Radio Siemens Jupiter 83W

Radio Siemens Jupiter 83W

PostPostao/la Ivor » Uto ožu 19, 2019 8:57 pm

Od nekadašnje kolegice iz firme sam dobio ovaj radio na popravak. Prilično je star, proizvodili su ga 1938-1939. godine. Čitavo vrijeme je stajao u stanu, samo ga dugo vremena nisu koristili. Zato je bila kutijau prilično dobrom stanju i unutra je još bilo sve na svome mjestu. Izolacija na nekim kablovima je bila gumena i otpala je, ostavljajući gole žice. Membrana zvučnika se skoro sasvim raspala. I tkanina pred zvučnikom je bila slaba. :cry:
IMG_20170501_092843-1.jpg

Zanimljivo je da unutra nema metalne šasije, nego je sve pričvršćeno na drveni okvir, elektronika, skala i zvučnik. Podnožja elektronki i LC filteri pričvršćeni su na vertikalnu bakelitnu ploču. Ostali elementi smješteni su između te ploče i skale.
IMG_20170501_090058-1.jpg

Otkrio sam da su se prije mene i neki drugi bavili obnovom ovakvog radija.
Najprije sam se prihvatio obnove modula napajanja. Odlučio sam da neću više ugraditi elektrolitske filterske kondenzatore nego bipolarne, zbog bolje kvalitete i veće trajnosti. Moji bipolarni kondenzatori nemaju mogućnost pričvršćivanja maticom kao originalni elektroliti, zato sam modul malo prepravio po svome. Varijanta 83GW s baterijskim napajanjem ima drugačiji modul napajanja (vibrator umjesto ispravljača).
IMG_20180406_161727-1.jpg

Zvučnik nema permanentni magnet, već se magnetno polje dobiva pomoću zavojnice, koja ujedno služi za filtriranje istosmjernog napona napajanja. Tako je filtriranje mnogo efikasnije i potrebni su mnogo manji filterski kondenzatori. Zato ih je bilo lakše zamijeniti bipolarnima jer njihove dimenzije nisu pretjerane. S druge strane, nije mi bilo moguće nabaviti novi takav zvučnik za zamjenu. Membrana se raspadala pa sam je morao pokrpati ljepilom za drvo, koliko je bilo moguće.
Zamijenio sam sve elektronke. Nabavio sam ih na sajmu radioamatera u Pordenonu (IT). Tamo sam nabavio i "vintage" priključni kabel. Omotan je smeđom tkaninom, ali je unutra plastična izolacija. Lijepo i trajno. Također sam zamijenio sve sumnjive kondenzatore. Katodni elektrolit kod izlazne elektronke zamijenio sam novim bipolarnim kondenzatorom. Oba pading kondenzatora (za SV i DV) su se totalno raspala. Zamijenio sam ih keramičkima, s tim da sam ih zamaskirao u prazna originalna keramička kućišta.
Netko je prije mene zamijenio originalni mrežni prekidač potenciometrom s prekidačem. Spojio je samo prekidač, a za glasniću je bio drugi, originalni potenciometar. Malo sam pogledao slike na drugim forumima, kako je izgladao originalni prekidač i odlučio sam sam napraviti nešto slično. Na novi prekidač (tipku) sam montirao plastično dugme od tranzistorske Savice, samo sam mu odstranio sjajni metalni dio na vrhu. Ostatke ljepila sam odstranio poliranjem. Ispalo je skoro kao original na slici. Novu "vitage" tkaninu za zvučnik sam nabavio iz Amerike.
Slijedilo je prvo uključenje i podešavanje svih titrajnih krugova. Podešavanje se obavlja bez skale, prema oznakama na aluminijskom nosaču (vidi upute).
IMG_20180512_171417res.png
IMG_20180512_171701res.png

Na kraju sam bio zadovoljan postignutim rezultatom. Zvuk je dobar i s dobrom antenom (3m žice) lovi stanice na svim valnim područjima. Nadam se da će još dugo dobro raditi i služiti svojoj namjeni. :D
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Imam problem za svako rješenje
Avatar korisnika
Ivor
 
Postovi: 322
Pridružen: Sub ožu 16, 2019 12:27 pm
Lokacija: SLO

Re: Radio Siemens Jupiter 83W

PostPostao/la Schultz » Uto ožu 19, 2019 9:12 pm

Lijepo....
Kako mogu primjetiti, koristiš uTracer? ;-)
Malvazijski tigar
Avatar korisnika
Schultz
 
Postovi: 2676
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 4:06 pm
Lokacija: Pećine, Sušak, Rijeka

Re: Radio Siemens Jupiter 83W

PostPostao/la Ivor » Uto ožu 19, 2019 9:21 pm

Schultz napisao:Kako mogu primjetiti, koristiš uTracer? ;-)
Tako je. Sastavio sam kit komplet, samo još nisam našao odgovarajuću kutiju. Za probu sam podnožje lampe privremeno pričvrstio na pločicu i povezao žicama, slično kako sam vidio da je napravio i autor. :x
Imam problem za svako rješenje
Avatar korisnika
Ivor
 
Postovi: 322
Pridružen: Sub ožu 16, 2019 12:27 pm
Lokacija: SLO

Re: Radio Siemens Jupiter 83W

PostPostao/la Pao Pepeo » Uto ožu 19, 2019 11:47 pm

Lijepo napravljeno i prezentirano , :clap: bravo
Pao Pepeo
 
Postovi: 2199
Pridružen: Pet sij 10, 2014 7:38 pm

Re: Radio Siemens Jupiter 83W

PostPostao/la tom_hifi » Sri ožu 20, 2019 6:51 am

Bravo, tak se to radi! :dance:
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5307
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm


Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 5 gostiju