Sony TA-E90ES pretpojacalo - brzi popravci

Sony TA-E90ES pretpojacalo - brzi popravci

PostPostao/la ilimzn » Ned lip 26, 2016 3:38 am

Evo jednog lijepog uredjaja koji se nasao u nezgodnoj situaciji da su po njemu izgleda prckali oni koji bas ne znaju sto rade... no, na zalost i sami konstruktori (i vjerojatnije racunovodje) su tome pridonjeli s nekoliko prilicno dubioznih odluka u izradi.

TA-E90ES je jedno vrijeme bio top model pretpojacala iz kuce Sony. Taman napravljeno u doba kad su izlazili i zadnji odlicni CDP-ovi iz ES serije, i jos samo malo prije pojave SACD-a. Tu je vec pomalo zalazak tadasnje ES serije, no ipak, uz nesto stednje, koncepcijski je ovo vrlo zanimljiv uredjaj. Izrada je naravno na visokoj razini kako to i prilici vrhunskom uredjaju iz ES serije.

ta-e90es_1.jpg


Kao sto se prilici pretpojacalu iz tog doba, predvidjeni su svi moguci i nemoguci ulazi, a osim selekcije ulaza, preostalo sto se s bnjima moze raditi je vrlo asketsko - atenuacija, iskljucivanje signala, i proslijedjivanje na izlaz za uredjaji koji mogu snimati.

ta-e90es_2.jpg


Sony se zapravo nikad nije odrekao Phono ulaza, i ovdje je ravno pola pretpojacala (kad se tice dijela koji obradjuje audio signal) phono (RIAA) stupanj s MM ili MC ulazom. Na zalost, za razliku od proslih vremena, nema podesavanja opterecenja zvucnice, barem ne direktno. Ploca desno od potenciometra (TKD) je phono preamp. Lijeva ploca je line preamp s regulatorom napona, a skroz lijevo je poprilicno predimenzionirano napajanje, koje koristi i zanimljivi toroidni trafo s optimiziranmo jezgrom okruglog presjeka, na neki nacin spoj klasicnog toroida i tzv. R-core transformatora.

ta-e90es_3.jpg


Kad je vec otvorena hauba, pogled na shemu je pokazao par sitnih mjesta gdje bi se dalo izvesti par tweakova. Radi se uglavnom o par ELNA Silmic polariziranih audio elektrolita, koji se nalaze na mjestima gdje na njima zapravo nema nekog napona, gdje se pokazalo da bipolarni elektroliti (u nedostatku mogucnosti zamjene folijskim kondenzatorima) rade bolje. K tome je dodano par finih ERO folija u paralelu s elektrolitima (ispod plocice, pa se ne vide). Silmic zamjenjeni bipolarcima su oznaceni crvenim tockama:

ta-e90es_4.jpg


A sad vise o problemima. Topologija pojacala je bazirana na prilicno zanimljivom diskretnom operacionom pojacalu s JFET ulazima i MOSFET izlazom. Kao i 'velika' pojacala, i ovdje postoje potenciometri kojima se podesava struja mirovanja izlaznih stupnjeva, koji naravno rade u klasi A. Potreba za podesavanjem je tu radi tolerancija MOSFET-a.
No, ovdje je i problem - konstruktori su 'zaboravili' da se takav spoj za podesavanje struje mirovanja moze podesiti na 'beskonacno'. Da stvar bude jos gora, tu su nastupili i racunovodje. U uredjaju koji je u originalu stajao gotovo 3000 tadasnjim Dojcmaraka, nalaze se trimeri, cije najkvalitetnije zamjene kupljene u najskupljem ducanu u Zagrebu kostaju ravno 16KN, kako bi ustedili par centi. Na uredjaju koji je napravljen u stotinama, a ne milijunima primjeraka.
Po svemu sudeci, bivsi vlasnici su odlucili 'tweakati' i vrtiti potenciometre. Evo ih zamjenjenih 10-okretajnima, sto je OBAVEZNO jer je inace podesavanje toliko grubo da je prakticno nemoguce.

ta-e90es_5.jpg


Gdje je problem? Samo mali pomak potenciometra prema vecoj struji moze prouzrociti toliki porast struje da doslovno dolazi do dimljenja serisjkog ptpora od 10 ohma na kojem se mjeri. Jos samo malo dalje - sto zapravo nije tesko jer originalni potenciometri zapinju i imaju golemu 'mehanicku' histerezu, struja poraste toliko da se umjesto otpora uniste izlazni MOSFET-i, toliko brzo da se ni otpor ne stigne zadimiti. K tome, originalni tweakeri nisu shvatili da je u originalu otpornik na kojem se mjeri na strani lema premosten kratkospojnikom od lema. Rezultat - spaljena oba MOSFET-a u jednom od kanala phono stupnja. Na zalost ovo nije jedini problem. U svakom slucaju, oznaceni su potenciometar i zamjenski MOSFET-i.

ta-e90es_6.jpg


Evo i krivca za sve te probleme. Ovaj tip potenciometra je doslovno horror. Osovina ima gotovo pola milimetra 'lufta' oko centra, tako da zapinjanje pomice kliac lijevo-desno po otpornim tragu posve nepredvidljivo mijenjajuci otpor. Primejrice, okretanje pomice struju porema gore, a onda kada pretjerate i treba malo vratiti, nista se ne dogadja cetvrtinu okretaja. Ili, jos gore, pomak prema vise najednom promijeni struju sa pola zeljene na 3 puta previse. Originali su izvadjeni i komisijski unisteni u skripcu. Ovako nesto ne smije upasti u dijelove koji bi se mogli naci u nekakvoj reciklazi racunajuci da su ispravni!

ta-e90es_7.jpg


Kao sto sam rekao, to na zalost nije kraj problemima. Odabrani MOSFET-i su jedinstveni i nemaju zamjene, proizvodili su se samo u kompletno izoliranom kucistu, koje se pokazalo vrlo nepouzdanim. U ovom pojacalu je od 8 MOSFET-a prezivjelo samo 4, kao kombinacija prevelike struje kod podesavanja ili pregrijavanja ako nisu odmah umrli, jer je struja bila manja. Za razliku od vecine MOSFET-a kad krepaju, kod ovih je jasno vidljivo da se radi o prekidu spoja prema kristalu - kod mjerenja su svi pinovi 'otvoreni' - kao da u kucistu niceg nema. Da stvar bude jos gora, skupi su ko vrag - oko 7EUR komad!!! Problem je toliko velik da sam prilikom podesavanja jednog para u line ampu cak i vidio u zivo kako P-kanalni MOSFET krepava - struja se konstantno smanjuje unatoc konstantnom Vgs.
Za phono preamp se spas nasao u kombinaciji IRF9610/610 - ali tek nakon pregleda po dvadesetak komada ne bi li se nasao cim nizi Vgs. Naime, povecanje Vgs-a ovdje smanjuje maksimalni hod izlaznog signala, sto svakako smeta u line ampu (jer se isti koristi i za slusalice) ali za phono, mislim da je 10V RMS izlaza sasvim dosta :P - naravno, treba promijeniti i jos po jedan otpor kako bi se uopce mogao podesiti Vgs kotovo dva puta veci od originalnog.
Na prvi pogled je od 8 MOSFET-a krepalo dva u jednom kanalu Phono preampa. Na zalost, mjerenje a isto tako i testovi su pokazali da je jos samo 2 para ispravno, i ti su iskoristeni da se slozi line amp.
Sve skupa je napokon podeseno kako spada (sto je zapravo prilicno zeznuta stvar, podesava se malo po malo cca sat vremena) sto je rijesilo prituzbe korisnika da pojacalo zvuci 'cudno' - sto i nije cudno ako se uzme da jedan kanal uopce nije imao struju mirovanja, a drugi je imao krepavajuci izlazni MOSFET. Cudno je zapravo kako je uopce ista radilo.
A na kraju eto i palih boraca, 2SK2013/2SJ131, dva para:
ta-e90es_8.jpg


PS - u shemi nema zastitnih zener dioda izmedju G i S MOSFET-a. Kako je to rijeseno? Napon napajanja je +-22.6V, a Vgs prag je oko 2V, dok prethodni stupanj moze dati cca 1V manje od napajanja. dakle, 22.6 - 1 - 2 = 19.6V, taman ispod probojnog napona G-S za MOSFET. Fast and furious verzija dizajna izlaznog stupnja :P
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am

Re: Sony TA-E90ES pretpojacalo - brzi popravci

PostPostao/la Dorian » Ned lip 26, 2016 11:38 am

Imam taj preamp doma u svojoj liniji,morao bih ga otvoriti i potraziti stare papire dok sam se sa tim zabavljao,no uglavnom meni je i nakon svih opisanih postupaka i regularnog servisa djelovao prilično nestabilno,šetanje bias-a od uključenja do stabilizacije i prilično odvisno od temp okoline,pa nisam bio zadovoljan sa tim,onda sam krenuo u igru,ono što se sada mogu iz glave sjetiti,bilo je to ipak prije 4-5 godina kad sam to radio i od tada je netaknut,uglavnom isti problem sa spaljenim 2013/313,raspadnut trimer,pametni prijasnji serviseri,prilicno ostecena plocica itd,uglavnom našao sam uz dosta muke originalne NOS K213/J76,korištene u legendarnom TA-ER1,smanjio napajanje sa cca.23v na cca.17v,stavio oklop aluminijski okolo pločice i tranziće stavio na na taj oklop da se hlade i prebacio q410/q460 na hladnjak između MOSFET-a,ima tu još prilagodbi i izmjena koje se trenutno iz glave nemrem sjetiti,no pošaljem na PM kad nađem papire,zanima me stručni komentar te moje priče,no uglavnom ja sam zadovoljan,šetanje mirne struje je od trenutka ukljucenja do radne temp minimalno i stoji full stabilno,sa zvukom sam prezadovoljan.Bila je ideja da nakon svega toga u principu nacrtam novi PCB,odnosno dobar dio je već napravljen u Altiumu,kad dođe na red vremenski objavim kako bu to izgledalo.
Dorian
 
Postovi: 210
Pridružen: Pon stu 10, 2014 3:40 pm

Re: Sony TA-E90ES pretpojacalo - brzi popravci

PostPostao/la ilimzn » Ned lip 26, 2016 1:43 pm

Amp zahtijeva tocno odredjenu grupaciju K2013/J313 u protivnom je prilicno nestabilan. K tome jos racuna da radi sa poklopcem (otvaranje poklopca i dodatno hladjenje ga zapravo cini nestabilnim).
Zamjena s IRF9610/610 je moguca pod uvjetom da se odaberu na traceru. Kompenzacija Q410/460 tad postaje garantirano negativna i bias jepuno stabilniji, ali se gubi cca 4Vpp izlaza.
Pravo je rijesenje upravo prerada na K213/J76 koje cekam da stignu (doduse potrajat ce), a u medjuvremenu vlasniku prepustam da odredi svidja li mu se rezultat. U tom slucaju se Q410/460 micu van iostaje samo trimer, ciju vrijednost naravno treba promijeniti. U paralelu je vec poprilicni kondenzator (220uF). K213/J76 su lateralni MOSFETi s negativnim temperaturnim koeficijentom i ne zahtijevaju bias servo. Naravno, hladilo je vrlo pozeljno iako didipacija (podesena kako treba) je oko 440mW po tranzistoru sto nije pretjerano (pogotovo ako se ostave dulji izvodi i tranzistor nije kompletno izoliran).
ilimzn
 
Postovi: 1194
Pridružen: Sri ožu 27, 2013 1:26 am


Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju

cron