RAFIMUS TANGO 57

Re: RAFIMUS TANGO 57

PostPostao/la tubeman » Ned srp 01, 2018 7:51 pm

Uspio sam pronaći jedna kliješta za rezanje.
Najstarija i najvjerojatnije najbolja :)
Funkcionira to odlično ali je dosta dugotrajno jer prvo vijak treba uviti, pa ga odrezati, pa odviti....
Uglavnom, potrajalo je malo dok sam tako odradio četrdesetak vijaka.
Dobro je to što su navoji ostali uglavnom dobri i samo tri je trebalo "podebljati" maticama.
Htio sam danas postići neko "početno stanje" kako bi se sljedeći vikend moglo početi lemiti.
Ne vjerujem da ću kroz tjedan uspjeti raditi išta ozbiljnije.
Treba još prišarafiti mrežni trafo, ali to ću kasnije, kada na mjesto stavim većinu sitnih komponenti.
S pričvršćenim mrežnim trafom bi sve bilo vrlo nespretno i trapavo.
MF lonci su mi još problem jer bih htio da mi ostanu oznake.
Ako idem u temeljito čišćenje, postoji opasnost da ih oštetim. To ću još vidjeti mada mislim da nema potrebe pretjerivati.
Ista stvar je s elektrolitom. Ovaj je NOS original, još nekorišten. Već sam napisao da mi ih je Dean dao cijelu hrpu za takve potrebe.
Nekoliko sam ih iskoristio i svi su odlično ponašaju, a i prema mjerenjima su bili točno unutar specifikacija.
Zato ću i njega ostaviti takvog kakav je.

Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: RAFIMUS TANGO 57

PostPostao/la vilim » Ned srp 01, 2018 11:40 pm

tubeman !! , moram priznati da sam tvoje postove restauracije starih ili kako se sada kaže vintage radio prijemnika počeo iščekivati kao nekada davno dok sam bio u pučkoj školi svake srijede poznati strip Plavi vjesnik koji je tada bio na svjetskom nivou. Mora se priznati da zaista radiš pedantno kako bi sve izgledalo kao prije 61 godine kada je TANGO 57 sišao s neke skromne proizvodne trake.
U to vrijeme korišteni su Avala elektroliti proizvedeni u Beogradu ( ili možda RR-zavodi Niš) a od uvoznih imao si talijanske Ducati i češki Tesla. Ako ti mogu predložiti otvori Avala elektrolit, izbaci papir i aluminijsku foliju a u kučište ubaci novi radijalni . Kako ga otvaraš u podnožju ništa se neće primijetiti i vratio si ga u život.
I sada ono najvažnije pitanje kada sve spojiš, hoće li prosvirati ili će biti samo kao muzejski primjerak za vizualne prezentacije ??
vilim
 
Postovi: 259
Pridružen: Pet stu 06, 2015 9:33 pm

Re: RAFIMUS TANGO 57

PostPostao/la tubeman » Pon srp 02, 2018 6:46 am

U to vrijeme je elektrolite, kakvi su se ugrađivali u ovakav radio proizvodio IEV. Bili su dosta loše kvalitete i nisu dugo trajali.
U radiju sam pronašao neki EI fabrikat iz kasnijeg razdoblja pa ga nisam "popravljao". Uzeo sam ovu "Avalu" jer je najbliže originalnom razdoblju i jer je upotrebljiv. Postoji vjerojatnost (zbog veličine) da ću morati potražiti neki dimenzijama manji kondenzator jer će možda smetati zvučniku.
U originalu bi trebao bit 2 x 32 uF. Ova "Avala" ima 2 x 50 uF. Mislim da to za par prezentacijskih uključivanja neće biti problem.

Odavno koristim "tehniku" zamjene kondenzatora i opisao sam je više puta na forumu. Zamjenskih "ugradbenih" kondenzatora raznih veličina, kapaciteta i napona imam neku zalihu jer mi često trebaju.

Namjera svake ozbiljnije restauracije je da se predmet dovede u što je može bliže originalnom stanju, a to ovdje podrazumijeva da će i prosvirati :)
Radio jest zanimljiv i relatvno rijedak, ali nije baš prethistorijski unikat tako da sam si dozvolio malo "umjetničke slobode" koja se svodi na lakiranje šasije i lakiranje kutije s "neoriginalnim" lakom.
Pokušavam postići i nekakvu vizualnu komponentu pa neki mali kompromis ne bi trebao biti problem.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: RAFIMUS TANGO 57

PostPostao/la tubeman » Uto srp 03, 2018 12:12 am

Danas je na red došlo staklo skale.
Ispod debelog sloja zmazanoće nije se vidjelo u kakvom je stanju :(
Kod tih godišta treba paziti na to da je boja (pogotovo crna) vrlo osjetljiva i vrlo se lako ispire pranjem.
Zato sam stražnju stranu vrlo pažljivo otprašivao mekanim kistom, ali na žalost samo su isplivavale nepravilnosti :(
Staklo je bilo puknuto pa sam ga zalijepio. Srećom nema nedostajućih krhotina pa je bar to relativno dobro uspjelo.

Slijedi nešto kozmetike s kojom se nadam barem djelomično popraviti ogrebotine i otpalu boju.
Bijela mrlja s desne strane nije fizička" greška već odsjaj kod slikanja (bar to ne treba popravljati) :)

Slika

Izgleda da baš ništa na tom radiju nije upotrebljivo bez značajnijih zahvata.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: RAFIMUS TANGO 57

PostPostao/la tubeman » Uto srp 03, 2018 5:49 pm

Staklo je skoro spremno za ugradnju.
Moglo je to još malo bolje ali nećemo pretjerivati :(
Možda u međuvremenu, jer ima još jako puna drugog posla, napravim kakve "mikrokorekcije" kistom ili skalperom ( donji ruler u sredini (između 70 i 100), ali trenutno mi to nije prioritet.
Razlika je poprilična, i ako se neće tražiti "dlaka u jajetu", zadovoljiti će.
Vidi se velika razlika u boji št je rezultat slikanja. Prva slika je rađena na krem podlozi i bez prirodnog svjetla, a druga vani, na suncu i čistoj bijeloj podlozi.
Prava boja je ova druga :)
Pukotina je u naravi vidljivija nego na slici ali više ne "grize za oči" osim ovog prozirnog dijela gdje bi se trebalo vidjeti magično oko.

Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: RAFIMUS TANGO 57

PostPostao/la Zmajz » Uto srp 03, 2018 6:34 pm

Premaži taj prazni dio crnom bojom pa se neće vidjeti pukotina.
Zmajz - Z na kraju se ne čita i ne izgovara bez potrebe, to je nepostojano Z!
Avatar korisnika
Zmajz
 
Postovi: 2556
Pridružen: Pet svi 31, 2013 10:10 pm
Lokacija: Zagreb i Koprivnica

Re: RAFIMUS TANGO 57

PostPostao/la tubeman » Uto srp 03, 2018 8:06 pm

Imam bolju ideju: Tu bi se moglo nacrtati magično oko kako svijetli zeleno :)

Usputna akcija:
Iskopao sam ono dijelova što je ostalo pa da promislim sljedećih par dana što s njima...

Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: RAFIMUS TANGO 57

PostPostao/la tubeman » Sri srp 04, 2018 8:27 pm

KALEEEE ŠTO S OVIM???? :) :)

Svaki put kad pomisliš da ne može gore, uvidiš da može ........
Zeleno. Što nije zeleno to je hrrrrrđavo. I još k tomu zapečeno ( a kako bi drukčije i moglo biti :( ).

Slika
Slika
Slika
Slika

Budući na Ebayu takve stvari baš i ne prodaju, a ako stavim nekakav drugi, gristi će me beskrajno, odlučio sam i to srediti koliko se može.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: RAFIMUS TANGO 57

PostPostao/la tubeman » Sri srp 04, 2018 10:01 pm

Lakši dio priče.....

Slika

Zamjena s nekim drugim preklopnikom ne bi baš bila previše jednostavna.
Postoji pet sekcija koje nisu identične (klizači nisu na istim pozicijama). Moglo bi se tu nešto improvizirati ili "zakrenuti" prekidače ali ali pokušati ću se do kraja držati originala, pa dokle stignem.

Malo teža stvar će biti metalni dio jer su osovina, tijelo i kuglice jednostavno stopljeni zajedno.
Staviti ću sve u "razmakanje" do sutra pa ćemo vidjeti...
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: RAFIMUS TANGO 57

PostPostao/la vilim » Sri srp 04, 2018 11:31 pm

tubeman , ne mogu vjerovati da si preklopniku uspio udahnuti novi život, u čemu si ga namakao ??, sprej, neka kiselina ili nešto treće !!..
vilim
 
Postovi: 259
Pridružen: Pet stu 06, 2015 9:33 pm

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju