Tascam Porta One

Tascam Porta One

PostPostao/la DrFireBottle » Sri stu 23, 2022 7:41 pm

Pozdrav svima, dugo je prošlo odkako sam zadnje pisao...

Dakle, o kakvom je uređaju uopće riječ? :think:
TASCAM PORTASTUDIO je bila franšiza četverokanalnih a ponekad i 8-kanalnih home-recording sprava koje su snimale na standardnu kasetu, koristile su se za snimanje demo traka kod kuće, uglavnom to je mali mikser uparen sa 4-kanalnim kazetnim transportom, slika govori više od 1000 riječi.
Ima 4 ulaza koji se mogu koristiti za snimanje gitare, mikrofona ili line-level signala, 4 izlaza za svaki kanal (slično magnetofonu), stereo LINE izlaz, i HEADPHONES izlaz, kao i PUNCH-IN ulaz za pedalu.

Nekad su ga ljudi koristili jer nisu imali drugu alternativu, koštao je oko 450 funti što je bilo puno pristupačnije nego 4-kanalni magnetofon koji je bio oko 2000 funti, a da ne pričamo o 8 i 16 kanalcima (Tascam TSR-8, Fostex E16) koji su koštali po 4000 maraka (skoro isto kao i 4000 eura danas, ako ne i više zbog inflacije).

Ovaj uređaj je masovno sredinom devedesetih završavao u kanti za smeće zbog prelaska na računala ili ADAT format (ALESIS ADAT - digitalno snimanje na 8 kanala po modulu na VHS traku, vrhunac studijskog snimanja 90ih godina).

Danas ljudi masovno izvlače ove sprave iz ormara i koriste ih za snimanje uglavnom bubnja ili bassa, razlog tome je odlična kompresija trake (bubnjevi) i vrlo primamljiv zvuk "šugavog" pretpojačala (DI ulaz koji daje ugodan ton basu, mekan, kremast), i na kraju, fenomenalan DBX pogotovo kod ovog mog modela, u ono vrijeme zamišljen za "NOISE REDUCTION" - smanjenje buke, a danas vrlo ukusan zbog kompresije na ritam sekciji, definitivno jedan od mekših i boljih koje sam čuo.

Svojega sam ubrao pod polu-pokvareno za otprilike 50 eura, u očekivanju da ću ga popraviti kao i onaj Tascam 48 R2R, no, stvar je puno kompleksnija nego li sam prvobitno zamislio.

Kao i svi stari uređaji, i ovaj Tascam ima 12V napajanje koje ima minus polaritet u sredini, čovjeku se naravno nije ni mogao upaliti jer je spojio adapter koji ima plus u sredini priključka, vjerojatno ga je to i spalilo.

Obrnuo sam polaritet jednog adaptera, i na veliko čudo, stvar se upalila... to je bio tek početak.

Manji kvarovi;
prekidač za gašenje pozadinskih svjetla ne radi, pa VU meter bridge stalno svjetli - nebitan kvar/nisam rješio
Transport trake je proklizavao i bio u raspadnom stanju - stavio dio novih gumica, stare spasio, sad odlično radi!
DBX prekidač nije radio - rješeno.
Glave zmazane - rješeno/očišćene i demagnetizirane
Ulaz 1 odspojen - prelemljeno i radi
Svi kontakti prekidači i potenciometri očišćeni sprejem za kontakte - prije toga uopće nije svirao

Veliki kvarovi (sad počinje zabava :( );
TRIM (GAIN - ulazni level) potenciometri ne rade na kanalima 1, 2 i 4
TREBLE (visoki na EQUALIZERU) kontrole rade samo na kanalu 1
TAPE CUE (direktan izlaz iz trake/ BYPASS miksera) ne reagira na okretanje potenciometara, ali signal izlazi.
PLAYBACK neke snimke na kanalu 1 svira jako mutno.
NE SNIMA na kanal 1 (vrlo tiho), ponekad ne radi ni kanal 4
ERASE (glava za brisanje) ne briše skoro ništa, nešto vrlo sitno
Svi ulazi primaju signal ali ne reagiraju na okretanje TRIM potenciometra osim kanala 3
Azimut glave vrlo vjerojatno poremećen do neprepoznatljivosti.

Zbroj svega navedenog je zaključak da je pola elektronike - MRTVO!

Promjenio sam skoro pola elektrolita u nadi da će to nešto promjeniti, ali od toga ništa, čak je i gore nego prije.
Najradije bi ga dao nekom od vas da ga pogleda i naravno platio mu da to proba složiti, jer inaće ide u kamion za reciklažu slobodnim padom.
3 dana ga sastavljam i raskopavam, bez napretka, manje probleme sam već sam rješio, ali ne znam što ću sa elektronikom.
Ali opet, žao mi je da leti kroz prozor jer vidim da ih prodaju po 300 eura na stranim oglasima.
Ako nekim slučajem u svojem ludilu to ipak odlučim popraviti do kraja, što je sljedeći korak? Izmjenit sve komponente osim glava i nekih ključnih stvari?

Zamolio bih forum da mi oprosti na lošim slikama, imam razbijenu kameru. :roll:

WhatsApp Image 2022-11-23 at 17.42.24.jpeg

WhatsApp Image 2022-11-23 at 17.42.24 (2).jpeg

WhatsApp Image 2022-11-23 at 17.42.23 (1).jpeg

WhatsApp Image 2022-11-22 at 21.09.18.jpeg

WhatsApp Image 2022-11-23 at 17.42.23.jpeg

WhatsApp Image 2022-11-23 at 17.42.23.jpeg
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
DrFireBottle
 
Postovi: 677
Pridružen: Pet sij 05, 2018 4:34 am
Lokacija: Zagreb

Re: Tascam Porta One

PostPostao/la DrFireBottle » Sri stu 23, 2022 8:30 pm

WhatsApp Image 2022-11-23 at 01.24.57.jpeg

b5bd40ea-565b-11e5-852b-7506d616d854.jpg


Mislim da ovome ni dragi bog nemože pomoći, ali ako znate nekog da je voljan ispomognite, nisam mjerio tranzistore i IC, ne znam od kud bi krenuo. Shemu niti uputstvo nemogu naći
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar korisnika
DrFireBottle
 
Postovi: 677
Pridružen: Pet sij 05, 2018 4:34 am
Lokacija: Zagreb

Re: Tascam Porta One

PostPostao/la Khadgar2007 » Sri stu 23, 2022 8:37 pm

Ovaj problem sa potenciometrima, da li si ih odlemio i probao sa ohmmetrom da vidiš jel funkcioniraju kako treba? Također ako imaš neki signal tracer ili ton generator i osciloskop onda možeš lako pustiti neki signal u neki kanal i pratiti u uređaju gdje on nestaje.
Što se tiče problema oko glava tu ti ne mogu pomoći jer nikada to nisam radio.
Psihodelični sin cvijeća...zauvijek!
Avatar korisnika
Khadgar2007
 
Postovi: 5709
Pridružen: Uto tra 09, 2013 12:20 pm
Lokacija: Sisak

Re: Tascam Porta One

PostPostao/la daluka » Sri stu 23, 2022 8:42 pm

DrFireBottle napisao:Svojega sam ubrao pod polu-pokvareno za otprilike 50 eura, u očekivanju da ću ga popraviti kao i onaj Tascam 48 R2R, no, stvar je puno kompleksnija nego li sam prvobitno zamislio.


Na nju....lu ili artikli po 20 kn (au...je)? Kod ovog drugog taj isti je imao original adapter za napajanje.

DrFireBottle napisao:Kao i svi stari uređaji, i ovaj Tascam ima 12V napajanje koje ima minus polaritet u sredini, čovjeku se naravno nije ni mogao upaliti jer je spojio adapter koji ima plus u sredini priključka, vjerojatno ga je to i spalilo.
Obrnuo sam polaritet jednog adaptera, i na veliko čudo, stvar se upalila... to je bio tek početak.


Da je u pitanju krivo priključen adapter za napajanje bio bi potpuno mrtav, po šemi ima zaštitnu diodu protiv obrnutog polariteta D513.
daluka
 
Postovi: 144
Pridružen: Ned lip 19, 2022 5:02 pm

Re: Tascam Porta One

PostPostao/la DrFireBottle » Sri stu 23, 2022 8:48 pm

daluka napisao:
DrFireBottle napisao:Svojega sam ubrao pod polu-pokvareno za otprilike 50 eura, u očekivanju da ću ga popraviti kao i onaj Tascam 48 R2R, no, stvar je puno kompleksnija nego li sam prvobitno zamislio.


Na nju....lu ili artikli po 20 kn (au...je)? Kod ovog drugog taj isti je imao original adapter za napajanje.

DrFireBottle napisao:Kao i svi stari uređaji, i ovaj Tascam ima 12V napajanje koje ima minus polaritet u sredini, čovjeku se naravno nije ni mogao upaliti jer je spojio adapter koji ima plus u sredini priključka, vjerojatno ga je to i spalilo.
Obrnuo sam polaritet jednog adaptera, i na veliko čudo, stvar se upalila... to je bio tek početak.


Da je u pitanju krivo priključen adapter za napajanje bio bi potpuno mrtav, po šemi ima zaštitnu diodu protiv obrnutog polariteta D513.




Njuškalo, ovaj tu.

https://www.njuskalo.hr/studijska-oprem ... s-36323537
Avatar korisnika
DrFireBottle
 
Postovi: 677
Pridružen: Pet sij 05, 2018 4:34 am
Lokacija: Zagreb

Re: Tascam Porta One

PostPostao/la daluka » Sri stu 23, 2022 9:10 pm

Taj je to najvjerojatnije kupio od artikli po 20 kn i preprodao tebi bez adaptera?
Dali je isti broj?
Odložišče01.jpg


Vjerojatno imaš servisni priručnik, strana 16., mixer circuit, točke 4 i 5, od tud kreni.
Pažnja! Nemaš dopuštenje kao gost foruma za pregledavanje i/ili preuzimanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
daluka
 
Postovi: 144
Pridružen: Ned lip 19, 2022 5:02 pm

Re: Tascam Porta One

PostPostao/la DrFireBottle » Sri stu 23, 2022 10:59 pm

Obrisan je serijski broj...
Avatar korisnika
DrFireBottle
 
Postovi: 677
Pridružen: Pet sij 05, 2018 4:34 am
Lokacija: Zagreb

Re: Tascam Porta One

PostPostao/la phobon » Čet stu 24, 2022 1:08 pm

DrFireBottle napisao:
Ali opet, žao mi je da leti kroz prozor jer vidim da ih prodaju po 300 eura na stranim oglasima.


Ovo mi je najbolji dio.
Znaš li zašto su cijene po oglasnicima takve?
Upravo zbog ovakvih foruma.

Koliko realno vrijedi tvoj TASCAM, ili općenito bilo koji uređaj takve vrste, prvo sam mislio nabrojati nekoliko, ali namjerno neću, napisat ću dolje zašto.
Ne vrijedi 300e sigurno, ne vrijedi niti 50 koliko si ga ti platio (to si shvatio), ne vrijedi niti 3e,
pa koliko onda?
Ne vrijedi ništa !
Zašto?
Pa iz sasvim jednostavnog i prirodnog razloga - zato što je star, razjeban, neispravan i treba u to uložiti toliko sati rada, ne računajući dijelove, da se tako nešto ne isplati.
Ovdje ne kažem da se to ne može napraviti, normalno da može i imaš ovdje pun kufer ljudi koji to mogu.
Al ajdmo se vratiti na tu cijenu, i kako je uopće pobogu nastala ta cijena, i tko ju je formirao, da je eto i tebi negdje u ROM memoriji , pa to vrijedi 300e.
Davno sam se osvjedočio da postoji cijeli sijaset ljudi koji se bavi trgovinom i preprodajom starih stvari, svega i svačega.
Ne samo kod nas, svuda je tako.
I što se dogodi, netko pronađe nešto, i sad- što će kad o tome ne zna ništa, ajmo na google.
Kad tamo otvori nekakav forum gdje se okupljaju ljudi koji dijele interese prema određenim stvarima i čitava je rasprava o tome,
ali glavna je ona informacija da postoje ljudi kojima je to itekako interesantno, u silnoj želji da dođu do nečeg takvog
lupili su neku lovu i to su saznanje podijelili sa kompićima.
Otvori e-bay, oglasnike i slično, kad tamo ima nekih pacijenata koji su to već zakvačili i traže 500e.
Super, trlja ruke taj netko, i kaže ajd ja ću stavit 300.
Sama činjenica da je nešto na e-bay sa takvom cijenom, ne znači da se je i prodalo po toj cijeni.
Imao sam priliku biti u društvu i razgovarati sa ljudima koji trguju sa rabljenim autima.
Takvih barem kod nas imaš na hiljade. Ne mislim na autosalone ili ozbiljne trgovce, već kokošarenje
sa krntijama starim 15-20 godina.
Kad sam vidio da stavljaju izmišljene oglase na oglasnik, recimo imaju neki auto i stave slike od istog takvog,
samo 30-40% više cijene.
Pa rekoh- kako ti se da zajebavat s time, pa ljudi te zovu što onda kažeš?
Pa ili je to broj moba samo za taj oglas, ili se javim svake prestupne i kažem da je već beziciran.
Pa zašto to radiš?
Kaže, formiram pojam o vrijednosti. Taj oglas će biti tu 15-20 dana, onaj tko traži takav auto vidjet će ga sigurno,
ja ću nakon toga uletit s ovim mojim i ode on sigurno.
Imali smo nekad forum gdje smo se okupljali kolekcionari starih radija.
Bilo mi je interesantno neko početno vrijeme, a onda skužiš da od 300 članova, imaš 30 aktivnih koji pišu nešto,
od tih 30 možda 15 nešto i radi.
Ostali su sakupljači informacija. Obično su to oni koji nemaju nikad napisan niti jedan post, al nije pravilo, možda se zalomi jedan.
Budi siguran da ih ima i na ovom forumu.
I onda skužiš da nešto o čemu je bila rasprava kad se pojavi ne možeš više dobiti ni za suho zlato.
To je razlog zašto sam prestao navoditi bilo što, jedino što smatram korisno je pomoć ili uputstvo kako popraviti nešto,
jer to čitaju ljudi koji to zaista i rade.
Član sam i nekih drugih grupa, recimo stare stvari.
Najbolji su mi postovi kad netko pronađe nešto na tavanu i stavi pitanje - koliko to košta?
Kako uopće može "koštati" stvar stara 50 godina.
Nešto vrijedi određeni iznos onoliko koliko je netko drugi spreman za to dati.
Zato sam davno prestao lupati novce, a glavna referenca o vrijednosti postao mi je kolega koji provede pola dana u kladionici,
čekajući rezultate engleske i španjolske nogometne lige.
Samo kažem- stari, vidi ovaj gramofon, kolko bi ti dao za njega?
Otpuhuje dim i kaže - 30 kuna maksimalno!
Stari, popij jednu na moj račun jer si mi upravo ušparao 470 kuna.
Zašto-kaže on?
Zato što sam ja budala htio dati za to 500 kuna.
Ovo su neka moja razmišljanja, nadam se da nisam nikog uvrijedio ovdje niti mi je to bila namjera.
phobon
 
Postovi: 311
Pridružen: Pet pro 04, 2015 10:50 am
Lokacija: Sisak

Re: Tascam Porta One

PostPostao/la pamook » Čet stu 24, 2022 1:16 pm

...phobon, moj najdublji naklon za ovaj post :idea:
---- Samoukices fumo iuvat ----
Avatar korisnika
pamook
 
Postovi: 6275
Pridružen: Pon ožu 18, 2013 9:16 pm
Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija

Re: Tascam Porta One

PostPostao/la Master of disaster » Čet stu 24, 2022 3:16 pm

Pridružujem se klanjanju.
Every speaker construction should start with a 15" bass driver! JBL knew this already in the mid Nineteen-forties.
Avatar korisnika
Master of disaster
 
Postovi: 3250
Pridružen: Uto ožu 19, 2013 6:45 am
Lokacija: epicentar

Sljedeće

Vrati se na: Refresh starih uređaja

Tko je online

Nema registriranih korisnika pregledava forum i 4 gostiju