EI LOTOS-E

EI LOTOS-E

PostPostao/la tubeman » Pet stu 08, 2019 9:33 pm

Krajem pedesetih i početkom šezdesetih su bili dosta popularni mali prijemnici.
Na žalost, YU produkcija nije izgleda bila spremna (najvjerojatnije zbog kupovne moći življa ;) ) za kvalitetu u malom poput raznih Philetta.
Oni su unatoč tomu bili zgodni i izvana uglavnom lijepo napravljeni.
Ono što je bilo unutra nije bilo baš nešto, pogotovo jer praktički niti jedan nije imao UKV.
Čak im je i ispravljač bio asketski budući imaju trafo samo za grijanje cijevi ( E-serija)

Takav je i ovaj EI LOTOS-E.
Doduše, postojao je i eksportni model koji je imao UKV i bio primjereniji ali za to se ovdje uglavnom nije znalo :)
Radila se i U verzija s cijevima U serije bez ikakvog transformatora

Uglavnom, ovaj radio se izležavao godinama na polici u podrumu i čekao bolje dane.
I dočekao ih je.
U stvari, sve skupa i nije bilo tako loše kako je izgledalo. Pogotovo iznutra :(

U to vrijeme su bile popularne "polušasije" gdje su komponente bile natrpane na štampanu ploču.
To bi bilo sasvim OK kad bi taj pertinaks bio malo kvalitetniji.
Jadan se sav ispigao i još onako mastan i prašnjav nije odavao baš puno nade.

Malo higijene je ipak to zadovoljavajuće riješilo.

Slika

Popravak se sveo na popravak elektrolita, zamjenu potenciometra s prekidačem, sijalice,i zamjene dvije cijevi i dva kondenzatora.
Potenciometar je na žalost ovaj put bio nepopravljiv, prvenstveno zato jer se nije dao skinuti već se sav razmrvio i raspao.
Srećom, u zalihama se pronašao isti takav :)

Puno veći problem su bili gumbi i što je najgore, staklo gdje se sva boja pretvorila u ljuskice.
Tu je trebalo upogoniti posebnu "tehnologiju" pa je na kraju staklo ispalo dosta dobro.
Daljnje ljuskanje i otpadanje je onemogućeno, a prosijavanja i ono što je otpalo je popravljeno.
Gumbi su se isto zapekli pa je jedan trebalo potrgati da bi se skinuo s osovine.
I tu su "zalihe" odigrale svoju ulogu jer se isti takav brzo pronašao.
Kutija je bila dosta dobra pa je nakon raskuživanja i temeljitog pranja trebalo samo nešto poliranja.

Krajnji efekt je pristojan, mada ne i onakav kakav bi mogao biti jer nisam išao previše u detalje.
Burn in test je dovršen i radio je za vreću i policu spreman ;)

Slika
Slika
Slika
Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: EI LOTOS-E

PostPostao/la phobon » Pon stu 11, 2019 9:40 am

E da sam znao da ga imaš otvorenog - da mi skeniraš skalu.
Godinama tražim skan te skale,
na mom primjerku potpuno se oljuštila i ostalo je samo čisto staklo.
phobon
 
Postovi: 311
Pridružen: Pet pro 04, 2015 10:50 am
Lokacija: Sisak

Re: EI LOTOS-E

PostPostao/la tubeman » Pon stu 11, 2019 9:54 pm

Šteta, ali ne i nepopravljiva :)

Pokušati ću u jednom trenutku opet to rastaviti.
Slika se treba dodatno fotošopirati jer ima nešto mrljica od farbanja sa stražnje strane.
I moje staklo je bilo očajno i ispucano ali sam ga uspio smiriti. Ono što je otpalo je otpalo i tu je trebalo nadomjestiti s novom bojom.
Zato sam radio tako dugo i držao "na ledu" jer nisam bio siguran da to mogu jednostavno odraditi kako treba.
Boju sam dosta dobro pogodio i ne vidi se ako se baš ne traži ali kad se skenira ili slika onda mrljice iskoče, tek toliko da iritiraju :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: EI LOTOS-E

PostPostao/la tubeman » Sub pro 30, 2023 3:03 pm

Update....

Isti model ali druga boja :)
Nedavno je stigao još jedan Lotos e ali s plavom kutijom.
Na žalost, staklo je bilo polupano i nedostajalo je nekoliko komada.
Bilo je vaganje, popravljati ili raditi novo.
Za izradu novog bi trebalo pronaći goreopisani Lotos, rastaviti ga, skeniratI, retuširati staklo, isprintati, izrezato novo staklo, sastaviti natrag ..... Malo previše toga u ove teške dane :)
Zato sam skupio dijelove, polijepio i nadogradio nedostajuće. Mogao sam to još malo bolje naprraviti ali cost-benefit ratio je rekao da će i ovako biti dobro.
O raspadnutim dijelovima, podnožjima itd itd neću ovaj put.

Samo još par slika krajnjeg rezultata prije nego ga utrpam u vreću pa nekud na neku policu :( :(

Slika
Slika
Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3119
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska


Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 6 gostiju