na proleče posetim zamolit ču ga, ako može napraviti dva komada.
baginana
 
Postovi: 22
Pridružen: Pet lis 31, 2014 10:17 pm

Re: Maksimir

PostPostao/la tubeman » Pet sij 09, 2015 12:16 am

Eh, Maksimir.
U mene narasla cijela maksimirska šuma, ali nikako da se sredi.

Slika

Ovaj naprijed je "standardni" Maksimir, a ovo iza su prvi modeli koji još nisu imali prepoznatljivu crvenu boju.
Sve su to, u stvari, šasije pa i kutije austrijskog Czeija Belmonte radija.
Na svim šasijama su još i originalne crvene austrijske naljepnice što će reči da se radilo o čistom uvozu sklopljenih šasija.
Jedina razlika je u zvučnicima koji su malo drugačiji.
Czeije su imale magnet s unutarnje strane košare, a "Maksimiri" su imali "obične" zvučnike.
Prve verzije (ova dva iza) su bile čak i u austrijskim kutijama što se posebno vidi na ovom srednjem koji na poprečnoj crnoj letvi nema mesingane umetke.
Imam i dvije Czeije Belmonte, ali one mi trenutno nisu zanimljive.
Mislio sam da će mi trebati kao donatori, ali nije potrebno pa ću i njih sređivati u istom prolazu.
Na žalost, na ovom prednjem, prilikom transporta (HPEXPRES) uspjeli su mi oštetiti platno i malo nagnječiti kutiju s lijeve strane pa će na kraju gotovo savršeno sačuvani primjerak morati u remont. Ne vidi se jako, ali..... :(
imam i dva dobro sačuvana stražnja kartona koje ću skenirati pa ti pošaljem sken.
Problem je što ih prvo treba pronaći :(
Za gumbe nema problema. I meni nedostaju dva komada, ali postoje dva dobra kompleta pa ću ih replicirati.
Pitanje je samo koji trebaju, budući da su na svakoj osovini dva komada (po jedan širi i jedan običan).
Nedostaje mi i jedna skala, ali mi nije problem jer imam dvije kompletne pa ću još jednu lako reproducirati.
Inače, Maksimiri spadaju u relativno rijetke aparate jer ih se nije puno proizvelo, ali nađe se..
Pogotovo ako ih ne tražiš jer onda oni potraže tebe :) :) :)
Kada sam ih intenzivno tražio, onda ih nije bilo, a onda u tri mjeseca pala tri komada i to dva badave :) :)

Isto je bilo i sa RIZ BU 573 plastičnjacima. Godinama frustrirajuće ništa, a onda su se na brzinu nakupile skoro sve boje (crveni, sivi, smeđi, u najavi je i plavi ...) :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: Maksimir

PostPostao/la baginana » Čet sij 29, 2015 10:36 pm

Dali mi možeš staviti sliku prvoga Maksimira malo bliže. Interesuje me kako je napravljena tonska blenda, pošto je kod mene nema više.
baginana
 
Postovi: 22
Pridružen: Pet lis 31, 2014 10:17 pm

Re: Maksimir

PostPostao/la baginana » Čet sij 29, 2015 10:47 pm

Pošto sam nabavio nove lampe koje su falile, pristupio sam uglašavanju. Sve je išlo dobro, samo EM71 ima loši odziv.

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Zadnja izmjena: baginana; Čet sij 29, 2015 10:54 pm; ukupno mijenjano 2 put/a.
baginana
 
Postovi: 22
Pridružen: Pet lis 31, 2014 10:17 pm

Re: Maksimir

PostPostao/la baginana » Čet sij 29, 2015 10:50 pm

Sada još čekam na sken zadnjeg pokrova, moram vidjeti kako izgleda tonska blenda i naravno dugmadi.
Ali bitno je da radio svira.
baginana
 
Postovi: 22
Pridružen: Pet lis 31, 2014 10:17 pm

Re: Maksimir

PostPostao/la mburica » Čet sij 29, 2015 11:47 pm

Baginana, jos jednom svaka cast! :-)
mburica
 
Postovi: 25
Pridružen: Pet lis 17, 2014 12:20 pm

Sljedeće

Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju