Iskra Triglav de luxe

Iskra Triglav de luxe

PostPostao/la Ivor » Sub ožu 16, 2019 6:58 pm

Dobio sam ovaj radio s gramofonom na popravak. Vlasnik se žalio, da se pojavljuje glasan brum, najprije povremeno, a na kraju više nije prestajao. :(
Ovaj radio je sličan već opisanoj Opatiji de luxe, samo je dodan gramofon.
Radio je bio izvana i iznutra jako dobro očuvan za svoje godine. Jedino je nedostajao originalni gramofon. Na njegovo mjesto su privremeno postavili Iskrin, ali bez pričvršćivanja.
Najprije sam dobro očistio šasiju. Jedini problem je bio što je veliki elektrolit 2x50uF nekad davno ispustio kiselinu oko sebe i to je nagrizlo pocinčani lim. S preostalim čišćenjem nije bilo problema.
Zatim sam preventivno zamijenio sve originalne Iskrine "voštane" kondenzatore kao i sve elektrolite. Elektrolite manje vrijednosti (5uF, 50uF) sam zamijenio bipolarnim kondenzatorima slične vrijednosti. Kvalitetnije i trajnije.
IMG_20180312_153520-1.jpg
IMG_20180224_183232-1.jpg
IMG_20180312_105815-1.jpg

Nakon preventivne zamjene kondenzatora, UKV je odmah proradio. Prihvatio sam se slijedećeg posla i raširio UKV područje do 108MHz.
Na ostalim valnim područjima nije bilo nikakvog prijema. Pomogla je zamjena ECH81. I na UKV se prijem dodatno popravio. Zamjena EABC80 novom pridonijela je još boljem prijemu.
Ostao je još gramofon. U originalni izrez nije pasao Iskrin, kojeg su mi donijeli. Negdje u dubini garaže sam imao ostatke jednog "Portoroža" s neispravnim Iskrinim gramofonom. Što bi bilo, da "Triglavu" odstranim postolje gramofona (dasku) i umjesto toga ugradim ono iz "Portoroža"? Dimenzije i izrez dovoljno dobro odgovaraju.
Rečeno - učinjeno. Rastavio sam obe drvene kutije i ugradio postolje za Iskrin gramofon. Operacija je dobro uspjela.
IMG_20180401_161325-1.jpg

Dobro sam očistio kutiju izvana, skalu i gumbe. Nije bilo nikakvih oštećenja i nakon čišćenja je lijepo izgledalo.
Na kraju sam sve skupa sastavio i obnovio pozlatu na plastičnim gumbima (spray zlatne boje).
Nadam se, da će vlasniku još dugo dobro služiti. :D
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Imam problem za svako rješenje
Avatar korisnika
Ivor
 
Postovi: 319
Pridružen: Sub ožu 16, 2019 12:27 pm
Lokacija: SLO

Re: Iskra Triglav de luxe

PostPostao/la Master of disaster » Sub ožu 16, 2019 7:44 pm

Mrak! Tubeman stajl! :clap: :dance:
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3250
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: Iskra Triglav de luxe

PostPostao/la dredder » Ned ožu 17, 2019 10:46 am

Lepo, lepo :clap:
Avatar korisnika
dredder
 
Postovi: 494
Pridružen: Sub tra 12, 2014 2:55 pm
Lokacija: Dubrovnik

Re: Iskra Triglav de luxe

PostPostao/la tom_hifi » Uto ožu 19, 2019 7:29 am

Odlično, bravo!! :) Baš mi drago da si se odmah 'primio' pretraživanja foruma i otvaranja tema. Tako to treba. :clap:
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5300
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm


Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju