RIZ JUGOTON

RIZ JUGOTON

PostPostao/la tubeman » Sri ruj 28, 2022 7:49 pm

Za sad nek ovo bude radni naslov budući ovakav uređaj nitko ne prepoznaje niti je čuo za njega.
Ono što je sigurno je to da je "proizvod" RIZ-a. Moda tek eksperimentalni primjerak budući je izrada dosta "čudna".
Nekakva sličnost postoji s RIZ EG-3 gramofonom koji je kasniji model.
Možda je "pravo" ime EG-2 ili EG-1 ??? Tko zna :)
Ugrađeni pogon je vrlo solidan Teslin SUPRAPHON MD51 iz 1958, godine.
Sam gramofon bih datirao negdje odmah rano na sam kraj pedesetih ili početak šezdesetih.
Imenovao sam ga prema znački "JUGO" koja je naštancana u potpunosti u maniri RIZ-ovog znaka koji se tih godina stavljao na pojačala ili na velike "ormare" poput onog u koji je ugrađivan RIZ 604. I po tomu sam još sigurniji da se radi o RIZ-ovom proizvodu. Iza 1961. godine nisu više stavljali takve limene oznake.

Stigao je ofucan i raspadnut.
Ja sam ga "raspao" do detalja :)
Svaki komad sam dobo oprao i oribao da se makne nakupljeni smrad.
Polijepio sam sve što je trebalo...
Slika

Istonirao i prelakirao...
Slika
Slika
Zadnja izmjena: tubeman; Pet stu 11, 2022 9:56 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: RIZ JUGO

PostPostao/la tubeman » Čet ruj 29, 2022 5:21 pm

Šasija gramofona (slika na početku restauracije) nije bila preloša pa je preživjela samo čišćenje i podmazivanje.
Slika

Okvir isto tako....

Slika
Slika

Već sam napisao da je pogon Teslin Supraphon MD51
Ovo 51 ne znači godina. Prva proizvodnja je krenula 1958. godine.
Plastika je Isto temeljito očišćena.

Slika

Spremno za "ugradnju".
Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: RIZ JUGO

PostPostao/la tubeman » Pet ruj 30, 2022 4:25 pm

Budući "sprava" nema nikakve elektronike tu smo na kraju priče.
Trebalo ju je samo sastaviti.
Zamijenjeno par vijaka, podmazana šipkica za zatvaranje, očišćene šarke i to je to :)
Sve skupa ispao je poveliki komad "namještaja", pogotovo jer je kutija napravljena od 18mm (možda i 20) panel ploče pa izgleda nezgrapnije nego što bi trebala.

Slika
Slika
Slika
Slika

Uglavnom, upakirano u crnu vreću i spremljeno nekud na policu :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: RIZ JUGO

PostPostao/la daluka » Pet ruj 30, 2022 7:48 pm

Kad gledam taj gramofon dvije stvari mi upadaju u oči:
1. Stavljanje ploča, prema slikama gramofon se nemože izvuć iz kutije, smetaju britvele i šipka, gornja ploča se nemože dignut, potpuno nepraktično, promašena konstrukcija.
2. Vodoravni prorez sa stražnje strane, na jednoj strani završava poluokrglo na drugoj ćoškasto.
Amaterski napravljeno rekao bih čak da je to domaći rad, samogradnja, ne vjerujem da su u RIZ-u zanemarili te detalje ipak se je onda pazilo na detalje.
Možda je graditelj imao zamisao izradu nekog kabineta?
daluka
 
Postovi: 157
Pridružen: Ned lip 19, 2022 5:02 pm

Re: RIZ JUGO

PostPostao/la tubeman » Pet ruj 30, 2022 8:04 pm

Tih godina se nije mislilo previše na konstrukcije budući je ovo sigurno jeda od prvih IZ-ovih ramofona UOPĆE.
Da je "tvorničke" izrade možda dokazuje i nekakav "štambilj" unutar kučišta.
Najvjerojatnije se radi o nekakvom prototipu ili tako nešto.
Mžda nije nemoguće da se radi o nekakvom DIY uratku. Teško je reči :)
Što je sad na tom uređaju "originalno" teško je reči.

Osobno me ne zanima "praktičnost" već "artefakt" kao takav.

S druge strane, nekakva potvrda slijednosti je (noviji) EG-3 model koji je isto imao Teslin pogon (isto s početka šezdesetih) ali slabiji.

Slika

Vidi se velika sličnost ali s otklonjenim (dobrim dijelom) problemom dostupnosti :)

Tek nešto kasnije (1964) se pojavilo nekoliko modela (Figaro, Porin) s "vlastitim" (čitaj dio vlastite proizvodnje a dio Tesla) EG-4 pogonom.
1965. se pojavio model ERO s (konačno) kompletno vlastitom konstrukcijom.

Inače imam više uređaja raznih EX YU proizvođača iz nulte ili razvojne faze pa se više ne čudim ničemu :) :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: RIZ JUGO

PostPostao/la homer » Ned lis 02, 2022 8:30 am

Super ste sredili taj gramofon, kao i sve ostale naprave koje ste stavili na forum, zbilja prekrasno.

Primjetio sam da ovaj "Jugo" neodoljivo podsjeća na stari logo od Jugotona, možda je ovaj Vaš s vremenom izgubio "ton".
IMG_20221002_081458.jpg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
homer
 
Postovi: 63
Pridružen: Pon tra 20, 2020 9:29 pm
Lokacija: Zagreb

Re: RIZ JUGO

PostPostao/la daluka » Ned lis 02, 2022 10:00 am

Davne 1951. godine RIZ započinje s razvojem i usavršavanjem proizvodnje električnog gramofona EG - 1 s kristalnom zvučnicom i jednom brzinom od 78 okretaja /minuti . Zagreb ima proizvodnju šelak- ploča od 1927. godine u Edison- Bell - Penkali i Elektronu. Nacionalizacijom ta dva proizvođača nastaje Jugoton. Gramofon je rađen od RIZ- ovih dijelova, kućišta , elektromotora te kristalne zvučnice. Pojavom vinil ploča, RIZ razvija novi tip električnog gramofona EG - 3, s tri brzine okretaja: 33, 45 i 75 o/min. Radio-aparat služi kao razglasno pojačalo. Proizvodnja je opstala do 1959 . godine. Pokretao se podizanjem ručke i pomicanjem udesno, a brzine su se mijenjale podizanjem prijenosnog kotača.
1962. godine RIZ započinje suradnju sa Supraphonom iz Litorela, čehoslovačkim proizvođačem gramofona. Radi s ručkom s 4 brzine (16 , 33 , 45 i 78 o/min .) te ima kristalnu zvučnicu . Rabila su se kućišta Figara i EG-4.

Izvor teksta.
daluka
 
Postovi: 157
Pridružen: Ned lip 19, 2022 5:02 pm

Re: RIZ JUGO

PostPostao/la tubeman » Ned lis 02, 2022 10:44 am

Dobro primijećeno :)
Na kraju, postoji mogućnost da je netko iskompilirao par stvari u DIY uradak mada neki detalji ne idu u prilog tomu.
Pogledao sam "značku" i ne vidi se da nešto nedostaje ili da je odlomljena od nečeg što bi mogao biti znak Jugotona.
Istina je da jako sliči ali prije 60+ godina, pogotovo na ovim područjima, pojam zaštite intelektualnog vlasništva nije bio poznat :)
Druga stvar je što unutar kućišta, na drvetu postoji nekakav štambilj s brojem.
I treća, znak je naštancan posve na isti način i od materijala kakve je RIZ koristio upravo u to vrijeme.
Npr.
Slika

To sam još vidio na njihovom EA 4200 glazbenom ormariću i ne sjećam se da je toga bilo više. Vjerojatno je bilo preskupo :)
Još odgovor za daLuku po pitanju "šalabajzerskog" rada ( :) ): Ona rupa otraga (s jedne strane okrugla s druge strane četvrtasta.
Rupa je bila četvrtasta s obje strane ali ju je netko s jedne strane poturpijao :)
To se na slici ne vidi dobro jer sam zadnju stranu isto lakirao pa je lak pokrio tragove. Možda sam trebao poturpijati i drugu ?

Inače, ovi citati mojeg pošt. dragog kolege Zlatana su zlata vrijedni (OK, možda bronce) ali dosta toga je nametnuto argumentima sile i dijelom nisu točni.
Najveći problem su godine. Iako još uvijek postoje živi sudionici događaja, teško je precizno ustanoviti detalje.
Pokušajte se samo prisjetiti stvari i događaja od prije 10-15 godina pa će sve biti jasno.
To je uglavnom problem interneta jer se na njemu može pronaći koješta. dobrih stvari, poluistina i bedastoća.
Navedene citate ne bih tu nikud svrstavao jer kolegu jako cijenim. U svakom slučaju, bilo kakva informacija (pod uvjetom da se može provjeriti) je upotrebljiva informacija.
Možda bi kolega Phobon tu imao štogod reči jer je on ovdje ipak "najstariji" po pitanju RIZ-a.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: RIZ JUGO

PostPostao/la phobon » Pon lis 03, 2022 7:59 am

Pratim sa zanimanjem.
Mislim da je sve što se moglo reći-da je rečeno.
Često u ovakvim slučajevima pomogne kad iznikne negdje isti ili sličan uređaj,
pa je onda lakše usporediti.
Odlična restauracija kao i uvijek.
phobon
 
Postovi: 312
Pridružen: Pet pro 04, 2015 10:50 am
Lokacija: Sisak

Re: RIZ JUGO

PostPostao/la daluka » Pon lis 03, 2022 10:05 am

Tubeman, u knjižnici nemaš niti jednu RIZ-ovu monografiju, možda bi se u njoj moglo štogod pronaći?
daluka
 
Postovi: 157
Pridružen: Ned lip 19, 2022 5:02 pm

Sljedeće

Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 3 gostiju