STUDER A176

STUDER A176

PostPostao/la tubeman » Sri lis 05, 2022 5:30 pm

Tuner STUDER A176 se proizvodio od 1977-1982. godine kao studijski brat modela B760, vrlo cijenjenog tunera u "visokim" krugovima.
Mišljenja mogu biti svakakava (Vidi pod Harry Callahan), ali definitivno se radi o TOP uređaju te vrste.
I njegova cijena je bila "primjerena" u to vrijeme (preko 2.500 SFr) i kupovali su se najviše za radio-stanice, studije i kao releje za repetitore.
Sve to zbog pouzdanosti i kvalitete.
Kad se pogleda pod "haubu" bude sve puno jasnije:
Napravljen kao tenk, nakrcan je do daske, svaki sklop u svojem oklopu i puno jako naprednih sklopova.
U to vrijeme još nije bilo puno mikrokontrolera pa su se napredne funkcije poput sinteze frekvencije ,digitalnih displeja izvodile "diskretno" s TTL i nešto CMOS čipova.
VF i NF sklopovi su rađeni s vrlo kvalitetnim integrircima a stereo dekoder je praktički cijeli "diskretan".

Malo više pojašnjenja slijedi kasnije jer mislim da vrijedi bar donekle upoznati ovo čudo(vište) tehnike :)
Možda da odmah razjasnim "razliku" između uređaja STUDER A176 i REVOX B760.
Razlika za nas obične smrtnike nije velika. U biti, funkcionalno i izvedbeno uređaji su posve isti osim što STUDER dodatno ima i vrlo kvalitetan XLR izlaz, praktički neviđen u ostalim uređajima.
Izvana vidljiva razlika je u tomu što A176 ima i XLR izlaze a B760 nema. Naravno, i u "znački" :)

Dakle priča slijedi.
Uvijek se ponove se pitam zašto imam posla samo s jako bolesnim uređajima. To vrijedi posebno za ovaj.
Došao je prije četiri godine i stajao u hangaru.
Izvana u jako dobrom stanju ali ne radi.
Kad sam ga otvorio, vidjelo se da nedostaje jedan cijeli sklop. Nije kompliciran ali je gadan budući se radi o lokalnom oscilatoru.
Zato mi se nije dalo odmah prčkati po tomu pa sam ga privremeno arhivirao.

Vidi ga, koliki je :shock:
Tko ga ne bi htio?

Slika
Slika
Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: STUDER A176

PostPostao/la Master of disaster » Čet lis 06, 2022 7:00 am

Propisna mrcina :dance:
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3255
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Re: STUDER A176

PostPostao/la Ivor » Čet lis 06, 2022 8:23 am

Imam problem za svako rješenje
Avatar korisnika
Ivor
 
Postovi: 322
Pridružen: Sub ožu 16, 2019 12:27 pm
Lokacija: SLO

Re: STUDER A176

PostPostao/la tubeman » Čet lis 06, 2022 10:55 pm

Budući uređaj nije davao znakove života, nedostajao je osigurač, lokalni oscilator... nije bilo druge nego započeti od nekud :)
Odustajanje nije bila opcija pa sam krenuo od onog što sam mislio da je najkompliciranije - lokalni oscilator.
Prva opcija je bila pokušati ga pronaći negdje na internetu.
Često se daju nabaviti pojedinačni dijelovi raskupusanih uređaja ali nakon dosta vremena bezuspješnog praćenja odluka je pala na izradu novog.
Problem ne bi trebao biti prevelik.
Postoji service manual s izgledom pločice i "sve" što je trebalo je bilo reproducirati novu.
Preuzeo sam se obrise sa slike i napravio novi outline te to prebacio u jedan jednostavan program za crtanje pločica.

Za samu pločicu je korištena vrlo jednostavna metoda s posebnom folijom za transfer tonera.

Slika

Sirova pločica nakon čišćenja i laganog "šmirglanja" :
Kasnije je tanko presvučena s tinolom.

Slika

Najveći "problem" na pločici su bili minijaturni transformatori kod kojih je trebalo preračunati broj namotaja i sam izgled.
Malo mi je pomogla analiza ispravnog sklopa s jednog drugog uređaja :)
Identična tijela i oklope sam pronašao u hrpi malih MF transformatora.

Slika

Pločica je reproducirana dosta vjerno, osim jednog konektora s lijeve strane ali to ionako nije značajno.
Ima nekoliko "egzotičnih" komponenti poput 17853 DG fetova, BC264C FET-a i BF183 tranzistora.
Posebno se teško nabavljaju 17853. Radi se o selektiranim 40822 fetovima koje sam imao :dance:
Slika je iz faze dok još nije bio nabavljen BF183.
Ostalo se pomalo nabavilo.

Slika
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: STUDER A176

PostPostao/la drazenK » Pet lis 07, 2022 7:46 am

čovječe, za tebe nema što ne možeš popraviti...
svaka ti čast! :clap:
Avatar korisnika
drazenK
 
Postovi: 1348
Pridružen: Pon srp 01, 2013 9:54 am
Lokacija: circus Earth

Re: STUDER A176

PostPostao/la tom_hifi » Pet lis 07, 2022 8:40 am

To se zove ljubav, strast, a pomalo je i izazov, hehe. Ali da, bravo Danko!! :)
Avatar korisnika
tom_hifi
 
Postovi: 5307
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 1:57 pm

Re: STUDER A176

PostPostao/la Ivor » Pet lis 07, 2022 11:12 am

Najveći je problem nabaviti prave dijelove. Ostalo se sve može reproducirati iz dostupnih podataka. Posao je u stvari rutinski, samo je potrebno sebi oduzeti mnogo slobodnog vremena. Uz mnogo potrebnog znanja i prakse, veselje kod uspješno obavljenog posla neće izostati. Ovo je u stvari mnogo lakše napraviti nego konstruirati nešto novo što će obaviti isti posao.
Sreća u nesreći je što je ploča štampanih veza jednostrana i može se replicirati u kućnoj radinosti.
U svakom slučaju, mislim da je malo ljudi na svijetu spremnih na tako nešto. :clap:

Je li netko možda u manualu pogledao postupak podešavanja uređaja i potrebne mjerne instrumente? Mislim da je to opet posebna "umjetnost" i nije baš za svakoga.
Zadnja izmjena: Ivor; Pet lis 07, 2022 3:08 pm; ukupno mijenjano 1 put/a.
Imam problem za svako rješenje
Avatar korisnika
Ivor
 
Postovi: 322
Pridružen: Sub ožu 16, 2019 12:27 pm
Lokacija: SLO

Re: STUDER A176

PostPostao/la Ivor » Pet lis 07, 2022 3:06 pm

Zanimljivo štivo:
JAES_V44_5_PG435.pdf
Između ostalog piše o tome kako je Studer kao 19-godišnjak konstruirao svoje prve radio prijemnike. Kako je bio perfekcionist, njegovi prijemnici bili su tako dobri i skupi da mu firma od toga nije mogla opstati. :think:
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Imam problem za svako rješenje
Avatar korisnika
Ivor
 
Postovi: 322
Pridružen: Sub ožu 16, 2019 12:27 pm
Lokacija: SLO

Re: STUDER A176

PostPostao/la tubeman » Pet lis 07, 2022 4:27 pm

Upravo kao što je Ivor napisao.
Nije neka mudrost ali treba se upustiti u to.
Meni je u biti svejedno radi li se o nekakvom jadnom radiju iz 65' ili ovakvom kompliciranijem uređaju.
Svaki ima svoje zahtjeve i postupke.
Sve što nema procesor se može popraviti relativno jednostavno (što ne znači jeftino i bez malo muke oko nabave dijelova).
Danas pogotovo nije teško jer dokumentacije i svakakvih "iskustava" je pun internet.
Internet ko' inernet, nikad ga ne treba shvaćati doslovno i vjerovati svemu.

No, idemo još malo dalje.
Slijedi faza rasturačine.
Sve van.

S donje strane se još vidi samo nekakva nakalemljena jednostavna pločica za dodatni XLR izlaz što je isto išlo van.

Slika

U sredini se vidi subšasija ispravljača koja je isto morala van jer je imala vidljivi kvar.

Slika

Šasija prednje ploče koja je u bii dosta kompleksna jer je puna elektronike.

Slika

Ovdje se vidi inkriminirani ispravljač u fazi rasturanja uređaja.
Do njega je dosta teško doći jer treba rastaviti doslovno sve.
Problem je bio u tomu što se odmah vidjelo da je potrgano tijelo osigurača.

Slika

Na prvi pogled slike djeluju ružno, ali uređaj je napravljen vrlo logično pa nije neka velika tlaka sve to vratiti natrag.
Naravno, uvijek postoji poneka "kvaka" :)
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Re: STUDER A176

PostPostao/la tubeman » Pet lis 07, 2022 10:58 pm

Dalje sam nastavio redom.
Budući nisam znao u kakvom su stanju pločice išao sam na kontrolu i po potrebi restauraciju svih pločica.
Prvo je išla kontrola baze ispravljača jer je trebalo zamijeniti tijelo osigurača.
Već sam napisao da je to bila dosta zahtjevna operacija" jer je tu subšasiju bilo pomalo nespretno izvući da bi se mogla napraviti zamjena.
To je u stvari jedina zamjerka po pitanu servisibilnosti mada da nema tog osigurača nema se što puno servisirati :)
Odmah je zamijenjen i kondenzator na priključnici mreže.

Slijedi pločica ispravljača:
Tu je bilo dosta toga za zamijeniti jer su dvije grane bile neispravne (jedan spaljeni tranzistor u stabilizaciji (32V) i jedan elektrolit bez kapaciteta.
Dalje nisam puno tražio već sam premjerio svaki pojedinačni element i zamijenio sve što je trebalo :)
Odmah sam dobo očistio cijelu pločicu i donju stranu zaštitio s lotlakom.

Slika

Sljedeća pločica je LINE AMP na kojoj se nalazi balansirani izlaz.
Vrlo je zanimljiv budući se bitno razlikuje od funkcionalno sličnih sklopova koje nalazimo po uređajima.
Kompletno pojačalo zaključeno s 600 Ohm transformatorima :)
Zbog toga postoji vrlo velika zaliha "snage" i tuner je bio sposoban pogoniti vrlo dugačke žice što je bilo značajno zbog profi razloga.
Slika govori više od riječi ;)

Slika

Zamijenjeni su elektroliti (mada nije trebalo) i tantali.
Ništa ne bacam. Sve mi treba.......
Avatar korisnika
tubeman
 
Postovi: 3129
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 2:18 pm
Lokacija: Varaždin, Hrvatska

Sljedeće

Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 2 gostiju

cron