RIZ JUGOTON

Re: RIZ JUGO

PostPostao/la tubeman » Pon lis 03, 2022 4:24 pm

@Daluka.

Imam. Imam, ali nisam siguran je li baš dobro sve davati na uvid svima.
Ima još preko 500 knjiga u nekom od digitalnih formata ali imaju zaštićeni pristup.
Neke se vide i mogu se javno gledati, neke se vide i ne mogu se javnogledati a najveći dio se NE vidi i NE može se gledati bez korisničkih ovlasti.
Previše "dobrotvorstva" i nije danas neka vrijedna kategorija :) :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: RIZ JUGO

PostPostao/la daluka » Uto lis 04, 2022 9:48 pm

tubeman napisao:Nekakva sličnost postoji s RIZ EG-3 gramofonom koji je kasniji model.
Možda je "pravo" ime EG-2 ili EG-1 ??? Tko zna :)
Sam gramofon bih datirao negdje odmah rano na sam kraj pedesetih ili početak šezdesetih.


Malo sam prolistal časopise iz tog vremena, u reklamama prije 1955. RiZ navodi da proizvodi samo elektromotore za gramofone, do tog vremena Radiocentar Zagreb se reklamira kao proizvođač gramofona. Prva reklama u kojoj se RiZ reklamira kao proizvođač gramofona je početak 1955. godine, areklama za gramofon EG-4 je iz kraja 1961. godine. Na reklami je vidljivo da je šasija malo drugačija.
daluka
 
Postovi: 157
Pridružen: Ned lip 19, 2022 5:02 pm

Re: RIZ JUGO

PostPostao/la tubeman » Čet stu 10, 2022 10:16 pm

homer napisao:Super ste sredili taj gramofon, kao i sve ostale naprave koje ste stavili na forum, zbilja prekrasno.

Primjetio sam da ovaj "Jugo" neodoljivo podsjeća na stari logo od Jugotona, možda je ovaj Vaš s vremenom izgubio "ton".
IMG_20221002_081458.jpg



Alkar Homer u sridu :)

Danas sam vidio u živo isto takav gramofon s cijelom značkom na kojoj piše "Jugoton" :) :)
Dakle, misterija riješena. Barem djelomično jer još trebamo potvrdu za proizvođača.
Gotovo sa sigurnošću mogu reči da ga je proizveo RIZ 1960. godine, ali ako netko ima još kakvu informaciju bilo bi lijepo da je podijeli :) :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: RIZ JUGOTON

PostPostao/la homer » Ned stu 13, 2022 12:36 am

https://www.njuskalo.hr/gramofoni/gramo ... s-35029006

Baš gledam malo po njuškalu i naiđem na ovo :)
Avatar korisnika
homer
 
Postovi: 63
Pridružen: Pon tra 20, 2020 9:29 pm
Lokacija: Zagreb

Re: RIZ JUGOTON

PostPostao/la daluka » Sri stu 16, 2022 1:54 pm

homer napisao:https://www.njuskalo.hr/gramofoni/gramofon-starinski-tipa-jugoton-gramofonske-ploce-oglas-35029006" target="_blank

Baš gledam malo po njuškalu i naiđem na ovo :)


Jutros se uputio put Zagreba zbog dotičnog gramofona, prvi dojam u dobrom stanju osim ručke koja je slomljena, slijedi potraga za zamjenskom.
Vidljivo je da se kutija donekle razlikuje od modela kojeg posjeduje tubeman kao i šasija, proizvođač je isti samo drugi model, H 17-50 godina proizvodnje 1956.

Kod mene je još uvijek prisutna dilema, dali se radi o gramofonima proizvedenim u Jugotonu (od kog je RIZ neke godine preuzeo proizvodnju gramofona), bez obzira sa velikom sličnošću sa RIZ-ovim modelom EG-3 sa reklame?
Jugoton1.jpg

Jugoton2.jpg

Jugoton3.jpg

Jugoton4.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
daluka
 
Postovi: 157
Pridružen: Ned lip 19, 2022 5:02 pm

Re: RIZ JUGOTON

PostPostao/la cappucino » Ned stu 20, 2022 8:29 pm

Pratim temu…i na njuški naletim na ovog
https://www.njuskalo.hr/gramofoni/supra ... s-37775123
Ručka i tanjur mi izgleda ista kao prvi iz ove teme.
Avatar korisnika
cappucino
 
Postovi: 1617
Pridružen: Pon stu 25, 2013 9:43 am
Lokacija: Poreč

Re: RIZ JUGOTON

PostPostao/la tubeman » Pon stu 21, 2022 9:04 pm

daluka napisao:
homer napisao:https://www.njuskalo.hr/gramofoni/gramofon-starinski-tipa-jugoton-gramofonske-ploce-oglas-35029006" target="_blank

Baš gledam malo po njuškalu i naiđem na ovo :)


Jutros se uputio put Zagreba zbog dotičnog gramofona, prvi dojam u dobrom stanju osim ručke koja je slomljena, slijedi potraga za zamjenskom.
Vidljivo je da se kutija donekle razlikuje od modela kojeg posjeduje tubeman kao i šasija, proizvođač je isti samo drugi model, H 17-50 godina proizvodnje 1956.

Kod mene je još uvijek prisutna dilema, dali se radi o gramofonima proizvedenim u Jugotonu (od kog je RIZ neke godine preuzeo proizvodnju gramofona), bez obzira sa velikom sličnošću sa RIZ-ovim modelom EG-3 sa reklame?


Ovo je "čisti" Tesla Supraphon H12-50 gramofon iz 1954 godine i nema nikakve veze (kao takav) s Jugotonom koji je moožda samo nakeljio svoju značku na kutiju koja je isto Teslina ( vidi na RMORG ).
Ništa to nije čudno jer se u to vrijeme kod nas praktički sve tako radilo, ali od "proizvodnje" gramofona Jugoton je imao "J" i to tek djelić ( ;) ) u obliku tog znaka koji je najvjerojatnije naštancan u RIZ-u budući da takav oblik i formu u Tesli nisu baš imali.
Ovaj "moj" je puno vjerojatnije (barem drveni dio) proizveden "by RIZ" jer se uklapa godina, suradnja s Teslom je već etablirana a Jugoton u to vrijeme već godinama nije razmišljao o svojim gramofonima :)
Da ponovim, u to vrijeme se na ovim područjima nije baš previše razmišljalo o autorstvu i "vlasništvu".
Možda isplivaju još kakve informacije i ovakav način je odličan za tako nešto.
Prije koji mjesec nismo imali pojma da nešto takvo postoji a danas se već koješta saznalo.
Inače, dobio sam nekoliko materijala vezanih uz povijest RIZ-a i neke kataloge pa možda, ako i kad stignem, dio toga podijelim u nekom trenutku.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: RIZ JUGOTON

PostPostao/la daluka » Uto stu 22, 2022 3:32 pm

tubeman napisao:Ovo je "čisti" Tesla Supraphon H12-50 gramofon iz 1954 godine i nema nikakve veze (kao takav) s Jugotonom koji je moožda samo nakeljio svoju značku na kutiju koja je isto Teslina ( vidi na RMORG ).
Ništa to nije čudno jer se u to vrijeme kod nas praktički sve tako radilo, ali od "proizvodnje" gramofona Jugoton je imao "J" i to tek djelić ( ;) ) u obliku tog znaka koji je najvjerojatnije naštancan u RIZ-u budući da takav oblik i formu u Tesli nisu baš imali.
Ovaj "moj" je puno vjerojatnije (barem drveni dio) proizveden "by RIZ" jer se uklapa godina, suradnja s Teslom je već etablirana a Jugoton u to vrijeme već godinama nije razmišljao o svojim gramofonima :)
Da ponovim, u to vrijeme se na ovim područjima nije baš previše razmišljalo o autorstvu i "vlasništvu".
Možda isplivaju još kakve informacije i ovakav način je odličan za tako nešto.
Prije koji mjesec nismo imali pojma da nešto takvo postoji a danas se već koješta saznalo.
Inače, dobio sam nekoliko materijala vezanih uz povijest RIZ-a i neke kataloge pa možda, ako i kad stignem, dio toga podijelim u nekom trenutku.


Neću se složiti sa svime što si napisao osim da obadva modela koriste šasiju Supraphon.
Puno je tajni i nedoumica kod ova dva modela. Ono što je sigurno da kutija za gramofon "Jugoton" je proizvod poduzeća "Hrast" (da je napravljeno u čehoslovačkoj pisalo bi dub), Zagreb (malo je nečitko, ali mislim da tako piše) što se vidi iz pečata na drvetu. Zanimljivo, svi drveni dijelovi su numerirani istim brojem.
IMG_20221122_134248.jpg

IMG_20221122_134307.jpg

IMG_20221122_134334.jpg

IMG_20221122_134403.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
daluka
 
Postovi: 157
Pridružen: Ned lip 19, 2022 5:02 pm

Re: RIZ JUGOTON

PostPostao/la tubeman » Uto stu 22, 2022 6:02 pm

Na kraju, sve je moguće :)
Moguće je da je "Jugoton" u nekom trenutku dao raditi kutije jer im je tako bilo jeftinije i praktičnije :)
Ako se malo usporedi taj uređaj s drugim Teslinim modelima iz istog razdoblja (malo ranijeg) vidi se posve ista kutija pa je moguće da je netko to dao kopirati u čemu nema baš puno inovativnosti. U biti, ispada ipak bolje nego kad se danas kineski kit uvali u KINESKU kutiju i nakelji neki vlastiti logo :) :)
Ali već smo konstatirali da su to bila vremena kad se svašta radilo što iz nužde što iz kakvih drugih razloga.
U biti, posve je legitimno nazvati to Jugoton a lokalna kutija još više daje autentičnost :) :)
Meni je ipak veća misterija onaj moj koji ima značku Jugo(ton) a unutra RIZove brojeve i štambilje i definitivno je napravljen iza 1959. godine ???!!!
To na kraju ispada posve ista (slična) priča kao i ovaj drugi uređaj.
Tu dilemu bih rado razriješio...
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: RIZ JUGO

PostPostao/la daluka » Sri stu 23, 2022 9:24 am

tubeman napisao:Da je "tvorničke" izrade možda dokazuje i nekakav "štambilj" unutar kučišta.


tubeman napisao:Meni je ipak veća misterija onaj moj koji ima značku Jugo(ton) a unutra RIZove brojeve i štambilje i definitivno je napravljen iza 1959. godine ???!!!


Poslikaj.
Dali se radi o istom poduzeću "Hrast"?


tubeman napisao:Imenovao sam ga prema znački "JUGO" koja je naštancana u potpunosti u maniri RIZ-ovog znaka koji se tih godina stavljao na pojačala ili na velike "ormare" poput onog u koji je ugrađivan RIZ 604. I po tomu sam još sigurniji da se radi o RIZ-ovom proizvodu. Iza 1961. godine nisu više stavljali takve limene oznake.


Vezano za oznaku "JUgoton" na ova dva modela na prvome je malo zakrivljena (pitanje je dali ju je netko namjerno skratio za "ton" i malo savio između "u" i "g", treba usporedit slova pojedinačno da se vidi dali je štancana na istom kalupu), dok je na drugom modelu ravna. materijal na oba modela je mesing,treba ju samo očisti.
daluka
 
Postovi: 157
Pridružen: Ned lip 19, 2022 5:02 pm

PrethodniSljedeće

Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 1 gost