MARANTZ 2215b

MARANTZ 2215b

PostPostao/la KODAK7000 » Sub sij 13, 2018 3:56 pm

Dobar vam dan forumaši, došla je na red moja prva restauracija.
Pojačalo je Marantz 2215b , 15w/8ohm. Optički je pojačalo u vrhunskom stanju iz vani , unutra malo lošije ali i dalje dosta solidno.
Međutim, prilikom uključenja čuje se pojači brum na zvučnicima, tijekom reprodukcije, svakih 30ak sekundi, desni kanal se na tren isključi i nastavi.

Isti se problem javlja prilikom spajanja na cd player, pc-dac, tuner, na gornje i donje terminale za zvučnike, na druge zvučnike....

E sad, što napraviti, promijeniti elektrolite?, Na sklopu pojačavača sam izmjerio kapacitete, svi su u redu. ESR metar nemam, Od opreme imam stari Hitachi V202 20Mhz osciloskop s jednom ispravnom sondom, Uni-t ut61c multimetar, lemilicu, slobodnog vremena i ponešto znanja nadam se da će to biti dovoljno za početak.

Tako da ako netko ima prijedloge od čega početi, kako?, poneki savjet. Mogao bih ovo sada odnijeti na servis, ali zašto ne probati sam. U nastavku ću stavljati slike procesa napretka.

4..JPG


6..png


7..png


8..png


1..png


3..png
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
KODAK7000
 
Postovi: 16
Pridružen: Sub vel 04, 2017 12:55 pm
Lokacija: Zadar

Re: MARANTZ 2215b

PostPostao/la KODAK7000 » Ned sij 21, 2018 6:27 pm

Nitko? Ništa?, jesam li možda postavio post u krivu kategoriju?
Avatar korisnika
KODAK7000
 
Postovi: 16
Pridružen: Sub vel 04, 2017 12:55 pm
Lokacija: Zadar

Re: MARANTZ 2215b

PostPostao/la dredder » Ned sij 21, 2018 7:10 pm

Valjda su zasićeni refrešima :)

Od opreme ti ništa i ne treba osim lemilice zasad, što je refreš-čišćenje uređaja i zamjena elektrolita kao faza 1. Znači moguće da će gubljenje kanala nestati već sa čišćenjem potenciometra.

Druge faze su repliciranje oštećenih pločica, dijelova, gumbi, stolarija, podešavanje uređaja, tweak i upgrade mislim ima tu puno toga za što ovdje postoje pravi umjetnici. Moj neki skromni savjet očisti potove, popiši elektrolite naruči zamjenske i zalemi ih svakako će pojačalo biti zahvalno. A za dalje korake tu su eksperti :)

E i još jedan savjet dosta bitan, što manje rastavljaj uređaj iako te vuče da ga cijelog rastaviš i dobro očistiš, tako sam ja krenuo pa mi Rotel stoji ratavljen godinama u nekoliko kutija za cipele :doh:
Avatar korisnika
dredder
 
Postovi: 494
Pridružen: Sub tra 12, 2014 2:55 pm
Lokacija: Dubrovnik

Re: MARANTZ 2215b

PostPostao/la tubeman » Ned sij 21, 2018 7:14 pm

Izgleda da jesi :)
Vjerujem da postoji barem jedan razlog :)

Radi se o temi "Refresh starih uređaja" a ne "Lastanov savjetnik" :)
Uups.... takve teme nema S@ki dejstvuj ..... :) :)
Očekuje se da će se nešto restaurirati, refrešati ili tak nešto, dakle da se barem otprilike zna o čemu se radi.
Na forumu postoji nekakvo pravilo da se ne spama tema i da se pusti autora da nešto odradi, da pojasni što je i kako radio.
No, "smije" ga se pohvaliti ( :) ) pitati nešto , predložiti, komentirati, diskutirati i tako to.
Zna se desiti i koji spamić, ali to nije pravilo.

To ne znači da ovdje nitko ne želi pomoći već da očekujemo da će se pojaviti nekakva daljnja inicijativa i akcija autora posta :)
Obično to bude (nakon ovdje obećavajućeg uvodnog posta) opis potrebnih radova, što se planira, kako i sl.

Ako se treba samo pomoć za popravak, onda bi to trebalo odraditi negdje drugdje.

Evo ipak mali hint:
Najvjerojatnije se radi o mogućem "kvaru" u izlaznom stupnju.
Može biti puno toga i najbolje bi bilo konzultirati servisni priručnik, premjeriti kontrolne napone uz maksimalne mjere predostrožnosti da se ne spali ono što bi se moglo :(
Moguće je čak da će biti dovoljno namještanje radne točke.
Obzirom na volju, posjed u biti dosta upotrebljive opreme i deklariranog znanja, to ne bi trebao biti nikakav problem.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: MARANTZ 2215b

PostPostao/la pamook » Ned sij 21, 2018 10:42 pm

...kod mene na 2226B nije bilo bruma, ali se jedan kanal povremeno "gubio" - ispostavilo se da je onaj klizni prekidac za "tape monitor" krivac za doticno stanje :think:
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6275
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: MARANTZ 2215b

PostPostao/la joe dalton » Uto sij 23, 2018 12:54 am

Kod čišćenja posebno obrati pažnju na sklopke i preklopke.
A može biti i da te zeza neki hladni lem...

Btw. Mislim da je post u pravoj kategoriji. Nije to samo za ove koji daju korisne upute i vole se hvalit ( :mrgreen: ). NIje da nemaju zašto, ali mislim da je ok i kad manje iskusni trebaju savjet .
Avatar korisnika
joe dalton
 
Postovi: 2555
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 11:40 pm
Lokacija: Zagreb


Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju