NORDMENDE TURANDOT 0/614

NORDMENDE TURANDOT 0/614

PostPostao/la tubeman » Ned ruj 25, 2022 9:41 pm

Simpatičan mali radio iz 1959. godine.
Još jedan iz serije koji ide na udomljavanje :)
Takvi "moderni", pomalo bezlični njemački radiji mi više nisu zanimljivi pa stvaram mjesta za nešto drugo.
Ovaj konkretno ide u knjižnicu na stol u jednu spomen sobu jer odgovara vremenu i nekim drugim parametrima.
Radio je kao takav bio u relativno dobrom stanju osim što je bio izguljen po rubovima, zapušten i (naravno) neispravan.

Refresh je ipak malo potrajao jer je trebalo nešto vremena da se uredi elektronika (na standardan način).
Svi mesingani dijelovi su očišćeni i ispolirani a drvo polijepljeno tamo gdje je trebalo.
Nisam bio na čistu hoću li kutiju iznova lakirati ili pokušati popraviti jer su najveći problemi bili po rubovima i prednjem dijelu.
Ipak je išao popravak.....
Kitanje i lakiranje airbushom. Sad već i sam dosta dobro znam tonirati lak. Nije neki problem jer sam dao izmiješati petnaestak različitih pigmenata pa idem na sigurno :)
Kad se sve dobro osušilo slijedilo je brušenje, pa lakiranje, pa sušenje, pa brušenje, pa lakiranje pa brušenje pa ... )
Višestruko poliranje je dovelo do rezultata koji nije preloš.
Nije savršeno ali je OK.

Slika
Slika

Po zamjeni svih kondenzatora i puštanju u pogon ustanovio sam da ne radi UKV.
To je izgleda mučilo i prethodnog majstora jer je sve što je bilo moguće bilo rašarafljeno.
Ne volim štampane pločice u cijevnim radijima jer su te varijante vrlo nespretne za servisiranje pa sam otvorenu šasiju jedno vrijeme zaobilazio :)
Trebalo je popraviti boju na staklu skale i zamijeniti em84, el84 i eabc80.
Na kraju se ustanovilo da je i potenciometar defektan.
Ali ipak nije gotovo dok ne piše kraj :(
Neispravan je i visokotonski zvučnik. Na žalost, u to vrijeme je bilo popularno stavljati elektrostatske visokotonce za koje se ne sjećam da je ijedan do danas preživio :(
Mogu se i oni popraviti ali se nisam htio još i s tim zafrkavati pa je napravljena prilagodba i stavio sam jedan dodatni mali zvučnik koji će glumiti visokotonac.

Slika
Slika
Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: NORDMENDE TURANDOT 0/614

PostPostao/la tubeman » Pon ruj 26, 2022 4:22 pm

Još finale...
Nije baš desetka ali kao solidna sedmica bi prošlo.
I slike su pomalo "zmazane" zbog svjetla :)
Budući i ne smije izgledati previše novo onda je ovako sasvim OK.
Šasija je isto samo dobro očišćena bez full restauracije.
Jedino je mesing dobro ispoliran jer Ipak neki vrabac treba i blještati :)

Slika
Slika
Slika
Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska


Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost