Jolana Diamant

Jolana Diamant

PostPostao/la Master of disaster » Ned vel 05, 2017 10:21 pm

Ako admini smatraju da je tema u krivom podforumu neka je premjeste...
Dakle s vremenom su do mene došle dvije Jolane Diamant. Radi se o kopiji Gibsol Les Paula. Iako nisu vrhunske, radi se o pristojnim gitarama,
Naravno, primjerci koji su završili kod mene su vidjeli bolje dane; bijeloj je elektronika u dobromn stanju, ali joj je vrat kriv. Kada sam ju dobio bio je kriv uspio sam ga ispraviti da na oko izgleda dobro ali i dalje je daleko od idealnog, pa svirljivost trpi. Most je netko modificirao tako da je izbacio pomična ležišta za žice, tako da se bolje nemože naštelati intonacija i umjesto toga ubacio most koji ima ima drvenu podlogu i jednu metalnu traku, sličan kao na gudačkim instrumentima. Također prefarbana je u bijelo jako loše, čak i za moje standarde katastrofalno.

Crna je izraubana do boli, ali je vrat ravan, ljepo se svira a gitara mi super zvuči, Noj pak potenciometri krče za umrijet, a magnetima je netko počupao originalne poklopce.

Zato sam bijelu raskupusao te se spremam potenciometre i magnete staviti u crnu. Kada sam sve povadio sinulo mi je da bi mogao potenciometre tretirati (kada su već vani) kao što ih Ilimzin i ekipa tretiraju kada rade refreše pojačala. Radi se o Tesla potenciometrima, napravljeni su vrlo robusno i djeluju mi kvalitetno. Mislim da bi ih mogao jednostavno otvoriti jer ih drže tri pera.

Dakle, pitanje; kako i sa čime? Na što paziti?

16523380_1123177994475931_65439355_o.jpg


16593461_1123178437809220_684027770_o.jpg


16491707_1123178324475898_2093227757_o.jpg


16523699_1123178094475921_383017100_o.jpg


16586495_1123178231142574_774706672_o.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Jolana Diamant

PostPostao/la amater_total » Pon vel 06, 2017 9:57 am

Ma već si ih otvorio, priznaj :-D
Ako nisi...
Mali flah odvijač (što oštriji to bolji) zabiješ između "pera" i podloge, lagano odigneš. Ostatak savijanja možeš odraditi špiccangama.
Pri tome kliješta lociraj bliže vrhu pera, ne prema korijenu, jer tu je materijal najslabiji pa bi moglo puknuti :|
Slika
amater_total
 
Postovi: 114
Pridružen: Sub lis 19, 2013 1:18 pm

Re: Jolana Diamant

PostPostao/la Master of disaster » Pon vel 06, 2017 11:10 am

Nisam ih još otvorio :snooty:

Khm, stvarno nisam. Tako sam ih nekako i mislio otvoriti, ono što me muči je što kada ih otvorim. Pretpostavljam da je unutra staza grafitna, nemam pojma kako je klizač izveden. Koji se obično problemi javljaju, sa čime je najbolje očistiti? Sa čime podmazati mada mislim da ovi nisu podmazani jer ni na jednoj ni na drugoj gitari nema onog otpora koji stvara mast.
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Jolana Diamant

PostPostao/la s@ki » Pon vel 06, 2017 12:05 pm

lagano otvoriš, unutra je grafitna stazica na pertinaks podlozi. To jednostavno skineš šmrigl papirom :P
Lako ćeš vidjeti u kojem je stanju. Ako vidiš da je ulegnuće skroz do podloge kupuješ novi pot. Možeš ga proć alkoholom ili samo suhim štapićem za uši

(K)Lizač ti je zavinut na dijelu kojim nalježe na grafitnu podlogu i tu ti se vjerojatno nalovilo prljavštine. doslovno komadić lima koji sam sebe napinje.nikakvo čudo tehnologije
Možeš nekim otapalom skinut ako se baš zapeklo al alkohol uredno posluži. Ako je baš nešto tvrdokorno možeš i sastrugati skalpelom i sl.
i šut u dupe je korak prema naprijed
Avatar korisnika
s@ki
 
Postovi: 2415
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 12:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Jolana Diamant

PostPostao/la Khadgar2007 » Pon vel 06, 2017 12:09 pm

Ja čišćenje klizača(barem kod jeftinih potova) koristim štapić za uši i malo purol paste. E sada da bi to išao raditi na nekim vintage kvalitetnim potovima nisam siguran.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5726
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Jolana Diamant

PostPostao/la Master of disaster » Pon vel 06, 2017 12:12 pm

'Fala. :D Večeras ih napadam. Akoholom i štapićima za uši. Ako se pokaže tvrdokornim, šmirgl papir, a ako i on zakaže, brusilica. Rasplet pratite u sljedećim napetim epizodama. :lol:
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Jolana Diamant

PostPostao/la Johnny » Pon vel 06, 2017 4:51 pm

Ako je grafit vodič možda ga ne želiš prejako turpijati?

Što zapravo želiš postić?

Ja sa gitarom na kojoj se ne može štelat intonacija ne bi mogo živjeti.
Ako su na crnoj most i vrat u podnošljivom stanju onda normalno sve što valja transplantiraš na nju.
Setupiraš i sa turpijanjem nut-a?

Jel boja unutra vodljiva odnosno "shieldana"?

Ako želiš proizvoditi vodljivu boju od komadića ugljena, viklati magnete i brojati namotaje na reed relay spojen na pedometar i voštiti mješavinom pčelinjeg meda i parafina vakuumskom infuzijom možda ti mogu biti duhovni vođa.
Johnny
 
Postovi: 216
Pridružen: Ned lip 23, 2013 3:02 pm

Re: Jolana Diamant

PostPostao/la Master of disaster » Pon vel 06, 2017 5:08 pm

Želim postići to da se očiste (i provjere) kontakti kako bi gitara kada se složi funkcionirala besprijekorno. No dobro, kako bi funkcionirala što bolje.
Da, elektroniku sa bijele selim na crnu koja ima ravan vrat i originalan i ispravan most.
Sa unutarnje strane postoji shield.
Idu (na crnu) i novi pragovi.

Turpijanje nut-a?
Na bijeloj sam dotezanjem (ali zbilja jakim dotezanjem :twisted: ) uspio izravnat vrat prilično ali nedovoljno. Govore mi da bi trebalo fretboard odvojiti sa vrata, pobrusiti vrat (poravnati) te tada ponovo zaljepiti fretboard. Neznam koliko je to izvedivo, ali mislim da bi mogao probati, ovako je iovako neupotrebljiv.

Motanje magneta, pa... motalica je u planu. Plan se je umeđuvremenu malkoc izmjenio i zakomplicirao pa je sada osovina na izradi kod tokara.
Kada to posložim, probao bih, pogotovo ako uspijem srediti vrat na bijeloj.
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Jolana Diamant

PostPostao/la s@ki » Pon vel 06, 2017 5:22 pm

johnny -- ovo sa turpijanjem i šmirglom po potovima je naravno bila zajebancija.... ;)
i šut u dupe je korak prema naprijed
Avatar korisnika
s@ki
 
Postovi: 2415
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 12:21 pm
Lokacija: Zagreb

Re: Jolana Diamant

PostPostao/la Master of disaster » Pon vel 06, 2017 5:49 pm

s@ki napisao:johnny -- ovo sa turpijanjem i šmirglom po potovima je naravno bila zajebancija.... ;)


:o
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Sljedeće

Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Google [Bot] pregledava forum i 4 gostiju