refoaming malih basova

refoaming malih basova

PostPostao/la tubeman » Čet ruj 20, 2018 10:13 pm

Nije neka tema ali čak su se i kiseli krastavci razkiselili :)

Velikom milošću našeg premudrog Precednika, prigodom bacanja smeća u smeće, iz tog istog (njegovog) smeća pobožno sam izvukao nekakve bas module, najvjerojatnije od TV-a.
Po rastavljanju svega toga, ustanovilo se da su im centratori posve uništeni.
Slika

Zvučnici su vrlo simpatični 4.5" i nekako mi je, nakon uloženog truda u rasturanje bilo žao baciti ih na drugi kup smeća (moj) :)
Kiselilo se to, naravno bezidejno, dobrih godinu dana, i onda mi je palo na pamet da ih iskoristim za vježbanje promjene ovjesa.
Ako uspijem - dobro, ako ne - opet dobro. šteta neće biti velika.
To nisam radio jako dugo, a pošto imamo par stručnjaka u okolici, nije mi bilo ni zanimljivo.
Svejedno, budući da najdraža nam Kina može ponuditi koješta, tako sam našao i odgovarajuće spužvaste ovjese. Naravno, 2,98 dolara za par (free shipping :) ).

Slika

K tomu je nabavljena i bočica odgovarajućeg ljepila.
Izgledom i efektom je najsličnija ljepilu za drvo, osim što je miris nešto drukčiji.
Ljepilo stiglo prije par dana, ovjesi danas i odmah sam krenuo u akciju.
Proučio sam par "sistema" mijenjanja ovjesa i na kraju se svi svode na isto.

Uglavnom, vjerujem da je "operacija uspjela", a je li pacijent preživio, vidjeti ćemo sutra :) :)

Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: refoaming malih basova

PostPostao/la pamook » Čet ruj 20, 2018 10:23 pm

...sto bi neki napisali na majici - "nemam reciklazno dvoriste, ali mogu pogledati" :lol: :lol: :mrgreen:
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6276
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: refoaming malih basova

PostPostao/la Master of disaster » Čet ruj 20, 2018 11:03 pm

pamook napisao:...sto bi neki napisali na majici - "nemam reciklazno dvoriste, ali mogu pogledati" :lol: :lol: :mrgreen:


Da moja bolja polovica kojim slučajem čita forum, prije ili kasnije bi mi banula sa ovim isprintanim na majci. :doh: :lol:
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: refoaming malih basova

PostPostao/la tubeman » Ned ruj 23, 2018 6:09 pm

Operacija je dosta dobro (u stvari, bez neke greške) uspjela i zvučnici su "dobili novi život".
E, sad kakav će biti, to ćemo još vidjeti. Najvjerojatnije će negdje na polici čekati kakvog znatiželjnog "graditelja" koji neće imati pametnijeg posla :)

Slika

Uspio sam vratiti i onaj okrugli "odstojnik" na obodu koji se kod skidanja raspao na četiri dijela.

Slika

Zanimljivost tih zvučnika (koncepta) je u tomu što svaki ima pripadajuću hornu.
Ona dva "usisnika" su mehanički postavljena uz unutarnji obod zvučnika (s donje strane) i pojačavaju efekt basa.
To je vjerojatno i razlog nesumnjivo solidnog basa iz vrlo male plastične kutije (cca 2.5 litre).

Hornu sam kod rastavljanja zbog konstrukcije kutije morao raspiliti na dva dijela, no bez problema sam ju natrag zalijepio (na istom mjestu i način kako je to bilo i u originalu).

Slika

To možda pobudi znatiželju za kakvom konstrukcijom:)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: refoaming malih basova

PostPostao/la DrFireBottle » Pet ruj 28, 2018 8:26 pm

Kada sam vidio ovo, sjetio sam se da u podrumu imam studijske auratone koji su se kompletno "istrusili".
Volio bih to nekome dat da mi sredi ili ako je preskupo pokloniti nekome!
Avatar korisnika
DrFireBottle
 
Postovi: 677
Pridružen: Pet sij 05, 2018 4:34 am
Lokacija: Zagreb

Re: refoaming malih basova

PostPostao/la LukaTralic » Ned lis 07, 2018 1:22 am

DrFireBottle napisao:Kada sam vidio ovo, sjetio sam se da u podrumu imam studijske auratone koji su se kompletno "istrusili".
Volio bih to nekome dat da mi sredi ili ako je preskupo pokloniti nekome!


Uf ako odlučiš da ih nećeš sređivati, ja bi ih uzeo pa probao sreću!

:)

Luka
Avatar korisnika
LukaTralic
 
Postovi: 72
Pridružen: Čet ožu 05, 2015 2:29 am


Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost